Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ποιος kernel απο αυτους κανει για τη rom του Gapinski..

 

ο kernel v3.3 for FXP ή kernel v3.3 for MIUI ή kernel v9.0 for Stock rom

 

Κανείς από αυτούς δεν κάνει.

 

Rioener ξερεις μηπως αν αυτος ο kernel ειναι ικανος για overclock και ποσο??

 

Ναι είναι, μέχρι το 1.8

Δεν το συνιστώ όμως για τόσο. Κάνε μικρά βήματα, και βλέπεις, μέχρι 1.4-1.5 λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα (Δεν έχω δοκιμάσει)

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Κανείς από αυτούς δεν κάνει.

 

και ποιος ειναι συμβατος...σε ενα post γραφει για εναν kernel fxp109,ξερεις αυτος αν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου έχω πει, κι εγώ αυτόν έχω.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατεβάζεις όλο το πάκετο, και κάνεις extract μόνο τον kernel.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κατεβάζεις όλο το πάκετο, και κάνεις extract μόνο τον kernel.

 

θα δοκιμασω τωρα να δω αν θα δουλεψει....ολα τα wipe μετα τη rom και μετα fix permision ετσι?

 

το cwm θα σβηστει με την αλλαγη του kernel?

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Κανείς από αυτούς δεν κάνει.

 

 

 

Ναι είναι, μέχρι το 1.8

Δεν το συνιστώ όμως για τόσο. Κάνε μικρά βήματα, και βλέπεις, μέχρι 1.4-1.5 λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα (Δεν έχω δοκιμάσει)

 

πολυ ωραια !!δυστηχως εχω κολησει στον κερνελ δηλ,σβηνω απο τον C τους drivers της sony και ειναι μεσα μονο της Gordons Gate !απο πριν εχω σβησει και στο κινητο μου τους drivers της sony και ξανα οταν παω να βαλω χειροκινητα τους αλλους drivers φορτωνει το κινητο και μου λεει οτι εγκαταστιθηκε το sony ericsson sa0102 interface driver!!τι να κανω??:(

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι κάντο

Ναι σβήνεται το cwm, αλλά οι περισσότεροι kernel (και αυτός που λέμε) έχουν ενσωματωμένο.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έτσι κάντο

Ναι σβήνεται το cwm, αλλά οι περισσότεροι kernel (και αυτός που λέμε) έχουν ενσωματωμένο.

 

ενω περναω σωστα το kernel το κινητο εξακολουθει να μη θελει να ανοιξει,δε δειχνει τιποτα η οθονη

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οδηγίες στο τέλος στο πρώτο ποστ διάβασε προσεκτικά.

 

ΚLIT μου εβγαλε flash operation complete και εκανε 2 δευτερολεπτα ειμαι ενταξει προχοραω??:X

 

παιδια το κινητο δεν διχνει τιποτα μετα την εγκατασταση κερνελ που εγινε παταω να ανοιξει μονο ενα τριξιμο στην αρχη που κανει δεν διχνει ουτε καν το λογοτυπο της sony!!!!!βοηθεια:help:

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

ενω περναω σωστα το kernel το κινητο εξακολουθει να μη θελει να ανοιξει,δε δειχνει τιποτα η οθονη

Δυστυχώς θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλον kernel, η ακόμα και να περάσεις σε άλλη ρομ.

ΚLIT μου εβγαλε flash operation complete και εκανε 2 δευτερολεπτα ειμαι ενταξει προχοραω??:X

 

παιδια το κινητο δεν διχνει τιποτα μετα την εγκατασταση κερνελ που εγινε παταω να ανοιξει μονο ενα τριξιμο στην αρχη που κανει δεν διχνει ουτε καν το λογοτυπο της sony!!!!!βοηθεια:help:

 

Έχεις ίδιο πρόβλημα με τον ανωτέρω, δες

Δοκίμασε άλλον kernel τότε, πάρε από εδώ, και μετά πέρνα τη rom αυτή

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

ενω περναω σωστα το kernel το κινητο εξακολουθει να μη θελει να ανοιξει,δε δειχνει τιποτα η οθονη

 

δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω πριν λιγο ειχα το ιδιο προβλημα ξανα κατεβασα τον κερνελ τον αποσιμπιεσα πριν δεν τον ειχα αποσιμπιεσει και μετα τον μετονομασα σε boot.img.την διαδικασια τιν εκανα αφου εβαλα τον κερνελ μεσα στον φακελο του fastboot!ελπιζω να βοηθησα..;)

 

Δυστυχώς θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλον kernel, η ακόμα και να περάσεις σε άλλη ρομ.

