Jump to content

Sony Xperia S


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φοβάμαι να γράψω πλέον στο θρεντ μη λένε πως το ξέθαψα! Τι ρομ φοράτε παίδες? Εγώ με trinity 3.6 ήμουν μια χαρά και έβαλα 3.9, που γονατισε το κινητό. Θα επιστρέψω λογικα.

Αξίζει φιλε; εχω εγγυηση ακομη και λεω να το αφησω ως εχει αλλα μ την δινει π δν μπορω να σταματισω να τρεχουν καποιες οι εφαρμογες. ελεγα και γω για την 3,9

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

opensemc 4.2.2 Και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος σε ολες τις λειτουργιες του κινητου ! Οσο για ξεθαμα η οχι του thread προσωπικα δεν εχω δει πιο ομορφο κινητο στην αγορα !
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείτε για το ξέθαμα παιδιά. Το κινητό κυκλοφορεί κανονικά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Μην αγχώνεστε για τέτοια πράγματα. :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ με Trinity Aroma είμαι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2455681

από απόδοση δεν ενθουσιάζομαι κιόλας αλλά μου αρέσουν πολύ τα twaeks στο UI που προσφέρει στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι γιατί δε βλέπω περισσότερα τέτοια ποστ!!!

Μόλις έβαλα κι εγώ την Trinity Vengeance RaptorXL™ HD 3.9

Κολλήματα και μπουκώματα σε γενικές γραμμές δεν έχει, οπότε προς το φίλο που τα διαπίστωσε πιο πάνω θα συνιστούσα νέα εγκατάσταση με πλήρες φορμάτ όσον λέει ότι θέλει. Συμβαίνουν αυτά μερικές φορές. Όταν το ξαναβάλεις μην ξεχάσεις να το αφήσεις ήσυχο αρκετά λεπτά στο πρώτο μπουτ χωρίς να κάνει τίποτα και να κάνεις επανεκκίνηση προτού αρχίσεις να το αγγίζεις.

 

Παίδες εγώ πριν από αυτή ήμουν στην TurboRom που ήταν 4.0 (δε θα ενημερωθεί μάλλον)

Με έπιασε η μακακία μου και είπα να δοκιμάσω καμιά νεότερη.

Συμπέρασμα ως τώρα

ΣΚ@Τούλες

Η turborom παραμένει η ταχύτερη, πιο lag-free ρομ που έχω δοκιμάσει. Με βαριά χρήση του κινητού έπρεπε να φτάσω βδομάδα για να καταλάβω ότι ίσως να ανταποκρίνεται λίγο πιο νωχελικά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δε δούλευε.

 

Αυτό που όλοι οι developers κόπτονται περί ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗΣ ελεύθερης μνήμης (και το έχουν όλοι τελάλη στο θέμα τους!) με αφήνει ασυγκίνητο.

όσα είχα με την προηγούμενη έχω και με αυτή. Τα ΜΒ ελεύθερης ΡΑΜ που έχει το κινητό όταν μπουτάρει είναι άχρηστα, καθώς πολύ σύντομα (εφόσον το κινητό το χρησιμοποιούμε κι όλας!!!, όχι να το κοιτάμε σαν ... αϊφονάκηδες:p) γεμίζουν και μένεις με λιγότερα από 100. Δε σημαίνει τίποτα κακό αυτό. Μια χαρά πάει κι έτσι το κινητό.

 

Μου μένει να ξεκλειδώσω κάποια στιγμή το bootloader και να παίξω με άλλους πυρήνες, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα δω άλλο κινητό επειδή θα βάλω άλλο πυρήνα

Link to comment
Share on other sites

turbo rom ε? Γιατί δεν θα βγει κάποιο update? Ίσως την δοκιμάσω

 

Το παλικάρι έχει αλλάξει κινητό.

Τον είχαμε χρυσώσει να το ενημερώσει , εμφανίστηκε κάποια στιγμή αλλά από τη στιγμή που έχει δώσει το κινητάκι πόσα να του ζητήσεις?

 

Πραγματικά, δεν έχω βρει ούτε ένα πράγμα καλύτερο με την αναβάθμιση (και καλά!) που έκανα.

Ταχύτερο το κινητό δεν έγινε, και οι αλλαγές δε με βολεύουν.

