Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα σήμερα ένα USB (OTG) adaptor, εχοντας διαβάσει (κάπου νωρίτερα νομίζω) οτι μπορώ να συνδέσω USB Memory stick...

 

Οποιο στικ και να δοκίμασα (10 διαφορετικά, σε FAT, FAT32, NTFS), μου έγραφε οτι "συνδέθηκε μη υποστηριζόμενη συσκευή USB"

Επίσης, δεν υπήρχε κάποια αλλαγή, αλλάζοντας το Μενού Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > USB > Λειτουργία MTP / MSC

 

Αντίστοιχα, ένα ποντίκι USB και ένα πληκτρολόγιο USB δούλεψαν χωρίς πρόβλημα!

 

Ψάχνοντας, βρήκα αυτό

The microUSB v2.0 port handles both wired data transfer and charging. With the Android 2.3.4 Xperia neo V supports USB on-the-go, but you have to buy the Sony Ericsson Live Dock to be able to use it. When you get the accessory, you can connect wired and wireless USB accessories such as keyboard, mouse and gamepads to your phone. Unfortunately USB drives are not supported.

 

Εχει κάποιος καταφέρει να συνδέσει MEMORY STICK με αντίστοιχο USB adaptor, στο NEO V του???

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι με την (επερχόμενη) ICS?

 

Εγώ έχω το Arc και μου δουλεύουν όλα κομπλέ απλώς για να δουλέψει με flash drives αναγκαστικά εγκατέστησα ένα προγραμματάκι αλλά θέλει root και δεν είναι δωρεάν!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=wired.usbotg

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ειναι φυσιολογικο με σερφαρισμα περι την 1 ωρα τη μερα,για 5-6 μερες,να εχω καταναλωσει 77ΜΒ συμφωνα με το data monitor απο τα 350 που εχω free απο vodafone???

απλα μπαινω βλεπω 2-3 sites(δεν βλεπω βιντεο,φωτογραφιες κτλ) κυριως ειδησεογραφικα,αθλητικα και ελεγχο e-mail..

 

οταν δεν σερφαρω κλεινω τα data απο το widget και το γυρναω σε gsm για εξοικονομηση μπαταριας..

 

ειμαι με 0.62 και non-rooted..

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι από εμάς αγοράσαμε USB OTG adapter απ το ebay και δουλεέυει μια χαρά. Αυτό που ακόμη ψάχνουμε ως φτηνότερη λύση απ το Livedock είναι να φορτίζουμε ταυτόχρονα το κινητό όσο έχουν συνδεδεμένες συσκευές, κάποιο Hub κλπ.

 

Δοκίμασα ένα powered hub (με μπαταρίες επαναφορτιζόμενες όχι στο ρεύμα) και δεν το φόρτιζε. Κάτι άλλο, έχεις βρει τρόπο να απενεργοποιείται η οθόνη όταν είναι συνδεδεμένο to hdmi;

Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζονται μια χαρά όλα τα στικάκια δοκιμασμένα καθώς και δίσκοι, απλά θέλει να έχεις rooted συσκευή και το αντίστοιχο patch.

Οι περισσότεροι από εμάς αγοράσαμε USB OTG adapter απ το ebay και δουλέυει μια χαρά. Αυτό που ακόμη ψάχνουμε ως φτηνότερη λύση απ το Livedock είναι να φορτίζουμε ταυτόχρονα το κινητό όσο έχουν συνδεδεμένες συσκευές, κάποιο Hub κλπ.

 

Root είμαι (σε 042) - για ποιο patch μιλάμε???

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσιολογικο με σερφαρισμα περι την 1 ωρα τη μερα,για 5-6 μερες,να εχω καταναλωσει 77ΜΒ συμφωνα με το data monitor απο τα 350 που εχω free απο vodafone???

απλα μπαινω βλεπω 2-3 sites(δεν βλεπω βιντεο,φωτογραφιες κτλ) κυριως ειδησεογραφικα,αθλητικα και ελεγχο e-mail..

 

οταν δεν σερφαρω κλεινω τα data απο το widget και το γυρναω σε gsm για εξοικονομηση μπαταριας..

 

ειμαι με 0.62 και non-rooted..

 

Αναλόγως τα site που μπαίνεις, τα widget που έχεις, τις εφαρμογές που έχεις και αν κάνουν αυτόματο συγχρονισμό.

Για παράδειγμα, αν τα site που μπαίνεις έχουν αρκετά flash banners τότε είναι σίγουρο πως θα σου τρώνε αρκετά MB.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Το καλό μ αυτό το τηλεφωνάκι είναι ότι έχουν βγει αρκετά ώστε σχεδόν τίποτα να μην είναι αναστρέψιμο.

Στον οδηγό λοιπόν ΕΔΩ μπορείς πλέον να διαβάσεις και να ακολουθήσεις μια σειρά από βήματα που σου επιτρέπουν να κάνεις downgrade σε .42, root και μετά upgrade σε root έκδοση της .62 ασχέτως ποια έκδοση έχεις τώρα.

