Jump to content

Xperia Neo V : Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel


rioener
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν το συνδέεις σε fastboot, στη διαχείριση συσκευών σου βγάζει κίτρινο θαυμαστικό στη συσκευή?

 

Ναι βεβαια μου βγαζει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 762
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήγαινε ο υπολογιστής μου--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που έχει κίτρινο θαυμαστικό δίπλα της ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επιλογή από μια λίστα προγραμμάτων οδήγησης συσκευών στον υπολογιστή μου ---> επέλεξε το android phone και πάτα επόμενο ---> επέλεξε το android bootloader interface και πάτα επόμενο, πες μου τι σου βγάζει

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Αυτο προσθέτει:

 

[ATTACH]24309[/ATTACH]

 

edit:

 

LOL Δοκιμασα τωρα και περασε το kernel, το λογοτυπο free xperia αλλα δεν περνει μπρος το τηλεφωνο μενει στην μαυρη οθονη

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για προσπάθησε τώρα από πάνω του να του περάσεις τους drivers fastboot, από ο υπολογιστής μου--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που έχει κίτρινο θαυμαστικό δίπλα της ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επέλεξε τους drivers που βρίσκονται στο φάκελο fastboot_with_Android_USB_file

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, για προσπάθησε τώρα από πάνω του να του περάσεις τους drivers fastboot, από ο υπολογιστής μου--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που έχει κίτρινο θαυμαστικό δίπλα της ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επέλεξε τους drivers που βρίσκονται στο φάκελο fastboot_with_Android_USB_file

 

οχι δεν περνανε.

 

Λοιπον περασα το Kernel πλεον τωρα εχω προσβαση μονο στο CWM. Να περάσω την ROM τωρα?

Link to comment
Share on other sites

? Πως πέρασες τον kernel χωρίς τους drivers fastboot?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

? Πως πέρασες τον kernel χωρίς τους drivers fastboot?

 

μετα απαυτο που μου ειπες να κανω :

Πήγαινε ο υπολογιστής μου--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή που έχει κίτρινο θαυμαστικό δίπλα της ---> ενημέρωση προγράμματος οδήγησης ---> αναζήτηση προγράμματος οδήγησης στον υπολογιστή μου ---> επιλογή από μια λίστα προγραμμάτων οδήγησης συσκευών στον υπολογιστή μου ---> επέλεξε το android phone και πάτα επόμενο ---> επέλεξε το android bootloader interface και πάτα επόμενο, πες μου τι σου βγάζει

 

δοκιμασα να περασω το kernel και περασε :lol: και το cwm τωρα δεν ειναι αυτο που ειχα ειναι το v5.5.0.4

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Η δουλειά να γίνεται... Για πέρνα και τη ρομ να δούμε, θα ανοίξει?

Ποιον kernel/rom περνάς?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα! Η δουλειά να γίνεται... Για πέρνα και τη ρομ να δούμε, θα ανοίξει?

Ποιον kernel/rom περνάς?

 

FXP kernel και MIUI αυτα που μας προτεινες καιιιιι μολις εκανε boot ολα ok :thanks: εισαι πρωτος φιλε νασαι καλα γιατι ειχα τρελαθει.

Επιτελους ΜΙUI :lol::D:D:D σευχαριστω πολυ για την υπομονη σου εισαι πρωτος....

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ρε φίλε, μπράβο σου, καλή ενασχόληση εύχομαι, και... καλορίζικο!!!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν περασατε το driver απο το s1tool στη διαχειριση συσκευων με ποιο ονομα αναγνωρισε τη συσκευη?γιατι εμενα γραφει zeus
Link to comment
Share on other sites

Παιδια οταν περασατε το driver απο το s1tool στη διαχειριση συσκευων με ποιο ονομα αναγνωρισε τη συσκευη?γιατι εμενα γραφει zeus

 

Αν και πρόσφατα έκανα το unlocking δε θυμάμαι με τι όνομα περάσανε, αυτό που έχει σημασία παντός είναι να μην σου βγάλει θαυμαστικό όταν συνδέσεις την συσκευή σου μετά προχωράς κανονικά για unlocking.

Link to comment
Share on other sites

Haida έπρεπε να σου βγάζει. Άσχετα με αυτό, μπορείς να φλασάρεις kernel?

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

φλασαρα το kernel που μου εδωσες και μετα πηγα να μπω cmw για να βαλω τη rom αλλα το κινητο ανοιγε αλλα στην οθονη δεν εδειχνε τιποτα...

τωρα που εχουν περαστει οι drivres και το αναγνωριζει σαν zeus πως θα τους βγαλω για να τους ξαναπερασω?

