Jump to content

Samsung Galaxy S II (I9100G)


GIANNAKIS75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1.Να σου πω την αληθεια δεν εχω ψαξει για κατι τετοιο,δεν μου χρειαστηκε ποτε.

2.Οχι δεν πολυαξιζει η αληθεια ειναι.Απο την αλλη αν θες να εχεις την τελευταια αναβαθμιση καντο.

3.Στα 1,2 ειναι ηδη.Για να κανεις o/c πρεπει να αλλαξεις και ρομ,δεν γινεται με την stock.Το max μεχρι στιγμης ειναι τα 1,35.

4.Το κινητο ειναι πολυ καλο για τα μεχρι στιγμης δεδομενα οποτε θα σου τρεξει ολες τις εφαρμογες.

Καποιες εφαρμογες κατηγοριοποιημενες βρισκονται εδω και αφορουν ολες τις συσκευες Andoid.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

...

2..Αξίζει να κάνω την αναβάθμιση σε ICS (έχω τη επίσημη 2.3.6) μιας και η μνήμη μειώνετε στα 768MB από ότι διαβάζω,καλυτερεύει σε κάτι,διορθώνει κάτι,δίνει κάποιες περισσότερες δυνατότητες ;

...

 

Πέρασα την επίσημη 4.0.4 αναβάθμιση που βγήκε στο ΚΙΕΣ πριν λίγες μέρες και μπορώ να πω ότι άξιζε.

Κάποια από τα θετικά που έχω δει μέχρι στιγμής

-Πολύ πιο smooth lock screen.

-Πολύ πιο smooth browser και μπορείς πλέον να κάνεις και hide την status bar.

-O browser παίζει και HD flash videos ενώ με την gingerbread κρασαρε. (πρέπει ομως να εγκαταστήσεις χειροκίνητα το flash apk)

-Ευκολότερη αναζήτηση επαφών από exchange adress book

-Συμβατότητα εφαρμογών που δεν δούλευαν με gingerbread (πχ chrome)

-Πανεύκολη εγκατάσταση. Περάστηκαν αυτόματα όλες οι ρυθμίσεις και σχεδόν όλες οι εφαρμογές μου.

 

Η μνήμη πράγματι εμφανίζετε λιγότερη αλλά από ότι λένε στην πράξη είναι το ίδιο με πριν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες. Ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω ενα i9100G και θελω να το κανω root και να του περασω custom rom. Ειναι η ιδια διαδικασια με το απλο το i9100? Περναω καποιο συγκεκριμενο CWM, kernel κτλ.???

Για την ωρα το μονο που εχω κανει ειναι να το κανω ROOT με CUSTOM ROM KERNEL περνοντας του CWM Touch Recovery 5.8.1.5.

Εχω χαθει λιγο και θα ηθελα την βοηθεια σας..... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ panosfx και gchris για τις απαντήσεις σας.

Ξέρει κάποιος κάποιο πρόγραμμα για τον ήχο κλήσης ( πχ. αθόρυβο με ή χωρίς δόνηση,ή με ρύθμιση του ήχου κλήσης ανάλογα που βρίσκεται κάποιος ) ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια και για μενα αξιζει τελικα να περασει καποιος την 4.0.4. Νομιζω εχει βελτιωθει και σε θεματα μπαταριας σε σχεση με την 4.0.3 και επιπλεον απο τοτε που την εβαλα δεν εχει κρασαρει το κινητο ποτε ενω με τη 2.3.6 ετρωγε κατα καιρους διαφορα κολληματα και κρασαρισματα παρολη την παραπανω μνημη.. Και επρεπε να βγαλω την μπαταρια. Βεβαια μπορει να ετυχε σε μενα αυτο και ειναι σιγουρα υποκειμενικο αλλα δεν το εχω μετανιωσει καθολου μεχρι τωρα παρα τη λιγοτερη μνημη ενω ειναι οντως πιο smooth σε πολλα θεματα. Βαζεις και εναν apex launcher και γινεται τελειο... Επισης, για να εγκατασταθει σωστα η 4.0.4 αποψη μου ειναι πως πρεπει να γινει factory reset και clear cache αν προερχεται καποιος απο τη 2.3.6 γιατι ειναι πολυ διαφορετικα λειτουργικα. Εμενα μονο μετα το factory reset αρχισε να δουλευει 100% σωστα χωρις κανενα κολλημα. :-)
Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης προβλημα. ειχα gb και μεσω του odin περασα ics. τωρα που βγηκε η official ics και επειδη τρωει κατι κολληματακια, θελησα να γυρισω στην gb. κρατησα λοιπον πατημενο το home+power+volume up και επελεξα wype-format και restart... αλλα εχει την 4.0.3 περασμενη.... και δεν κανει update.. μου λεει δεν υπαρχουν διαθεσιμα updates... δεν επρεπε να εχει την gb και μολις πατησω update να παει στην 4.0.4?
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης προβλημα. ειχα gb και μεσω του odin περασα ics. τωρα που βγηκε η official ics και επειδη τρωει κατι κολληματακια, θελησα να γυρισω στην gb. κρατησα λοιπον πατημενο το home+power+volume up και επελεξα wype-format και restart... αλλα εχει την 4.0.3 περασμενη.... και δεν κανει update.. μου λεει δεν υπαρχουν διαθεσιμα updates... δεν επρεπε να εχει την gb και μολις πατησω update να παει στην 4.0.4?

