Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο φίλε μου το "νέο" NEO! :up:

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

1. εχει δοκιμασει καποιος αυτον τον kernel---->http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1520516

2. υπαρχει δυνατοτητα να ξανακλειδωσει ο bootloader ?

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

1. εχει δοκιμασει καποιος αυτον τον kernel---->http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1520516

2. υπαρχει δυνατοτητα να ξανακλειδωσει ο bootloader ?

 

2. Ναι, ξανα κλειδώνει, αλλά δε θα γράψω τον τρόπο, το θεωρώ άνευ ουσίας. Μπορείτε να ψάξετε μέσω google και να ακολουθήσετε τα βήματα.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

2. Ναι, ξανα κλειδώνει, αλλά δε θα γράψω τον τρόπο, το θεωρώ άνευ ουσίας. Μπορείτε να ψάξετε μέσω google και να ακολουθήσετε τα βήματα.

OK Ναι ο λογοι ειναι μονο εαν θελεις να¨:Update OTA ή να χρησιμοποιησεις το PC companion

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Με τον τρόπο που έχω παραθέσει, χρησιμοποιείς κανονικά το PC companion, περνάς κανονικά ότι επίσημο κυκλοφορεί από τη μαμά SONY, και γενικά είναι σα να έχεις κλειδωμένο bootloader, με τις "χάρες" του ξεκλείδωτου. Γιατί ο bootloader γίνεται patced, κι έτσι φαίνεται στους servers της sony ως κλειδωμένος, ενώ είναι ξεκλείδωτος.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να τον ξανακλειδώσεις πρώτα, όμως να γνωρίζεις πως θα χάσεις για πάντα τα DRM Keys...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικα ο υπολογιστης δεν βλεπει το κινητο (ουτε την καρτα sd)...και στις συσκευες βγαζει ενα θαυμαστικο (συσκευη usb mtp)...καποια λυση..??bricked..? Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

Με καλώδιο usb το συνδέεις απλά? Έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader?

Κάνε κατάργηση του driver που σου βγάζει το θαυμαστικό, restart pc - κινητό, και σύνδεσέ το πάλι το κινητό.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Με καλώδιο usb το συνδέεις απλά? Έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader?

Κάνε κατάργηση του driver που σου βγάζει το θαυμαστικό, restart pc - κινητό, και σύνδεσέ το πάλι το κινητό.

 

θα κανω μια προσπαθεια...

LG G4
Link to comment
Share on other sites

παιδια για αυτην την rom Xperia_neoV_ICS_alpha.zip (ice cream) κανει αυτος ο kernel boot_v9_0.zip (night-ELF)?υπαρχει μηπως καποιος kernel που να παει καλυτερα??:confused: ....επισης ειναι official η ειναι δοκιμαστικη?? Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το bootloader και σε τι χρισημευει??? Edited by iolaos1989
Link to comment
Share on other sites

παιδια για αυτην την rom Xperia_neoV_ICS_alpha.zip (ice cream) κανει αυτος ο kernel boot_v9_0.zip (night-ELF)?υπαρχει μηπως καποιος kernel που να παει καλυτερα??:confused: ....επισης ειναι official η ειναι δοκιμαστικη??

 

Δοκιμαστικη ειναι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ειναι το bootloader και σε τι χρισημευει???

 

Είναι σαν τα bios των windows του υπολογιστή σου, από εκεί παίρνει τις "πληροφορίες" για να εκκινήσει το κινητό.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζεις bootloader, αλλάζεις kernel, και αυτός δεν είναι συμβατός με κάθε ρομ, συνήθως κάθε ρομ θέλει και kernel δικό της. Μερικές ρομ βέβαια δουλεύουν και με παραπάνω από έναν kernel, και το αντίστροφο...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Τεσπα,δεν μπορω να καταλαβω τα εχω μπερδεψει ολα στο μυαλο μου...Εγω πως μπορω να δω την rom και το kernel που εχω και πως ξερω αν θελουν αλλαγη???
Link to comment
Share on other sites

Δε θέλουν αλλαγή, παρά μόνο εσύ αν θέλεις να αλλάξεις ρομ.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτοί που αλλάζουν rom το κάνουν γιατί η καινούρια rom προσφέρει πράγματα που η εργοστασική δεν προσφέρει. Λιγότερες προ-φορτωμένες εφαρμογές, καλύτερη διαχείριση μνήμης και ενέργειας κτλ.

Η αλλαγή της rom απαιτεί κάποιες γνώσεις και σίγουρα πολλή διάβασμα από την πλευρά σου. Ψάξε να δεις τι παίζει γενικά κι αν έχεις ουσιαστικές απορίες το συζητάμε. Διαφορετικά δεν έχει νόημα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτοί που αλλάζουν rom το κάνουν γιατί η καινούρια rom προσφέρει πράγματα που η εργοστασική δεν προσφέρει. Λιγότερες προ-φορτωμένες εφαρμογές, καλύτερη διαχείριση μνήμης και ενέργειας κτλ.

Η αλλαγή της rom απαιτεί κάποιες γνώσεις και σίγουρα πολλή διάβασμα από την πλευρά σου. Ψάξε να δεις τι παίζει γενικά κι αν έχεις ουσιαστικές απορίες το συζητάμε. Διαφορετικά δεν έχει νόημα.

Μπα οχι με καληπτει μεχρι στιγμης αυτη που εχει απο μονο του...απλα καποιο παλικαρι σε αλλο φορουμ μου ειπε οτι για να κανω root θα πρεπει πρωτα να αλλαξω το bootloader απλα εγω εχω κανει κανονικα root και ειναι μια χαρα...ευχαριστω πολυ παντως...θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο εχω βαλει το go launcher και οταν μπαινω στο μενου πανω πανω εχει 3 επιλογες:ολα,προσφατα και εκτλουνται.Στο εκτελουνται μου ανοιγουν μονα τους καποια προγραματα τ οποια δεν θελω να μου ανοιγουν υπαρχει καποιος τροπος να μην ανοιγουν????Σορρυ αν ειμαι εκτος τοπικ αλλα εψαξα και δεν βρηκα κατι παρομοιο η δεν εψαξα σωστα....
Link to comment
Share on other sites

Άσε το λειτουργικό να κάνει τη διαχείριση των εφαρμογών που τρέχουν και μην αγχώνεσαι. Για οτιδήποτε άλλο ρωτάς στο topic του Neo V κι όχι εδώ γιατί είμαστε off topic.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...