Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, καιρο εχω να ποσταρω και απο παλιοτερα η κοινοτητα έχεις ει γινει τουλάχιστον 10πλασια. Τωρα στην ερωλωτηση μου ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου μοντελου κανα 2 μερες και εχω μια μονο απορεια και πως κανεις απλα βιντεοκληση προς ενα αλλο τηλεφωνο. Ειμαι συνδρομητης κοσμοτε.
:spider: thanks
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρόνια πολλά. Μόλις είδα το μήνυμα σου. Χρησιμοποιώ το otg helper. Τι θέλεις να ρωτήσεις;

 

Χρόνια πολλά...φιλε διαβάζει όλα τα φλασακια η μόνο σε ntfs?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καιρο εχω να ποσταρω και απο παλιοτερα η κοινοτητα έχεις ει γινει τουλάχιστον 10πλασια. Τωρα στην ερωλωτηση μου ειμαι κατοχος του συγκεκριμενου μοντελου κανα 2 μερες και εχω μια μονο απορεια και πως κανεις απλα βιντεοκληση προς ενα αλλο τηλεφωνο. Ειμαι συνδρομητης κοσμοτε.

 

Νομίζω...δεν γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις αυτην την rom?

evolution ICS HD

 

την εχω δοκιμασει αλλα το Build 1. Με το ζορι την κρατησα για κανα 2 μερες... τωρα στο build 4 Μπορει να εχει βελτιωθει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες το βράδυ πέρασα την ultimate hd 2.0 και οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλές....βέβαια έλειπαν μερικές βασικές εφαρμογές που χρειαζόμουν αλλά τις πέρασα με titanium....Το μόνο αρνητικό που είδα ήταν ότι η μπαταρία τελείωσε σχετικά γρήγορα(ελπίζω μετά από 4-5 πλήρης φορτίσεις να στρώσει)

 

Στην εγκατάσταση εσείς τι επιλέξατε στο AROMA...? Εγώ για launcher επέλεξα xperia gx, γιατί είναι παραμετροποιήσιμος και σε όσα βιντεάκια είδα στο youtube, μου άρεσε πολύ περισσότερο σε σχέση με xperia SOLA και xperia (δεν θυμάμαι ποια ήταν αυτή η επιλογή...νομίζω xperia T)

Για κάμερα δεν επέλεξα galaxy S3, αλλά τη sony, ενώ ανάμεσα σε multitasking και gaming επέλεξα το πρώτο.

 

Επίσης εγκατέστησα την παλιά εφαρμογή "Άλμπουμ" για φωτογραφίες γιατί μου άρεσε περισσότερο....Πάντως οι γενικές εντυπώσεις είναι αρκετά καλές καθώς δεν περίμενα από codename 9.1, δηλαδή GB, να πάω σε ICS και το κινητό να είναι τόσο γρήγορο και smooth...Όπως καταλαβαίνετε από τα λεγόμενα μου την προτείνω ανεπιφύλακτα.....

 

1) Αλλά έχω μια απορία, στις ρυθμίσεις κάπου λέει On Screen Navigation Buttons...πήγα να το ενεργοποιήσω, έκανα και restart αλλά τίποτα...όχι ότι το χρειάζομαι αλλά έτσι από περιέργεια...Σε εσάς δουλεύει?

2) Η επιλογή Αναγκαστική απόδοση 2D, στις επιλογές για προγραμματιστές τι είναι ακριβώς?

3)Τώρα, δηλαδή μετά την εγκατάσταση, μπορώ να αλλάξω κάποιες από τις επιλογές που έβαλα στο AROMA κατά την εγκατάσταση?

