Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το έκανα 2 και 3 φορές!!!

 

τίποτα, μια απ' τα ίδια....

 

η ROM φορτώνει κανονικά? πρώτα ανοίγεις το κινητό και μόλις δείξει το έμβλημα της sony πατάς πολλές φορές το volume down...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα gpu drivers adreno κ ειδα διαφορα ποιο smooth κ στο antutu high score..οποιος ενδιαφερεται εδω το link....καντε ενα backup πρωτα για επισημη ice συνισταται....http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=el&prev=/search%3Fq%3Dsony%2Bericsson%2Bneo%2Bv%2Bxda%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26channel%3Dnp%26biw%3D1440%26bih%3D738%26prmd%3Dimvnsfd&rurl=translate.google.gr&sl=en&u=http://forum.xda-developers.com/showthread.php%3Fp%3D32867696&usg=ALkJrhhTdqWgRQWVOl8aLSu_2V1_7R3ebQ#post32867696
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

καλησμπερα παιδια ...

χθες χυθηκε λιγο κοκα-κολα πανω στην οθονη και κοντα στο μικροφωνο αλλα μιλαμε για μικρη ποσοτητα και χθες δν παρατηρησα να επεσε και μεσω στην υποδοχη απ το ηχειο

αλλα σημερα παρατηρω μειωμενο ηχειο στα τηλεφωνα...

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω η δν φτιαχνεται με τιποτα??? thνχ εκ των προτερων...

Samsung Galaxy S4

Xiaomi redmi 3 note

Xiaomi redmi 3

Lenovo K3 note

Link to comment
Share on other sites

Έχω την 2.3.4 .62 ρουταρισμένη, σύμφωνα με τον οδηγό αλλά έχω το θέμα με τους χαρακτήρες στα sms (μου στέλνει 2 μηνύματα αντί για ένα) Υπάρχει κάποια λύση?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πως μπορώ να κάνω αναβάθμιση στην 4.1.Β.0.587 χωρίς να χασω το ροοτ; (Είμαι στην ics 4.0.4 με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431). Μπορώ να το κάνω με PC companion ή με seus ή μήπως με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

καλησμπερα παιδια ...

χθες χυθηκε λιγο κοκα-κολα πανω στην οθονη και κοντα στο μικροφωνο αλλα μιλαμε για μικρη ποσοτητα και χθες δν παρατηρησα να επεσε και μεσω στην υποδοχη απ το ηχειο

αλλα σημερα παρατηρω μειωμενο ηχειο στα τηλεφωνα...

ξερει κανεις τι πρεπει να κανω η δν φτιαχνεται με τιποτα??? thνχ εκ των προτερων...

 

Αν σου έπεφτε στο νερό θα σου έλεγα άνοιξε το και βάλτο στο ρύζι που τραβάει την υγρασία τώρα δεν νομίζω να βοηθήσει κάτι τέτοιο μια μέρα μετά κιόλας....Πήγαινε καλύτερα ρώτα σε ένα Γερμανό.... :)

Ho bisogno di una vacanza!Vorrei volare via di qui...Ho bisogno di viaggiare.. :D
Link to comment
Share on other sites

Έχω την 2.3.4 .62 ρουταρισμένη, σύμφωνα με τον οδηγό αλλά έχω το θέμα με τους χαρακτήρες στα sms (μου στέλνει 2 μηνύματα αντί για ένα) Υπάρχει κάποια λύση?

 

Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων υπάρχει η εξοικονόμηση sms;αν το λέω σωστά..

 

 

 

 

 

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πως μπορώ να κάνω αναβάθμιση στην 4.1.Β.0.587 χωρίς να χασω το ροοτ; (Είμαι στην ics 4.0.4 με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431). Μπορώ να το κάνω με PC companion ή με seus ή μήπως με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ πολύ.

 

Έχεις κάνει απεγκατάσταση εφαρμογων που υπήρχαν ήδη στο κινητό;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις μηνυμάτων υπάρχει η εξοικονόμηση sms;αν το λέω σωστά..

 

 

όχι, δεν υπάρχει πλέον. Πριν που είχα τη μαμά, υπήρχε.

 

Τη λύση για handcent sms ή go sms τη σκέφτεσαι ή όχι;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

απλά με χαλάει που μετατρέπουν τα μικρά σε κεφαλαία...δεν ξέρω

 

Συνήθεια είναι αν κ δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να παραμενουν μικρά,ρίξε μια ματιά στους οδηγούς του forum νομίζω υπάρχει ένα topic

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Συνήθεια είναι αν κ δε ξέρω αν υπάρχει τρόπος να παραμενουν μικρά,ρίξε μια ματιά στους οδηγούς του forum νομίζω υπάρχει ένα topic

 

αυτό κάνω τώρα, μόλις βρήκα έναν οδηγό.

 

edit: το έκανα σύμφωνα με τον οδηγό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4092784#post4092784

φαίνεται ότι έγινε!