ΤΟ φλάσαρες ενώ στο έδειχνε σαν zeus? Γιατί δεν έχω καταλάβει ακόμα τη διαδικασία που ακολούθησες. Γράψε ακριβώς τι έκανες βήμα βήμα, για να δούμε. Για να βγάλεις τους παλιούς drivers, πας δεξί κλικ στο υπολογιστής μου--->διαχείριση συσκευών---> δεξί κλικ στη συσκευή---> Ιδιότητες---> Επιλέγεις την καρτέλα Πρόγραμμα οδήγησης--->Κατάργηση (τελευταία επιλογή)

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον....

1.εβαλα το καλωδιο και παταω το menu(ειδοποιησει για driver) περναω χειροκινητα τον driver απο το φακελο s1tool,κανω restart στο pc,ανοιγω

2.ανοιγω το s1tool παταω secmpatch,βαζω το καλωδιο το testpoint και συνδεω με pc παταω ready και μου βγαζει R+r(ειδα και αλλους να εχουν το ιδιο προβλημα)λεω θα εγιναν το unlock

3.περνω το kernel boot.img και το βαζω στο φακελο fbusbdrivers3264/fastboot ανοιγω το dos και δεινω τις εντολες και τελειωνει οπως λες 3-4 δευτ.

4.παταω το κουμπι να ανοιξω το κινητο(για να περασω τη rom απο cwm) κανει τη δονηση αλλα στην οθονη τιποτα και μενει εκει σαν να δουλευει αλλα στη οθονη να μην δειχνει τιποτα

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ,SIM,SD

 

Έχεις κάνει τελείως λάθος τα βήματα, και πιθανόν να έχεις τώρα κλειδωμένο bootloader με άλλο kernel. Το πρώτο που έπρεπε να κάνεις ήταν να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο test point, και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δοκίμασε σε άλλον υπολογιστή να κάνεις τα βήματα από την αρχή, αλλά πρώτα δοκίμασε επαναφορά με SEUS.

Ελπίζω να μην έγινε hard brick...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει τελείως λάθος τα βήματα, και πιθανόν να έχεις τώρα κλειδωμένο bootloader με άλλο kernel. Το πρώτο που έπρεπε να κάνεις ήταν να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο test point, και μετά όλα τα υπόλοιπα. Δοκίμασε σε άλλον υπολογιστή να κάνεις τα βήματα από την αρχή, αλλά πρώτα δοκίμασε επαναφορά με SEUS.

Ελπίζω να μην έγινε hard brick...

 

απλα δεν ανεφερα στην αρχη οτι το εχω βαλει το testpoint και μετα πεταει την ειδοποιησει....και περναω το driver απο s1tool

 

δοκιμασα και σε αλλο pc και οτι drivres και να περασω σαν zeus το αναγνωριζει....τι αλλο μπορω να κανω..Με flashtool μπορουμε να κανουμε τιποτα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και σε αλλο pc και οτι drivres και να περασω σαν zeus το αναγνωριζει....τι αλλο μπορω να κανω..Με flashtool μπορουμε να κανουμε τιποτα?

 

Για ανέβασε μια φωτογραφία να δούμε, τι driver αναγνωρίζει...

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

http://img705.imageshack.us/img705/9056/capture1ln.jpg

By devill0 at 2012-03-13

 

http://img43.imageshack.us/img43/3550/capturedde.jpg

By devill0 at 2012-03-13

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Σωστοί είναι οι drivers, τώρα γιατί σου το δείχνει zeus όπως λες, δε ξέρω να σου πω. Δοκίμασες να φλασάρεις πάλι? Δοκίμασε αν είναι και πες μας

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Σωστοί είναι οι drivers, τώρα γιατί σου το δείχνει zeus όπως λες, δε ξέρω να σου πω. Δοκίμασες να φλασάρεις πάλι? Δοκίμασε αν είναι και πες μας

Ερωτηση:Στην εγκατασταση kernel μπαταρια,sim και sd ειναι πανω στο κινητο?δλδ μετα το unlock τα ξαναβαζουμε πανω?

Link to comment
Share on other sites

%5Bimg%5Dhttp%3A//img825.imageshack.us/img825/533/capturedwjs.jpg By devill0 at 2012-03-13[/img]

αυτο μου εβγαλε..συνεχιζω...ή δεν εγινε unlock γιατι βλεπω R+r

Edited by devill0
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε συνεχίζεις, είναι κλειδωμένος ακόμα.

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε συνεχίζεις, είναι κλειδωμένος ακόμα.

 

να το ξανακανω απο την αρχη ή κατευθειαν ανοιγω setool?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...