Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχει η κοπελα μου το Νεο ν μαμα, μονο ρουτ.

Εχει γεμισει λοιπον η μνημη με τις εφαρμογες και δεν την αφηνει να περασει καμια καινουρια. Επισης εχει πολυ lag απο οταν της εκανα update στην 4.κατι.

 

Δοκιμασα χτες να της περασω την εφαρμογη link2sd.

Eβαλα την καρτα 8GB σε ενα card reader,

κρατησα backup,

mini tool partion,

delete,

φορματ σε fat32 τα 6.6GB και σε ex2 το 1GB,

αντιγραφη πισω τα αρχεια,

βαζω την καρτα στο τηλεφωνο και λεει damaged sd.

 

Ξαναδοκιμαζω, τα ιδια....

Κανω την καρτα φορματ απο το τηλεφωνο και μετα δοκιμαζω με το προγραμμα απο το card reader να κανω resize το partition και να αφησω 1GB για ex2, αλλα δεν με αφηνει γιατι λεει οτι πρεπει πρωτα να κανω delete.

 

Αρα τι κανουμε;

Υπαρχει τροπος για περισσοτερο χωρο σε εφαρμογες;

Καμια καλη ρομ αξιοπιστη, σταθερη, χωρις πολλα πολλα φρου φρου και διχως lag?

 

Πέρασε το CWM (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) στην συσκευή, μπες σε recovery και κάνε από εκεί format και partition στην κάρτα.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα σε όλους.... χρειάζομαι τα φώτα σας μιας και πολλά άτομα από εδώ ασχολούνται παρα πολύ με τα κινητά και γνωρίζουν πολλά....

 

πριν μια βδομάδα έκανα δώρο στην κοπέλα μου το sony xperia u από το πλαίσιο και σήμερα με ενημέρωσε πως όταν ενεργοποιεί το wifi κάνει σαρώσει βρίσκει ένα δίκτυο συνδέεται και ξαφνικά απενεργοποιείται και ενεργοποιείται μονο του συνεχεια με αποτέλεσμα να μην μένει στάσιμα ανοιχτό και να έχει σύνδεση...

 

είναι πρόβλημα του κινητού αυτό? η κάποια επιλογή? επειδή δεν μπορώ να έχω τον έλεγχο του κινητού γιατί μένω αθηνα και η κοπέλα μου καλαμάτα θα ήθελα κάποιος γνωστης να μου πει περί τίνος πρόκειται και αν είναι όντως πρόβλημα του κινητού η κάποια επιλογή ώστε να μου το στήλη με courier πίσω και εγώ με την σειρά μου με την απόδειξη να παω στο πλαίσιο με την εγγίσει... όπως καταλαβαίνετε μου χάλασε όλοι την διάθεση και την μέρα όταν μου το είπε πως μάλλον το κινητό είναι ελαττωματικό... ο ένας λόγος είναι γιατί το ήθελε παρα πολύ αυτό το τηλέφωνο και ο άλλος πως έσκασα 200 ευρώ τσάμπα μου φαίνεται :( σας ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη αν έκανα κάποιο λάθος

 

 

*** σημείωση: το δίκτυο που συνδέεται έχει full σήμα ***

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το CWM (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) στην συσκευή, μπες σε recovery και κάνε από εκεί format και partition στην κάρτα.

 

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ. Κάποια ρομ να προτίνεις?

Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν βαζω καποιον launcher πχ holo δεν εχω widget?θα πρεπει να βαζω αλλα προγραμματα για να εχω το wi gps κτλ?το go launcher ωραιο ειναι αλλα στο ψιλογονατιζει το κινητο.
Link to comment
Share on other sites

γιατι οταν βαζω καποιον launcher πχ holo δεν εχω widget?θα πρεπει να βαζω αλλα προγραμματα για να εχω το wi gps κτλ?το go launcher ωραιο ειναι αλλα στο ψιλογονατιζει το κινητο.

 

Εννοείς τα widget της Sony που έχει όλες τις ρυθμίσεις για WiFi κτλ;όσους έχω δοκιμάσει κανείς δε τα χει.Power toggles κ κάνεις δουλίτσα

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω, ευχαριστώ. Κάποια ρομ να προτίνεις?

