Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπα δεν ειμαι καθολου, οι αετοι ομως που γραψανε το jb φαγανε τα παντα για να εχουμε μγλτερη αυτονομια.Πλακα μας κανουν; Το ledακι αυτο κανει τη διαφορα;

Τι αλλο θα δουμε...

 

το μόνο που λειτουργεί είναι κλήσεις sms και calendar της sony όλα τα άλλα πέφτουν σε νάρκη

και ναι τρώει κάτi και το λεδ κανε πείραμα θα δεις :p κανε αναπάντητη και άστο 2 ώρες θα δεις ότι κατεβικε μπαταρία περισσότερο από ότι συνηθισμένο σε αυτό το δίωρο επειδή αναβόσβηνε το led απο την στιγμή που τεχνολογία μαπταριον έχει μείνει στάσιμη εδώ και 15 χρόνια μην εχεις μεγάλες απαιτήσεις (το γιατί έμεινε στάσιμη είναι άλλη συζήτηση πάντως δεν έχει σχέση με τεχνολογία γιατί είναι τόσο πίσω οι μπαταρίες )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κατεβασε το flashtool απο εδω http://androxyde.github.io/index.html?1367575871000

 

Σε ευχαριστώ τελικά κατάφερα και είμαι στην 6.1.1.b.1.75 generic.Σε ευχαριστώ

 

Θέλω να ρωτήσω τώρα που είμαι μέσω flashtools στην παραπάνω έκδοση 1.75 και σε root θα περιμένω την αναβάθμιση σε JB ή όχι?

Edited by athanaso77
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ τελικά κατάφερα και είμαι στην 6.1.1.b.1.75 generic.Σε ευχαριστώ

 

Θέλω να ρωτήσω τώρα που είμαι μέσω flashtools στην παραπάνω έκδοση 1.75 και σε root θα περιμένω την αναβάθμιση σε JB ή όχι?

 

Καλημερα και χρονια πολλα....

Κανονικα εφοσον ειναι καινουργιο το κινητο μολις το συνδεεις στον υπολογιστη θα σου ελεγε να κατεβασεις το PC Companion...

Απο εκει θα σου ελεγε οτι υπαρχει νεα αναβαθμιση για το κινητο....

Παντως εγω οταν ημουν στην .75 generic δεν μου ειχε ερθει ενημερωση για JB (ισως εφταιγε που εχω ξεκλειδωτο bootloader) και την εκανα με flashtool απο τους xda. Τωρα περασα και τον kernel Nemesis V.04 (flashboot) και ειμαι πλεον και rooted...

Και απο οτι δειχνει μεχρι στιγμης το κινητο ....φυσαει....Περιμενω τωρα να αδειασει η μπαταρια για να παρω στοιχει και ολα καλα....Μεχρι στιγμης δειχνει οτι πλεον ο φορτιστης θα μπαινει την δευτερη νυχτα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και χρονια πολλα....

Κανονικα εφοσον ειναι καινουργιο το κινητο μολις το συνδεεις στον υπολογιστη θα σου ελεγε να κατεβασεις το PC Companion...

Απο εκει θα σου ελεγε οτι υπαρχει νεα αναβαθμιση για το κινητο....

Παντως εγω οταν ημουν στην .75 generic δεν μου ειχε ερθει ενημερωση για JB (ισως εφταιγε που εχω ξεκλειδωτο bootloader) και την εκανα με flashtool απο τους xda. Τωρα περασα και τον kernel Nemesis V.04 (flashboot) και ειμαι πλεον και rooted...

Και απο οτι δειχνει μεχρι στιγμης το κινητο ....φυσαει....Περιμενω τωρα να αδειασει η μπαταρια για να παρω στοιχει και ολα καλα....Μεχρι στιγμης δειχνει οτι πλεον ο φορτιστης θα μπαινει την δευτερη νυχτα!!!!!!!!!!

 

Το κινητό το έχω από 29 Αυγούστου του 2012 δοκίμασα με το pc com & ZEUS αλλά δεν έβγαλε αναβάθμιση, για αυτό ρώτησα επειδή είμαι σε root δεν έπρεπε να έρθει?

Χρόνια Πολλά

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχω από 29 Αυγούστου του 2012 δοκίμασα με το pc com & ZEUS αλλά δεν έβγαλε αναβάθμιση, για αυτό ρώτησα επειδή είμαι σε root δεν έπρεπε να έρθει?