 

Σε ευχαριστω πολυ! Θα προσπαθησω να κανω downgrade και θα ενημερωσω! Ευχαριστω ξανα!

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσιολογικο με σερφαρισμα περι την 1 ωρα τη μερα,για 5-6 μερες,να εχω καταναλωσει 77ΜΒ συμφωνα με το data monitor απο τα 350 που εχω free απο vodafone???

απλα μπαινω βλεπω 2-3 sites(δεν βλεπω βιντεο,φωτογραφιες κτλ) κυριως ειδησεογραφικα,αθλητικα και ελεγχο e-mail..

 

οταν δεν σερφαρω κλεινω τα data απο το widget και το γυρναω σε gsm για εξοικονομηση μπαταριας..

 

ειμαι με 0.62 και non-rooted..

 

Φυσιολογικο ειναι.

Μπαινεις σε mobile εkδοσεις των sites?

 

1 ωρα την μερα, ειναι πολυ, για mobile χρηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Για να απεγκαταστήσω το πολύ σπαστικο Macafee τι πρεπει να κάνω.Δεν δεν αφήνει να το απεγκαταστήσω πρεπει να είμαι root;

 

Ευχαριστώ.

 

μενού -ρυθμίσεις- εφαρμογές- διαχείριση εφαρμογών -όλα -ανοίγεις - κατάργηση εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

ειναι φυσιολογικο με σερφαρισμα περι την 1 ωρα τη μερα,για 5-6 μερες,να εχω καταναλωσει 77ΜΒ συμφωνα με το data monitor απο τα 350 που εχω free απο vodafone???

απλα μπαινω βλεπω 2-3 sites(δεν βλεπω βιντεο,φωτογραφιες κτλ) κυριως ειδησεογραφικα,αθλητικα και ελεγχο e-mail..

 

οταν δεν σερφαρω κλεινω τα data απο το widget και το γυρναω σε gsm για εξοικονομηση μπαταριας..

 

ειμαι με 0.62 και non-rooted..

 

Χρησιμοποίησε τον Opera mini. Κατεβάζει λιγότερα mb.

Link to comment
Share on other sites

ξαφνικά το market πάλι δεν βλέπει της εφαρμογές που είναι στο ext3 ..

(ούτε και το link2sd το βλέπει που ειναι στην κανονική μνήμη :wacko:)

ενώ μέσα από το link2sd βλέπω όλες της εφαρμογές

(internal 35 free,sd 86 free ,sd 2nd 37 free)

όπως της βλέπω και απο της συντομεύσεις στους φακέλους που εχω φτιάξει..

αλλά όταν της τρέχω είναι σαν να της εγκαθιστά ..δημιουργεί και δεύτερη συντόμευση.

τι να κάνω δεν γίνετε κάθε λίγο αυτό βιολί

μπορεί να βοηθήσει κάποιος :wacko::cry::cry::wacko::cry:

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!!είμαι κάτοχος ενος xperia x10 mini και θέλω τώρα να αγοράσω το NeoV,αν και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο κινητό,θα ήθελα ομως να μου δώσετε και σεις τα φώτα σας!αν και σκέφομαι και το SAMSUNG GALAXY ACE που΄είναι στην ίδια τιμή,αν και εγώ θα τα πάρω με άλλες τιμές το sony στα 150€ και το Samsung στα 100€,αξίζει η αγορά του σε σύγκριση με το Samsung,σίγουρα και τα 2 έχουν πλεονεκτήματα και πλεονεκτήματα,αλλά θα ήθελα να μοιραστώ την απορία μαζί σας για την σωστή επιλογή!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες σας!:)
E90 BMW
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις γιατι δεν μου βγαζει το εικονιδιο του gps πανω (το σηματακι που αναβοσβηνει οσο ψαχνει δορυφορους)δεν μου το εμφανιζει καθολου...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ξερει κανεις γιατι δεν μου βγαζει το εικονιδιο του gps πανω (το σηματακι που αναβοσβηνει οσο ψαχνει δορυφορους)δεν μου το εμφανιζει καθολου...

 

Πρέπει να ανοίξεις κάποια εφαρμογή που να χρησιμοποιεί gps για να το δείξει.:)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ανοίξεις κάποια εφαρμογή που να χρησιμοποιεί gps για να το δείξει.:)

 

και παλι και gps δουλεψα και ενα tester και τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις εξής 3 απορίες. Έβαλα το adw lancher και θέλω να βάλω το wiget που έχει στο κανονικό με την μουσική. Που σου δείχνει τι τραγούδι παίζει, χρόνο και τα λοιπά. Και επίσης πως βάζω την επιλογή να μετακινώ και να δραγράφω εφαρμογές στα συρτάργια.

Και η τρίτη είναι πως μπορώ να μετακινήσω εικόνες που είναι αποθηκευμένες στο κινήτο? Που βγάζω απο την κάμερα. Έχω κατεβάσει 2 file managers αλλά δεν τις βρίσκω πουθενά μέσα.