 

εγω εβαλα την viper 6 και ετρεξα και την εφαρμογη για το wi-fi μεσω cwm αλλα και παλι δεν ενεργοποιηθηκε το wifi και πρεπει να

ειναι καλη αυτη η ρομ. Τι μπορει να συμβαινει γιατι εβαλα μετα την ultimate 4 και κολαγε πολυ και την εβγαλα. Θελω να ρωτησω

οταν βαζουμε μια ρομ μηπως πρεπει να σβηνουμε οτι εχει και η καρτα μνημης?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

@p3nny

Δεν έχει σχέση η κάρτα μνήμης με τη ROM.

Έκανες format σε όλα πριν την εγκαταστήσεις? system, data και cache?

Η Ultimate HD πάντως είναι βαριά ROM γιατί είναι βασισμένη σε ICS, λογικό είναι να λαγκάρει, εκτός κι αν αλλάξεις κέρνελ και ανεβάσεις λίγο την CPU.

 

@SagoniasSlutRose

Ελαφριά ROM, χωρίς πολλά εφέ, αλλά και χωρίς να υστερεί σε τίποτα από τις άλλες είναι η Gin2JellyBean

LG D802 G2 - AOSP - Android N

ROM: Ressurection Remix 7.1.1

-Δημήτρης-

Link to comment
Share on other sites

@p3nny

Δεν έχει σχέση η κάρτα μνήμης με τη ROM.

Έκανες format σε όλα πριν την εγκαταστήσεις? system, data και cache?

Η Ultimate HD πάντως είναι βαριά ROM γιατί είναι βασισμένη σε ICS, λογικό είναι να λαγκάρει, εκτός κι αν αλλάξεις κέρνελ και ανεβάσεις λίγο την CPU.

 

@SagoniasSlutRose

Ελαφριά ROM, χωρίς πολλά εφέ, αλλά και χωρίς να υστερεί σε τίποτα από τις άλλες είναι η Gin2JellyBean

 

και βεβαια εκανα οτι χρειαζεται για να περασω αλλη ρομ ετσι κι αλλιως δεν ειναι η πρωτη φορα που πειραματιζωμαι να αλλαξω ρομ, σημερα λεω να βαλω την Gin2JellyBean

τωρα για να ανεβασω λιγο την CPUDδεν το κανω γιατι δεν ξερω και φοβαμαι μηπως ψαχνω γι αλλο κινητο:) και απο οτι ξερω πως ν αλλαξω κερνελ αφου εχω κλειδωμενο bootloader και λετε πως δεν χρειαζεται να αλλακω κερνελ

εν τω μεταξυ την ultimate 4 την εβαλα χθες και σε ενα αλλο noe V Και παει σφαιρα γι αυτο ειπα να την βαλω και στο δικο μου αλλα ατυχησα γι αυτο σκεφτηκα μηπως επρεπε να καθαρισω και την καρτα μνημης

ομως η viper 6 αφου εβαλα την εφαρμογη για το wifi γιατι δεν ενεργοποιητο κι ετσι αναγκαστηκα κι την εβγαλα γιατι δεν μπορουσα να κανω τπτ

τωρα εχω την zelly 3 και μ αρεσει εκτος απο κατι κοληματα που και που και νομιζω πως θα παραμεινω σ αυτη αφου την ξανα εγκαταστησω απο αρχη να δω πως συμπεριφερεται

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Μη κολλατε στο OC.Το Neo V της γυναικας μου (πρωην δικο μου) δουλευει στο 1,6 εδω και 1,5 χρονο απροβληματιστα με παραπλησια διαρκεια μπαταριας.Με Suave ομως οχι με stock kernel.Για να ξε-αγχωθειτε το Arc-s εχει την ιδια CPU υπερχρονισμενη στο 1,6 απο το εργοστασιο.Αρα βαρατε στο ψαχνο.
Link to comment
Share on other sites

Μη κολλατε στο OC.Το Neo V της γυναικας μου (πρωην δικο μου) δουλευει στο 1,6 εδω και 1,5 χρονο απροβληματιστα με παραπλησια διαρκεια μπαταριας.Με Suave ομως οχι με stock kernel.Για να ξε-αγχωθειτε το Arc-s εχει την ιδια CPU υπερχρονισμενη στο 1,6 απο το εργοστασιο.Αρα βαρατε στο ψαχνο.

 

δωσε μου λινκ για αυτον τον κερνελ που λες εσυ φιλε μου. εχω ομως κλειδωμενο bootloader και πες μου πως τον περναω με flashtool?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίδες είχα την viper 5 πόσο καιρό και ήταν απλά ΤΖΑΜΙ με κλειδωμένο Bootloader και έτρεχε πάρα πολύ καλά το κινητό.Ούτε στα παιχνίδια είχα πρόβλημα,ακόμα και στα πιο βαριά. Πρόσφατα άλλαξα σε zelly 3 και είμαι επίσης ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

δίκιο έχεις όμως επειδή είναι δική τους συσκευη καλό είναι να τους ενημέρωσης.

