Jump to content

Samsung Galaxy S II (I9100G)


GIANNAKIS75
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πηγα να αλλαξω firmware το κινητο και στο reboot δεν πετυχε αποτι φαινεται και κολλησε και δεν ανοιγει. πως μπορω να το κανω το κινητο οπως ηταν πριν; Τωρα μονο μπορω να πατησω vol down+home+power.. να μπει σε downloading mode.. ειναι εκδοση GT-9100G 2.3.6. help me
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 273
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

πηγα να αλλαξω firmware το κινητο και στο reboot δεν πετυχε αποτι φαινεται και κολλησε και δεν ανοιγει. πως μπορω να το κανω το κινητο οπως ηταν πριν; Τωρα μονο μπορω να πατησω vol down+home+power.. να μπει σε downloading mode.. ειναι εκδοση GT-9100G 2.3.6. help me

 

Βάλτο σε download mode και περασε ξανα με odin το firmware που θελεις .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν έχει βγει επίσημη ics για το I9100g. Ή κάνω λάθος;

Έχουν βγει όχι μία άλλά τρεις επίσημες ICS για I9100G. Μία Μαλαισιανή, μία Ινδική και μία Γαλλική.

Στο thread αυτό από ότι κατάλαβα τα πιο πολλά παιδιά (και εγώ μαζί) εγκαταστήσαμε την ινδική.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1679636

 

Φυσικά και όλες οι άλλες υπάρχουν διαθέσιμες στο παραπάνω link του XDA αν θέλεις να πειραματιστείς αν και φαντάζομαι οι διαφορές μεταξύ τους θα είναι ελάχιστες μιας και είναι επίσημες και έχουν πολύ κοντινό build date. Αν κάποιος φίλος είδε διαφορά ανάμεσας σε αυτές καλό θα ήταν να μας το πει να τις δοκιμάσουμε.

Επίσης έχει βγει και επίσημη 4.0.4 στα Κινέζικα...

Η ινδική σε μένα είναι αρκετά σταθερή (και φυσικά έχει και ελληνικά) αλλά δεν ξέρω αν είναι ποιο γρήγορή ή πιο αργή από το 2.3.6 που είχε πάνω το κινητό γιατί με το που το αγόρασα πέρασα αμέσως ICS ακολουθώντας τις οδηγίες του forum αφού μέσω KIES ακόμα θα περίμενα..

Επειδή οι πιο πολλοί έχουμε Γερμανικό software (LB1) το ψάχνω μπας και βγει update για το δικό μας λογισμικό ούτως ώστε να πέρνουμε κατευθείαν και όσες βελτιώσεις μέσω KIES, αλλά μέχρι σήμερα δεν νομίζω να έχει βγει για το I9100G επίσημη για την γερμανική έκδοση.

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

Θελω να αλλαξω KERNEL στο GS2G με σκοπο το overclocking πανω απο το 1.2 καθως κ της gpu

Ειμαι σε στοκ ics αλλα root μεσω του οδηγου που βρηκα εδω στους οδηγους

Μπορει να βοηθησει καποιος οσον αφορα την ευρεση ενος kernel?????? λιγακι noοb

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Παιδια καλημερα

Θελω να αλλαξω KERNEL στο GS2G με σκοπο το overclocking πανω απο το 1.2 καθως κ της gpu

Ειμαι σε στοκ ics αλλα root μεσω του οδηγου που βρηκα εδω στους οδηγους

Μπορει να βοηθησει καποιος οσον αφορα την ευρεση ενος kernel?????? λιγακι noοb

 

Για αυτά τα θέματα συζητάμε εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317122

 

Διάβασε και θα βρεις αυτό που ζητάς. Επειδή αυτοαποκαλείσαι noob, δεν το γλυτώνεις το διάβασμα μιας και τέτοια πειράγματα θέτουν σε κίνδυνο τη λειτουργία και την εγγύηση της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
εχω i9100g και οχι i9100

αυτο που εβαλες ειναι για το i9100

 

Έχεις δίκιο, δικό μου το λάθος εκ παραδρομής... http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1550

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

Φαντάζομαι οι πιο πολλοί είσαστε στις παραλίες τώρα, αλλά μόλις αντιλήφθηκα ότι βγήκε stable έκδοση της Cyanogenmod 9 για το κινητό I9100G (ίσως και για άλλα κινητά). Εγώ σήμερα φεύγω και μάλλον δε θα τη δοκιμάσω (είμαι ακόμα στην Official ICS by India) αλλά όσοι είστε θαρραλέοι και ψήνεστε εδώ είναι και το παρακάτω link να την κατεβάσετε από cyanogenmod για το κινητό μας:

http://get.cm/?device=i9100g&type=stable

 

Από εδώ και πέρα δεν θα βγει άλλη ROM cyanogenmod 9 (δηλ.σε ICS) και το project θα επικεντρωθεί στο να βελτιώσουν την πειραματική ακόμα cyanogenmod 10 (που είναι σε Jelly Bean και είναι κούκλα ακόμα και στις preview εκδόσεις :p )..

