Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου ποια πηρες με 15 ευρω, δεν υπαρχει καμια με τοσα λεφτα για να καταλαβουμε ποια πηρες.

 

γράψε στο google <<krusell xperia neo>> δεν μπορώ να σου βρω site τώρα γιατί είμαι δουλεία και είναι κλειδωμένο το net μας,

εγώ πάντος την πήρα από το e-click σε αυτή την τιμή.

σε μαύρο την πήρα. και έχω το άσπρο το neo. πολύ καλή ποιότητα η θηκούλα.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρατεταμένο πάτημα εκεί που γράφεις τα μηνύματα- επιλογή μεθόδου εισόδου- διεθνές πληκτρολόγιο:)

 

Eφτιαξε! Σε ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ηρθε αυτη η θηκη..http://d3d71ba2asa5oz.cloudfront.net/62000683/images/cel010cas03013_a.jpg

 

ταιριαξε μια χαρα μονο ειχε στραβωσει λιγο στο σημειο που ακουμπαει στα πληκτρα φωνης και φαινοταν σαν ξεχειλομενο το ζεστανα με το σεσουαρ και ειναι οκ τωρα..ενα σωμα μου λενε..

2.50Ε η τιμη

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Μιάς και ποτέ δεν είχα σε συμπάθεια τις θήκες "σιλικονης" , σήμερα αγόρασα απο Αθήνα αυτη, http://i913.photobucket.com/albums/ac335/johnovelix/00313177448434e8b30cb5550d.jpg

 

Φυσικά είναι γνωστή η ποιότητα της εταιρίας! ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιλικονουχα? Απο που την πηρες? Λευκη υπαρχει?

 

ειναι απο σιλικονη αλλα την σκληρη...ειναι ευκαμπτη αλλα δεν ειναι hard που λενε...ψαξε στο ebay βρωμαει ο τοπος..απλα προσεξε να ειναι freeshipping για να εχεις καποιο κερδος καθως με 7-8Ε που πουλανε μερικοι sellers απο αγγλια + μεταφορικα δεν αξιζει γιατι τοσο εχουν και απο ελλαδα..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

εδώ και λίγες ώρες έγινα και εγώ ευτυχής κάτοχος της εν λόγω συσκευής...την χρησιμοποίησα ήδη ως τηλέφωνω αλλά δεν κατάφερα ακόμα να την συνδέσω με το ασύρματο μόντεμ του σπιτιού λόγω που ποτέ δεν το είχα σε ασύρματη επιλογή παρά μόνο σε ενσύρματη. Δεν θα σας ζαλίσω για την ώρα απλά το ψάχνω και φυσικά έχω χαθεί.

Θα ρωτήσω μόνο κάτι χαζό: αργεί μερικά δευτερόλεπτα να ξεκινήσει όταν είναι κλειδωμένο stand by;

Ρωτάω διότι τα μη αντροιντ κινητά ξεκινάγανε αμέσως και μάλλον κάνω κάτι που θα σας φαίνεται ..αστείο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το Ray έχει ποιοτικότερα υλικά κατασκευής γενικά σαν συσκευή είναι πιο στιβαρή έχωντας και τα μεταλλίκα στοιχεία στο πλάι. Είναι πιο κομψή σαν σχεδιασμός και για μένα το μέγεθος του είναι πιο λειτουργικό στην τσέπη. Η οθόνη του έχει μπορώ να πώ 50% περισσότερη φωτεινώτητα στο full από ότι του Neo και λόγω του μεγέθους της μου φαίνεται ότι έχει περισσλοτερη λεπτομέρεια. (Το μέγεθος της οθόνης το θεωρώ ιδάνικό πάντως για μένα). Το GPS έχει την ίδια απόκριση με του Neo. To 3g παρατήρησα οτί μου φορτώνει πιο γρήγορα επίσης από οτι στο Neo. H κάμερα του είναι αρκετά καλύτερη ειδικά όταν βγάζεις φωτογραφία με χαμηλό φωτισμό και γενικά στις φωτογραφίες και στο video. H κατανάλωση μπαταρίας είναι ίδια με του Neo. Επίσης μαρέσει που έχει το notification led πάνω από το home button και που τα άλλα 2 πλήκτρα είναι αφής. Αρνητικό είναι πως δεν έχει κάποιο κουμπί για την φωτογραφική όπως είχε το Neo. To οτί δεν έχει hdmi δεν το βρήκα αρνητικό γιατί εγώ δεν το χρήσιμοποιώ. Επίσης το πληκρτολόγιο του για το μεγεθός του είναι το ίδιο λειτουργικό για μένα δεν έιχα κανένα πρόβλημα. Γενικά άξιζε τον κόπο για τα λεφτά που το αγόρασα.