 

Τελικα μου αντικατεστησαν το κινητο με καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα widget της Sony που έχει όλες τις ρυθμίσεις για WiFi κτλ;όσους έχω δοκιμάσει κανείς δε τα χει.Power toggles κ κάνεις δουλίτσα

ναι φιλε μου αυτο εννοω.ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

εχετε να προτεινετε καμια καλη ελαφρυα εκδοση με βαση την ics γιατι με την official σερνεται το τηλεφωνο?

η να γυρισω σε 2.3.7?

προτιμω την ics γιατι βελτιωνει την ποιοτητα σηματος και την καμερα κ οσο να ειναι ειναι καλυτερα απο πριν,αλλα με δυο εφαρμογες ανοιχτες ουτε να γραψεις νουμερο για κληση δεν μπορεις,

αν ειναι για στοκ ics υπαρχει καποια προταση για εξοικονομηση πορων?

 

πάνω κάτω έχω το ίδιο πρόβλημα μετά την αναβάθμιση. βασικά σχεδόν όλοι έχουν παράπονα που σέρνετε το ics και γιαυτό προτεινω το 2.3.7.! κάπου δεν κολλάει το ics με το xperia-υ και χωρίς να πειραζεις τίποτα τρέχουν σχεδόν όλα τα προγραματα και μένουν μόνο 50mb ram ελευθερα.

 

έχω την απορία πως γίνεται όταν εχω κλεισει όλα τα προγραματα το κινητό να σέρνετε κ να κάνει κάπου στα 15 με 20 δευτερόλεπτα να ανοιξει τα μηνύματα κ μέσα να δείχνει ότι τα περισότερα προγραματα ειναι ανοιχτα και έχει μόνο 38mb ram ελευθερα [ATTACH]34709[/ATTACH]

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Έχει κάποιος άμεσω link για LuPuS GBv2 [sTOCK GB][LINARO 4.7.3] kernel και Gin2JellyBean Rom?? Μπαίνω στο XDA αλλά δεν μπορώ να τα κατεβάσω... Ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω με αυτά τα 2 το κινητό να πάρει λίγο μπρός γιατί έχω απογοητευτεί τις τελευταίες μέρες!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!! Έχει κάποιος άμεσω link για LuPuS GBv2 [sTOCK GB][LINARO 4.7.3] kernel και Gin2JellyBean Rom?? Μπαίνω στο XDA αλλά δεν μπορώ να τα κατεβάσω... Ευχαριστώ πολύ!!! Ελπίζω με αυτά τα 2 το κινητό να πάρει λίγο μπρός γιατί έχω απογοητευτεί τις τελευταίες μέρες!!

 

Καλησπέρα,

Gin2JellyBean 2.4.0 (για τα addons δες εδώ)

LuPuS_haida_GingerBreadv2-full (για τα WiFi modules εδώ)

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Gin2JellyBean 2.4.0 (για τα addons δες εδώ)

LuPuS_haida_GingerBreadv2-full (για τα WiFi modules εδώ)

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! Έχεις ιδέα για τι addons και modules πρόκειται? εννοώ είναι υποχρεωτικά για να λειτουργεί η rom ή συμπληρώνει διάφορες ελλείψεις της?? κι αν δεν σου κάνει κόπο να μου εξηγήσεις πως τα χρησιμοποιώ αυτα τα 2!! Ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!! Έχεις ιδέα για τι addons και modules πρόκειται? εννοώ είναι υποχρεωτικά για να λειτουργεί η rom ή συμπληρώνει διάφορες ελλείψεις της?? κι αν δεν σου κάνει κόπο να μου εξηγήσεις πως τα χρησιμοποιώ αυτα τα 2!! Ευχαριστώ και πάλι!!

 

Τα addons της ROM είναι αυτά και δεν είναι απαραίτητα μιας και είναι κυρίως κάποια οπτικά εφέ ή αχρείαστα εργαλεία:

 

 

Τα WiFi modules όπως καταλαβαίνεις και από την λέξη, έχουν να κάνουν με το WiFi. Χωρίς αυτά δεν δουλεύει το WiFi. Άρα είναι άκρος απαραίτητα.

