Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοώ κατευθείαν αναβάθμιση με SEUS σβήνοντας τα πάντα, format την κάρτα μνήμης και προσεκτική μεταφορά μόνο των απαραίτητων φακέλων (με copy-paste), rooting, αφαίρεση περιττών εφαρμογών, tweaking και εγκατάσταση εφαρμογών με φειδώ.

 

Ε καλά και εγώ έτσι το έκανα, αλλά και πάλι σαν ταχύτητα η GB είναι 1 "τικ" πιο γρήγορη....Πάντως η ICS είναι σαφώς πιο ποιοτική και πιο όμορη....

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εχει σκασει μια νεα ρομ πολυ ομορφη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737862 ...την εχει δοκιμασει κανενας?βεβαια ειναι ακομα σε beta
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος να αυξησουμε την εμβελεια του wifi στο κινητο?

 

ναι

 

http://www.instructables.com/image/FJQL3EP8VJEPUCHVMO/Uni-Directional-WIFI-Range-Extender.jpg

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ποιές λειτουργίες;

 

Π.χ. αποστολή sms, ανάγνωση e-mail, τροποποίηση μιας επαφής..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..εφυγα απο το σπιτι με περυπου 20% μπαταρια 25%

επεξα λιγο lane splitter αλλα ακομα πρασινη ηταν..βγηκα εξω με αυτο το ποσοστο αλλα καταλαβα οτι εκλεισε το κινητο απο μπαταρια αφου προσπαθουσα να το ανοιξω και δεν ανοιγε μου εβγαζε το πορτοκαλι λαμπακι...παω σπιτι το φορτιζω και μου λεει μπαταρια 13% οταν το φορτιζα..το βγαζω απο το φορτιστη να δω παλι 13%...γιατι αυτο ρε παιδια?

1% δεν επρεπε να λεει?

τι εγινε?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον..εφυγα απο το σπιτι με περυπου 20% μπαταρια 25%

επεξα λιγο lane splitter αλλα ακομα πρασινη ηταν..βγηκα εξω με αυτο το ποσοστο αλλα καταλαβα οτι εκλεισε το κινητο απο μπαταρια αφου προσπαθουσα να το ανοιξω και δεν ανοιγε μου εβγαζε το πορτοκαλι λαμπακι...παω σπιτι το φορτιζω και μου λεει μπαταρια 13% οταν το φορτιζα..το βγαζω απο το φορτιστη να δω παλι 13%...γιατι αυτο ρε παιδια?

1% δεν επρεπε να λεει?

τι εγινε?

 

διαβασε στην προηγουμενη σελιδα και το δικο μου μηνυμα και θα καταλαβεις...εμενα το κανει με 31 %...λογικα απο εδω και περα θα στο κανει καθε φορα...

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

διαβασε στην προηγουμενη σελιδα και το δικο μου μηνυμα και θα καταλαβεις...εμενα το κανει με 31 %...λογικα απο εδω και περα θα στο κανει καθε φορα...

 

και σε μενα ηρθε μυνημα εκεινη την ωρα...δεν το εχει ξανακανει..γιατι αυτο τωρα...:(

δηλαδη το ανοιξα και ειδα μυνημα...

στο κανει συνεχεια??καποιος αλλος να ξερει τι γινεται?

δεν μου το εχει ξανακανει..ελεος :(

παλια την ειχα φτασει πιο κατω την μπαταρια..θα δουμε στην πορεια μακαρι να ηταν τυχαιο και να μην το κανει..το κινητο ηταν ανοικτο πανω απο 100 ωρες ισως φταει αυτο?

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

και σε μενα ηρθε μυνημα εκεινη την ωρα...δεν το εχει ξανακανει..γιατι αυτο τωρα...:(

δηλαδη το ανοιξα και ειδα μυνημα...

στο κανει συνεχεια??καποιος αλλος να ξερει τι γινεται?

δεν μου το εχει ξανακανει..ελεος :(

παλια την ειχα φτασει πιο κατω την μπαταρια..θα δουμε στην πορεια μακαρι να ηταν τυχαιο και να μην το κανει..το κινητο ηταν ανοικτο πανω απο 100 ωρες ισως φταει αυτο?

