Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

χμμ αρκετά καλό μέχρι στιγμής!, λίγο το background από μηνύματα & dialer & contacts με χαλάει , αλλάζει κάπως με θέμα?

 

μόνο αν είσαι root και ασχοληθεί κάποιος να φτιάξει το κατάλληλο mod

 

Λοιπόν δοκίμασα και με ελάχιστο φωτεινότητα (ποιο κάτω δεν πάει) πάλι τα ίδια καμία διακύμανση (τονίζω ότι τεσταρα σε σταθερό σκοτεινό περιβάλλον)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Την πέρασα και εγω.Ξανααγάπησα το κινητό!!Οτι ζητούσα το έδωσε,μέχρι και φακέλους στο μενού!Μένει μόνο να δω την μπαταρία..Έχω ενα θεματάκι όμως.Καμιά φορά,μένει ανοιχτός ο φωτισμός των πλήκτρων αφής,ακόμη και μετά το κλείδωμα.Έχει συμβεί σε κανέναν? Edited by orfeas92

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγω.Ξανααγάπησα το κινητό!!Οτι ζητούσα το έδωσε,μέχρι και φακέλους στο μενού!Μένει μόνο να δω την μπαταρία..Έχω ενα θεματάκι όμως.Καμιά φορά,μένει ανοιχτός ο φωτισμός των πλήκτρων αφής,ακόμη και μετά το κλείδωμα.Έχει συμβεί σε κανέναν?

 

με clean Install στο κάνει αυτό με φωτισμό η έκανες update (δλδ κρατήθηκαν αρχεία από την ics)

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγω.Ξανααγάπησα το κινητό!!Οτι ζητούσα το έδωσε,μέχρι και φακέλους στο μενού!Μένει μόνο να δω την μπαταρία..Έχω ενα θεματάκι όμως.Καμιά φορά,μένει ανοιχτός ο φωτισμός των πλήκτρων αφής,ακόμη και μετά το κλείδωμα.Έχει συμβεί σε κανέναν?

 

Ναι....Οταν ειχα το notification bar (την εφαρμογη) ενεργοποιημενο......Αν το εχεις και εσυ βγαλτω και περιμενε να αναβαθμιστει για JB.....

 

 

Προς spiderman13.....

Αυτος που γραφεις ειναι.....Αλλα προσεξε...ΜΟΝΟ αν εχεις ξεκλειδωτο bootloader.....Αν εισαι σιγουρος οτι τον εχεις ξεκλειδωσει τοτε πρεπει να αντιγραψεις το αρχειο elf που θα βρεις οταν ξεζιπαρεις τον κερνελ στον φακελο firmware του flashtool...

Ανοιγεις το κινητο και το συνδεεις στο pc με ενερεγοποιημενο τον εντοπισμο σφαλματων....

Ανοιγεις flashtool και περιμενεις να βρει το κινητο.....

Πατας τον κεραυνο στο flashtool και επιλεγεις flashboot mode.....

Κλεινεις κινητο και το αποσυνδεεις......

5 δευτερα μετα ξανασυνδεεις στον υπολογιστη πατωντας συνεχωμενα το volume up (οπως φλασαρες και πριν απλος τωρα πατας το πανω μπουτον) μεχρι να αναψει μπλε το λαμπακι.....

Στον πινακα που ανοιγει επιλεγεις select kernel to Flash (το δευτερο απο την δεξια στηλη και επιλεγεις το αρχειο elf που ειχες αντιγραψει πριν.....

Διαβαζεις στον πινακα του flashtool το log του φλασαρισματος και αν σου γραφει οτι ολα ειναι ok πατας το rebbot device into system στο δευτερο πινακακι που σου εχει ανοιξει.....

Αυτο ηταν....Ασε το κινητο να ανοιξει μονο του και μετα ξανακαντου αλλη μια επανεκινηση και την ωρα που θα δεις τον hentai πατα γρηγορα και πολλες φορες το volume down .....ετσι θα σου ανοιξει το cwm .....