 

Το πως τα περνάς τώρα, αναφέρεσαι μόνο στα addons και modules; Απλό, όπως και την ROM: τα αποθηκεύεις χύμα μέσα στην SD (zip) και τα κάνεις εγκατάσταση μέσω CWM.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Έναν τελευταίο συνοψισμό πριν αρχίσω να flasharw...

Κατ'αρχην είμαι root και έχω ήδη περάσει ultimate! Flasharw kernel με flashtool και μετα περνάω rom και module μεσω CWM! Δεν χρειάζεται τιποτα με seus κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Τα addons της ROM είναι αυτά και δεν είναι απαραίτητα μιας και είναι κυρίως κάποια οπτικά εφέ ή αχρείαστα εργαλεία:

 

 

Τα WiFi modules όπως καταλαβαίνεις και από την λέξη, έχουν να κάνουν με το WiFi. Χωρίς αυτά δεν δουλεύει το WiFi. Άρα είναι άκρος απαραίτητα.

 

Το πως τα περνάς τώρα, αναφέρεσαι μόνο στα addons και modules; Απλό, όπως και την ROM: τα αποθηκεύεις χύμα μέσα στην SD (zip) και τα κάνεις εγκατάσταση μέσω CWM.

 

Εγω που περασα το moduls wifi δεν ενεργοποιηθκε το wifi. Τι να συμβαινει?

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

έχω την απορία πως γίνεται όταν εχω κλεισει όλα τα προγραματα το κινητό να σέρνετε κ να κάνει κάπου στα 15 με 20 δευτερόλεπτα να ανοιξει τα μηνύματα κ μέσα να δείχνει ότι τα περισότερα προγραματα ειναι ανοιχτα και έχει μόνο 38mb ram ελευθερα [ATTACH]34709[/ATTACH]

 

ICS εχεις? Αν ναι δεν υπαρχει σωτηρια...εγω επεστρεψα σε 2.3.7 και ηρεμησα...Τις πρωτες μερες η ICS φαινεται κομπλε και γρηγορη αλλα σε ενα μηνα αστο..δεν παλευεται! Δραμα!

:)
Link to comment
Share on other sites

ICS εχεις? Αν ναι δεν υπαρχει σωτηρια...εγω επεστρεψα σε 2.3.7 και ηρεμησα...Τις πρωτες μερες η ICS φαινεται κομπλε και γρηγορη αλλα σε ενα μηνα αστο..δεν παλευεται! Δραμα!

ναι είναι σε ics και σερνεται. 2 εβδομαδες εχω το κινητό αλλά δεν αντέχετε. κ εγώ θέλω να το γυρίσω αλά τώρα άντε να τρέχω στο κτελ που πήγε sony. να σε ρωτήσω με 2.3.7. πως πάει γενικά? κολλάει καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

έχω την απορία πως γίνεται όταν εχω κλεισει όλα τα προγραματα το κινητό να σέρνετε κ να κάνει κάπου στα 15 με 20 δευτερόλεπτα να ανοιξει τα μηνύματα κ μέσα να δείχνει ότι τα περισότερα προγραματα ειναι ανοιχτα και έχει μόνο 38mb ram ελευθερα [ATTACH]34709[/ATTACH]

 

Είναι βαριά η ics για κινητό με 512 ram.

Γύρνα σε gingerbread να ησυχάσεις.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Έναν τελευταίο συνοψισμό πριν αρχίσω να flasharw...

Κατ'αρχην είμαι root και έχω ήδη περάσει ultimate! Flasharw kernel με flashtool και μετα περνάω rom και module μεσω CWM! Δεν χρειάζεται τιποτα με seus κλπ...

 

Καταρχάς για να περάσεις kernel θα πρέπει να έχεις ξεκλείδωτο bootloader. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω μήπως επειδή είσαι σε ICS, αν θα πρέπει να βάλεις μια official GB ROM και μετά να περάσεις kernel κλπ.

Κατά τα άλλα ναι, αυτή είναι η διαδικασία: kernel με flashtool, wipe data/cache μέσω CWM, εγκατάσταση ROM και WiFi module.

 

Εγω που περασα το moduls wifi δεν ενεργοποιηθκε το wifi. Τι να συμβαινει?

 

Τα modules τα πέρασες πριν ή μετά την εγκατάσταση της ROM; Έκανες wipe μετά την εγκατάσταση των modules; Δοκίμασε να τα ξανά κατεβάσεις και έλεγξε αν είναι όντως τα σωστά.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...