Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα με την ics η μπαταρια κραταει το ιδιο οπως με την gb? η μνημη ? o επεξεργαστης? γενικα τι διαφορες υπαρχουν?

 

Μνήμη, επεξεργαστής στα ίδια επίπεδα. Ισως λίγο πιο γρήγορο σε σημεία.

Απο κατανάλωση (αν και ειναι νωρίς ακόμη) έχω την εντύπωση οτι τρώει την μπαταρία πιο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πέρασα και εγώ την αναβάθμιση.

Είναι τουλάχιστον μια ευχάριστη ανανέωση για το κινητό.

Ευτυχώς το κινητό δε φαίνεται πιο αργό. Τώρα για θέματα σταθερότητας, αυτονομίας κτλ θα χρειαστεί λίγος καιρός για να βγάλουμε συμπεράσματα.

 

Μια ερώτηση που δεν αφορά στην αναβάθμιση:

Από τη πρώτη μέρα με το κινητό αυτό έχω κάποια προβλήματα σήματος. Όταν μιλάω, υπάρχουν περιπτώσεις όπου κόβεται η κλήση. Κοιτάω την οθόνη και βλέπω ότι όντως το κινητό έχει χάσει το σήμα του και μάλιστα για τόση διάρκεια αρκετή για να προλάβει να καλέσει και πάλι ο συνομιλητής και να έρθει ειδοποίηση σήματος.

Το φαινόμενο είναι πολύ πιο περιορισμένο όταν γίνεται χρήση bluetooth και κατά συνέπεια δεν κρατάω το κινητό.

Το δίκτυο μου είναι η Wind και δεν είχα τέτοιο πρόβλημα με τη προηγούμενη συσκευή. (magic)

Ήλπιζα για καμιά βελτίωση με το νέο λειτουργικό αλλά το φαινόμενο παρέμεινε. Υπάρχει άλλος με το ίδιο πρόβλημα;

 

Μάλλον εχεις επιλεγμενα στα δικτυα "Μονο WCDMA"

Ακολουθησε την πορεία ρυθμισεις>ασυρματο & δικτυα>δικτυα κινητης τηλεφωνιας (Περισσοτερα σε ICS εκδοση)>Λειτουργια Δικτυου και επιλεγεις "Μονο GSM" ή"WCDMA(προτιμ.)/GSM"

 

Επειδή το 3G δικτυο της WIND δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο αν στην περιοχή σου δεν εχει καλο 3G σημα,θα συνιστουσα να επιλεξεις το "μονο GSM" με το οποιο εχεις και οικονομια στην μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

πως κανω διαμορφωση της καρτας μννημης? πατησα μεσα απο το κινηυτο διαγραφη της καρτας sd ωστοσο τωρα που το συνδεσα στο pc δεν μου βγαζει φακελους για να βαλω τραγουδια και τετοια
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βάλω κάπως αυτά τα κουμπιά;

Όχι, τα έχεις σε hardware buttons, τι τα θέλεις σε software?

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μνήμη, επεξεργαστής στα ίδια επίπεδα. Ισως λίγο πιο γρήγορο σε σημεία.

Απο κατανάλωση (αν και ειναι νωρίς ακόμη) έχω την εντύπωση οτι τρώει την μπαταρία πιο γρήγορα...

 

ειναι ενα θεμα αυτο

Link to comment
Share on other sites

ειναι ενα θεμα αυτο

 

Εγώ δε το έχω τσεκάρει ακόμα..Από αύριο εντυπώσεις για μπαταρία..

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε το έχω τσεκάρει ακόμα..Από αύριο εντυπώσεις για μπαταρία..

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

θα περιμενω τοτε λιγο ακομη

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα ιδια την κοβω. Ειμαι στο 55% και ειναι ανοιχτο 20 ωρες. Χρηση: πολυ wifi, λιγο

3g ,μουσικη και ραδιοφωνο και αρκετα sms.

