Jump to content

Samsung Galaxy S II (I9100G)


GIANNAKIS75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

4.2.2 για το κινητό μας έχει βγει?

 

Μόνο σε custom...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οπως φαίνεται κ από το αβαταρ μου άλλαξα συσκευή και στρατόπεδο

Αυτό που έχω να πω είναι πως το gs2 είναι ακόμη μια παρά πολύ καλή συσκευή που δεν υστερεί ακόμη και σήμερα πάρα πολύ σε σχέση με τις νέες συσκευές γιαυτο κ δεν το έδωσα πολύ μακριά αλλά στον brother μου για να το χαζευω ακομη.:D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή;

Τι είναι αυτή η custom?

 

Unofficial ROM απο ομάδες developer που ουσιαστικά το κάνουν για χόμπυ

Χάνεις την εγγύηση σου αλλά κερδίζεις πολλά καλούδια :lol:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Oταν συνδεθω μεσω kies μου λεει οτι εχω το πιο προσφατο λογισμικο

PDA:LP7/PHONE:LPS/CSC:LPH (EUR) αλλα στις ιδιοτητες εχω εκδοση android 4.0.3

Yπαρχει νεοτερη εκδοση που θα την βρω να τη κατεβασω και ποια προτεινεται?

ειχα βαλει μια omega 24 αλλα δεν μου αρεσε και την εβγαλα

ωστοσο ειχα κρατησει το προτυπο κατι εχω κανει λαθος στο προτοτυπο?

Παρακαλω καθε βοηθεια δεκτη

Ευχαριστω πολυ

Edited by zafiridis
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο SamMobile να δεις αν υπάρχει νεότερη εκδοσή για το τηλέφωνο σου ώστε να την περάσεις με odin.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω θελω ο ηχος των κλησεων να αυξανεται σταδιακα.

Τι μπορω να κανω?

Ευχαριστω πολυ

Edited by zafiridis
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω θελω ο ηχος των κλησεων να αυξανεται σταδιακα.

Τι μπορω να κανω?

Ευχαριστω πολυ

Μάλλον εννοείς να μην αυξάνεται σταδιακά .

Δοκίμασε το Disable Increasing Ring

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς να μην αυξάνεται σταδιακά .

Δοκίμασε το Disable Increasing Ring

ΟΧΙ θελω να αυξανεται σταδιακα η ενταση.Ευχαριστω.

 

Παρακαλω πολυ γιατι αφου εχω τσεκαρισμενη την εξυπνη διαμονη το τηλ σβηνει μετα απο λιγο

Ευχαριστω πολυ

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Εδώ και λίγες μέρες παρατηρώ πού και πού το εξής. Με παίρνουν τηλ. ή παίρνω, και διαπιστώνω ότι η ένταση του ήχου είναι πολύ χαμηλωμένη! Χωρίς να έχω πειράξει κάτι φυσικά. Το δυναμώνω, την επόμενη μέρα μπορεί να μου κάνει το ίδιο. Ούτε έχω βάλει καμμιά εφαρμογή τις τελευταίες μέρες, ούτε φυσικά πειράζω τα volumes. Τί γίνεται?:( Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Παρακαλώ πολύ εχω μια εφαρμογή με όνομα bills που με ειδοποιεί μια φορά και τέλος.

Μπορώ να βρω κάποια άλλη που να την υποχρεώνει να επαναλαμβάνει την ειδοποίηση

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

Ένας φίλος μου έφερε ένα 9100g αγορασμένο απο Κίνα...

Η συσκευή φοράει 2.3.6 και έτσι προσπάθησα να το αναβαθμίσω με KIES, αλλά μετά το download του firmware στο PC κολλάει...

Απόψε έχω σκοπό να του βάλω την Γερμανική I9100GXXLSR_I9100GDBTLS1_DBT με Odin

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να το ρουτάρω; (Στο 9100 μου χρησιμοποίησα τον Kernel του Philz αλλά στο 9100g υποθέτω πως δεν θα παίζει...)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ένας φίλος μου έφερε ένα 9100g αγορασμένο απο Κίνα...

Η συσκευή φοράει 2.3.6 και έτσι προσπάθησα να το αναβαθμίσω με KIES, αλλά μετά το download του firmware στο PC κολλάει...