 

 

Έχεις ίδιο πρόβλημα με τον ανωτέρω, δες

Δοκίμασε άλλον kernel τότε, πάρε από εδώ, και μετά πέρνα τη rom αυτή

 

οχι Rioener ανοιξε το κινητο και μπηκα και μεσα στο κινητο ειναι φυσιολογικο αυτο ,η επρεπε να με βγαλει στο cwm???:confused:

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Να καλωσορίσω τους νέους χρήστες στο myphone και να τους ενημερώσω πως πριν κάνουν κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις θα πρέπει πρώτα να έχουν διαβάσει προσεκτικά τον οδηγό που υπάρχει στο πρώτο post.

Το thread δεν έχει γίνει με σκοπό να το χρησιμοποιούμε ως chat ούτε για να μας λένε βήμα-βήμα ότι αναγράφεται στον οδηγό (διαφορετικά δεν θα είχαν νόημα οι οδηγοί) αλλά για να παραθέτουμε κάποιες απορίες, εντυπώσεις και σχόλια.

Θα παρακαλέσω λοιπόν πρώτα καλό διάβασμα του οδηγού και ύστερα ερωτήσεις για ότι δεν καταλαβαίνουμε.

 

Ευχαριστώ!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς θα πρέπει να δοκιμάσεις άλλον kernel, η ακόμα και να περάσεις σε άλλη ρομ.

 

 

rioener βρηκα αυτο και λεω να δοκιμασω το kernel που λεει zeus μπας και τον αναγνωρισει

 

edit: ουτε με αυτον αναψε

edit : τελικα περασα αυτη μια χαρα φαινεται για αρχη

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να σας ευχαριστησω γιατι αν δεν ησασταν εσεις δεν θα τα καταφερνα!!!:D:D:yahoo:ενα συγνωμη στον superuser για τα επαναλαμβανομενα μυνηματα λογο ασχετοσινης και οχι για καποιο λογο!!:) και ενα προσωπικο ευχαριστω στον :respect:kLIT:respect: γιατι χωρις την βοηθεια του θα ημουν ακομα στο bootloader....:yahoo: question:ειναι φυσιολογικο που εχω αλλους kernel με την ιδια rom,δηλ λειτουργει το τηλ αυτο εννοω Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

question:ειναι φυσιολογικο που εχω αλλους kernel με την ιδια rom,δηλ λειτουργει το τηλ αυτο εννοω

 

Δεν ειναι απαραιτητο με καθε αλλαγη ρομ να αλλαζεις και κερνελ.Καποιοι κερνελ δουλευουν με πολλες ρομ αρκει να διαβαζεις προτου εγκαθιστας την εκαστοτε ρομ.Αλλωστε αν ειχες προβλημα θα το καταλαβαινες.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο με καθε αλλαγη ρομ να αλλαζεις και κερνελ.Καποιοι κερνελ δουλευουν με πολλες ρομ αρκει να διαβαζεις προτου εγκαθιστας την εκαστοτε ρομ.Αλλωστε αν ειχες προβλημα θα το καταλαβαινες.

 

Πολύ σωστός ο φίλος prioxxx! Χαιρόμαστε να σε βλέπουμε και στο NEO V, μετά από X10 - mini!

Και μη ξεχνιόμαστε, θέλω flash στο mini! Χε χε χε!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο φίλος prioxxx! Χαιρόμαστε να σε βλέπουμε και στο NEO V, μετά από X10 - mini!

Και μη ξεχνιόμαστε, θέλω flash στο mini! Χε χε χε!

 

Εγω λεω να στο παρω για να το χεις ετοιμο οταν επιστρεψεις!:lol:

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

αυτον που εχεις δωσει στα 1.8overclock.παρολα αυτα εχω κανει το τηλ reboot και εχει κολλησει στο λογοτθπο της sony περιπου 15 λεπτα!!!πριν κανω ολα τα wipe εκανα και back up μηπως αυτο φταιει??ενα μισαωρο κολημενο τι να κανω??:( Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Τον kernel του nightelf εννοείς? Αυτός έχει ενσωματωμένο CWM και στο μενού advanced έχει το fix permitions (τελευταία επιλογή κάτω κάτω). Και μετά για ρομ αυτή του emanxperia? Δοκίμασε να βγάλεις τη μπαταρία, και να το ανοίξεις ξανά μετά από λίγο. Αλλιώς δοκίμασε άλλη ρομ.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

αυτη η rom NeoV_emann_NightElf_reloaded.zip και αυτος ο kernel boot_v9_0.zip.θα παω στο andvance και θα σου πω τι γραφει.Πρωσπαθω να ανοιξω το CWM και δεν ανοιγει!!!!!!!!!!!!!!!!!!τι να κανω??!!!!!:cry: λοιπον ανοιξε το cwm αλλα τωρα ειναι κοκκινα τα γραμματα και εχει το fix premision τι να κανω τωρα!!!!!! Edited by crav
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις πάλι από την αρχή τη διαδικασία για εγκατάσταση της rom.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...