Χρόνια Πολλά

 

Τι να σου πω....Απο οτι ξερω στις brand name συσκευες αργει περισσοτερο....Αλλα και η δικια μου που δεν ειναι brand δεν μου εβγαζαν αναβαθμιση ουτε το PCC ουτε το SEUS (αυτο μαλιστα μου ελεγε οτι εχω τροποποιημενο λογισμικο.....) Ετσι λοιπον την φλασσαρα απο τους xda με ολα τα wipe τικαρισμενα και εκατσε μια χαρα...Εφοσον εχεις το flashtool ετοιμο στο συνιστω να το κανεις...Δεν κραταει πολυ η διαδικασια....

Απλος κατεβασε την generic απο εδω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250189

Καντο οπως το περιγραφει και μετα περνα και αυτον τον Kernel

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2214141

και εισαι ετοιμος και rooted ......

Προσεχε μονο στον Nemesis δεν χρειαζεται να κατεβασεις ολα τα λινκ που λεει .....

Μονο τον δευτερο χρειαζεται να φλασαρεις και εισαι ετοιμος....

Μην ξεχασεις να παρεις ενα μπακ απ ολων των εφαρμογων και τις εσωτερικης μνημης για να μην καθεσαι να ξαναστεινεις το τηλεφωνο απο την αρχη....Απλος μια επαναφορα θα κανεις και εισαι ετοιμος.....

 

Ωχ.....ξεχασα να σου πω οτι ο Nemesis Kernel θελει ξεκλειδωτο bootloader !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας και συγκεκριμένα στο ποσοστό χρήσης της οθόνης μιας και όπως βλέπω πολλοί φίλοι εξακολουθούν να δίνουν βάση σε αυτά που αναφέρει το τηλέφωνο. Δείτε λοιπόν τα στατιστικά που έδωσε για την οθόνη το δικό μου τηλέφωνο μετά από ένα βράδυ σε flight mode όπου φυσικά δεν το χρησιμοποιούσα γιατί κοιμόμουν!
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα της μπαταρίας και συγκεκριμένα στο ποσοστό χρήσης της οθόνης μιας και όπως βλέπω πολλοί φίλοι εξακολουθούν να δίνουν βάση σε αυτά που αναφέρει το τηλέφωνο. Δείτε λοιπόν τα στατιστικά που έδωσε για την οθόνη το δικό μου τηλέφωνο μετά από ένα βράδυ σε flight mode όπου φυσικά δεν το χρησιμοποιούσα γιατί κοιμόμουν!

 

οθόνη είναι σε power save mode?

γιατι σε μενα σε bright mode βγάζει καμία φορά 6 ώρες και σε manual με τέρμα την φωτεινότητα (γουστάρω) 3 ώρες είναι θέμα να βγάλει (πολλά είπα κιόλας)

 

όλα αυτά με wifi μόνιμα ανοιχτό χωρίς aeroplane mode κλπ

Link to comment
Share on other sites

οθόνη είναι σε power save mode?

γιατι σε μενα σε bright mode βγάζει καμία φορά 6 ώρες και σε manual με τέρμα την φωτεινότητα (γουστάρω) 3 ώρες είναι θέμα να βγάλει (πολλά είπα κιόλας)

 

όλα αυτά με wifi μόνιμα ανοιχτό χωρίς aeroplane mode κλπ

 

Ναι είναι σε power save mode με αυτόματη προσαρμογή στις συνθήκες φωτισμού. Κι εγώ έχω μονίμως ανοιχτά τα δεδομένα εκτός από το βράδυ που βάζω το τηλέφωνο σε flight mode.

 

Λες να το κάνει επειδή χρησιμοποιεί τον αισθητήρα φωτισμού; Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί δεν το κάνει κάθε βράδυ αλλά μια στο τόσο (και με την ics και με την jb).

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι σε power save mode με αυτόματη προσαρμογή στις συνθήκες φωτισμού. Κι εγώ έχω μονίμως ανοιχτά τα δεδομένα εκτός από το βράδυ που βάζω το τηλέφωνο σε flight mode.

