Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά προσπαθησα να βάλω την jelly sandwich 7.4 και μπήκε κανονικά.Αλλά ήθελα να την ξαναεγκαταστήσω για να βάλω κάποιες άλλες επιλογές απο το AROMA και τώρα μου κολλάει συνέχεια στο Logo της SONY.Έβαλα πάλι official .587 την rootαρα και ξαναπροσπάθησα αλλα πάλι για 2ή φορά μου κολλάει στο Logo της SONY.Τι στο καλό γίνεται???Την πρώτη φορά πως πέρασε?Αφου τα ίδια βήματα έκανα!!!

 

Εχω το ίδιο πρόβλημα - εκανα ΔΥΟ προσπάθειες αλλα μετά το τελευταίο reboot, κολλαει στο SONY...

Γυρνάω (με το CWM backup/restore) στην 6.2.5 και θα περιμένω την επόμενη έκδοση (μετά την 7.4)!!!

 

Μέσα από το CWM, θα πρέπει να κάνετε ΚΑΘΕ φορά που κάνετε εγκατάσταση την JS 7.4, πρώτα wipe (full factory reset, dalkik, cache, bat stat) και μετά format (system, data, cache). Αν τα κάνετε όλα, τότε δεν θα πρέπει να κολλάει στο logo...

 

Και συγκρίνοντας την 7.4 με την 7.3, παρατήρησα διαφορά στην σταθερότητά της και στην αμεσότερη απόκριση... Χώρια που έφτιαξε και το πρόβλημα με το 3G... :happy:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από το CWM, θα πρέπει να κάνετε ΚΑΘΕ φορά που κάνετε εγκατάσταση την JS 7.4, πρώτα wipe (full factory reset, dalkik, cache, bat stat) και μετά format (system, data, cache). Αν τα κάνετε όλα, τότε δεν θα πρέπει να κολλάει στο logo...

 

Και συγκρίνοντας την 7.4 με την 7.3, παρατήρησα διαφορά στην σταθερότητά της και στην αμεσότερη απόκριση... Χώρια που έφτιαξε και το πρόβλημα με το 3G... :happy:

 

Εγω τωρα γιατι διαφωνω?Σε οποιαδηποτε αλλη rom οντως κανεις αυτα που λες.Αν ομως δεις τις οδηγιες εγκαταστασης που γραφει ο Maxxio καθως και το βιντεο που εχει στο Youtube γραφει οτι δεν κανεις ΤΙΠΟΤΑ.Απλα μπαινεις CWM πατας κλασσικα install zip from sd card και μετα επιλεγεις την 7,4 και οταν ξεκινησει να την εγκαθιστα σου βγαζει επιλογη στον AROMA με wipe sections οπου εκει κανεις ΟΛΑ τα wipe...Εγω παντως ετσι το εκανα και πετυχε με την μια...

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα γιατι διαφωνω?Σε οποιαδηποτε αλλη rom οντως κανεις αυτα που λες.Αν ομως δεις τις οδηγιες εγκαταστασης που γραφει ο Maxxio καθως και το βιντεο που εχει στο Youtube γραφει οτι δεν κανεις ΤΙΠΟΤΑ.Απλα μπαινεις CWM πατας κλασσικα install zip from sd card και μετα επιλεγεις την 7,4 και οταν ξεκινησει να την εγκαθιστα σου βγαζει επιλογη στον AROMA με wipe sections οπου εκει κανεις ΟΛΑ τα wipe...Εγω παντως ετσι το εκανα και πετυχε με την μια...

 

Ναι το ίδιο πράγμα είναι... Είτε κάνεις τα wipe μέσα από το CWM είτε μέσα από το AROMA, θα "τρέξει" η ROM...

Όταν τα έκανα εγώ μέσα από το CWM, μπαίνοντας στο AROMA, όταν μου έβγαλε τις επιλογές με τα wipe, διάλεξα "nothing", γιατί τα είχα κάνει νωρίτερα... Θα μπορούσα να μην είχα κάνει τίποτα πριν και να τα έκανα όλα μέσω του AROMA, όπως έκανες εσύ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε εννοειται οτι ειναι το ιδιο απλα καποιες φορες καποιος μπορει να κολλησει και να ξεχασει κατι με το CWM.Μεσα απο τον AROMA απλα τικαρεις και εισαι κομπλε!Ασε που ακολουθεις τις οδηγιες του developer και εισαι κατα 99% σιγουρος οτι δεν εκανες καμια χοντρη...Τι λεει τελικα η 7,4 καλη?Με multitasking πως τα παει?Ειχα μεινει στην 6.25 η οποια δεν με πολυικανοποιησε.Ασε που με το Titanium και με το ξηλωμα που του εριξα,και με τα τοσα mods και themes που κυκλοφορουν στο XDA ουσιαστικα και εγω custom Rom εχω!
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά δουλεύει η 7.4, προς το παρόν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και από ταχύτητα αλλά και από απόκριση... Το multitasking συμπεριφέρεται άψογα, και ... άμεσα θα έλεγα... :) Θεωρώ ότι έχει αρκετές βελτιώσεις από την 6.2.5. που είχες δοκιμάσει, πάντα προς το καλύτερο...
Link to comment
Share on other sites