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα προγραμμα στην συνδεση μου και εβαλα 100ΜΒ ιντερνετ. κατεβασα το 3g watchdog pro( σπασμενο) και ενω μου δειχνει πως εχω φτασει στο 53,2% στην cosmote μου λεει (μεσω σμσ) πως εχω 0ΜΒ. τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Ας κανω ενα review απο τη μεχρι τωρα χρηση της ελληνικης εκδοσης ics.

1) Καλυτερος και ταχυτερος browser με εχτρα δυνατοτητες οπως δημιουργια φακελων

2) Καλυτερο UI στο gmail και στη μαμισια εφαρμογη.

3) Καλυτερη αισθηση στη κινηση του zoom και αντιστροφα. Δηλαδη η κινηση ειναι πιο "μελι" και εχεις τη δυνατοτητα να σερνεις την εικονα ενω εισαι σε zoom

4)Αυξηση της ελευθερης ram

5)Αυξηση του μεγεθους αρχειου των φωτογραφιων

6) Το λεγομενο speed dial δεν ειναι η αντιστοιχηση αριθμου τηλεφωνου με πληκτρο αλλα πατωντας ενα πληκτρο σου εμφανιζει τις αντιστοιχες επαφες που ειναι με το ιδιο αρχικο γραμμα

7) Ταχυτητα κινητου, διαρκεια μπαταριας χωρις καμια διαφορα δηλαδη καλη μεν αλλα δε πεταει κιολας (αλλωστε ποτε δε "πεταγε").

8) Το led δεν αναβει στις αναπαντητες και στα sms ενω αναβει σε ολα τα αλλα (emails, google talk, fb κτλ)

9) Τα sms εχουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 160 χαρακτηρες

10) Αλλαξε ο τροπος screenshot προς το χειροτερο, button on/of+volume down.

11) Προστεθηκαν κατι καλουδια του τυπου face detection για να ξεκλειδωνεις την οθονη και κατι αλλα ψιλολογια που απλα σου υπενθυμιζουν οτι ...ανανεωθηκες χωρις ομως να τρελαθεις κιολας

12) ψιλοκολληματακια και τετοια...εεε ολο και καπου καπου μπορει να εμφανιστουν αλλα μεσα στα φυσιολογικα πλαισια.

 

Συμπερασμα: Καλοδεχουμενη η ics αλλα πολυ κακο για το τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στην ICS στο full keyboard υποστηρίζει κάτι σαν το swype. εκτός και αν είναι το ίδιο το swype.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Μια ερωτηση σχετικα με το ηχειο του ΝΕΟ V ειναι καλυτερο και πιο δυνατο απο το xperia mini pro?

Απο ηχο πως παει?

 

Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.

 

Ευχαριστω.

Edited by Vangelakis4
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι στην ICS στο full keyboard υποστηρίζει κάτι σαν το swype. εκτός και αν είναι το ίδιο το swype.

και στη GB υποστηρίζεται η λειτουργία "Σύνταξη με ένα πέρασμα", θα το βρείς στις ρυθμίσεις >πληκτρολόγιο > Ρυθμίσεις εισαγωγή κειμένου.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ας κανω ενα review απο τη μεχρι τωρα χρηση της ελληνικης εκδοσης ics.

1) Καλυτερος και ταχυτερος browser με εχτρα δυνατοτητες οπως δημιουργια φακελων

2) Καλυτερο UI στο gmail και στη μαμισια εφαρμογη.

3) Καλυτερη αισθηση στη κινηση του zoom και αντιστροφα. Δηλαδη η κινηση ειναι πιο "μελι" και εχεις τη δυνατοτητα να σερνεις την εικονα ενω εισαι σε zoom

4)Αυξηση της ελευθερης ram

5)Αυξηση του μεγεθους αρχειου των φωτογραφιων

6) Το λεγομενο speed dial δεν ειναι η αντιστοιχηση αριθμου τηλεφωνου με πληκτρο αλλα πατωντας ενα πληκτρο σου εμφανιζει τις αντιστοιχες επαφες που ειναι με το ιδιο αρχικο γραμμα

7) Ταχυτητα κινητου, διαρκεια μπαταριας χωρις καμια διαφορα δηλαδη καλη μεν αλλα δε πεταει κιολας (αλλωστε ποτε δε "πεταγε").