Ολα ειναι σχετικα λοιπον, με το ρουτ η οθονη του neo v απλα ειναι υπεροχη.

για το ray τωρα ,κινητο με τα λεφτα αυτα και Οθόνη 3.3" για μενα ειναι απαραδεκτο ασε που εχω και Πρεσβυωπία χαχαχα

το τριξιμο υπαχρει και σε συσκευες που η αξια τους ειναι πολυ πανω απο τα 2 μοντελα που λεμε τωρα εδω πχ το desire hd που ειχα αστα να πανε χιχχι.

φωτο βγαζει καλυτερες αφου εχει Κάμερα - 8.1 Megapixel αντι του neo v που εχει 5.1

και τελος σχεδιαστικα κατα την γνωμη μου παντα και αυτο ειναι δλ σχετικο οπως εγραψα και απο πανω το neo v ειναι πολυ μπροστα απο το ray.

υγ: και τελειωνω με το σπαμ και ζητω σηγνωμη απο τα παιδια της ομαδας διαχειρισης ενας γνωστος που ειχε το ray το εδωσε γιατι μου πες πως η μπαταρια του ηταν τραγικη, δε το ξερω οτι μου πε γραφω.

τελος κατι σχετικο με το κινητο μας ξερουμε τι ποντικια μπορουμε να του βαλουμε για να τα δει η συσκευη μας?:)

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα λοιπον, με το ρουτ η οθονη του neo v απλα ειναι υπεροχη.

για το ray τωρα ,κινητο με τα λεφτα αυτα και Οθόνη 3.3" για μενα ειναι απαραδεκτο ασε που εχω και Πρεσβυωπία χαχαχα

το τριξιμο υπαχρει και σε συσκευες που η αξια τους ειναι πολυ πανω απο τα 2 μοντελα που λεμε τωρα εδω πχ το desire hd που ειχα αστα να πανε χιχχι.

φωτο βγαζει καλυτερες αφου εχει Κάμερα - 8.1 Megapixel αντι του neo v που εχει 5.1

και τελος σχεδιαστικα κατα την γνωμη μου παντα και αυτο ειναι δλ σχετικο οπως εγραψα και απο πανω το neo v ειναι πολυ μπροστα απο το ray.

υγ: και τελειωνω με το σπαμ και ζητω σηγνωμη απο τα παιδια της ομαδας διαχειρισης ενας γνωστος που ειχε το ray το εδωσε γιατι μου πες πως η μπαταρια του ηταν τραγικη, δε το ξερω οτι μου πε γραφω.

τελος κατι σχετικο με το κινητο μας ξερουμε τι ποντικια μπορουμε να του βαλουμε για να τα δει η συσκευη μας?:)

 

όσον αφορά το μέγεθος της οθόνης όπως λες είναι σχετικό, εγώ πχ τα κινητά από 4" οθόνη και πάνω τα θεωρώ παντόφλες για το αυτί...είναι λες και έχεις tablet...

1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά το μέγεθος της οθόνης όπως λες είναι σχετικό, εγώ πχ τα κινητά από 4" οθόνη και πάνω τα θεωρώ παντόφλες για το αυτί...είναι λες και έχεις tablet...

Σωστα ο καθενας εχει αλλες αναγκες εγω με το optimus 3d που εχει 4.3'' ειμαι απολυτα ικανοποιημενος ενω με το mini μου που το εχω για τη δουλεια μου με την 3 αρα ειναι μια χαρα μικρο και βολικο αλλα δε βλεπω καλα ειδικα αν εχω κουραστει αστα να πανε χαχαχ:lol:

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

επιχείρησα προ ολίγου να το συνδέσω με το ασύρματο δικτυο του σπιτιου...αρχικά ενεργοποίησα το τελευταίο καθώς και το wifi του neo v, βρίσκει η συσκευή το δίκτυο, ανοίγω το μενού σύνδεσης, βαζω τον κωδικό όμως το κουμπί της σύνδεσης είναι ανενεργό...γιατί συμβαίνει αυτό; μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

για αυτό έιναι μειώμενη και η τιμή του πιστεύω για την ποιότητα κατασκευής του..