Απόψε έχω σκοπό να του βάλω την Γερμανική I9100GXXLSR_I9100GDBTLS1_DBT με Odin

Υπάρχει κανένας εύκολος τρόπος να το ρουτάρω; (Στο 9100 μου χρησιμοποίησα τον Kernel του Philz αλλά στο 9100g υποθέτω πως δεν θα παίζει...)

 

Aν βάλεις την 4.1.2 ένας οδηγός για γρήγορο root υπάρχει εδώ:

http://www.androidegis.com/how-to/how-to-root-galaxy-s2-i9100g-android-4-1-2-jelly-bean-firmware/

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά... μήπως του έχει τύχει και κανενός άλλου?

Τα widget μου δε δουλέυουν. Παράδειγμα το ρολόι της "μαμας" της samsung μετά από λιγη ώρα είναι "παγωμένο". Δε δουλέυει. Το κουνάω ή το αλλάζω για λίγο επιφάνεια εργασίας και επανέρχεται ξανά, για λίγο βεβαια.

Ή το widget καιρού που έχουν και ώρα επάνω όπως το 1weather. Είναι πανέμορφο αλλά δε δουλέυει και μου τη δίνει :mad:

 

Ξέρει κανένας καμιά λύση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έκανα root το κινητό με το αρχείο SU-BB-Installer και μετά έτρεξα το πρόγραμμα root checker basic και μου έβγαλε όκ το κινητό σας είναι root.

Προχτές ήθελα να το κάνω unroot και τρέχω το SU-BB-Uninstaller και μετά τρέχω πάλι το πρόγραμμα και αντί λογικά να μου δείξει ότι είμαι unroot μου βγάζει πάλι ότι είναι rooted.

Κάτι δε κάνω καλά;

Μια βοήθεια παιδιά ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γράφω εκ μέρους μιας φίλης μου, η οποία έχει το i9100G και τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζει τα εξής παράξενα:

1. Καθώς ακούει μουσική, ξαφνικά ο ήχος κολλάει με συνέπεια η μουσική να διακόπτεται συνέχεια και να καταντάει εκνευριστικό.

2. Ενώ η συσκευή είναι σε stand by, δονείται και ανάβει μόνη της η οθόνη κάθε λίγο και λιγάκι.

3. Ακούγεται ο ήχος που κάνει όταν συνδέεται στο φορτιστή, χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο φορτιστή.

4. Είχε SoD το οποίο όμως δεν εμφανίστηκε ξανά μετά από factory reset

Να σημειώσω ότι έχει κάνει 3 φορές factory reset την τελευταία εβδομάδα, έχει απεγκαταστήσει όλες τις 3rd party apps και έχει κρατήσει μόνο twitter, skype και whatsapp και η συσκευή τρέχει γερμανική stock 4.1.2 unrooted.

Παρακαλώ όποιος έχει την παραμικρή ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει, ας ρίξει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Γράφω εκ μέρους μιας φίλης μου, η οποία έχει το i9100G και τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζει τα εξής παράξενα:

1. Καθώς ακούει μουσική, ξαφνικά ο ήχος κολλάει με συνέπεια η μουσική να διακόπτεται συνέχεια και να καταντάει εκνευριστικό.

2. Ενώ η συσκευή είναι σε stand by, δονείται και ανάβει μόνη της η οθόνη κάθε λίγο και λιγάκι.

3. Ακούγεται ο ήχος που κάνει όταν συνδέεται στο φορτιστή, χωρίς να είναι συνδεδεμένο στο φορτιστή.

4. Είχε SoD το οποίο όμως δεν εμφανίστηκε ξανά μετά από factory reset

Να σημειώσω ότι έχει κάνει 3 φορές factory reset την τελευταία εβδομάδα, έχει απεγκαταστήσει όλες τις 3rd party apps και έχει κρατήσει μόνο twitter, skype και whatsapp και η συσκευή τρέχει γερμανική stock 4.1.2 unrooted.

Παρακαλώ όποιος έχει την παραμικρή ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει, ας ρίξει τα φώτα του.

 

Καλησπέρα,

Αν και οι λύσεις σε όσα λες μπορεί να είναι από πολλά και διάφορα πράγματα, οι απόψεις μου για τα προβλήματα της φίλης σου είναι οι εξής:

1. Ίσως να παίζει θέμα με τον Player που έχει η 4.1.2 από μόνη της. Εμένα είχε ο Player της 4.0.4 θέμα αλλά από τότε που έβαλα 4.1.2 δεν το έχει παρουσιάσει ξανά. Ίσως να δοκιμάσει η φίλη σου να κατεβάσει ένα άλλο player (πχ MortPlayer) και να δει αν της κολλάει πάλι.

2. Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Το κάνει και μετά το factory reset? Ίσως κάποια εφαρμογή προσπαθεί να την ειδοποιήσει αλλά νομίζω μετά το reset αυτό πρέπει να φτιάχνει..

3. Σε ένα φίλο μου το έκανε αυτό και ο λόγος ήταν πως είχε μαζέψει πολλή υγρασία και βρωμιά στον adaptor της μπαταρίας. Έτσι δημιουργούνταν ηλεκτρική επαφή μεταξύ των ηλεκτροδίων του adaptor και το κινητό νόμιζε πως φόρτιζε ενώ δεν είχε συνδεδεμένο καλώδιο. Κοινώς ας καθαρίσει καλά με μια μπατονέτα τις επαφές του adaptor της μπαταρίας, πάνω στο κινητό και μετά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φτιάξει και να μην τον κάνει τον ήχο φόρτισης..

4. Το SOD εκτός από software-ικούς λόγους μπορεί να συμβαίνει και από λόγους μή καλής επαφής της μπαταρίας αλλά για να εφτιαξε μετά το reset μάλλον η περίπτωσή σου ήταν ελέω software... Οπότε εδώ είμαστε ΟΚ..

 

Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο..

Edited by THORf
Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αν και οι λύσεις σε όσα λες μπορεί να είναι από πολλά και διάφορα πράγματα, οι απόψεις μου για τα προβλήματα της φίλης σου είναι οι εξής:

1. Ίσως να παίζει θέμα με τον Player που έχει η 4.1.2 από μόνη της. Εμένα είχε ο Player της 4.0.4 θέμα αλλά από τότε που έβαλα 4.1.2 δεν το έχει παρουσιάσει ξανά. Ίσως να δοκιμάσει η φίλη σου να κατεβάσει ένα άλλο player (πχ MortPlayer) και να δει αν της κολλάει πάλι.

2. Αυτό πρώτη φορά το ακούω. Το κάνει και μετά το factory reset? Ίσως κάποια εφαρμογή προσπαθεί να την ειδοποιήσει αλλά νομίζω μετά το reset αυτό πρέπει να φτιάχνει..

3. Σε ένα φίλο μου το έκανε αυτό και ο λόγος ήταν πως είχε μαζέψει πολλή υγρασία και βρωμιά στον adaptor της μπαταρίας. Έτσι δημιουργούνταν ηλεκτρική επαφή μεταξύ των ηλεκτροδίων του adaptor και το κινητό νόμιζε πως φόρτιζε ενώ δεν είχε συνδεδεμένο καλώδιο. Κοινώς ας καθαρίσει καλά με μια μπατονέτα τις επαφές του adaptor της μπαταρίας, πάνω στο κινητό και μετά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φτιάξει και να μην τον κάνει τον ήχο φόρτισης..

4. Το SOD εκτός από software-ικούς λόγους μπορεί να συμβαίνει και από λόγους μή καλής επαφής της μπαταρίας αλλά για να εφτιαξε μετά το reset μάλλον η περίπτωσή σου ήταν ελέω software... Οπότε εδώ είμαστε ΟΚ..

 

Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο..

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:) Της είπα να δοκιμάσει κάποιο διαφορετικό player μήπως και δουλέψει. Αν δεν, (που πολύ πιθανό γιατί άρχισε ξαφνικά, και ενώ χρησιμοποιούσε το NexMusic και όχι το στοκ) δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Όσο για τη μπαταρία, μάλλον έχεις δίκιο γιατί και εκείνη τη μπαταρία υποψιάστηκε ότι φταίει.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.:) Της είπα να δοκιμάσει κάποιο διαφορετικό player μήπως και δουλέψει. Αν δεν, (που πολύ πιθανό γιατί άρχισε ξαφνικά, και ενώ χρησιμοποιούσε το NexMusic και όχι το στοκ) δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει. Όσο για τη μπαταρία, μάλλον έχεις δίκιο γιατί και εκείνη τη μπαταρία υποψιάστηκε ότι φταίει.

 

Ναι, για το πρόβλημα με τον player ή είναι πρόβλημα λογισμικού που θα φτιάξει με ένα factory reset αλλά αν δεν φτιάξει ίσως να φταίει και η SD κάρτα αν έχει εκεί μέσα τα τραγούδια της η φίλη σου. Επομένως αν δεν φτιάξει με reset πες της να κάνει ένα backup της SD κάρτας και να της κάνει format γιατί υπάρχει πιθανότητα να κολλάει και η κάρτα.