 

Φίλε μου την gb πρεπει να την περάσεις με odin παλι και μετα να αναβαθμιστείς σε ics.

Αν κατάλαβα βεβαία καλα τι έχεις κάνει .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου την gb πρεπει να την περάσεις με odin παλι και μετα να αναβαθμιστείς σε ics.

Αν κατάλαβα βεβαία καλα τι έχεις κάνει .

 

α, οκ... αλλα την gb που θα την βρω?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

α, οκ... αλλα την gb που θα την βρω?

 

Αν θυμάσαι ποιο ηταν το επίσημο firmware που ειχε το τηλέφωνο σου ,με μια αναζήτηση στον google θα το βρεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάσαι ποιο ηταν το επίσημο firmware που ειχε το τηλέφωνο σου ,με μια αναζήτηση στον google θα το βρεις .

 

δεν εχω ιδεα ποιο ηταν... θυμαμαι μονο οτι ηταν 2.3.κατι! και οτι ηταν γερμανικο... αν κανω μεσω odin wype και update σε 4.0.4 german ειναι το ιδιο? πως κανω format για να σβηστουν τα παντα μεχρι και οι φωτογραφιες

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω root ενα i9100G ενος φιλου (εγω εχω το i9100 rooted με OMEGA ICS V15). Περασα μεσω odin το superatmos kernel v3.2 και αφου ειχα κατεβασει το v3.3zip μπηκα με CWM για να περασω το zip του νεου kernel. Δεν μπορουσα να βρω πουθενα στην εκδοση CWM Touch Recovery 5.8.1.5 που επιλεγω install from sdcard/zip.... κανω κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα να κανω root ενα i9100G ενος φιλου (εγω εχω το i9100 rooted με OMEGA ICS V15). Περασα μεσω odin το superatmos kernel v3.2 και αφου ειχα κατεβασει το v3.3zip μπηκα με CWM για να περασω το zip του νεου kernel. Δεν μπορουσα να βρω πουθενα στην εκδοση CWM Touch Recovery 5.8.1.5 που επιλεγω install from sdcard/zip.... κανω κατι λαθος?

 

Δοκιμασες την επιλογή: install zip from internal sdcard μήπως και στο αναγνωρίσει ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες την επιλογή: install zip from internal sdcard μήπως και στο αναγνωρίσει ?

 

Δεν μου βγαζει Καθόλου επιλογη για install μεσω κατι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγαζει Καθόλου επιλογη για install μεσω κατι...

 

Ποια έκδοση firmware ειναι ? Μπορείς να βάλεις τον rom manager απο το play ώστε να περάσεις το cwm .

Διάβασε και στο xda κάποιους τρόπους για root http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679778

Edited by m7ixalis

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και από μένα.φλας πλειερ για το κινητό που βρίσκω; ευχαριστώ

 

Swyped from my SII using tapatalk

Edited by vrwmiaris
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,περασα 4.0.4 γερμανικη απο 2.3.6 που ειχα πριν και βλεπω πιο ασθενες wifi εχει κανεις παρατηρησει κατι?και αν υπαρχει τροπος βελτιωσης ας μου πει καποιος,γιατι με 2.3.6 το σημα ηταν μονιμα καρφωμενο,μιλαμε παντα για το ιδιο δωματιο που εχουμε το ρουτερ,τωρα παιζει 1-2 γραμμες πανω κατω
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,περασα 4.0.4 γερμανικη απο 2.3.6 που ειχα πριν και βλεπω πιο ασθενες wifi εχει κανεις παρατηρησει κατι?και αν υπαρχει τροπος βελτιωσης ας μου πει καποιος,γιατι με 2.3.6 το σημα ηταν μονιμα καρφωμενο,μιλαμε παντα για το ιδιο δωματιο που εχουμε το ρουτερ,τωρα παιζει 1-2 γραμμες πανω κατω

 

 

Join the club!