Ετοιμος και rooted .......

Αν αντεχεις μεχρι την Δευτερα μην το κανεις ακομα.....Αυριο θα λειπω και αν θες καμια διευκρινηση δεν θα ειμαι εδω (και δεν ξερω και αν ειναι και κανα αλλο παιδι να σε βοηθησει....)Δευτερα πρωι μεχρι το μεσημερι θα ειμαι εδω αν θες κατι.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι....Οταν ειχα το notification bar (την εφαρμογη) ενεργοποιημενο......Αν το εχεις και εσυ βγαλτω και περιμενε να αναβαθμιστει για JB.....

 

 

Προς spiderman13.....

Αυτος που γραφεις ειναι.....Αλλα προσεξε...ΜΟΝΟ αν εχεις ξεκλειδωτο bootloader.....Αν εισαι σιγουρος οτι τον εχεις ξεκλειδωσει τοτε πρεπει να αντιγραψεις το αρχειο elf που θα βρεις οταν ξεζιπαρεις τον κερνελ στον φακελο firmware του flashtool...

Ανοιγεις το κινητο και το συνδεεις στο pc με ενερεγοποιημενο τον εντοπισμο σφαλματων....

Ανοιγεις flashtool και περιμενεις να βρει το κινητο.....

Πατας τον κεραυνο στο flashtool και επιλεγεις flashboot mode.....

Κλεινεις κινητο και το αποσυνδεεις......

5 δευτερα μετα ξανασυνδεεις στον υπολογιστη πατωντας συνεχωμενα το volume up (οπως φλασαρες και πριν απλος τωρα πατας το πανω μπουτον) μεχρι να αναψει μπλε το λαμπακι.....

Στον πινακα που ανοιγει επιλεγεις select kernel to Flash (το δευτερο απο την δεξια στηλη και επιλεγεις το αρχειο elf που ειχες αντιγραψει πριν.....

Διαβαζεις στον πινακα του flashtool το log του φλασαρισματος και αν σου γραφει οτι ολα ειναι ok πατας το rebbot device into system στο δευτερο πινακακι που σου εχει ανοιξει.....

Αυτο ηταν....Ασε το κινητο να ανοιξει μονο του και μετα ξανακαντου αλλη μια επανεκινηση και την ωρα που θα δεις τον hentai πατα γρηγορα και πολλες φορες το volume down .....ετσι θα σου ανοιξει το cwm .....

Ετοιμος και rooted .......

Αν αντεχεις μεχρι την Δευτερα μην το κανεις ακομα.....Αυριο θα λειπω και αν θες καμια διευκρινηση δεν θα ειμαι εδω (και δεν ξερω και αν ειναι και κανα αλλο παιδι να σε βοηθησει....)Δευτερα πρωι μεχρι το μεσημερι θα ειμαι εδω αν θες κατι.....

 

Χρόνια Πολλά, Αληθώς θα σε περιμένω την Δευτέρα θα ψάξω να βρω που λέει ότι είμαι bootloader.Πληκτρολόγησα *#*#7378423#*#* στην επιλογή Configuration βρήκα ότι γράφει Rooting status: Bootloader unlock allowed: Yes.

Το μόνο που θα κάνω είναι επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, όταν ανοίξω flashtool για να ξαναπεράσω την JB θα τσεκάρω την wipe επιλογή. Γιατί όταν πέρασα την JB έβγαλε την επιλογή wipe.

 

Πήγα να ξαναβάλω την JB και ξαφνικά έβγαλε μήνυμα ότι δεν βρίσκει ενα αρχείο και όταν αποσύνδεσα το κινητό είναι μαύρο και αναβοσβήνει το σήμα της sony.Έκανα restart αλλά τίποτα τι να κάνω τώρα?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πήγα να ξαναβάλω την JB και ξαφνικά έβγαλε μήνυμα ότι δεν βρίσκει ενα αρχείο και όταν αποσύνδεσα το κινητό είναι μαύρο και αναβοσβήνει το σήμα της sony.Έκανα restart αλλά τίποτα τι να κάνω τώρα?