 

Όσο για τον ήχο φόρτισης που κάνει δεν μίλησα για την μπαταρία αλλά για τον adaptor που μπαίνει ο φορτιστής, δηλαδή την υποδοχή του κινητού στην οποία μπαίνει το βύσμα του φορτιστή. Ίσως αυτή να είναι βρώμική και να έχει ακόμα και σκουριά και να δημιουργείται αγώγιμη επαφή. Νομίζω πως αν καθαρίσει την υποδοχή του φορτιστή με μία μπατονέτα θα φτιάξει γιατί αυτό πρέπει να είναι. Η μπαταρία από μόνο της δύσκολα να φταίει, αλλά αν δεν φτιάξει με τον καθαρισμό της υποδοχής, τότε είναι η επόμενη υποψήφια να φταίει...

Αυτά, ελπίζω να βρεθεί λύση... :D

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για το πρόβλημα με τον player ή είναι πρόβλημα λογισμικού που θα φτιάξει με ένα factory reset αλλά αν δεν φτιάξει ίσως να φταίει και η SD κάρτα αν έχει εκεί μέσα τα τραγούδια της η φίλη σου. Επομένως αν δεν φτιάξει με reset πες της να κάνει ένα backup της SD κάρτας και να της κάνει format γιατί υπάρχει πιθανότητα να κολλάει και η κάρτα.

 

Όσο για τον ήχο φόρτισης που κάνει δεν μίλησα για την μπαταρία αλλά για τον adaptor που μπαίνει ο φορτιστής, δηλαδή την υποδοχή του κινητού στην οποία μπαίνει το βύσμα του φορτιστή. Ίσως αυτή να είναι βρώμική και να έχει ακόμα και σκουριά και να δημιουργείται αγώγιμη επαφή. Νομίζω πως αν καθαρίσει την υποδοχή του φορτιστή με μία μπατονέτα θα φτιάξει γιατί αυτό πρέπει να είναι. Η μπαταρία από μόνο της δύσκολα να φταίει, αλλά αν δεν φτιάξει με τον καθαρισμό της υποδοχής, τότε είναι η επόμενη υποψήφια να φταίει...

Αυτά, ελπίζω να βρεθεί λύση... :D

 

Απ' όσο μου είπε, μετά που το καθάρισε δεν το ξαναέκανε οπότε εκεί πρέπει να οφειλόταν. Τώρα για τον music player, επειδή δεν έχει φτιάξει με 3 factory reset, ίσως είναι η κάρτα και έχεις και πάλι δίκιο:p

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια, ήταν πολύτιμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα παιδιά κι από εμένα.

Μετά από 2,5 χρόνια που έχω το Ι9100 αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εσωτερική μνήμη εφαρμογών και το Google Play.

Στο διαχειριστή εφαρμογών φαίνεται πως υπάρχουν διαθέσιμα 647ΜΒ, από τα 2GB.

Έχω μεταφέρει αρκετές εφαρμογές, όσες γίνεται δηλαδή, στην SD κι έχω εκκαθαρίσει δεδομένα και cache από άλλες. Επίσης έχω διακόψει την ενημέρωση κάποιων "άχρηστων" εφαρμογών της samsung (Talkback, Chaton, Περίπτερο κλπ). Παράλληλα η Συσκευή αποθήκευσης USB έχει 9,70GB ελεύθερα, αφού έχω 32GB SD, που έχω βάλει τα πάντα εκει. Γενικά δε με παίρνει να κάνω πολλά κοψίματα ακόμα, αλλά πιστεύω κι οτι θεωρητικά τα 647ΜΒ ελεύθερα είναι πάρα πολλά, περίπου το 30% της μνήμης εφαρμογών.

Ωστόσο κατά την ενημέρωση εφαρμογών στο Google Play, εμφανίζεται το μήνυμα "Μή επαρκής διαθέσιμος χώρος" για κάποιες εφαρμογές, αλλά και ένα άλλο μήνυμα κατά την εγκατάσταση άλλων εφαρμογών λέει "Λανθασμένη διεύθυνση λήψης UDI", ενώ αρχικά έχει επιτρέψει την λήψη.