 

Αυτό λέμε τόσα ποστ τώρα. Το wifi έχει χαντακωθεί τελείως στο ICS! Δεν ξέρω αν θα έχεις και κολλήματα και restart. Με την 4.0.3. είχε απ' όλα το μενού! Ελπίζω με την 4.0.4 αυτά τουλάχιστον να έχουν διορθωθεί. Δεν το ξέρω γιατί εγώ γύρισα σε 2.3.6.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the club!

 

Αυτό λέμε τόσα ποστ τώρα. Το wifi έχει χαντακωθεί τελείως στο ICS! Δεν ξέρω αν θα έχεις και κολλήματα και restart. Με την 4.0.3. είχε απ' όλα το μενού! Ελπίζω με την 4.0.4 αυτά τουλάχιστον να έχουν διορθωθεί. Δεν το ξέρω γιατί εγώ γύρισα σε 2.3.6.

 

κοιταξε τα κολληματα και το<<εξω μπαταρια>> τα ειχα με την 2.3.6 οπως εχουν πει και πολλα παιδια εξαλου,αλλα με το wifi εχω παθει σοκ,τι κανω λες?γυριζω κι εγω πισω??

Link to comment
Share on other sites

Join the club!

Αυτό λέμε τόσα ποστ τώρα. Το wifi έχει χαντακωθεί τελείως στο ICS! Δεν ξέρω αν θα έχεις και κολλήματα και restart. Με την 4.0.3. είχε απ' όλα το μενού! Ελπίζω με την 4.0.4 αυτά τουλάχιστον να έχουν διορθωθεί. Δεν το ξέρω γιατί εγώ γύρισα σε 2.3.6.

κοιταξε τα κολληματα και το<<εξω μπαταρια>> τα ειχα με την 2.3.6 οπως εχουν πει και πολλα παιδια εξαλου,αλλα με το wifi εχω παθει σοκ,τι κανω λες?γυριζω κι εγω πισω??

 

Παιδιά να αναφέρω ότι και στο GT-I9100 (όχι το G) αντιμετωπίζω παρόμοια θέματα, το πήρα πριν 1,5 περίπου εβδομάδα με 4.0.3 και είχα 2 επανεκκινήσεις σε 5 μόλις μέρες χρήσης. Είπα "δεν πάει άλλο" και το κατέβασα σε επίσημη 2.3.6 (θα θυμάται ο fanatikos) όμως και εκεί αντιμετώπισα το ίδιο, πάλι 2 φορές επανεκκίνηση σε 4 μόλις μέρες.. ε δεν ξέρω τι συμβαίνει, σπάστηκα χτες το βράδυ και το ξαναγύρισα σε 4.0.3 όπως ακριβώς το πήρα, το αφήνω ως έχει και αναμένω Jelly - αν θελήσει ποτέ ο Μεγαλοδύναμος..:lol:

 

Απλά να ξέρετε..:)

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να αναφέρω ότι και στο GT-I9100 (όχι το G) αντιμετωπίζω παρόμοια θέματα, το πήρα πριν 1,5 περίπου εβδομάδα με 4.0.3 και είχα 2 επανεκκινήσεις σε 5 μόλις μέρες χρήσης. Είπα "δεν πάει άλλο" και το κατέβασα σε επίσημη 2.3.6 (θα θυμάται ο fanatikos) όμως και εκεί αντιμετώπισα το ίδιο, πάλι 2 φορές επανεκκίνηση σε 4 μόλις μέρες.. ε δεν ξέρω τι συμβαίνει, σπάστηκα χτες το βράδυ και το ξαναγύρισα σε 4.0.3 όπως ακριβώς το πήρα, το αφήνω ως έχει και αναμένω Jelly - αν θελήσει ποτέ ο Μεγαλοδύναμος..:lol:

 

Απλά να ξέρετε..:)

 

ναι αλλα με το wifi ειναι σοβαρο το θεμα,στον ιδιο χωρο με το rooter και να παιζει 2 γραμμες,δηλαδη οταν πηγα σε αλλο δωματιο χαροπαλευε και βγηκε και κανα δυο φορες,ελεος.Με 2.3.6 απο τον 4ο οροφο μολις στο ισογειο εχανε το σημα,καταλαβαινεις τισ τρελες διαφορες.Μπορει οπως ειπα κι εγω να κολλαγε κι εμενα πολλες φορες αλλα το θεωρω πιο ασημαντο απο το να μην μπορεις να κατεβασεις κατι μεσα στο ιδιο σου το σπιτι!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σου πω να γυρήσεις σε GB ή όχι, γιατί δες τι έπαθε ο Μάκης. Γύρησε σε 2.3.6 και είχε πάλι restart. Βέβαια εγώ έχω βάλει την ΚΚ5 (όχι αυτή που έβαλε ο Μάκης) και δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα για τα κολλήματα και τα έξω μπαταρία τα δικά σου μήπως φταίει κάποια εφαρμογή? Δοκίμασες να το κρατήσεις καθαρό τελείως 2-3 μέρες για να το δεις πως θα πάει? Και εννοείται βέβαια να έχεις κάνεις τα απαραίτητα factory reset. Ειδικά μετά από τέτοιες μεγάλες αλλαγές είναι 100% απαραίτητο.