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες το βράδυ πέρασα την ultimate hd 2.0 και οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλές....βέβαια έλειπαν μερικές βασικές εφαρμογές που χρειαζόμουν αλλά τις πέρασα με titanium....Το μόνο αρνητικό που είδα ήταν ότι η μπαταρία τελείωσε σχετικά γρήγορα(ελπίζω μετά από 4-5 πλήρης φορτίσεις να στρώσει)

 

Στην εγκατάσταση εσείς τι επιλέξατε στο AROMA...? Εγώ για launcher επέλεξα xperia gx, γιατί είναι παραμετροποιήσιμος και σε όσα βιντεάκια είδα στο youtube, μου άρεσε πολύ περισσότερο σε σχέση με xperia SOLA και xperia (δεν θυμάμαι ποια ήταν αυτή η επιλογή...νομίζω xperia T)

Για κάμερα δεν επέλεξα galaxy S3, αλλά τη sony, ενώ ανάμεσα σε multitasking και gaming επέλεξα το πρώτο.

 

Επίσης εγκατέστησα την παλιά εφαρμογή "Άλμπουμ" για φωτογραφίες γιατί μου άρεσε περισσότερο....Πάντως οι γενικές εντυπώσεις είναι αρκετά καλές καθώς δεν περίμενα από codename 9.1, δηλαδή GB, να πάω σε ICS και το κινητό να είναι τόσο γρήγορο και smooth...Όπως καταλαβαίνετε από τα λεγόμενα μου την προτείνω ανεπιφύλακτα.....

 

1) Αλλά έχω μια απορία, στις ρυθμίσεις κάπου λέει On Screen Navigation Buttons...πήγα να το ενεργοποιήσω, έκανα και restart αλλά τίποτα...όχι ότι το χρειάζομαι αλλά έτσι από περιέργεια...Σε εσάς δουλεύει?

2) Η επιλογή Αναγκαστική απόδοση 2D, στις επιλογές για προγραμματιστές τι είναι ακριβώς?

3)Τώρα, δηλαδή μετά την εγκατάσταση, μπορώ να αλλάξω κάποιες από τις επιλογές που έβαλα στο AROMA κατά την εγκατάσταση?

 

Για την μπαταρία που ανέφερες θα σου συνιστούσα να περάσεις τον stock kernel .587 γιατί νομίζω έχει καλύτερη αυτονομία (σε μισή ώρα συμπληρώνω 2 μέρες και η μπαταρία μου είναι στο 4% τώρα με καλή χρήση και 3G).

Επίσης για το On-Screen Buttons πρέπει πρώτα να flashάρεις αυτό πρώτα http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1438166&d=1351448779 .

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χθες το βράδυ πέρασα την ultimate hd 2.0 και οι εντυπώσεις μου είναι αρκετά καλές....βέβαια έλειπαν μερικές βασικές εφαρμογές που χρειαζόμουν αλλά τις πέρασα με titanium....Το μόνο αρνητικό που είδα ήταν ότι η μπαταρία τελείωσε σχετικά γρήγορα(ελπίζω μετά από 4-5 πλήρης φορτίσεις να στρώσει)

 

Στην εγκατάσταση εσείς τι επιλέξατε στο AROMA...? Εγώ για launcher επέλεξα xperia gx, γιατί είναι παραμετροποιήσιμος και σε όσα βιντεάκια είδα στο youtube, μου άρεσε πολύ περισσότερο σε σχέση με xperia SOLA και xperia (δεν θυμάμαι ποια ήταν αυτή η επιλογή...νομίζω xperia T)

Για κάμερα δεν επέλεξα galaxy S3, αλλά τη sony, ενώ ανάμεσα σε multitasking και gaming επέλεξα το πρώτο.

 

Επίσης εγκατέστησα την παλιά εφαρμογή "Άλμπουμ" για φωτογραφίες γιατί μου άρεσε περισσότερο....Πάντως οι γενικές εντυπώσεις είναι αρκετά καλές καθώς δεν περίμενα από codename 9.1, δηλαδή GB, να πάω σε ICS και το κινητό να είναι τόσο γρήγορο και smooth...Όπως καταλαβαίνετε από τα λεγόμενα μου την προτείνω ανεπιφύλακτα.....

 

1) Αλλά έχω μια απορία, στις ρυθμίσεις κάπου λέει On Screen Navigation Buttons...πήγα να το ενεργοποιήσω, έκανα και restart αλλά τίποτα...όχι ότι το χρειάζομαι αλλά έτσι από περιέργεια...Σε εσάς δουλεύει?