Πχ

-το notification toolbar χωράει μόλις 5 διακόπτες και το επόμενο πάει από κάτω. Άρα σου τρώει χώρο από το notification αντί για -το λογικότερο- να έχει slide για να δείξει τα υπόλοιπα. Επίσης πριν είχα το πολύ χρήσιμο long press που με έβγαζε στις ιδιότητες του αντίστοιχου διακόπτη. Επίσης δεν έχει μπάρα φωτεινότητας. Έχει διακόπτη ο οποίος αν τον πατήσεις μια φορά πάει τη φωτεινότητα στο μέγιστο (σωστό) και με τη δεύτερη φορά επαναφέρει τη φωτεινότητα χαμηλά , ΑΛΛΑ ΟΧΙ εκεί που την είχες ρυθμίσει πριν! (σαφέστατα λάθος). Δε λέω ότι δεν μπορώ να βάλω notification toggle, αλλά πριν τα είχα έτοιμα αυτά!

-τα λευκά φόντα σε phone, contacts και διάφορα μενού εμένα με χαλάνε, και σε λίγες περιπτώσεις είναι και δυσδιάκριτα. Άλλαξα μεν το phone.apk με άλλο μαύρο, αλλά το χρωματικό σύνολο που είχα πριν ήταν απλό και λειτουργικό. Ξέρω θα μου πείτε, υπάρχει ολόκληρο φόρουμ με εφαρμογές και skin. Ναι αλλά τα είχα έτοιμα πριν, μιας κι εγώ δεν ασχολούμαι σχεδόν ποτέ με τέτοια φρου φρου και αρώματα.

-Ο νέος sony stock launcher έχει αυξήσει την ανάλυση με αποτέλεσμα οι φάκελοι που έχω στην αρχική και στο μενού των προγραμμάτων να είναι δυσδιάκριτοι όταν οι περιστάσεις δε μου επιτρέπουν να κοιτάω με προσοχή την οθόνη. Πχ ήλιος με χαμηλή φωτεινότητα οθόνης ή οδήγηση (:X) σημαίνουν ότι πρέπει να πλησιάσω το κινητό και να δω καλύτερα τι θέλω...

Ξέρω και πάλι ότι μπορώ να βάλω τον παλαιότερο ή Nova/apex αλλά...

-Το νέο toggle widget , πέρα από λευκό, δεν έχει το sync. Για όσους δεν έχουν απεριόριστο ίντερνετ στην κάρτα τους ή βρίσκονται σε σημείο με αργό νετ και θέλουν να δουν κάτι στο ίντερνετ, είναι αρκετά χρήσιμη η απενεργοποίηση του συγχρονισμού. Αν προσπαθείτε με ταχύτητα dial up να συγχρονίσετε 3 mail, ειδικά αν έχετε και φατσαβιβλίο ή τουίτερ, θα καταλάβετε ότι η αναζήτησή σας στο ίντερνετ θα κάνει ώρα να ολοκληρωθεί!

-Έχω και ποσοστό μπαταρίας και εικονίδιο που μου δείχνει σχηματικά το εναπομείναν φορτίο... Να βάλουμε και κανένα εικονίδιο ακόμη για την μπαταρία, για να τα ελέγχω όλα μαζί!:p

 

 

Μη με παρεξηγήσετε. Καλά έχει κάτσει η ρομ και γενικά δε βλέπω λόγω να ασχοληθώ με άλλη. Όλα τα παραπάνω πιστεύω ότι θα τα συνηθίσω, και όσα κάποια στιγμή με ενοχλήσουν πολύ θα τα παραμετροποιήσω.

Απλά τα σημειώνω για να δικαιολογήσω το ότι αν κάποιος τώρα έχει turborom ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ εκεί που είναι. Η ρομ είναι πλήρες, στρωτή, και δε χρειάζεται να χάνει κανείς το χρόνο του με

"ενημερώσεις"

Edited by SCHUMIFER
Link to comment
Share on other sites

Με χαρά μου διαπιστώνω ότι η μαμά Sony δεν το έχει ξεχάσει το S. Σήμερα πρωί-πρωί μου ήρθε αναβάθμιση για το πληκτρολόγιο απ'το update center. Όσοι το έχετε απενεργοποιήσει, ενεργοποιήστε το! Δείτε το συνημμένο. ;-)

Προς το πόσον δεν έχω διαπιστώσει κάποια διάφορα. Αν δείτε κάτι κάντε ένα post.