 

Να σε διορθωσω φιλτατε.το κινητο ειναι προσφορα στην Ελλαδα.σε αλλες χωρες μεχρι πριν λιγο καιρο εκανε 300$ και 250 £

Δεν ειναι λοιπον θεμα κατασκευης αυτη η τιμη..;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ολα ειναι σχετικα λοιπον, με το ρουτ η οθονη του neo v απλα ειναι υπεροχη.

Με root υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθεί η φωτεινότητα; Γιατί με αυτή που έχει στο Full νιώθω σαν έγκλειστος σε σκοτεινό δωμάτιο που προσπαθεί να δει σε e-ink οθόνη.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το Pansi sms έχω βρει που να έχει επιλογή να βλέπεις τα sms από τη SIM. Δυστυχώς δεν γράφει με 160 χαρακτήρες αλλά αν σου χρειάζεται αξίζει να εγκαταστήσεις και αυτό.

Το εβαλα και αυτο αλλά μεγαλο μειον οτι δεχεται μονο 70χαρακτηρες για ελληνικα..Στα συν οτι οντως μπορω να δω τα sms απο τη sim.Τεσπα...Κρατησα το handcet και αυτο που εχει πανω το κινητο και αναλογως τι θελω να κάνω χρησιμοποιω την αναλογη εφαρμογή.:p Ευχαριστωωωωω και πααααλι!

Link to comment
Share on other sites

Με root υπάρχει η δυνατότητα να αυξηθεί η φωτεινότητα; Γιατί με αυτή που έχει στο Full νιώθω σαν έγκλειστος σε σκοτεινό δωμάτιο που προσπαθεί να δει σε e-ink οθόνη.

Mε root και κατόπιν εγκατάσταση του DisableAutoBrightness. Εναλλακτικά, αν δεν θες να πληρώσεις, κάνεις αυτό.

 

Δεκτή η συγγνώμη για το off-topic όμως θα πρέπει να σταμάτησει και κάποια στιγμή. :)

 

@mary19

Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον developer και με διαβεβαίωσε ότι θα διορθωθεί σύντομα. Μόλις γίνει αυτό έχει φύγει από το παράθυρο το handcent!

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χωρις LiveDock, απλα με ενα διακλαδωτη, και με εναν ανταπτορα απο MicroUSB σε USB, ωστε να συνδεθουν το ποντικη και το πληκτρολογιο γινετε; ή μονο με το LiveDock μπορεις να συνδερεις περισσοτερες απο μια συσκευες;

 

Με ένα αυτοτροφοδοτούμενο hub λογικά θα γίνεται τώρα για σκέτο Hub δεν γνωρίζω θα δοκιμάσω και θα ποστάρω.

UPDATE: δοκίμασα με ένα hub που έχω αλλά αυτό επειδή θερμαίνει και κούπες μάλλον δεν κάνει... :/ άμα βρω κάποιο hub κανονικό θα ξαναδοκιμάσω...

 

Mε root και κατόπιν εγκατάσταση του DisableAutoBrightness. Εναλλακτικά, αν δεν θες να πληρώσεις, κάνεις αυτό.

 

Δεκτή η συγγνώμη για το off-topic όμως θα πρέπει να σταμάτησει και κάποια στιγμή. :)

Tα post δεν διαγράφησαν (εξυπακούεται) ωστόσο μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο topic του Ray. Θα τα βρείτε εκεί. :)

 

@mary19

Έχω ήδη επικοινωνήσει με τον developer και με διαβεβαίωσε ότι θα διορθωθεί σύντομα. Μόλις γίνει αυτό έχει φύγει από το παράθυρο το handcent!

 

Εγώ την φωτεινότητα την έχω ήδη στο FULL και δεν με ικανοποιεί τη παραπάνω κάνει το Disable του Auto Brightness; Μπορεί να αυξήσει το brightness προσπερνώντας τις ρυθμίσεις της SE?

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά μήπως ξέρετε.