8) Το led δεν αναβει στις αναπαντητες και στα sms ενω αναβει σε ολα τα αλλα (emails, google talk, fb κτλ)

9) Τα sms εχουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 160 χαρακτηρες

10) Αλλαξε ο τροπος screenshot προς το χειροτερο, button on/of+volume down.

11) Προστεθηκαν κατι καλουδια του τυπου face detection για να ξεκλειδωνεις την οθονη και κατι αλλα ψιλολογια που απλα σου υπενθυμιζουν οτι ...ανανεωθηκες χωρις ομως να τρελαθεις κιολας

12) ψιλοκολληματακια και τετοια...εεε ολο και καπου καπου μπορει να εμφανιστουν αλλα μεσα στα φυσιολογικα πλαισια.

 

Συμπερασμα: Καλοδεχουμενη η ics αλλα πολυ κακο για το τιποτα...

 

Τα sms εχουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 160 χαρακτηρες.πως το εκανες αυτο εγω αν ξεπερασω τους 70 γραφει sms1+10 και εχω κανει και την ρυθμιση στο xml αρχειο .επισης ειπε καποιος οτι στο arc/ray εχει κανονικα 160 ας ανεβασει το απκ να το εχουμε και εμεις

Edited by tolios32
Link to comment
Share on other sites

To 3g watchdog υπολογίζει τα δεδομένα απο την στιγμή ενεργοποίησης του και όχι σύμφωνα με το πακέτο που έχεις...!

Αν εσύ έχεις 100Μβ απο 1-30 κάθε μήνα και έβαλες το 3g watchdog 24/4, δεν θα σου δώσει σωστή πληροφόρηση...

Πίστεψε καλύτερα το SMS και επαλήθευσε (με την εταιρια - Cosmote) κάθε πότε "μηδενίζει" το πακέτο σου

 

αλλαξα προγραμμα στην συνδεση μου και εβαλα 100ΜΒ ιντερνετ. κατεβασα το 3g watchdog pro( σπασμενο) και ενω μου δειχνει πως εχω φτασει στο 53,2% στην cosmote μου λεει (μεσω σμσ) πως εχω 0ΜΒ. τι να κανω?

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

πως κανω διαμορφωση της καρτας μννημης? πατησα μεσα απο το κινηυτο διαγραφη της καρτας sd ωστοσο τωρα που το συνδεσα στο pc δεν μου βγαζει φακελους για να βαλω τραγουδια και τετοια

 

για να κανεις διαμορφωση συνδεσε το κινητο σου στον υπολογιστη και βαλε συνδεσιμότητα USB σε MSC. .πας στον "ο υπολογιστης μου" βρισκεις την καρτα μνημης σου πατας δεξι κλικ και διαμορφωση...μολις αποσυνδεσεις το κινητο ι φακελοι που χρειαζονται απο το συστημα ξαναδημιουργουνται...

Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω να βρω τους 2 οδηγους των zrx +lousou για φλασαρισματα κτλπ???
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

To 3g watchdog υπολογίζει τα δεδομένα απο την στιγμή ενεργοποίησης του και όχι σύμφωνα με το πακέτο που έχεις...!

Αν εσύ έχεις 100Μβ απο 1-30 κάθε μήνα και έβαλες το 3g watchdog 24/4, δεν θα σου δώσει σωστή πληροφόρηση...

