Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα το κανω...αλλα κατι παιζει με τους drivers δε γινεται αλλιως...ανεμενε

 

edit:το ιδιο εβγαλε....ε δε γινεται αυριο θα παρω σβαρνα ολα τα pc στη γειτονια να δω τι θα βγαλει...

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

devill0

Η συσκευή πρέπει να είναι unlock απλά πρέπει να κανείς IDENTIFY για να σου βγάλει r+r .

Πάτα IDENTIFY και μετά συνδεσε το τηλεφωνώ σε Flash mode ( back + power ) και πες μας το αποτέλεσμα.

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

devill0

Η συσκευή πρέπει να είναι unlock απλά πρέπει να κανείς IDENTIFY για να σου βγάλει r+r .

Πάτα IDENTIFY και μετά συνδεσε το τηλεφωνώ σε Flash mode ( back + power ) και πες μας το αποτέλεσμα.

 

http://img821.imageshack.us/img821/4765/capturewes.jpg

By devill0 at 2012-03-14

 

τωρα πιστυω ειναι unlock

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι έτοιμος! Για πες μας τι προκαλούσε το πρόβλημα αν θες...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είσαι έτοιμος! Για πες μας τι προκαλούσε το πρόβλημα αν θες...

 

δεν εκανα IDENTIFY ,δε το ηξερα πιο πριν....τωρα θα περασω το kernel και θα σου πω

 

edit:περασα το kernel

 

edit:fail εχω παλι το ιδιο προβλημα..παταω το κουμπι,κανει τη δονηση αλλα δε δειχνει τιποτα στην οθονη

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

δεν εκανα IDENTIFY ,δε το ηξερα πιο πριν....τωρα θα περασω το kernel και θα σου πω

 

edit:περασα το kernel

 

edit:fail εχω παλι το ιδιο προβλημα..παταω το κουμπι,κανει τη δονηση αλλα δε δειχνει τιποτα στην οθονη

 

Αν πατησεις vol- δεν μπαινει CWM?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου έχει συμβεί μόνο με λάθος kernel, αλλά απ'ότι μου έχεις πει βάζεις τον kernel της FXP?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου έχει συμβεί μόνο με λάθος kernel, αλλά απ'ότι μου έχεις πει βάζεις τον kernel της FXP?

 

ναι αυτο που μου εχεις δωσει...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλον kernel τότε, πάρε από εδώ, και μετά πέρνα τη rom αυτή

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε άλλον kernel τότε, πάρε από εδώ, και μετά πέρνα τη rom αυτή

 

περασα το kernel κανονικα,το κινητο ανοιξε και τωρα περναω τη rom...

 

edit:τη περασα τη rom,εκανα reboot και εχει κολλισει στο λογοτυπο της Sony

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipe σε όλα, και μετά fix permitions? Έχε υπόψη πως πρέπει να περάσουν αρκετά λεπτά για να ανοίξει το κινητό την πρώτη φορά (10-15 λεπτά)

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Έκανες wipe σε όλα, και μετά fix permitions? Έχε υπόψη πως πρέπει να περάσουν αρκετά λεπτά για να ανοίξει το κινητό την πρώτη φορά (10-15 λεπτά)

 

**** ξεχασα να κανω fix permission,πρεπει να τα κανω παλι απο την αρχη ή reboot και cwm?

 

EDIT:δοκιμαδα reboot και cwm και δε μπαινει

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Περίμενες 15 λεπτά και δεν άνοιξε τελικά? Αν είναι πρέπει να κάνεις τα wipe, μετά εγκατάσταση ρομ και τέλος fix permitions από την αρχή.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Περίμενες 15 λεπτά και δεν άνοιξε τελικά? Αν είναι πρέπει να κάνεις τα wipe, μετά εγκατάσταση ρομ και τέλος fix permitions από την αρχή.

 

δε μπαιενει στο cwm για να κανω τα wipe

 

edit:ξεκινησα απο τη αρχη

1.seus

2.root

3.unlock

4.kenrel

5.rom

6.fix permisions

 

edit:οκ τα περασα ολα και ειναι μια χαρα τωρα....τωρα πως βαζουμε τα αρχεια απο εδω για τη 2ND_EDITION..?

 

Σας ευχαριστω για την υπομονη σας...