 

Είδες;!!κ γω πριν μερικές μέρες είχα θέμα με τη μπαταρία κ είχα κλείσει πάνω από 100ώρες!!!οπότε καλό είναι στο διήμερο ένα restart!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Είδες;!!κ γω πριν μερικές μέρες είχα θέμα με τη μπαταρία κ είχα κλείσει πάνω από 100ώρες!!!οπότε καλό είναι στο διήμερο ένα restart!

 

αυτο εφτεξε ομως η να στεναχωριεμαι μηπως χαλασε?

εχω παει και 200 ωρες ανοικτο..το κλεινω οποτε παρατηρω να κολλαει..

δηλαδη να βλεπεις να το βλεπω κλειστο να πηγαινω σπιτι να το φορτισω και να μου λεει μπαταρια 13..%

θα δουμε μολις τελειωσει η μπαταρια ξανα..

μακαρι να μην ειναι κατι...καποιος που το εχει παθει να μου πει αν ξερει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

αυτο εφτεξε ομως η να στεναχωριεμαι μηπως χαλασε?

εχω παει και 200 ωρες ανοικτο..το κλεινω οποτε παρατηρω να κολλαει..

δηλαδη να βλεπεις να το βλεπω κλειστο να πηγαινω σπιτι να το φορτισω και να μου λεει μπαταρια 13..%

θα δουμε μολις τελειωσει η μπαταρια ξανα..

μακαρι να μην ειναι κατι...καποιος που το εχει παθει να μου πει αν ξερει

 

Κοίτα 100ώρες λειτουργίας το βλέπω υπερβολικό!!τι να κάνει κ αυτό ντάλα καλοκαίρι!Αυτή τη στιγμή είμαι 97ώρες λειτουργίας κ βλέπω μια αστάθεια!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα 100ώρες λειτουργίας το βλέπω υπερβολικό!!τι να κάνει κ αυτό ντάλα καλοκαίρι!Αυτή τη στιγμή είμαι 97ώρες λειτουργίας κ βλέπω μια αστάθεια!

 

κοιτα δεν ξερω τι να σου πω..θα δω μπορει να ηταν τυχαιο και να μην το ξανακανει...αμα κλεισει ομως ξανα ετσι τι κανω?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν ξερω τι να σου πω..θα δω μπορει να ηταν τυχαιο και να μην το ξανακανει...αμα κλεισει ομως ξανα ετσι τι κανω?

 

Ότι πρότεινε ο φίλος παραπάνω,battery calibration

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ότι πρότεινε ο φίλος παραπάνω,battery calibration

 

πως το κανω αυτο και τι ειναι αυτο?:p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

πως το κανω αυτο και τι ειναι αυτο?:p

 

Δε σου λέω:p

Κάτσε κ κλείνε τη συσκευή κάθε 2μέρες:p:p

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δε σου λέω:p

Κάτσε κ κλείνε τη συσκευή κάθε 2μέρες:p:p

 

μα παλια δεν την εκλεινα και δεν το εκανε και αυτο...αμα το ξανακανει θα την κλεισω και αμα το ξανακανει θα κανω αυτο που λες..πες μου ομως εισαι αδικος:lol::lol::(

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους μας το κάνει αυτό με την μπαταρία ρε παιδιά, μην τρελλαίνεστε.

Άμα το έχεις 5 μέρες ανοικτό το κινητό και τώρα που βαράει και τα 40άρια, λογικό

να βγάζει και κανά τέτοιο χαζό που και που.

Εκεί γύρω στο 30% αρχίζουν και είναι επικίνδυνα τα πράγματα και παίζει να σου κλείσει από

μπαταρία, κάντε ένα restart κάθε δυο μέρες για να ξέρετε ότι το ποσοστό που σας λέει το κινητό

είναι πάνω κάτω και το πραγματικό και καθαρίσατε.

 

Δεν χρειάζεται επίσης να πάει στο 2% η μπαταρία για να το φορτίσετε, μ' αυτές τις συσκευές πρέπει

πλέον να ξεχάσουμε τις συνήθειες που είχαμε με τα dumbphones, ειδικά στο θέμα μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! υπάρχει τρόπος να αυξήσουμε την εμβέλεια του wifi στο κινητό? Αν ναι ποιος είναι αυτός....