 

Λες να το κάνει επειδή χρησιμοποιεί τον αισθητήρα φωτισμού; Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί δεν το κάνει κάθε βράδυ αλλά μια στο τόσο (και με την ics και με την jb).

 

και εγώ προσπάθησα με το power save mode αλλά δεν άντεξα όλα έχουν κίτρινο χρώμα από ελάχιστο φως κλπ + μόνιμα ζωριζομε για να δω κάτι έτσι το έβγαλα τελείως το αυτόματο πήγα τέρμα τον φωτισμό και ας βγάζει 3 ώρες στην καλύτερη τουλάχιστον το απολαμβάνω

 

και ναι καθώς το σινγκεκριμενο κινητό είναι χαμηλής κατανάλωσης (Από επεξεργαστή μεχρι σενσορες) το μόνο πράγμα που τρώει μπαταρία είναι η οθόνη έτσι αν είναι χαμηλά βγάζει μπόλικες ώρες........... αλλά όπως είπα δεν το άντεξα

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλάμε για την οθόνη, έχει παρατηρήσει κανείς ένα πράγμα σαν ανέβασμα του brightness σε κάποιες συγκεκριμένες στιγμές; Π.χ βλέποντας βίντεο(mxplayer). Το αποτέλεσμα είναι να χαλάνε τα χρώματα και το μαύρο να γίνεται γκρι λόγο του brightness. Ακόμη και με φωτεινότητα οθόνης στο 0 το κάνει αυτό, είτε τρέχει η Bravia είτε όχι.

 

Είχα διαβάσει πως ευθύνεται η τεχνολογία whitemagic αν δεν κάνω λάθος και το "εφέ" αυτό συμβαίνει όταν παρουσιάζονται στην οθόνη κάποια χρώματα όπως το μπλε κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας που μιλάμε για την οθόνη, έχει παρατηρήσει κανείς ένα πράγμα σαν ανέβασμα του brightness σε κάποιες συγκεκριμένες στιγμές; Π.χ βλέποντας βίντεο(mxplayer). Το αποτέλεσμα είναι να χαλάνε τα χρώματα και το μαύρο να γίνεται γκρι λόγο του brightness. Ακόμη και με φωτεινότητα οθόνης στο 0 το κάνει αυτό, είτε τρέχει η Bravia είτε όχι.

 

Είχα διαβάσει πως ευθύνεται η τεχνολογία whitemagic αν δεν κάνω λάθος και το "εφέ" αυτό συμβαίνει όταν παρουσιάζονται στην οθόνη κάποια χρώματα όπως το μπλε κτλ.

 

με mx player bravia δεν δουλεύει έτσι αποκλείετε να είναι θέμα της bravia.......

 

έμενα δεν μου το κάνει αυτό εκτός και αν καθομε σε κάνα δωμάτιο με μεταβλητό φωτισμό (πχ τηλεόραση)

αν το κάνει η τεχνολογία white magic βγάλε των αυτόματο φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει από την Vodafone και δεν μου βγάζει ούτε OTA ούτε SUS το update.... why? :"(

 

Atm: Rooted 4.0.4 build number -> 6.1.1.B.1.54

 

θελω clean jb!

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει από την Vodafone και δεν μου βγάζει ούτε OTA ούτε SUS το update.... why? :"(

 

Atm: Rooted 4.0.4 build number -> 6.1.1.B.1.54

 

θελω clean jb!

 

από το flashtool περνάς και τελειώνει η υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάρει από την Vodafone και δεν μου βγάζει ούτε OTA ούτε SUS το update.... why? :"(

 

Atm: Rooted 4.0.4 build number -> 6.1.1.B.1.54

 

θελω clean jb!

 

Άμα είναι για την Ελληνική αγορά περνα με flashtool που λέει κ ο demis!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

από μπαταρία ακούω ότι έχει θέματα σε σχέση με ICS, αξίζει? και γενικά πολλά παράπονα βλέπω...

 

edit: και εχμ...που τη βρίσκουμε?

Link to comment
Share on other sites

από μπαταρία ακούω ότι έχει θέματα σε σχέση με ICS, αξίζει? και γενικά πολλά παράπονα βλέπω...

 

edit: και εχμ...που τη βρίσκουμε?

 

μπα δεν παρατήρησα κάτι (ίσος να φταίει ότι έχω αφαιρέσει ολη την σαβούρα της sony......)