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα,

μιας και έχω τη μαμά rom, σκέφτομαι μετά από 15 μήνες κατοχής του κινητού να αλλάξω γιατί κολλάει αρκετά παρότι δεν έχω και πάρα πολλές εφαρμογές εγκατεστημένες στην παρούσα φάση.

Ποια προτείνετε? Ξέρω ότι αν διαβάσω το θέμα θα κατατοπιστώ,αλλά είναι πολλές οι σελίδες και λίγος ο χρόνος, επομένως αν κάποιος μπορέσει να μου πει 1-2 πραγματάκια θα το εκτιμήσω ιδιαίτερα.

Πριν κάνω οτιδήποτε φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω root το κινητό ε?Ο ευκολότερος τρόπος γι'αυτό..?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανει κανεις root την. 96 με το vroot;; Απο οτι βλεπω ειναι οτι πιο ευκολο αλλα το χει δοκιμασει κανείς; Υποστηρίζει την εκδοση μας;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχει κανει κανεις root την. 96 με το vroot;; Απο οτι βλεπω ειναι οτι πιο ευκολο αλλα το χει δοκιμασει κανείς; Υποστηρίζει την εκδοση μας;

 

Ναι φιλε μου φυσικα και μπορεις.Απλα ειναι στα κινεζικα το Super User.Για να το κανεις στα αγγλικα θα πρεπει να κατεβασεις ενα προγραμμα που απενεργοποιει προγραμματα λειτουργικου για να βγαλεις το κινεζικο και μετα κατεβασεις ενα αλλο απο το μαρκετ και εισαι ετοιμος..

 

ΑΑΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΡΟΥΤ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΣΜΟ GOOGLE ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΑΝΕΚΙΝΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΤΟ ΜΑΡΚΕΤ.

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι διάβασα πρεπει να κατεβάσω κατευθείαν το supersu και να κανω απεγκατάσταση το αλλο. Δν λεει κτ τετειο. Αλλα αν το εχεις δοκιμασει τοτε μαλλον εχεις δίκιο:-) συγνωμη και παλι. επισης βρηκα ενα αλλο το kingoroot. ειναι σαν το vroot αλλα αγγλικο π περναει κατευθειαν το supersu. το ξερει κανεις; αν δν πετυχει υπαρχει πιθανοτητα να εχω θεματα με το κινητο; εχω το .96 firmware. ευχαριστω εκ τον πρωτερων

 

:!:Επισήμανση από την Ο.Δ.:!:: Η χρήση γραφής τρόπου SMS δεν είναι αποδεκτή από 01/09/09

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ξεκλείδωσα τον bootloader, έβαλα τo DoomKerneL και μετά έκανα root.

Δεν υποτίθεται ότι πλέον θα μπορούσα να απεγκαταστήσω όλες τις εφαρμογές που δε θέλω, (πχ google+ κλπ) ?

Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο για να το καταφέρω?

 

ΥΓ.Προτείνετε να μείνω με την τελευταία rom, ή να βάλω κάποια custom??

Link to comment
Share on other sites

Οσοι εχετε θεμα με το Vroot στο να ξεφορτωθειτε το κινεζικο superuser καντε αυτο που λεει στο λινκ ποστ#20

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2441854&page=2

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,ξεκλείδωσα τον bootloader, έβαλα τo DoomKerneL και μετά έκανα root.

Δεν υποτίθεται ότι πλέον θα μπορούσα να απεγκαταστήσω όλες τις εφαρμογές που δε θέλω, (πχ google+ κλπ) ?

Πρέπει να κάνω κάτι ιδιαίτερο για να το καταφέρω?

 

ΥΓ.Προτείνετε να μείνω με την τελευταία rom, ή να βάλω κάποια custom??

 

Δοκίμασες με κάποιο σχετικο πρόγραμμα ( π.χ. titanium backup ) και δεν τα κατάφερες ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με κάποιο σχετικο πρόγραμμα ( π.χ. titanium backup ) και δεν τα κατάφερες ?