 

από flashtool περνάς (εκτός αν περνούσες από flashtool και σου έβγαλε αυτά πες τι ακριβός μήνυμα βγάζει)

Link to comment
Share on other sites

από flashtool περνάς (εκτός αν περνούσες από flashtool και σου έβγαλε αυτά πες τι ακριβός μήνυμα βγάζει)

Έκανα πολλές φορές επαναλαμβόμενα restart και σταμάτησε να αναβοσβήνει η οθόνη και με το ZEUS ξανά έκανα την εγκατάσταση του λογισμικού (την JB) γιατί αλλιώς δεν άνοιγε το κινητό.Ευχαριστώ Χρόνια Πολλά

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δοκίμασε αν θες και με την ελάχιστη φωτεινότητα. Ίσως είναι θέμα της οθόνης στο δικό μου τότε.

 

το εχω παρατηρησει και εγω αυτο με τη φωτεινοτητα που μεταβαλλετε , ενω δεν ξερω αν σου συμβαινει οταν ανοιγει το κινητο και παιζει το animation της εισαγωγης πανω αριστερα η φωτεινοτητα ειναι πιο εντονη .Οταν η φωτεινοτητα ειναι στο full δεν υπαρχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε μπορειτε να δοκιμασετε την Enigma ROM http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2168318&page=126 στηριζοντας εναν ελληνα developer..σας ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε μπορειτε να δοκιμασετε την Enigma ROM http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2168318&page=126 στηριζοντας εναν ελληνα developer..σας ευχαριστω..

 

θέλει unlocked bootloader δυστυχώς....... και το xperia p είναι αρκετά unstable από θέμα hardware (μια gps δεν δουλεύει καλά μια η πυξίδα κλπ) φοβαμε μην τα κακαρώσει και δεν έχω εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα παιδια!

εχω κατεβασει το SEUS για να ειμαι ετοιμος οταν ερθει η αναβαθμιση σε jb αλλα μολις τωρα διαπιστωσα οτι δεν δουλευει!!το προβλημα ειναι μαλλον τα windows 8 που εχω στο pc (μαυρη η ωρα που τα βγαλανε:mad:).ειναι ασυμβατα με το SEUS!!!:wacko::(

καμια ιδεα?:cry:

το SEUS το κατεβασα ωστε να κανω clean install πριν την εγκατασταση της jb..

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

θέλει unlocked bootloader δυστυχώς....... και το xperia p είναι αρκετά unstable από θέμα hardware (μια gps δεν δουλεύει καλά μια η πυξίδα κλπ) φοβαμε μην τα κακαρώσει και δεν έχω εγγυηση

 

Η 4.0 / 4.1(JB) δουλεύει και σε locked bootloader. Πολύ καλή ROM.

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Η 4.0 / 4.1(JB) δουλεύει και σε locked bootloader. Πολύ καλή ROM.

 

μια μέρα όταν ετοιμαστώ για formataki θα την περάσω :D γιατί να ξαναστεινω εφαρμογές..... δεν......

 

ακόμη να βγάλει κάποιος toogles? πέρασα από το xda τπτ κανείς..............

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα παιδια!

εχω κατεβασει το SEUS για να ειμαι ετοιμος οταν ερθει η αναβαθμιση σε jb αλλα μολις τωρα διαπιστωσα οτι δεν δουλευει!!το προβλημα ειναι μαλλον τα windows 8 που εχω στο pc (μαυρη η ωρα που τα βγαλανε:mad:).ειναι ασυμβατα με το SEUS!!!:wacko::(

καμια ιδεα?:cry:

το SEUS το κατεβασα ωστε να κανω clean install πριν την εγκατασταση της jb..