Εχει pre installed το CWM ή πρεπει να το ξαναπερασω?Ρωταω σε περιπτωση που δεμαρεσει να ξαναπαω εκει που ειμαι μπαμ μπαμ.Απο οτι θυμαμαι η 6,25 δεν πρεπει να ειχε.
Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα u παραεισαγωγης το οποιο θα εχω σε 2 μερες.τι διαφορες εχει σε σχεση με αντιστοιχο ελληνικο;

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα την αναβαθμηση σε 4.0.4 και θελω να το ρουταρω...κανενας οδηγος για ροοτ σε ics παιζει?

 

Να σε ρωτήσω επίσημο 4.0.4 έβαλες!?!?!

Link to comment
Share on other sites

Ενω εχω επιλεξει να ειναι Μονο GSM! Γυρναει μονο του σε WCDMA(προτιμ), gsm!

 

Ξερετε γιατι μου το κανει αυτο;;;

 

Κάποιος έλεγε ότι είναι bug της .587 αυτό. Την .587 έχεις;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχω τον Suave v6 :/ και ρομ JB 7.4

 

Παρακαλούνται οι κάτοχοι να απαντήσουν τότε...

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. από τις 9 το πρωί δεν μπορώ από το κινητό να μπω στο Facebook από την εφαρμογή του κινητού και μου βγάζει αυτό το μήνυμα

 

παρουσιάστηκε μη αναμενόμενο σφάλμα. προσπαθήστε ξανά αργότερα. http//API.Facebook.com refused

 

τι μπορώ να κάνω; δεν μου το έχει ξανακάνει ποτέ. του έκανα και ενημέρωση και πάλι τα ιδια. το κινητό είναι root τώρα και 4 μήνες χωρίς να έχω αλλάξει τίποτα από το σύστημα του. ξέρει κανείς;;;

 

να μπαινεις απο m.facebook

διαφορα δεν εχει και δεν κολλαει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπάθησα να βάλω την Jelly sanndwich 7.4 για 3η φορά, :wacko: πολύ προσεχτικά....αλλά τίποτα, τζίφος.

Τεςπα.....θα μείνω εδω που είμαι καλά είναι και έτσι, και θα περιμένω κάτι καλύτερο.

Τώρα.......(ας κάνω και μια ερώτηση:))

Μου ήρθε το καλωδιάκι Otg για usb. Μια ερώτηση είναι αν απο εσας που το έχετε πάρει το χρησιμοποιήσατε για να δείτε ταινίες απο usb, γιατι γράφει οτι μπορεί να εχει πρόβλημα μετά απο 20 λεπτά.

Και το δεύτερο είναι οτι δεν μου λειτουργεί:happy: ή είμαι γκαντέμης ή άσχετος, μάλον το 2ο.

εβαλα το usb otg helper από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1802740

έβαλα και το busybox όπως λέει εκεί αλλά δεν μου βλέπει το στικάκι, Τί κάνω πάλι λάθος;:cry:

Link to comment
Share on other sites

παρηγγειλα u παραεισαγωγης το οποιο θα εχω σε 2 μερες.τι διαφορες εχει σε σχεση με αντιστοιχο ελληνικο;

 

Καμια απολυτως...ισα ισα ειναι πολυ πιθανο να παιρνεις τις αναβαθμισεις πιο γρηγορα

:)
Link to comment
Share on other sites

Ξαναπροσπάθησα να βάλω την Jelly sanndwich 7.4 για 3η φορά, :wacko: πολύ προσεχτικά....αλλά τίποτα, τζίφος.

Τεςπα.....θα μείνω εδω που είμαι καλά είναι και έτσι, και θα περιμένω κάτι καλύτερο.

Τώρα.......(ας κάνω και μια ερώτηση:))

Μου ήρθε το καλωδιάκι Otg για usb. Μια ερώτηση είναι αν απο εσας που το έχετε πάρει το χρησιμοποιήσατε για να δείτε ταινίες απο usb, γιατι γράφει οτι μπορεί να εχει πρόβλημα μετά απο 20 λεπτά.

Και το δεύτερο είναι οτι δεν μου λειτουργεί:happy: ή είμαι γκαντέμης ή άσχετος, μάλον το 2ο.