Γενικά δεν επιτρέπει τις περισσότερες ενημερώσεις λόγο χώρου, ενώ αυτός θεωρητικά υπάρχει.

Τέλος να τονίσω ότι το τηλέφωνο έχει Jelly Bean 4.1.2 χωρίς να το έχω Root και τα φαινόμενα αυτά υπάρχουν από τότε που άλλαξε τώρα τελευταία layout το Google Play.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; έχετε καμία εικόνα τί μπορεί να φταίει;;

We Will Meet In Eternity!
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά κι από εμένα.

Μετά από 2,5 χρόνια που έχω το Ι9100 αντιμετωπίζω πρόβλημα με την εσωτερική μνήμη εφαρμογών και το Google Play.

Στο διαχειριστή εφαρμογών φαίνεται πως υπάρχουν διαθέσιμα 647ΜΒ, από τα 2GB.

Έχω μεταφέρει αρκετές εφαρμογές, όσες γίνεται δηλαδή, στην SD κι έχω εκκαθαρίσει δεδομένα και cache από άλλες. Επίσης έχω διακόψει την ενημέρωση κάποιων "άχρηστων" εφαρμογών της samsung (Talkback, Chaton, Περίπτερο κλπ). Παράλληλα η Συσκευή αποθήκευσης USB έχει 9,70GB ελεύθερα, αφού έχω 32GB SD, που έχω βάλει τα πάντα εκει. Γενικά δε με παίρνει να κάνω πολλά κοψίματα ακόμα, αλλά πιστεύω κι οτι θεωρητικά τα 647ΜΒ ελεύθερα είναι πάρα πολλά, περίπου το 30% της μνήμης εφαρμογών.

Ωστόσο κατά την ενημέρωση εφαρμογών στο Google Play, εμφανίζεται το μήνυμα "Μή επαρκής διαθέσιμος χώρος" για κάποιες εφαρμογές, αλλά και ένα άλλο μήνυμα κατά την εγκατάσταση άλλων εφαρμογών λέει "Λανθασμένη διεύθυνση λήψης UDI", ενώ αρχικά έχει επιτρέψει την λήψη.

Γενικά δεν επιτρέπει τις περισσότερες ενημερώσεις λόγο χώρου, ενώ αυτός θεωρητικά υπάρχει.

Τέλος να τονίσω ότι το τηλέφωνο έχει Jelly Bean 4.1.2 χωρίς να το έχω Root και τα φαινόμενα αυτά υπάρχουν από τότε που άλλαξε τώρα τελευταία layout το Google Play.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; έχετε καμία εικόνα τί μπορεί να φταίει;;

 

Διαγραφή της cache και των δεδομένων του Play store έχεις δοκιμάσει να κάνεις; Πάντως η αληθειά ειναι πως το τελευταίο play store έχει αρκετά θεματάκια..:wacko:

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Είχε περάσει απο το μυαλό μου κάποια στιγμή , αλλά δεν ξέρω τί χάνεται όταν κάνεις τη διαγραφή δεδομένων του Play Store, τα οποία είναι μόλις 670Κ.

Σχετικά με την cache είχα μείνει μόνο στις επανεκινήσεις της συσκευής, πιστεύοντας οτι αυτό γενικά θα βοηθούσε, αλλά τωρα που την βλέπω στα 4,93ΜΒ, πιστεύω κάτι έχει "μαζέψει".

Ωστόσο αν διαγράψω και τα δεδομένα, τί παίζει να χαθεί;;; ξέρουμε;;;

We Will Meet In Eternity!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Είχε περάσει απο το μυαλό μου κάποια στιγμή , αλλά δεν ξέρω τί χάνεται όταν κάνεις τη διαγραφή δεδομένων του Play Store, τα οποία είναι μόλις 670Κ.

Σχετικά με την cache είχα μείνει μόνο στις επανεκινήσεις της συσκευής, πιστεύοντας οτι αυτό γενικά θα βοηθούσε, αλλά τωρα που την βλέπω στα 4,93ΜΒ, πιστεύω κάτι έχει "μαζέψει".

Ωστόσο αν διαγράψω και τα δεδομένα, τί παίζει να χαθεί;;; ξέρουμε;;;

 

Δεν χάνεις κάτι γιατί με το που ξανασυνδεθείς στο play store μέσω του gmail σου έρχεσαι στην ίδια κατάσταση που ήσουν και πριν. Τουλάχιστον μέσω προσωπικής εμπείριας δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα. :)

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (I9100G)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...