 

Καλησπερα και χρονια πολλα! τσεκαρε το compatibility ;) δεξι κλικ στο SEUS > Compatibility > Runs as > Windows Vista/7

και εισαι ετοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μια (1) μέρα την JB.Στην αρχή είχα πρόβλημα με το album το οποίο επιδιόρθωσα αλλά έχω παρατηρήση τις παρακάτω ατέλειες:

Α)στην DSC00027.jpg βλέπουμε πως είναι το κινητό κλειδωμένο και μας λέει τι πρέπει να κάνουμε.

Β) στην DSC00033.jpg θα παρατηρήσετε ότι όταν κάνω κίνηση να ξεκλειδώσω το κινητό κατά την κίνηση τις μαύρες γραμμές.

Γ) στην DSC00034.jpg βλέπετε ότι απουσιάζει η ένδειξη ότι το κινητό είναι κλειδωμένο και πως θα ξεκλειδώσει, αυτό συμβαίνει μετά από κάποια λεπτά τις ώρας.

Υπάρχει λύση?

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μια (1) μέρα την JB.Στην αρχή είχα πρόβλημα με το album το οποίο επιδιόρθωσα αλλά έχω παρατηρήση τις παρακάτω ατέλειες:

Α)στην DSC00027.jpg βλέπουμε πως είναι το κινητό κλειδωμένο και μας λέει τι πρέπει να κάνουμε.

Β) στην DSC00033.jpg θα παρατηρήσετε ότι όταν κάνω κίνηση να ξεκλειδώσω το κινητό κατά την κίνηση τις μαύρες γραμμές.

Γ) στην DSC00034.jpg βλέπετε ότι απουσιάζει η ένδειξη ότι το κινητό είναι κλειδωμένο και πως θα ξεκλειδώσει, αυτό συμβαίνει μετά από κάποια λεπτά τις ώρας.

Υπάρχει λύση?

 

από ότι ξέρω μετά από κάποια ώρα εξαφανίζετε ότι κινητό είναι κλειδωμένο (δλδ το μήνυμα που λέει τι πρέπει να κάνουμε)

αν είσαι root πάντως και σου αρέσει το default lockscreen της jelly bean μπορείς να το ενεργοποιήσεις με ένα κλικ

Link to comment
Share on other sites

egodemis απ΄ ότι θυμάμαι στην ICS όταν πατούσα το κουμπί για ξεκλείδωμα η ένδειξη πως ξεκλειδώνουμε λειτουργούσε εγώ θα ήθελα να μάθω αν στην jb είναι όντως ατέλειες ή όχι μην τυρανιέμαι άδικα.Δεν είμαι root απλά την Μ. Παρασκευή κατέβασα το flashtools και εγκατέστησα την 1.75.Το Μ. Σάββατο εγκατέστησα την JB.Κατέβασα μόνο τα αρχεία του λογισμικού.
Link to comment
Share on other sites

egodemis απ΄ ότι θυμάμαι στην ICS όταν πατούσα το κουμπί για ξεκλείδωμα η ένδειξη πως ξεκλειδώνουμε λειτουργούσε εγώ θα ήθελα να μάθω αν στην jb είναι όντως ατέλειες ή όχι μην τυρανιέμαι άδικα.Δεν είμαι root απλά την Μ. Παρασκευή κατέβασα το flashtools και εγκατέστησα την 1.75.Το Μ. Σάββατο εγκατέστησα την JB.Κατέβασα μόνο τα αρχεία του λογισμικού.

 

λογικά έτσι είναι....... θα το είχαν αναφέρει και άλλοι σαν πρόβλημα

για να είσαι σίγουρος πέρνα την jelly bean από το flashtool πάλι να σιγουρευτείς

Link to comment
Share on other sites

Έχω εδώ και μια (1) μέρα την JB.Στην αρχή είχα πρόβλημα με το album το οποίο επιδιόρθωσα αλλά έχω παρατηρήση τις παρακάτω ατέλειες:

Α)στην DSC00027.jpg βλέπουμε πως είναι το κινητό κλειδωμένο και μας λέει τι πρέπει να κάνουμε.