εβαλα το usb otg helper από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1802740

έβαλα και το busybox όπως λέει εκεί αλλά δεν μου βλέπει το στικάκι, Τί κάνω πάλι λάθος;:cry:

 

Δεν ξέρω ποια ROM έχεις αλλά υποτίθεται ότι πρέπει να περάσεις κάποια modules. Ακόμα και αν δεν το κάνεις, δοκίμασε να βάλεις και να βγάλεις το στικάκι και να κάνεις διαδοχικά mount-unmount. Επίσης μέσα στο OTG helper πάτα το κουμπί των ρυθμίσεων και δοκίμασε να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις το utf-8. Βάλε το αντίθετο από ό,τι είναι default.

 

Ρε παιδιά προσπαθησα να βάλω την jelly sandwich 7.4 και μπήκε κανονικά.Αλλά ήθελα να την ξαναεγκαταστήσω για να βάλω κάποιες άλλες επιλογές απο το AROMA και τώρα μου κολλάει συνέχεια στο Logo της SONY.Έβαλα πάλι official .587 την rootαρα και ξαναπροσπάθησα αλλα πάλι για 2ή φορά μου κολλάει στο Logo της SONY.Τι στο καλό γίνεται???Την πρώτη φορά πως πέρασε?Αφου τα ίδια βήματα έκανα!!!

 

Κάτι αντίστοιχο έκανα κι εγώ. Θέλει πλήρες-full wipe ΚΑΙ format system, data κλπ κλπ

Δοκίμασε και πες μας.

 

===========================================

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ;

Στο δικό μου έχω βάλει την ULTIMATE HD ROM. Στην αρχή δεν μου πολυάρεσε η ICS αλλά βλέπω ότι έχει κάποια πράγματα το λειτουργικό που σε παλιότερες εκδόσεις ήθελες ειδική εφαρμογή για να το κάνεις.

Πχ τώρα στην μπάρα των ειδοποιήσεων υπάρχουν ΟΛΕΣ οι ρυθμίσεις του κινητού (μα εντελώς ΟΛΕΣ). Αυτό είναι θέμα ICS ή είναι της ROM?

Και κάτι ακόμα. Δεν έχω flash, ενώ στην GB υπήρχε. Κανένα link για Flash player στην ICS υπάρχει;

Αν θέλω να περάσω νέο Κέρνελ λογικά θα πρέπει να ξεκλειδώσω τον BL, σωστά;

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς εφαρμογή για παρακολούθηση κλειστού κυκλώματος κάμερας?

Η εφαρμογή καταγραφής μου είναι το cubis clientπου δεν υπάρχει στο market.

Καμία πρόταση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ποια ROM έχεις αλλά υποτίθεται ότι πρέπει να περάσεις κάποια modules. Ακόμα και αν δεν το κάνεις, δοκίμασε να βάλεις και να βγάλεις το στικάκι και να κάνεις διαδοχικά mount-unmount. Επίσης μέσα στο OTG helper πάτα το κουμπί των ρυθμίσεων και δοκίμασε να ενεργοποιήσεις ή να απενεργοποιήσεις το utf-8. Βάλε το αντίθετο από ό,τι είναι default.

 

Έχω την τελευταία ics. Αυτή την modula ψάχνω να βρω πώς θα βάλω αλλά δεν βρίσκω άκρη.

Τα υπόλοιπα που λες τα έχω κάνει αλλά τίποτα.

Edited by centris
Link to comment
Share on other sites

Καμια απολυτως...ισα ισα ειναι πολυ πιθανο να παιρνεις τις αναβαθμισεις πιο γρηγορα

 

με την εγγυηση δηλαδη θα ειμαι ενταξει;το μονο που με νοιαζει ειναι αυτο,καθως ετσι και αλλιως συνηθιζω να εχω αγγλικο μενου και πληκτρολογιο.

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχω βάλει την ULTIMATE HD ROM. Στην αρχή δεν μου πολυάρεσε η ICS αλλά βλέπω ότι έχει κάποια πράγματα το λειτουργικό που σε παλιότερες εκδόσεις ήθελες ειδική εφαρμογή για να το κάνεις.

Πχ τώρα στην μπάρα των ειδοποιήσεων υπάρχουν ΟΛΕΣ οι ρυθμίσεις του κινητού (μα εντελώς ΟΛΕΣ). Αυτό είναι θέμα ICS ή είναι της ROM?

Και κάτι ακόμα. Δεν έχω flash, ενώ στην GB υπήρχε. Κανένα link για Flash player στην ICS υπάρχει;

Αν θέλω να περάσω νέο Κέρνελ λογικά θα πρέπει να ξεκλειδώσω τον BL, σωστά;

 

1) Μάλλον αναφέρεσαι στο quick panel (αυτό με τα WiFi, Data, GPS κλπ). Είναι θέμα ROM. Δύο καλά πρόσθεσε η ICS στην notification bar: α) το εικονίδιο για άμεση πρόσβαση στις ρυθμίσεις και β) την δυνατότητα να την ανοίξεις χωρίς να ξεκλειδώσεις το κινητό

2) Ο flash player έχει καταργηθεί πλέον. Δεν υπάρχει στο Play. Μόνο αν έχεις κάποιο back up του ή τον βρεις πουθενά για να τον κατεβάσεις.