Είχα κάνει βλακεία γι αυτό δεν τα κατάφερνα,άκυρο το προηγούμενο μήνυμά μου,ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)

 

ΥΓ.Δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά αν θέλετε για οποιοδήποτε λόγο να μπορεί το πισί σας να δει σαν εξωτερικό usb drive το κινητό σας, κατεβάστε το sd mounter ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει βλακεία γι αυτό δεν τα κατάφερνα,άκυρο το προηγούμενο μήνυμά μου,ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)

 

ΥΓ.Δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά αν θέλετε για οποιοδήποτε λόγο να μπορεί το πισί σας να δει σαν εξωτερικό usb drive το κινητό σας, κατεβάστε το sd mounter ;)

λινκ> δεν το βρισκω thanks

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια έκδοση της εφαρμογής album (5.2.A.1.20).. Τη δοκίμασα στο S και δουλεύει μια χαρά.. :happy:

http://www.xperiablog.net/2013/11/11/new-album-app-5-2-a-1-20-rolling-brings-performance-enhancements/

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Καινούρια έκδοση της εφαρμογής album (5.2.A.1.20).. Τη δοκίμασα στο S και δουλεύει μια χαρά.. :happy:

http://www.xperiablog.net/2013/11/11/new-album-app-5-2-a-1-20-rolling-brings-performance-enhancements/

Πως μπορουμε να το περασουμε αυτο επειδη ειμαι λιγο ασχετος?ειμαι root.

Link to comment
Share on other sites

Σαν apk.. Το κατεβάζεις από εδώ: http://d-h.st/RRD, το περνάς στο κινητό, και μέσω ενός explorer το βρίσκεις και το εγκαθιστάς... ;)

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Σαν apk.. Το κατεβάζεις από εδώ: http://d-h.st/RRD, το περνάς στο κινητό, και μέσω ενός explorer το βρίσκεις και το εγκαθιστάς... ;)

 

Το εκανα αλλα δεν μου αλλαξε το αλμπουμ αντ αυτου μου εγκατεστησε μια εφαρμογη το mobogenie που ουτε που καταλαβα τι κανει..εκανα κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Ε λογικά.. :confused: Το κατέβασα ξανά για να δω μήπως αλλάξανε το apk, αλλά το ίδιο μου κατέβηκε.. Εγώ το εγκατέστησα κανονικά, και ενημερώθηκε η εφαρμογή του album.. Τι να πω.. :worry:

Be the change you wish to see in the world! 🧿

Link to comment
Share on other sites

Είχα κάνει βλακεία γι αυτό δεν τα κατάφερνα,άκυρο το προηγούμενο μήνυμά μου,ευχαριστώ για την απάντηση πάντως :)

 

ΥΓ.Δεν ξέρω αν το ξέρετε, αλλά αν θέλετε για οποιοδήποτε λόγο να μπορεί το πισί σας να δει σαν εξωτερικό usb drive το κινητό σας, κατεβάστε το sd mounter ;)

 

Είναι όντως εξαιρετικά χρήσιμο γιατί το άτιμο το κινητό, όταν πας να του μεταφέρεις μεγάλα αρχεία, κλατάρει μερικές φορές απροειδοποίητα και σταματάει η μεταφορά. Μετά ... φτου και από την αρχή

 

Καινούρια έκδοση της εφαρμογής album (5.2.A.1.20).. Τη δοκίμασα στο S και δουλεύει μια χαρά.. :happy:

http://www.xperiablog.net/2013/11/11/new-album-app-5-2-a-1-20-rolling-brings-performance-enhancements/

 

Δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές. Από τη στιγμή που χρησιμοποίησα το quickpic το θέμα για εμένα τελείωσε. Έχει οργάνωση με πολλούς τρόπους, ρυθμίσεις βολικές και ειδικά για μένα , που έχω το κινητό πάντα σε πολύ χαμηλή φωτεινότητα και χωρίς auto rotation, το πρόγραμμα αυτό με βολεύει αρκετά. Όταν ανοίγει θέτει μόνο του τη φωτεινότητα στο τέρμα και ενεργοποιεί την αυτόματη περιστροφή, ενώ τα αντιστρέφει όταν κλείνει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...