2) Η επιλογή Αναγκαστική απόδοση 2D, στις επιλογές για προγραμματιστές τι είναι ακριβώς?

3)Τώρα, δηλαδή μετά την εγκατάσταση, μπορώ να αλλάξω κάποιες από τις επιλογές που έβαλα στο AROMA κατά την εγκατάσταση?

 

Για την μπαταρία δε μπορώ να έχω άποψη γιατί χθες την πέρασα κ γω,τα πρώτα δείγματα μου άφησαν καλή εντύπωση.

Εγώ επέλεξα launcher του Xperia t κ camera καταλαθος της Samsung:( κ τέλος επέλεξα το multitasking κ γω!

Κ γω τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

Το μόνο που δε καταλαβαίνω είναι γιατί δε παίζει ο αισθητήρας φωτεινότητας!στο πιο πάνω ποστ έγραψα ότι δούλεψε περνώντας το disable autobrightness αλλά μετά από λίγο ούτε αυτό δούλεψε!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα samsung μπορούν
nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Για την μπαταρία δε μπορώ να έχω άποψη γιατί χθες την πέρασα κ γω,τα πρώτα δείγματα μου άφησαν καλή εντύπωση.

Εγώ επέλεξα launcher του Xperia t κ camera καταλαθος της Samsung:( κ τέλος επέλεξα το multitasking κ γω!

Κ γω τη συστήνω ανεπιφύλακτα!

Το μόνο που δε καταλαβαίνω είναι γιατί δε παίζει ο αισθητήρας φωτεινότητας!στο πιο πάνω ποστ έγραψα ότι δούλεψε περνώντας το disable autobrightness αλλά μετά από λίγο ούτε αυτό δούλεψε!

 

Βασικά δουλεύει αλλά -σύμφωνα με τα δικά μου μάτια- σε πολύ υψηλότερα επίπεδα..δηλαδή αν βάλεις τη φωτεινότητα στο 50%, σε απόλυτο σκοτάδι δεν πέφτει κάτω από 40%, ενώ πριν μπορεί να έφτανε έως και 25%....Εγώ πάντως ενώ πριν την είχα γύρω στο 50%, τώρα την έχω στο 30% και μου φαίνεται και πιο φωτεινό.....

 

Για την μπαταρία που ανέφερες θα σου συνιστούσα να περάσεις τον stock kernel .587 γιατί νομίζω έχει καλύτερη αυτονομία (σε μισή ώρα συμπληρώνω 2 μέρες και η μπαταρία μου είναι στο 4% τώρα με καλή χρήση και 3G).

Επίσης για το On-Screen Buttons πρέπει πρώτα να flashάρεις αυτό πρώτα http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1438166&d=1351448779 .

 

τον kernel της .587 έχω...τι να πω ίσως πρέπει να κάνει 3-4 πλήρης εκφορτίσεις το κινητό για να φτάσει στο 100% η μπαταρία....Πάντως σαν σύνολο η ultimate hd 2.0 είναι η καλύτερη rom που έχω δοκιμάσει...Και σαν απόδοση, και σαν εμφάνιση... :)

Edited by tsourakis13
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασαν το Adfree από το play?

 

Ναι πράγματι, ας ελπίζουμε να είναι προσωρινό.

Edited by maarinos
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό αλλά μήπως έχετε αντιμετωπίσει freezarizma μετά από τερματισμό κλήσεων?
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό αλλά μήπως έχετε αντιμετωπίσει freezarizma μετά από τερματισμό κλήσεων?

 

Εμένα "freezari"όταν με παίρνουν τλφ...παταω ν ανοίξει κ κάνει 5 δευτ να μιλήσω...ότι να ναι...******* επιλογή έκανα...ευτυχώς το παςάρα στην γυναίκα μου...