 

Αυτά..Να είστε καλάα..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειχα παρει πρεφα αυτο το νημα και δεν ηξερα πως τα i9100G εχουν ειδικο νημα...

Ξενερωσα που διαβασα για χειροτερο επεξεργαστη και GPU.

Μα γιατι η Samsung εβγαλε το SGS2 και εβγαλε και το G;Ποιος ο λογος;

Πφφφ...Θα παω να το αλλαξω μου φαινεται.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

 

Σωστοοοος. Περιμενουμε εντυπωσεις για οποιον την περασει... Εγω θα το επιχειρησω οταν γυρισω απο διακοπες. Ελπιζω να εχουν φτιαχθει καποια bugs της 4.0.3 και να αξιζει τον κοπο..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εγω την φορεσα μολις την ποσταρε ο τυχερακιας.

Δεν εκανα wipe παρα μονο την cache και την περασα πανω απο την Ινδικη 4.0.3.Και πριν οπως και τωρα δεν εκανα ρουτ το κινητο.

Δεν εχω προσεξει ακομα καποια διαφορα εκτος απο καποιες εξτρα αχρηστες εφαρμογες που μου προσθεσε.Την μνημη ραμ παλι 687 τη δειχνει.Με την 4.0.3 στο Quadrant μου ειχε δειξει 3400 περιπου και τωρα με πηγε στο 3200 περιπου.

Αυτα για την ωρα,αμα προσεξω κατι θα το γραψω.

 

Edit:Στο τριτο τεστο στο Quadrant μου εδειξε 3446 οποτε ακυρο οτι εγραψα πιο πριν.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την έβαλα και εγώ τη Γερμανική 4.0.4 . Δεν άντεξα.. :P

Εγώ εκανα και factory reset και wipe cache. Και μετά έκανα και root. Εϊναι σίγουρα αρκετά σταθερή και έχει λυθεί νομίζω και το πρόβλημα με το Wi-Fi που ώρες ώρες δεν συνδεόταν αμέσως. Και εμένα στο Quadrant μου έβγαλε 3581 ενώ πριν είχα γύρώ στα 3400. Στο Antutu έβγαλα 5249 έναντι 5000 που είχα πριν.. Not bad για official ROM. Για να παρω καλύτερο αποτέλεσμα και για τα δύο κάνω reboot to κινητό και μόλις ανοίξει καθαρίζω και τη RAM (δεν ξέρω σίγουρα αν βοηθάει αλλά συνήθως έτσι παίρνω καλύτερα αποτελέσματα). Και επίσης νομίζω πως είναι βελτιωμένο και στην κατανάλωση μπαταρίας (αυτό θα το επιβεβαιώσω τις επόμενες μέρες).

Αυτα..

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

Θελω να αλλαξω KERNEL στο GS2G με σκοπο το overclocking πανω απο το 1.2 καθως κ της gpu

Ειμαι σε στοκ ics αλλα root μεσω του οδηγου που βρηκα εδω στους οδηγους

Μπορει να βοηθησει καποιος οσον αφορα την ευρεση ενος kernel?????? λιγακι noοb

 

Εδω εισαι!

Μολις το εβαλα κι εγω.Αν θες περιμενε να το τεσταρω λιγο να σου πω εντυπωσεις.

 

Edit:Ακυρο μην το βαλεις.Δεν κανει αυτος ο κερνελ για official ρομς.Μου κολλησε το κινητο και αναγκαστικα και ξαναφλασαρα.

Θα παραμεινω με μαμα 4.0.4.

Edited by panosfx

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4.0.3 αξιζει να βαλω την 4.0.4 την γερμανικη που ειναι σε πιο πανω ποστ???

Με odin μπορω να την περασω???

Πρεπει να το ξανα ρουταρω μετα???

Οι εφαρμογες θα χαθουνε????

Πολλα ρωταω αλλα αλλιως δεν μαθαινεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4.0.3 αξιζει να βαλω την 4.0.4 την γερμανικη που ειναι σε πιο πανω ποστ???

