Jump to content

Sony Xperia P


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες. Είχα πάρει στις 19 Φεβρουαρίου απο easy buy world το xperia p και τις πρώτες 2 μέρες άρχισαν τα προβλήματα με την οθόνη και το σήμα.

2 καμμένα πίξελ, κάποια κιτρινίσματα και επίσης σε μαύρο φόντο η οθόνη σε όλη την επιφάνεια της είχε τις ''διαρροές'' που λέμε.

Το πήγα λοιπόν στο κατάστημα την 3η μέρα λέγοντας τους τα προβλήματα. Μου λένε θα το στείλουν στην αντιπροσωπεία για έλεγχο.

Τους είπα εγώ ότι αν δουν τα προβλήματα βγαίνει το κινητό DOA? Βεβαίως μου λένε.

Μου στείλανε μήνυμα λοιπόν μήνυμα χθες το βράδυ και μου λένε οτι έγινε αντικατάσταση πλακέτας και αναβάθμιση λογισμικού και έφριξα!

Δεν δικαιούμαι DOA? Θα τους πάρω μόλις ανοίξει το κατάστημα. Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα παίδες. Είχα πάρει στις 19 Φεβρουαρίου απο easy buy world το xperia p και τις πρώτες 2 μέρες άρχισαν τα προβλήματα με την οθόνη και το σήμα.

2 καμμένα πίξελ, κάποια κιτρινίσματα και επίσης σε μαύρο φόντο η οθόνη σε όλη την επιφάνεια της είχε τις ''διαρροές'' που λέμε.

Το πήγα λοιπόν στο κατάστημα την 3η μέρα λέγοντας τους τα προβλήματα. Μου λένε θα το στείλουν στην αντιπροσωπεία για έλεγχο.

Τους είπα εγώ ότι αν δουν τα προβλήματα βγαίνει το κινητό DOA? Βεβαίως μου λένε.

Μου στείλανε μήνυμα λοιπόν μήνυμα χθες το βράδυ και μου λένε οτι έγινε αντικατάσταση πλακέτας και αναβάθμιση λογισμικού και έφριξα!

Δεν δικαιούμαι DOA? Θα τους πάρω μόλις ανοίξει το κατάστημα. Τι γνώμη έχετε?

Πρωτον επρεπε να σε ειδοποιησουν για το τι θα κανουν.

Δευτερον φυσικα και δικαιουσαι doa και να το απαιτησεις και ας το εφτιαξαν το κινητο.πες οτι δεν ειδοποιηθηκες και κανε και λιγο πανικο.

προφανως για να αποφυγουν την αντικατασταση το εκαναν στη ζουλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Πως βάζω το κινητό σε download/recovery mode?...

 

Δε το βάζεις.Τα htc δεν έχουν τέτοια λειτουργία;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις εντόπισα στη συσκευή μου 3 καμμένα pixels (φαίνονται όταν είναι απενεργοποιημένο το κινητό και φορτίζει, στην μαύρη οθόνη φαίνονται 3 άσπρα pixels). Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να αλλαχθεί η συσκευή (καθώς την έχω 2 μέρες μόνο) ή να επισκευασθεί; Μίλησα το πρωί με τη sony που είχα δει μόνο το 1 και μου είπε ότι από 2 και πάνω αναγνωρίζεται σαν σφάλμα.
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα πάλι με την 74 λύθηκε (προς στιγμή) το θέμα με το WiFi που "ερωτευόταν" συγκεκριμένα routers και δεν έκλεινε με τίποτα!

Κάνε λίγο ακόμα υπομονή όμως, γιατί χθες διάβασα στους xda ότι γίνεται σιγά σιγά roll out η jb στο P

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μόλις εντόπισα στη συσκευή μου 3 καμμένα pixels (φαίνονται όταν είναι απενεργοποιημένο το κινητό και φορτίζει, στην μαύρη οθόνη φαίνονται 3 άσπρα pixels). Γνωρίζει κανείς τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω προκειμένου να αλλαχθεί η συσκευή (καθώς την έχω 2 μέρες μόνο) ή να επισκευασθεί; Μίλησα το πρωί με τη sony που είχα δει μόνο το 1 και μου είπε ότι από 2 και πάνω αναγνωρίζεται σαν σφάλμα.