 

EDIT: Συμφωνώ απόλυτα και εγώ με αυτό που λες για την μειωμένη λύψη στο WiFi. Άλλωστε πιστεύω ότι τις επανεκινήσεις 99% τις δημιουργούν προβληματικές εφαρμογές και όχι προβληματικό λειτουργικό όταν φυσικά δεν έχει διαπιστωθεί κάτι γενικότερο ή κάποιο πρόβλημα στο hardware.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει οπως ειπα κι εγω να κολλαγε κι εμενα πολλες φορες αλλα το θεωρω πιο ασημαντο απο το να μην μπορεις να κατεβασεις κατι μεσα στο ιδιο σου το σπιτι!!

 

Συμφωνώ απόλυτα αν και στο δικό μου σπίτι δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στο σήμα ανάμεσα στις δύο rom.. τουλάχιστον όχι κάτι αξιοσημείωτο. Μένω σε 45 τετραγωνικά σπίτι βέβαια αλλά σερφάρω αρκετά έξω στο μπαλκόνι..:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σου πω να γυρήσεις σε GB ή όχι, γιατί δες τι έπαθε ο Μάκης. Γύρησε σε 2.3.6 και είχε πάλι restart. Βέβαια εγώ έχω βάλει την ΚΚ5 (όχι αυτή που έβαλε ο Μάκης) και δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα για τα κολλήματα και τα έξω μπαταρία τα δικά σου μήπως φταίει κάποια εφαρμογή? Δοκίμασες να το κρατήσεις καθαρό τελείως 2-3 μέρες για να το δεις πως θα πάει? Και εννοείται βέβαια να έχεις κάνεις τα απαραίτητα factory reset. Ειδικά μετά από τέτοιες μεγάλες αλλαγές είναι 100% απαραίτητο.

παντα με factory reset κλπ ,τα κολληματα που λεω ηταν παντα σε καποιο game η αναπαραγωγη μουσικης κλπ anyway.Η ΚΚ5 που λες ειναι σταθερη πως τη βλεπεις? αν ναι στελνεις κανενα λινκ που τη βρισκω κι εγω να τη δοκιμασω?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παντα με factory reset κλπ ,τα κολληματα που λεω ηταν παντα σε καποιο game η αναπαραγωγη μουσικης κλπ anyway.Η ΚΚ5 που λες ειναι σταθερη πως τη βλεπεις? αν ναι στελνεις κανενα λινκ που τη βρισκω κι εγω να τη δοκιμασω?ευχαριστω

 

Σταθερή είναι 100%, αλλά δυστηχώς είναι για το σκέτο S2 όχι το G. Την δούλευα και πριν την αναβάθμιση σε ICS χωρίς πρόβλημα, αλλά και μετά που το ξαναγύρησα πάλι δεν είχα πρόβλημα.

Τώρα έτσι όπως το θετεις για τα κολλήματα, δεν σου φταίει το firmware σίγουρα. Δεν ξέρω την αναπαραγωγή της μουσικής αν την κάνεις με εξωτερικό πρόγραμμα ή με τον ενσωματωμένο player. Αλλά εφόσον και πριν και μετά, αυτά συνεχίζονται με τα συγκεκριμένα προγράμματα, τότε .....

 

 

Συμφωνώ απόλυτα αν και στο δικό μου σπίτι δεν έχω παρατηρήσει κάποια διαφορά στο σήμα ανάμεσα στις δύο rom.. τουλάχιστον όχι κάτι αξιοσημείωτο. Μένω σε 45 τετραγωνικά σπίτι βέβαια αλλά σερφάρω αρκετά έξω στο μπαλκόνι..:)

 

Εγώ φίλε είχα δει χοντρό θέμα με μειωμένη λύψη γιατί το υπνοδωμάτιο είναι σχετικά μακριά από το ρούτερ με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν αδύνατο το σερφάρισμα από εκεί. Το κρατούσα με ειδικό τρόπο και πάλι μερικές φορές πηδ....ταν!

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οσο ειχα το G ειχα φορεσει διαφορες ρομς.Πολυ καλη μου φανηκε η επισημη 4.0.4 Γερμανικη.Δεν θυμαμαι να ειχα καποιο θεμα οσο την ειχα κι ηταν κι αρκετα γρηγορη.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (I9100G)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...