 

όσο για το flashtool κανω copy paste ένα παλιό μου ποστ

 

 

1. κατεβάζεις το τελευταίο flashtool https://hotfile.com/dl/188244063/410c147/flashtool-0.9.10.1-windows.exe.html

2. κατεβάζεις τελευταία έκδοση για xpeia p http://www.multiupload.nl/FXD89A3VWM και βάζεις το αρχείο ftf που κατεβικς εδω C:/Flashtool/firmware

3. διαβάζεις λίγο έναν μικρο οδηγώ για flashtool και πώς να το χρησιμοποίησις

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=36923469&postcount=2

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα το κανει ο mxplayer αυτοβουλως?

Στο κανει και αλλου?

 

Και στον browser το κάνει άρα παντού αλλά πρέπει να το παρατήσεις, πχ σε χώρο με χαμηλό φωτισμό είναι ενοχλητικό. Τον αυτόματο φωτισμό τον έχω κλειστό οπότε μάλλον η whitemagic το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Και στον browser το κάνει άρα παντού αλλά πρέπει να το παρατήσεις, πχ σε χώρο με χαμηλό φωτισμό είναι ενοχλητικό. Τον αυτόματο φωτισμό τον έχω κλειστό οπότε μάλλον η whitemagic το κάνει.

 

δεν παιζει με αυτόματο φωτισμό αλλαγές στην οθόνη δεν πρέπει να συμβαίνουν (από άποψη φωτεινότητας)το whitemagic χωρίς αυτομματο φωτισμό δεν δουλεύει καν

 

έχω δύο xperia p στα χέρια μου πες μου στο περίπου της συνθήκες κλπ να τα τασταρω και τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα σε σκοτεινό χώρο σε συνθήκες ταινίας και θα το παρατηρήσεις αν συμβαίνει σε στιγμές με μαύρο χρώμα στην ταινία . Στην εφαρμογή movies δεν το δοκίμασα ακόμη μιας και το κάνει σε browser/mxplayer. Δεν είναι ακριβώς αλλαγή στο brightness, αλλά σαν να μπαίνει σε λειτουργία η whitemagic και δίνει αυτήν την αντίληψη. Το παρατήρησα από τις πρώτες ημέρες, αλλά όπως είπα και παραπάνω το είχαν διαπιστώσει και άλλοι.

 

Φωτισμό στο mxplayer το έχω στο 0-5, δηλαδή κάτω από το μισό, bravia και auto brightness κλειστά.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα σε σκοτεινό χώρο σε συνθήκες ταινίας και θα το παρατηρήσεις αν συμβαίνει σε στιγμές με μαύρο χρώμα στην ταινία . Στην εφαρμογή movies δεν το δοκίμασα ακόμη μιας και το κάνει σε browser/mxplayer. Δεν είναι ακριβώς αλλαγή στο brightness, αλλά σαν να μπαίνει σε λειτουργία η whitemagic και δίνει αυτήν την αντίληψη. Το παρατήρησα από τις πρώτες ημέρες, αλλά όπως είπα και παραπάνω το είχαν διαπιστώσει και άλλοι.

 

Φωτισμό στο mxplayer το έχω στο 5, δηλαδή κάτω από το μισό, bravia και auto brightness κλειστά.

 

 

οκ βάζω ένα επεισόδιο απο την σειρά Defiance κλεινο πόρτες παράθυρα να δω τι παίζετε βάζω φωτισμό κάπου στην μέση ποιο κάτω

 

edit: πωρώθηκα με την σειρά όργισα sorry :p λιπών ούτε σε αυτόματο ούτε σε χειροκίνητο δεν παρατηρώ καμιά διακύμανση (σε σταθερό φωτισμό πάντα ένα σκοτεινό δωμάτιο με ελάχιστο φως)

αν βάλω τέρμα των φωτισμό στο κινητό ώμος μαύρο γίνετε γρι μόνο τότε αλλιώς δεν είχα κανένα θέμα

 

δοκίμασε και άλλο player καλού κακού πχ Mobo Video η το vlc αν λειτουργεί στο xperia p

 

είχα bravia ενεργό (αν και στο mx player δεν λειτουργεί) φωτισμό 40% και δοκίμασα και σε bright mode αυτόματο