Edited by nikotsal
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα gpu drivers adreno κ ειδα διαφορα ποιο smooth κ στο antutu high score..οποιος ενδιαφερεται εδω το link....καντε ενα backup πρωτα για επισημη ice συνισταται....http://translate.googleusercontent.com/translate_c?depth=1&hl=el&prev=/search%3Fq%3Dsony%2Bericsson%2Bneo%2Bv%2Bxda%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26channel%3Dnp%26biw%3D1440%26bih%3D738%26prmd%3Dimvnsfd&rurl=translate.google.gr&sl=en&u=http://forum.xda-developers.com/showthread.php%3Fp%3D32867696&usg=ALkJrhhTdqWgRQWVOl8aLSu_2V1_7R3ebQ#post32867696

 

πως το περναμε?

θελει cwm?

Link to comment
Share on other sites

Ναι έβγαλα μερικές εφαρμογές της SonyEricsson που θεωρούσα ως μη απαραίτητες, σύμφωνα με έναν οδηγό που υπάρχει στο forum.

 

Άρα αναβάθμιση χωρίς να χάσεις το root δε γίνεται:(

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Πως μπορώ να κάνω αναβάθμιση στην 4.1.Β.0.587 χωρίς να χασω το ροοτ; (Είμαι στην ics 4.0.4 με αριθμό έκδοσης 4.1.B.0.431). Μπορώ να το κάνω με PC companion ή με seus ή μήπως με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ πολύ.

 

Αγαπητε φιλε δεν υπάρχει καποιος σημαντικος λόγος για να πας σε .587, απ'ότι εχω διαπιστωσει εγω φυσικά σε 2 συσκευές μεχρι στιγμής..;)

Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Εχω αλλο ενα θεματακι, εχω αγορασει το κινητο απο τη cosmote και οταν βαλω μεσα καρτα sim cosmote ολα ειναι καλα. Οταν ομως βαλω μεσα καρτα sim vodafone, για καποιο λογο δε μπορει να συνδεθει με το ιντερνετ. Εχω κανει τη ρυθμιση μεσα απο το μενου "xperia" και εχω δει οτι οντως εχει τη σωστη διεθυνση επιλεγμενη στο vf internet. Υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα επειδη η συσκευη ειναι απο cosmote; Μπορω με καποιο τροπο να σβησω τις εφαρμογες της; Και τελος, μπορω με καποιο τροπο να κνω το κινητο χωρις να χασω βεβαια την εγγυηση "καθαρο", ειτε με αλλο kernel επισημο παντα, ειτε με αλλο firmware;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και παλι! Εχω αλλο ενα θεματακι, εχω αγορασει το κινητο απο τη cosmote και οταν βαλω μεσα καρτα sim cosmote ολα ειναι καλα. Οταν ομως βαλω μεσα καρτα sim vodafone, για καποιο λογο δε μπορει να συνδεθει με το ιντερνετ. Εχω κανει τη ρυθμιση μεσα απο το μενου "xperia" και εχω δει οτι οντως εχει τη σωστη διεθυνση επιλεγμενη στο vf internet. Υπαρχει περιπτωση να εχει θεμα επειδη η συσκευη ειναι απο cosmote; Μπορω με καποιο τροπο να σβησω τις εφαρμογες της; Και τελος, μπορω με καποιο τροπο να κνω το κινητο χωρις να χασω βεβαια την εγγυηση "καθαρο", ειτε με αλλο kernel επισημο παντα, ειτε με αλλο firmware;

 

Φιλε μου καταρχήν σβησε τις ρυθμισεις που εχεις περασει σαν vf internet (αν δεν τις εχεις περασει μεσω οδηγου) και δοκιμασε:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421 - [1]*

Τωρα αν και παλι δεν μπορει να συνδεθει δοκιμασε και custom rom : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1918920

Αν πάλι ψαχνεις ελληνικο ROM για ICS μπορει καποιος που εχει ηδη εγκαταστησει την 6.1 να κανει export και να την κανει share!

Eγω ειμαι ακομα στην Gingerbread και δεν μου εχει ερθει ενημερωση για ICS.

 

[1]* - {ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΡΝ/ΣΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ POU-UP BLOCKER ΕΧΕΙ Ο EXPOLRER ΣΟΥ}

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρατηρησα δυο bug στην .587

οπως προειπατε κι εσεις ενω εχω μονιμα το δικτυο στο : μονο gsm, αυτο γινεται απο μονο του wcdma/gsm καποιες φορες...

κι επισης οσοι εχετε μοτιβο ξεκλειδωματος θα εχετε παρατηρησει πως μολις μπηκε η ics πατωντας το κουμπι ξεκλειδωματος σου εβγαζε κατευθειαν το μοτιβο για να το ανοιξεις ενω τωρα καποιες φορες σου βγαζει και την μπαρα, που πρεπει να μετακινησεις προς τα δεξια, και μετα να βαλεις το μοτιβο...οπως ηταν στην 2.3...