Πίστεψε καλύτερα το SMS και επαλήθευσε (με την εταιρια - Cosmote) κάθε πότε "μηδενίζει" το πακέτο σου

 

εβαλα στο 3g ημερομηνια μηδενισεις την ημερομηνια που ενεργοποιηθηκε το πακετο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια που μπορω να βρω τους 2 οδηγους των zrx +lousou για φλασαρισματα κτλπ???

 

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android [uPDATED 6/4/2012]

Rooting στην έκδοση 4.0 ICS

τι αλλο θελεις?

Link to comment
Share on other sites

εβαλα στο 3g ημερομηνια μηδενισεις την ημερομηνια που ενεργοποιηθηκε το πακετο.

 

Μήπως δεν έχει ενημερωθεί η Cosmote ακόμα; Μήπως δε σου έχουν ενεργοποιήσει το πρόγραμμα;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

προτεινω στους διαχειριστες να φτιαξουν λιγο την πρωτη σελιδα και να προσθεσουν και τους οδηγους αυτους...

Link to comment
Share on other sites

αλλαξα προγραμμα στην συνδεση μου και εβαλα 100ΜΒ ιντερνετ. κατεβασα το 3g watchdog pro( σπασμενο) και ενω μου δειχνει πως εχω φτασει στο 53,2% στην cosmote μου λεει (μεσω σμσ) πως εχω 0ΜΒ. τι να κανω?

 

To 3g watchdog υπολογίζει τα δεδομένα απο την στιγμή ενεργοποίησης του και όχι σύμφωνα με το πακέτο που έχεις...!

Αν εσύ έχεις 100Μβ απο 1-30 κάθε μήνα και έβαλες το 3g watchdog 24/4, δεν θα σου δώσει σωστή πληροφόρηση...

Πίστεψε καλύτερα το SMS και επαλήθευσε (με την εταιρια - Cosmote) κάθε πότε "μηδενίζει" το πακέτο σου

 

εβαλα στο 3g ημερομηνια μηδενισεις την ημερομηνια που ενεργοποιηθηκε το πακετο.

 

Μήπως δεν έχει ενημερωθεί η Cosmote ακόμα; Μήπως δε σου έχουν ενεργοποιήσει το πρόγραμμα;

 

Έλεος !!! Αν δεν το έχετε καταλάβει εδώ μιλάμε για το SE XPERIA NEO V!!:offtopic:

Link to comment
Share on other sites

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εχεις επιλεγμενα στα δικτυα "Μονο WCDMA"

Ακολουθησε την πορεία ρυθμισεις>ασυρματο & δικτυα>δικτυα κινητης τηλεφωνιας (Περισσοτερα σε ICS εκδοση)>Λειτουργια Δικτυου και επιλεγεις "Μονο GSM" ή"WCDMA(προτιμ.)/GSM"

 

Επειδή το 3G δικτυο της WIND δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο αν στην περιοχή σου δεν εχει καλο 3G σημα,θα συνιστουσα να επιλεξεις το "μονο GSM" με το οποιο εχεις και οικονομια στην μπαταρια.

Όχι έχω κανονικά "WCDMA(προτιμ.)/GSM".

Καταλαβαίνω ότι το δίκτυο 3G δε θα πιανει παντού, αλλά γιατί δεν κάνει τη αλλαγή σε 2G ομαλά;

Υπενθυμίζω ότι είναι πρόβλημα και μάλιστα καθημερινό μόνο με αυτήν τη συσκευή.

Το "μονο GSM" δεν αποτελεί λύση... στην πραγματικότητα το 3G εχει καλύτερο σήμα από το 2G στο σπίτι μου.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Έλεος !!! Αν δεν το έχετε καταλάβει εδώ μιλάμε για το SE XPERIA NEO V!!:offtopic:

 

Θα σου πρότεινα να χαλαρώσεις λίγο και να περιορισεις τα θαυμαστικά σου και την επιθετικότητα σου. Προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε ένα φίλο που έχει πρόβλημα με το κινητό του. Δεν κάναμε έγκλημα

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...