Με odin μπορω να την περασω???

Πρεπει να το ξανα ρουταρω μετα???

Οι εφαρμογες θα χαθουνε????

Πολλα ρωταω αλλα αλλιως δεν μαθαινεις....

 

Οι διαφορές είναι μικρές. Αυτό που παρατήρησα πχ είναι ότι δείχνει τα αγαπημένα στις επαφές με μικρά εικονίδια ή λίστα όπως ήταν και στη 2.3.6 που νομίζω ήταν πιο βολικό από τα τεράστια εικονίδια της 4.0.3 που δεν μπορούσαν να αλλάξουν. Επίσης το Wi Fi συνδέεται μάλλον καλύτερα.

 

Ακόμα την επιλογή δόνηση και μελωδία στις ρυθμίσεις την αναφερει πλέον στα ελληνικά και όχι στα γερμανικά όπως πριν :lol:

 

Ναι, με ODIN την πέρασα και εγώ και εκτός από κάποιες άχρηστες επιπρόσθετες εφαρμογές (που είπε και ένας φίλος παραπάνω) τις άλλες εφαρμογές μου τις πέρασε κανονικά, δεν άλλαξε κάτι. Τώρα αν τύχει και κάποια εφαρμογή σου να είναι συμβατη με 4.0.3 και όχι με 4.0.4 δεν ξέρω αλλά είναι μικρές οι πιθανότητες..

 

Ναι, και πρέπει να το ξαναρουταρεις μετά αλλά με τον ίδιο τρόπο που χρησιμοποίησες και για την 4.0.3. (Εγώ τουλάχιστον χρησιμοποίησα τη δεύτερη μέθοδο του XDA για root σε ICS του Ι9100G και δούλεψε).

Πάντως εμένα ένιωθα πως μου κολλούσε λίγο έτσι όπως την πέρασα από πάνω και για αυτό έκανα factory reset και μετά clean install όλες τις εφαρμογές και τώρα είναι μια χαρά (μπορεί βέβαια να είναι και εντύπωσή μου).

Η RAM είναι βέβαια πάλι στα 687Mb...

Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ρε φιλε θα το δοκιμασω γιατι με χαλαει το wifi που μερικες φορες δεν συνδεεται
Link to comment
Share on other sites

Ένας εύκολος τρόπος είναι να συνδέσεις το κινητό σου στο KIES και να δεις αν σου δίνει αναβάθμιση.

Δεν έχεις γράψει ποια έκδοση Firmware έχει το κινητό σου οπότε είναι λίγο δύσκολο να σου απαντήσουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει βγει στο KIES ακομα. Ισως σε λιγο καιρο να ειναι διαθεσιμο βεβαια, γιατι οι πιο πολλοι εδω μεσα ειχαμε το γερμανικο λογισμικο οταν το αγορασαμε και το καινουριο Android ειναι και αυτο για τη γερμανικη εκδοση.. ;-) Οποτε υπομονη για αναβαθμιση μεσω KIES..
Όσο ζω μαθαίνω... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να τρέξω να μου πει πόσο είναι τελικά η ταχύτητα του επεξεργαστή ;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

έχω κάποιες απορίες

 

1..'Όταν συνέδεα το omnia (SGH i-900) με το usb στον Η/Υ μπορούσα να μπαίνω από το κινητό στο internet,πάω να κάνω το ίδιο με το S2G και δε μπαίνει,χρειάζεται να αλλάξω κάποια ρύθμιση για να μπαίνει ;

 

2..Αξίζει να κάνω την αναβάθμιση σε ICS (έχω τη επίσημη 2.3.6) μιας και η μνήμη μειώνετε στα 768MB από ότι διαβάζω,καλυτερεύει σε κάτι,διορθώνει κάτι,δίνει κάποιες περισσότερες δυνατότητες ;

 

3..Δεν έχω κάνει root το κινητό,αξίζει να το κάνω για να κάνω o/c να πάει στα 1,2 γιατί αν καταλαβαίνω τρέχει λίγο λιγότερο από το S2,και να αλλάξω τίποτα άλλες ρυθμίσεις που θα το απογειώσουν κι άλλο ;

 

4..Ξέρει κάποιος σελίδες που να είναι αφιερωμένες αποκλειστικά στο κινητό μας και να γράφουν για δοκιμασμένες εφαρμογές και παιχνίδια για το κινητό που να είναι ελεγμένες ότι δουλεύουν σωστά ;

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Ευχαριστώ και περιμένω τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S II (I9100G)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...