 

επίσης θέλω να ρωτήσω μόλις βρήκα το PC Companion από το site της sony αυτό το PC Companion κάνει για όλα τα κινητά σωστά?? Xperia k για λογισμικό symbian σωστά?(θέλω να κάνω αναβάθμιση ένα sony ericsson Vivaz)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει τρόπος. Δοκίμασε να αυξήσεις το σήμα του router σου. [KFC mode on] :lol:

 

Ναι για όλα κάνει.

 

-------

 

Δεν έχει αγοράσει κανείς το κινητό από το birdphone στον Άλιμο? :O

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!! Είμαι νέα στο φόρουμ κ νέα σε ό,τι αφορά τα smartphones. Χθες αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο, το οποίο μέχρι στιγμής λειτουργεί μια χαρά. Έχω την εξής απορία όμως: συνδέθηκα στο ίντερνετ μέσω wi-fi κ σέρφαρα λίγο (facebook) κ κατέβασα 1 δωρεάν εφαρμογή. Το πρωί όμως μου ήρθε μνμ από την εταιρεία καρτοκινητής (Wind-Mo'mad) ότι χρεώθηκα με 1 mobile internet daily αξίας 1 ευρώ για χρήση στο κινητό μου έως 20 mb. Όποτε μπαίνω δλδ με wi-fi σε free δίκτυο (στο δίκτυο του σπιτιού μου συνδέθηκα) θα με χρεώνει; Δε μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι από τις ρυθμίσεις δικτύου (εκεί που λέει λειτουργία δικτύου); Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακούσει κάτι; Δώσε καμιά λεπτομέρεια.

Δεν έχω ακούσει κάτι απλά είμαι σίγουρος ότι όταν βγει η JB σίγουρα θα υπάρχει ανεπίσημη rom για το κινητό μας

Π.χ. αποστολή sms, ανάγνωση e-mail, τροποποίηση μιας επαφής..

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προτιμησα την επισημη απαντηση της Sony πανω στο θεμα του screen protector.

 

Ετσι οπως ηταν το κινητο out of the box,ηταν μη χρηστικο για μενα. Η οθονη λερωνοταν με δακτυλιες και σκονες σε χρονο μηδεν και το δακτυλο μου δεν κυλουσε ομαλα. Με το παρεχομενο screen protector που τοποθετησα τα πραγματα βελτιωθηκαν δραματικα.

 

Προτεινω σε οσους εχουν το κινητο να το τοποθετησουν αμεσως:)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!!! Είμαι νέα στο φόρουμ κ νέα σε ό,τι αφορά τα smartphones. Χθες αγόρασα το συγκεκριμένο μοντέλο, το οποίο μέχρι στιγμής λειτουργεί μια χαρά. Έχω την εξής απορία όμως: συνδέθηκα στο ίντερνετ μέσω wi-fi κ σέρφαρα λίγο (facebook) κ κατέβασα 1 δωρεάν εφαρμογή. Το πρωί όμως μου ήρθε μνμ από την εταιρεία καρτοκινητής (Wind-Mo'mad) ότι χρεώθηκα με 1 mobile internet daily αξίας 1 ευρώ για χρήση στο κινητό μου έως 20 mb. Όποτε μπαίνω δλδ με wi-fi σε free δίκτυο (στο δίκτυο του σπιτιού μου συνδέθηκα) θα με χρεώνει; Δε μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι από τις ρυθμίσεις δικτύου (εκεί που λέει λειτουργία δικτύου); Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Θεωρητικά όταν μπαίνεις σε WiFi απενεργοποιείται το 3G και δεν χρεώνεσαι κάτι, Πρέπει να έχασες μάλλον το WiFi κάποια στιγμή και χρεώθηκες.

 

Σε ICS πας Settings->Mobile Networks-> και εκεί που λέει Data Enabled το ξετσεκάρεις. Έτσι θα έχεις Internet μόνο όταν είσαι σε WiFi

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...