γιατι γινεται αυτο? :confused:

Nokia 3310,Nokia 3510i,Nokia 6820,SE K700,Motorola SLVR L7,SE W700,SE K770,LG GT505,HTC Wildfire,SE Xperia neo V,LG Optimus L9 II,Samsung Galaxy S3 Neo,Xiaomi Redmi 4X,Honor Play,Xiaomi Redmi Note 9 Pro,Apple iPhone 12

Link to comment
Share on other sites

παιδια παρατηρησα δυο bug στην .587

οπως προειπατε κι εσεις ενω εχω μονιμα το δικτυο στο : μονο gsm, αυτο γινεται απο μονο του wcdma/gsm καποιες φορες...

κι επισης οσοι εχετε μοτιβο ξεκλειδωματος θα εχετε παρατηρησει πως μολις μπηκε η ics πατωντας το κουμπι ξεκλειδωματος σου εβγαζε κατευθειαν το μοτιβο για να το ανοιξεις ενω τωρα καποιες φορες σου βγαζει και την μπαρα, που πρεπει να μετακινησεις προς τα δεξια, και μετα να βαλεις το μοτιβο...οπως ηταν στην 2.3...

γιατι γινεται αυτο? :confused:

 

δηλαδη μια σου βγαζει την μπαρα και μια οχι?αυτο σιγουρα ειναι bug αμα ισχυει

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση penny αν και δεν είναι αυτή η ρύθμιση όπως ήταν παλιά. Το βασικότερο πρόβλημα που έχω εγώ μετά την αναβάθμιση σε official ICS 4.0.4 .431 είναι ότι τελειώνει πολύ πιο γρήγορα η μπαταρία. Μπορεί να λίγο τετριμμένο το ερώτημα αλλά υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που πραγματικά να κάνει αξιόλογη δουλειά στην εξοικονόμηση μπαταρίας? Κάποιες ρυθμίσεις ίσως? Έβαλα το free Juice Defender χωρίς να πειραξω τις ρυθμίσεις του αλλά δεν είδα ιδιαίτερη βελτίωση.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καταρχήν σβησε τις ρυθμισεις που εχεις περασει σαν vf internet (αν δεν τις εχεις περασει μεσω οδηγου) και δοκιμασε:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2421 - [1]*

Τωρα αν και παλι δεν μπορει να συνδεθει δοκιμασε και custom rom : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1918920

Αν πάλι ψαχνεις ελληνικο ROM για ICS μπορει καποιος που εχει ηδη εγκαταστησει την 6.1 να κανει export και να την κανει share!

Eγω ειμαι ακομα στην Gingerbread και δεν μου εχει ερθει ενημερωση για ICS.

 

[1]* - {ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΡΝ/ΣΕΙΣ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ POU-UP BLOCKER ΕΧΕΙ Ο EXPOLRER ΣΟΥ}

 

Ωραια θα το δοκιμασω κι ελπιζω να φτιαξει το ιντερνετ!

 

Οσο αφορα το δευτερο αν βαλω custom rom δε θα χασω την εγγυηση; Απλα το ειπα γιατι οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω θα καθυστερησω λιγο να παρω το παγωτο ακριβως επειδη το εχει "πειραξει" η cosmote, και δευτερον επειδη πολυ απλα ειναι σπαστικο να μην μπορεις να σβησεις αυτες τις εφαρμογες της cosmote και να εμφανιζονται.

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ...

1st: proper install of rom and kernel .587 with PCC or with flashtool (you can use TFT NORDIC for MT11i)

2nd flash kernel .562 with fastool

3rd root withDoomlord V& Xperia 2011

4th flash kernel .587 with fastool

5th install CWM

6th download the rom and put the zip on sd card

7th start into CWM

8th in CWM wipe full factory reset, dalkik and cache, wipe bat stat

9th in CWM format system then format data then format cache

10th install Zip on sd card

11th select options in AROMA and DON'T select wipe dalvik, cache, bat stat...

12th wait for install, reboot and enjoy. It works for me

"""για να μην σου κολλησει στο logo δωσε βαση στο 11th ειναι το πιο σημαντικο"""

 

Τα έκανα όλα αυτά αλλά το κινητό κόλλησε με το logo της SONY και δεν ξεκινούσε...

 

Τι κάνω τώρα, πως το επαναφέρω? Δεν ανταποκρίνεται με τίποτα, του έκανα και φλασάρισμα αλλά πάλι τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Τα έκανα όλα αυτά αλλά το κινητό κόλλησε με το logo της SONY και δεν ξεκινούσε...

 

Τι κάνω τώρα, πως το επαναφέρω? Δεν ανταποκρίνεται με τίποτα, του έκανα και φλασάρισμα αλλά πάλι τα ιδια...

 

επειδη και εμενα μου εκανε τις 2 πρωτες φορες τα ιδια... οταν το εκανα επαναφορα με SUS μου περασε κανονικα την 587. και μετα συνεχιζεις τη διαδικασια για να περασεις την Jelly-Sandwich.

φλασαρισμα με τι το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...