Αφού σου είπαν ότι από δυο και πάνω αναγνωρίζεται ως πρόβλημα κι εσύ έχεις τρια το πας όπως είναι με την απόδειξη σε ένα service center και ζητάς επισκευή/αλλαγή οθόνης. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σήμερα στην γνωστή arvato και το άφησα εκεί. Το 1 Pixel φαίνεται εύκολα. Τα άλλα 2 πρέπει να είσαι σε δωμάτιο χωρίς φως και να το βάλεις σε μαύρο background. Tο μόνο που φοβάμαι είμαι μη αρχίσουν να μου λένε "εμείς δεν βλέπουμε τίποτα κλπ".... Εννοείται οτι τους υπέδειξα τις θέσεις που βρίσκονται και την διαδικασία την οποία τα εντόπισα.
Link to comment
Share on other sites

Καμιά άλλη Ιδέα κανείς για το πως σβήνονται τα animation και η κάρτα καλωσορισματος της Cosmote με ροοτ? Edited by elgian
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το κινητό εδώ και 3 μήνες και προχθές παρατήρησα μία γρατζουνιά στο κάτω έρος της οθόνης. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς να μου πει αν υπάρχει προστατευτική μεμβράνη πάνω στην οθόνη από το εργοστάσιο γιατί έχω αγχωθεί λίγο τόσα λεφτά έδωσα να το πάρω και γρατζουνιέται τόσο εύκολα? Και ούτε που το έριξα να φανταστήτε ξαφνικά την είδα από το πουθενά.. Γίνεται αν υπάρχει η μεμβράνη να την βγάλω ή να την αλλάξω.. Το είπα στην σελίδα της σονυ στο Fb αλλά με παραπέμπουν στην εξυπηρέτηση και δν έχω τηλέφωνο σταθερό.. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.! ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα :) Κάτοχοι του P βοηθήστε και εσείς όσοι θέλετε να δώσει η Sony επιτέλους τα sources απο Novathor αλλιώς σοβαρό development δεν θα δούμε στα κινητά xperia με αυτούς τους επεξεργαστες :)

 

Η υπογραφή σας εδώ

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω την παρεα.εχω στο xperia το Co Pilot GPS αλλα οταν το ανοιγω ο χαρτης ειναι στατικος με αποτελεσμα καθως το στιγμα κινειται να εξαφανιζεται μετα απο λιγο απο τον χαρτη!το εχει δουλεψει κανεις αλλος το συγκεκριμενο προγραμμα?προκειται για δυσλειτουργια του Copilot?:worry:

αν γνωριζει καποιος αλλο GPS για το κινητο χωρις ομως να ειναι trial κ ουτε φυσικα επι πληρωμη,θα με ενδιεφερε η γνωμη του!:D

Samsung GT-I5800,xperia P,xiaomi MI-3,xiaomi MI NOTE PRO,REDMI note 4 4/64
Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σήμερα στην γνωστή arvato και το άφησα εκεί. Το 1 Pixel φαίνεται εύκολα. Τα άλλα 2 πρέπει να είσαι σε δωμάτιο χωρίς φως και να το βάλεις σε μαύρο background. Tο μόνο που φοβάμαι είμαι μη αρχίσουν να μου λένε "εμείς δεν βλέπουμε τίποτα κλπ".... Εννοείται οτι τους υπέδειξα τις θέσεις που βρίσκονται και την διαδικασία την οποία τα εντόπισα.

 

Φιλε το ιδιο ειχε γινει και με το δικό μου όταν το αγόρασα..Για να λυθεί το θέμα το πήγα 4 φορές και δεν το είχα για παραπάνω από εναν μήνα..Σου εύχομαι καλή υπομονή.. :p

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση η μπαταρία. Μέσα σε 4 ώρες εντατικής χρήσης wifi έχασε το 60%. Κάτι τέτοιες ανοησίες κάνουν οι κατασκευαστες και μετά απορούν γιατί πατωνουν οι πωλήσεις. Ενώ είναι φοβερό κινητό χάνει από μπαταρία. Μετά 2 μήνες συμβίωσης μου μπαίνουν ιδέες για πώληση. Ενώ την βγάζει μια μέρα με καλή χρήση τηλεφώνου, 3g, wifi δεν κάνει για παραπέρα. Δεν μπορείς να βασιστείς στο αναπάντεχο. Πχ την Παρασκευή. Το πρωί στη δουλειά έκανα αρκετά τηλέφωνα με το ασύρματο ανοιχτό. Φεύγω με τους υπόλοιπους και πάμε για μπύρες. Ανοίγω το 3g γιατί ήθελα κάποια email. Το απόγευμα επιστρέφω στην δουλειά και άρχισε να χτυπάει η μπαταρία. Στο τέλος αναγκαστικά πήρα τηλέφωνο από ένα συνάδελφο για κάποιο προσωπικό θέμα. Θα πείτε μερικοί γιατί δεν το έβαζες για φόρτιση. Το θέμα όμως είναι η φορητοτητα. Το θέλω πάντα μαζί μου.
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς ότι 4 ώρες συνεχόμενα ήταν ανοιχτή η οθόνη του κινητό, τότε να λες πάλι καλά που σου έφυγε μόνο το 60% της μπαταρίας!

Δεν νομίζω ότι θα βρεις smartphone που συνέχεια ανοιχτή η οθόνη θα σου βγάλει πολλές παραπάνω ώρες!!!

Ακόμα και στα iPhone που πολλοί συγκρίνουν, το ίδιο πράγμα γίνεται!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia P

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...