3) Για να αλλάξεις kernel και να βάλεις κάποιον custom, ναι, θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader.

 

EDIT: Ανέβασα τον τελευταίο flash player που είχα κατεβάσει από το Play (και νομίζω πως είναι και ο τελευταίος επίσημος που βγήκε) και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, εδώ.

Edited by DeJaVu
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα ROMs κτλ θα ηθελα καποιο λινκ ή λινκς ωστε να δω την διαδικασια του "ξεκλειδωματος" και του περασματος λειτουργικου στο κινητο. Δεν εχω πειραξει καθολου το κινητο παρα μονο εχω κανει τις επισημες αναβαθμισεις.

Τι εχετε να προτεινεται ωστε το κινητο να γινει πιο γρηγορό;

Διαβαζω για εκδοση 7.4 του jelly sandwich αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα, ειναι ROM;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειμαι ασχετος με το θεμα ROMs κτλ θα ηθελα καποιο λινκ ή λινκς ωστε να δω την διαδικασια του "ξεκλειδωματος" και του περασματος λειτουργικου στο κινητο. Δεν εχω πειραξει καθολου το κινητο παρα μονο εχω κανει τις επισημες αναβαθμισεις.

Τι εχετε να προτεινεται ωστε το κινητο να γινει πιο γρηγορό;

Διαβαζω για εκδοση 7.4 του jelly sandwich αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα, ειναι ROM;

 

Δε χρειάζεται να ξεκλειδώσεις τον bootloader σου μιας και μπαίνει η rom και σε κλειδωμένα.

Όταν βάζεις μία ρομ πρέπει να βάζεις και τον ανάλογο kernel.

Αν είσαι στην 4.0.4 official rom τότε προχωράς στο να κάνεις root το κινητό σου και μετά να εγκαταστήσεις το clockwork mode.

Σχετικά λινκς εδώ--->

1) ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324085

2) ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ Ξεκλείδωμα bootloader, εγκατάσταση custom rom και kernel για το XPERIA NEO V

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=329948

3) ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ clockwork mode

http://mobilecon.info/install-sony-xperia-clockworkmod-for-ics-and-gingerbread.html

δίαβασε καλά.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

1) Μάλλον αναφέρεσαι στο quick panel (αυτό με τα WiFi, Data, GPS κλπ). Είναι θέμα ROM. Δύο καλά πρόσθεσε η ICS στην notification bar: α) το εικονίδιο για άμεση πρόσβαση στις ρυθμίσεις και β) την δυνατότητα να την ανοίξεις χωρίς να ξεκλειδώσεις το κινητό

2) Ο flash player έχει καταργηθεί πλέον. Δεν υπάρχει στο Play. Μόνο αν έχεις κάποιο back up του ή τον βρεις πουθενά για να τον κατεβάσεις.

3) Για να αλλάξεις kernel και να βάλεις κάποιον custom, ναι, θα πρέπει να ξεκλειδώσεις τον bootloader.

 

EDIT: Ανέβασα τον τελευταίο flash player που είχα κατεβάσει από το Play (και νομίζω πως είναι και ο τελευταίος επίσημος που βγήκε) και για όποιον άλλον ενδιαφέρεται, εδώ.

 

Πρώτοοοοςςςςς. Σε ευχαριστώ πολύ. Το ξέρω ότι o flash πλ΄λεον μας τέλειωσε αλλά δεν γίνεται (ακόμα) να μην τον έχεις από τη στιγμή που οι σελίδες οι περισσότερες λειτουργούν με αυτόν. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει στο xda χθες ότι λύνεται το θέμα αλλά δε μπορείς να βάλεις μετά ξανά 3g.Δε το θυμάμαι καλά αλλά υπάρχει σίγουρα λύση την διάβαζα προχθές και δυστυχώς δεν την συγκράτησα μιας και δε με χαλάει να το αλλάζω χειροκίνητα μετά από κάθε reboot.Απλά από απορία την διάβαζα.Θα τσεκάρω και το ιστορικό μου στον browser μπας και το βρω.
Link to comment
Share on other sites

με την εγγυηση δηλαδη θα ειμαι ενταξει;το μονο που με νοιαζει ειναι αυτο,καθως ετσι και αλλιως συνηθιζω να εχω αγγλικο μενου και πληκτρολογιο.

Κανονικά και ελληνικο μενου και πληκτρολόγιο θα εχεις και αμα το αγορασες απο την Ε.Ε ναι η εγγύηση ισχύει κανονικά.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...