Ευχαριστώ παίδες

1) Πατάς παρατεταμένα πάνω σε κάποιο κενό σημείο στην οθόνη και επιλέγεις προσθήκη widget. Τα υπόλοιπα είναι απλά.

2) Αυτό με τα συρτάρια δεν το κατάλαβα.

3) Στον φάκελο DCIM

ειναι φυσιολογικο με σερφαρισμα περι την 1 ωρα τη μερα,για 5-6 μερες,να εχω καταναλωσει 77ΜΒ συμφωνα με το data monitor απο τα 350 που εχω free απο vodafone???

απλα μπαινω βλεπω 2-3 sites(δεν βλεπω βιντεο,φωτογραφιες κτλ) κυριως ειδησεογραφικα,αθλητικα και ελεγχο e-mail..

Εξαρτάται από τα site που μπαίνεις ωστόσο ακούγεται λογικό.

Καλησπέρα παιδιά!!είμαι κάτοχος ενος xperia x10 mini και θέλω τώρα να αγοράσω το NeoV,αν και έχω διαβάσει κάποια πράγματα για το συγκεκριμένο κινητό,θα ήθελα ομως να μου δώσετε και σεις τα φώτα σας!αν και σκέφομαι και το SAMSUNG GALAXY ACE που΄είναι στην ίδια τιμή,αν και εγώ θα τα πάρω με άλλες τιμές το sony στα 150€ και το Samsung στα 100€,αξίζει η αγορά του σε σύγκριση με το Samsung,σίγουρα και τα 2 έχουν πλεονεκτήματα και πλεονεκτήματα,αλλά θα ήθελα να μοιραστώ την απορία μαζί σας για την σωστή επιλογή!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πληροφορίες σας!:)

Αφού άνοιξες θέμα στο πλέον κατάλληλο, για αυτό το σκοπό, forum γιατί ρωτάς κι εδώ; :wacko::blink::worry:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ναι δουλευει το gps...sygic εχω

 

Ε τότε μικρό το κακό. Μάλλον κάποια εφαρμογή που έβαλες τελευταία στο κάνει.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Σας έχει τύχει να μην αναβοσβήνει καμιά φορά το πράσινι φωτάκι όταν έχετε αναπάντητη κλήση?
Link to comment
Share on other sites

Έχω τις εξής 3 απορίες. Έβαλα το adw lancher και θέλω να βάλω το wiget που έχει στο κανονικό με την μουσική. Που σου δείχνει τι τραγούδι παίζει, χρόνο και τα λοιπά. Και επίσης πως βάζω την επιλογή να μετακινώ και να δραγράφω εφαρμογές στα συρτάργια.

Και η τρίτη είναι πως μπορώ να μετακινήσω εικόνες που είναι αποθηκευμένες στο κινήτο? Που βγάζω απο την κάμερα. Έχω κατεβάσει 2 file managers αλλά δεν τις βρίσκω πουθενά μέσα.

Ευχαριστώ παίδες

 

για να βαλεις widgetakia πατα παρατεταμενα στην οθονη για να σε βγαλει το μενου να επιλεξεις τι θελεις

τωρα για την τριτη σου απορια κατεβασε τον file expert και μπες στην sd και βρες τον φακελο DCIM

εκει μεσα θα βρεις τις φωτο σου

Link to comment
Share on other sites

μενού -ρυθμίσεις- εφαρμογές- διαχείριση εφαρμογών -όλα -ανοίγεις - κατάργηση εγκατάσταση

 

Η κατάργηση της εγκατάστασης δεν ήταν Επιτυχής

αυτό μου βγάζει όταν πάω να το κάνω έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάργηση της εγκατάστασης δεν ήταν Επιτυχής

αυτό μου βγάζει όταν πάω να το κάνω έτσι.

 

Για βρες την εφαρμογή από το store κ σούταρε τη από κει.

Οσο για το φίλο με το λαμπακι δε μου χει τύχει,απλά αναβοσβήνει πολύ αργά.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σβήσε και το εικονίδιο. Drag and drop.

 

Χρειάζεσαι file manager.

 

Για ποια εταιρεία;

 

Κάνεις freeze την εφαρμογή Φωνητική Κλήση 2.3.4

 

Στον υπολογιστή πως φαίνονται;

 

Μη το ρωτάς καθόλου. Πάρτο!

 

Τσέκαρε με ένα πολύμετρο ότι η μπαταρία είναι φορτισμένη. Μπορείς να την βάλεις σε άλλο Neo να φορτίσει;

 

Πάντα κάνουμε backup

 

iGo

 

δεν εχει επιλογη για διαγραφη και με το drag and drop το μονο που κανει ειναι να βγαλει copia του εικονιδιου στο κεντρικο μενου.τωρα που λες igo το εχω στο κινητο μου και οταν παει το προγραμμα να με βαλει στην διαδρομη κληνει.ειναι σαν να εχει φρικαρει η ραμ και να μην αντεχει την πλοηγηση.μηπως εχει προβλημα η εφαρμογη??

Edited by argi_7
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...