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Όπως έκανες flash και τη ρομ, κατεβάζεις τα αρχεία που θέλεις να φλασάρεις, μπαίνεις στο ClockWorkMod, επιλέγεις - Install zip from SD card, διαλέγεις το αρχείο και το φλασάρεις

-

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Όπως έκανες flash και τη ρομ, κατεβάζεις τα αρχεία που θέλεις να φλασάρεις, μπαίνεις στο ClockWorkMod, επιλέγεις - Install zip from SD card, διαλέγεις το αρχείο και το φλασάρεις

-

και ποια απο τα wipe κανω...?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, θέλει τη ρομ από την FXP.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και μενα zeus μου αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα!.....το εχω ροοτ το neo v και κολαω στο unlock του bootloader,,, εκει που πατας το Pacth SEMCBoot απο το s1tool βγαινουν κατι κοκκινα γραμματα που λενε καποιες οδηγιες !!τα κανω αυτα που λεει αλλα τιποτα ουτε οδηγους αναγνωριζει ουτε τιποτα!επειδη λοιπον εγω θα το κανω το λαθος μπορει να μ γραψει καποιος αναλυτικα τι κανουμε?:confused:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και μενα zeus μου αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα!.....το εχω ροοτ το neo v και κολαω στο unlock του bootloader,,, εκει που πατας το Pacth SEMCBoot απο το s1tool βγαινουν κατι κοκκινα γραμματα που λενε καποιες οδηγιες !!τα κανω αυτα που λεει αλλα τιποτα ουτε οδηγους αναγνωριζει ουτε τιποτα!επειδη λοιπον εγω θα το κανω το λαθος μπορει να μ γραψει καποιος αναλυτικα τι κανουμε?:confused:

 

Πάτα και ένα IDENTIFY να δεις τι θα σου βγάλει, αν σου βγάλει r+r τότε είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια και μενα zeus μου αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα!.....το εχω ροοτ το neo v και κολαω στο unlock του bootloader,,, εκει που πατας το Pacth SEMCBoot απο το s1tool βγαινουν κατι κοκκινα γραμματα που λενε καποιες οδηγιες !!τα κανω αυτα που λεει αλλα τιποτα ουτε οδηγους αναγνωριζει ουτε τιποτα!επειδη λοιπον εγω θα το κανω το λαθος μπορει να μ γραψει καποιος αναλυτικα τι κανουμε?:confused:

 

Δυστυχώς δε μπορώ να βοηθήσω σε αυτό το σημείο, το έχω κάνει πάνω από 3 μήνες το unlock και δε μου βγάζει τα βήματα το s1tool!

Ίσως κάποιο από τα παιδιά που το έκαναν πρόσφατα?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως Κlit δεν μου βγαζει τιποτα μου κανει ενα μονιμο loading αφου το σταματησω μου διχνει 853sec καπου εκει! μετα το πατημα του Pacth SEMCBoot σιγουρα δεν κανω κατι καλα ,ποτε βγαζεις το usb, τι ειναι το attach test point, και ποτε ξανα βαζω το usb..εχω πελαγωσει....

 

Τιποτα klit μου κανει ενα μονιμο loading και οταν το σταματω ειναι περιπου στα 867sec.Μετα απο το Pacth SEMCBoot τι κανουμε ,ποτε βγαζω το usb ,τι ειναι το attach point,και ποτε ξανα βαζω το usb?:wacko:

 

την μια μου διχνει οτι σβηστικαν τα μυνηματα και μετα οταν ξανα γραφω τα πεταει διπλα!!:)

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως Κlit δεν μου βγαζει τιποτα μου κανει ενα μονιμο loading αφου το σταματησω μου διχνει 853sec καπου εκει! μετα το πατημα του Pacth SEMCBoot σιγουρα δεν κανω κατι καλα ,ποτε βγαζεις το usb, τι ειναι το attach test point, και ποτε ξανα βαζω το usb..εχω πελαγωσει....

 

Τιποτα klit μου κανει ενα μονιμο loading και οταν το σταματω ειναι περιπου στα 867sec.Μετα απο το Pacth SEMCBoot τι κανουμε ,ποτε βγαζω το usb ,τι ειναι το attach point,και ποτε ξανα βαζω το usb?:wacko:

 

την μια μου διχνει οτι σβηστικαν τα μυνηματα και μετα οταν ξανα γραφω τα πεταει διπλα!!:)[/b][/size]

 

1.Περασες τα Drivers του S1Tool?? αν ναι προχωράμε παρακάτω.

2.Αποσυνδεεις το τηλέφωνο από το PC.

Όταν ανοίγεις το S1Tool πατάς Pacth SEMCBoot σου βγάζει το κόκκινο μήνυμα πατάς READY TESTPOINT αν θυμάμαι καλά μετά συνδέεις Testpoint με Ground όπως στην φωτογραφία στο πρώτο ποστ. Στο τέλος πρέπει να σου βγάλει FINISHED.

Αποσυνδέεις πάλι το τηλέφωνο, στο S1Tool πατάς IDENTIFY τώρα πατώντας BACK συνδέεις το τηλέφωνο με το PC και το αποτέλεσμα πρέπει να είναι αυτό :

[ATTACH]24409[/ATTACH]

Με λίγα λόγια τα r πρέπει να είναι πεζά.

Αν σου βγάλει R+r τότε δεν έχει γίνει τίποτα και ξεκινάς από τη αρχή.

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...