Είχα εγκαταστήσει πριν καιρό το GO SMS PRO και κάποιον Dialer (δε θυμάμαι ποιον όμως).

Το θέμα που αντιμετώπιζα ήταν πως ενώ διάβαζα τα SMS μου και έβλεπα τις αναπάντητες με τα προγράμματα αυτά, η ειδοποίηση για μνμ/αναπ. υπήρχε στη Lock Screen και έφευγε μόνο αν τα τσέκαρα μέσω των stock προγραμμάτων!

Το αντιμετωπίζετε κι εσείς; Και MMS στέλνετε κανονικά; Εμένα δε στέλνει ούτε με το stock πρόγραμμα!

 

EDIT: MMS στέλνει κανονικά. Ξέρετε ποιο είναι το μέγιστο μέγεθος μηνυμάτων MMS; 100 KB

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά μήπως ξέρετε.

Είχα εγκαταστήσει πριν καιρό το GO SMS PRO και κάποιον Dialer (δε θυμάμαι ποιον όμως).

Το θέμα που αντιμετώπιζα ήταν πως ενώ διάβαζα τα SMS μου και έβλεπα τις αναπάντητες με τα προγράμματα αυτά, η ειδοποίηση για μνμ/αναπ. υπήρχε στη Lock Screen και έφευγε μόνο αν τα τσέκαρα μέσω των stock προγραμμάτων!

Το αντιμετωπίζετε κι εσείς; Και MMS στέλνετε κανονικά; Εμένα δε στέλνει ούτε με το stock πρόγραμμα!

Λογικά στις ρυθμίσεις των apps θα βρεις αντίστοιχη ρύθμιση για να απενεργοποιήσεις τις ειδοποιήσεις από τα stock προγράμματα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά μήπως ξέρετε.

Είχα εγκαταστήσει πριν καιρό το GO SMS PRO και κάποιον Dialer (δε θυμάμαι ποιον όμως).

Το θέμα που αντιμετώπιζα ήταν πως ενώ διάβαζα τα SMS μου και έβλεπα τις αναπάντητες με τα προγράμματα αυτά, η ειδοποίηση για μνμ/αναπ. υπήρχε στη Lock Screen και έφευγε μόνο αν τα τσέκαρα μέσω των stock προγραμμάτων!

Το αντιμετωπίζετε κι εσείς; Και MMS στέλνετε κανονικά; Εμένα δε στέλνει ούτε με το stock πρόγραμμα!

 

τα notifications δεν φευγουν σε android >=2.3 απο 3rd party apps...

ετσι εχω διαβασει... μονο αμα εγκαταστησεις μια εφαμογη NotiGo (ψαξε google), θα φευγουν..

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την φωτεινότητα την έχω ήδη στο FULL και δεν με ικανοποιεί τη παραπάνω κάνει το Disable του Auto Brightness; Μπορεί να αυξήσει το brightness προσπερνώντας τις ρυθμίσεις της SE?

 

Ακριβώς. Αλλιώς, αν το κατέχεις το άθλημα, βλέπεις αυτό

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Αλλιώς, αν το κατέχεις το άθλημα, βλέπεις αυτό

 

Το άθλημα το κατέχω αλλά το θέμα είναι πως η τελευταία version που εγκατέστηκα χθες από ότι κατάλαβα δεν επιτρέπει root :X ή κάνω λάθος; Ενδιαφέρον πάντως δεν περίμενα να μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο (bypass manufacturer limits/settings)

 

 

τα notifications δεν φευγουν σε android >=2.3 απο 3rd party apps...

ετσι εχω διαβασει... μονο αμα εγκαταστησεις μια εφαμογη NotiGo (ψαξε google), θα φευγουν..

 

Δεν γνώριζα πως δεν μπορούν να φύγουν από 2.3

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν επιτρέπει. Οπότε δεν μπορείς να το κάνεις ούτε χειροκίνητα γιατί πρώτα πρέπει να αλλάξεις τα permissions του hw_config.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Mε root και κατόπιν εγκατάσταση του DisableAutoBrightness. Εναλλακτικά, αν δεν θες να πληρώσεις, κάνεις αυτό.

 

Μα και πάλι πρέπει να πληρώσουμε για τον root explorer ! :D και μάλιστα πιο ακριβά από το DisableAutoBrightness!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...