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη ρομ με διαφορα!!!! και απο ultimate και απο Jelly Sandwich...δοκιμαστε τη και θα με θυμηθείτε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2065134

και με σταθερο gsm χωρις να το αλλαζουμε χειροκινητα...κουσουρι της ics

χρονια πολλα παντα με υγεια

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω karthan δεν το ειχα δει!! :) ειμαι νεο μελος εγω..και θα ηθελα να μου πειτε αν γνωριζετε κανενα kινητο touch με συστημα android (η κατι παρομοιο αν υπαρχουν και αλλα σαν αυτο)...wifi και γρηγορο γενικα που να εχει καλη διαρκεια μπαταριας?? η δεν υπαρχει κατι τετοιο με καλη διαρκεια μπαταριας??? :/
Link to comment
Share on other sites

Καλές Γιορτές

 

Έχω το Xperia U εδώ και περίπου 3 μήνες και σχεδόν από την αρχή έχω πρόβλημα, υπάρχουν στιγμές που μετά από κλήση κλειδώνει κάπως η οθόνη και δεν ξεκλειδώνει με τίποτα ενώ από πίσω εφαρμογές κλήσεις κτλ τρέχουν κανονικά αλλά δεν μπορώ να απαντήσω ή να της κλείσω και αναγκαστικά βγάζω την μπαταρία για να κάνω επανεκκίνηση, ξέρετε τι φταίει?

 

Συγνώμη αν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό αλλά μήπως έχετε αντιμετωπίσει freezarizma μετά από τερματισμό κλήσεων?

και εγω...

Edited by Tilemaxos46
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, και Χρόνια Πολλά!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον kernel για στοκ 4.0.4 (.587) που να επιτρέπει το overclock με τη χρήση κάποιας εφαρμογής (πχ setcpu/no-frills κλπ). Είμαι με unlocked BL και rooted.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Μολις ρουταρα το Neo V μου και εχω baseband .062, unlocked bl. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια καλή custom rom για περισσότερη ταχύτητα και multitasking? Επίσης τωρα που ειμαι ρουτ αν βαλω καποια ICS ρομ θα μου αναβαθμιζτεί ολο τι κιν σε ICS; Ευχαριστω πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, και Χρόνια Πολλά!

Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιον kernel για στοκ 4.0.4 (.587) που να επιτρέπει το overclock με τη χρήση κάποιας εφαρμογής (πχ setcpu/no-frills κλπ). Είμαι με unlocked BL και rooted.

 

Ευχαριστώ.

 

Εδώ είσαι http://www.mediafire.com/?539ddtya890jsa2 .

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από δυο μέρες με την ultimate παρατηρώ ότι με τον dolphin browser μετά από άνοιγμα μιας σελίδας σχετικά βαριάς με πετάει στην αρχική οθόνη,το ίδιο κάνει και με τον στοκ(όχι τόσο συχνά)

Μετά από έξοδο κυρίως του dolphin οι περισσότερες εφαρμογές κάνουν επανεκκίνηση,σε gb δεν ήταν τόσο έντονο το φαινόμενο.

Από ram είμαι από 120-150 ελεύθερα,γενικά δεν αφήνει πολλές εφαρμογές σε σύγκριση με 2.3 stock,δε ξέρω αν λειτουργεί έτσι η 4.0.4 ή είναι κάποιο tweak για ελεύθερη ram.

Από μπαταρία δεν έβγαλα συμπεράσματα καθώς σήμερα έκανα τη δεύτερη φόρτιση!

Πάντως χθες με 3g σχεδόν 3+ ώρες ανοιχτό, αρκετό πείραγμα διαφόρων εφαρμογών από τις 21:00 που το έβγαλα από τη πρίζα μέχρι τις 5:30 το πρωί η μπαταρία πήγε στο 15%. Προβολή οθόνης ήταν κοντά στο 4 ωρο ανοιχτή.

Αυτή τη στιγμή πάντως νομίζω μου τα χαλάει...

1 ωρα κ 27 λεπτά με μόνο 2λεπτά tapatalk κ τίποτα άλλο είναι στο 95% :-(

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εκανα hard reset/firmware update και δυστυχώς τα παγώματα μετά από τερματισμό κλήσεων συνεχίζονται.

 

Είναι εκνευριστικό επίσης απο την Sony μου λέει οτι ειναι full update στο 2.3,7 ενω ειχα διαβασει γινετε 4 σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...