σε καμία από της δύο συσκευές δεν είδα διακύμανση (ίσως ευθύνεται και το video τι να πω)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δοκίμασε αν θες και με την ελάχιστη φωτεινότητα. Ίσως είναι θέμα της οθόνης στο δικό μου τότε.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες πέρασα την JB με flashtools αλλά έχω πρόβλημα με το album.Έκανα ότι γράφει ποιο πίσω ένας φίλος πήγα στα->settings->apps->all και βρήκα την εφαρμογή με όνομα album πάτησα πάνω της και πάτησα το κουμπάκι "force stop" μετά πάτησα το κουμπάκι "clear data" και έκανε restart καλού αλλά τίποτα έτσι ακολούθησα την συμβουλή του και κατέβασα το quickpic.

Τι πρέπει να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα?

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

 

Τι να σου πω....Απο οτι ξερω στις brand name συσκευες αργει περισσοτερο....Αλλα και η δικια μου που δεν ειναι brand δεν μου εβγαζαν αναβαθμιση ουτε το PCC ουτε το SEUS (αυτο μαλιστα μου ελεγε οτι εχω τροποποιημενο λογισμικο.....) Ετσι λοιπον την φλασσαρα απο τους xda με ολα τα wipe τικαρισμενα και εκατσε μια χαρα...Εφοσον εχεις το flashtool ετοιμο στο συνιστω να το κανεις...Δεν κραταει πολυ η διαδικασια....

Απλος κατεβασε την generic απο εδω

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250189

Καντο οπως το περιγραφει και μετα περνα και αυτον τον Kernel

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2214141

και εισαι ετοιμος και rooted ......

Προσεχε μονο στον Nemesis δεν χρειαζεται να κατεβασεις ολα τα λινκ που λεει .....

Μονο τον δευτερο χρειαζεται να φλασαρεις και εισαι ετοιμος....

Μην ξεχασεις να παρεις ενα μπακ απ ολων των εφαρμογων και τις εσωτερικης μνημης για να μην καθεσαι να ξαναστεινεις το τηλεφωνο απο την αρχη....Απλος μια επαναφορα θα κανεις και εισαι ετοιμος.....

 

Ωχ.....ξεχασα να σου πω οτι ο Nemesis Kernel θελει ξεκλειδωτο bootloader !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Σε ευχαριστώ, Καλή Ανάσταση έκανα την αναβάθμιση αλλά δεν έβγαλα άκρη με το Nemesis Kernel (ποιο είναι το αρχείο και που είναι το download, μόνο πως γίνεται). Μήπως είναι αυτό το αρχείο? Download Nemesis_CWM_Flash v4.0_JB : http://www.mediafire.com/?6gopereat2c5gag.

Και δεν ξέρω πως θα γίνει αφού έκανα πλέον την αναβάθμιση.Αλλά αν ξανακάνω από την αρχή την αναβάθμιση πότε τοποθετώ τον nemesis kerman?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες ώρες πέρασα την JB με flashtools αλλά έχω πρόβλημα με το album.Έκανα ότι γράφει ποιο πίσω ένας φίλος πήγα στα->settings->apps->all και βρήκα την εφαρμογή με όνομα album πάτησα πάνω της και πάτησα το κουμπάκι "force stop" μετά πάτησα το κουμπάκι "clear data" και έκανε restart καλού αλλά τίποτα έτσι ακολούθησα την συμβουλή του και κατέβασα το quickpic.

Τι πρέπει να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα?

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ

 

αν δεν διορθώθηκε με clear data όπως έγραψα ποιο πάνω τότε αναγκαστικά πρέπει να είσαι root για να περάσεις album με διορθωμένο πρόβλημα (εγώ πάντως το χω ξηλώσει το δικό του το quick pic είναι πολύ καλύτερο)

 

Ευχαριστώ. Δοκίμασε αν θες και με την ελάχιστη φωτεινότητα. Ίσως είναι θέμα της οθόνης στο δικό μου τότε.

 

θα δοκιμάσω με 5 6% φωτεινότητα σε λίγο να δω αν εκεί φαίνεται η διαφορά

Link to comment
Share on other sites

χμμ αρκετά καλό μέχρι στιγμής!, λίγο το background από μηνύματα & dialer & contacts με χαλάει , αλλάζει κάπως με θέμα?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...