Β) στην DSC00033.jpg θα παρατηρήσετε ότι όταν κάνω κίνηση να ξεκλειδώσω το κινητό κατά την κίνηση τις μαύρες γραμμές.

Γ) στην DSC00034.jpg βλέπετε ότι απουσιάζει η ένδειξη ότι το κινητό είναι κλειδωμένο και πως θα ξεκλειδώσει, αυτό συμβαίνει μετά από κάποια λεπτά τις ώρας.

Υπάρχει λύση?

 

Και στο Xperia Go ετσι ειναι η lock screen. Οι μαυρες γραμμες ειναι εφε κινησης... Εμενα μου μοιαζει κατι σαν τα στορια που κρεμανε στα παραθυρα για τον ηλιο... (τις περσιδες εννοω)

Και σε εμενα νομιζω στο πρωτο ξεκλειδωμα γραφει μονο για την κινηση πανω ή κατω. Μετα δεν το γραφει... Ετσι πρεπει να ειναι η jb της sony. Ενταξει μεταξυ μας ειναι λιγο χαζο να σου λεει συνεχεια πως ξεκλειδωνει... Ειναι το κινητο σου, μπορεις να το μαθεις μαλλον... :p

 

(γενικα μιλαω... δεν εννοω εσενα... )

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

λογικά έτσι είναι....... θα το είχαν αναφέρει και άλλοι σαν πρόβλημα

για να είσαι σίγουρος πέρνα την jelly bean από το flashtool πάλι να σιγουρευτείς

Πήγα να την ξαναπεράσω μέσω flashtools και στα μισά τις εγκατάστασης έβγαλε ότι λείπει ένα αρχείο και ERROR νέκρωσε το κινητό μαύρη οθόνη και αναβόσβηνε η λέξη SONY και έκανα απανωτά restart καμιά δεκαριά και ξανά λειτούργησε αφού έγινε εγκατάσταση μέσω ZEUS.

Οπότε δεν κάνω τίποτα φίλε με το flashtools, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να την ξαναπεράσω μέσω flashtools και στα μισά τις εγκατάστασης έβγαλε ότι λείπει ένα αρχείο και ERROR νέκρωσε το κινητό μαύρη οθόνη και αναβόσβηνε η λέξη SONY και έκανα απανωτά restart καμιά δεκαριά και ξανά λειτούργησε αφού έγινε εγκατάσταση μέσω ZEUS.

Οπότε δεν κάνω τίποτα φίλε με το flashtools, ευχαριστώ

 

λάθος ftf είχες προφανώς για να το έκανε αυτό έχω φλασαρει εκατοντάδες κινητά με αυτό ποτέ κανένα πρόβλημα εκτός από μερικά κωλύματα που απλός πατούσα reflash και τέλος

πρέπει βεβαία να εχεις για σιγουριά κλειστό firewall antivirus κλπ

Link to comment
Share on other sites

Στην oficial JB ετσι γινεται στο ξεκλειδωμα.....Οδηγιες εχει μονο την πρωτη φορα μετα απο restart...Αν το θες συνεχεια να φαινονται οι οδηγιες περνας την Enigma 4.1 !!!!!!!!!!!

 

spiderman13 ....Τι προσπαθησες να φλασαρεις και σου εβγαλε προβλημμα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να σας ρωτησω καποιες φορές που σερφαρω απο opera (αλλα κ καμια φορα στην αρχικη οθονη) κανω μια κινηση με το δαχτυλο στο δεξιο κουμπι του κινητου κ εμφανίζετε στα δεξια της οθονης μια μπαρα με (ανοιχτες?) εφαρμογες. Μετα ομως παω να ξανακανω την ιδια κινηση και δεν γίνεται τιποτα! Σας συμβαινει κ εσας αυτο και ποια ειναι τελοσπαντων αυτη η κινηση?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...