Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά, καλό μεσημέρι!

Μόλις πήρα στα χέρια μου το πολυπόθητο κινητό.., αλλά μόλις έβαλα την κάρτα (cosmote) μου λέει ότι είναι κλειδωμένη......

Υ.Γ. έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες του φόρουμ....αλλά τώρα απλά χάθηκα....

Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα απο το reload it ετσι για να δοκιμασω 100ΜΒ ιντερνετ.το θεμα ειναι οτι το εβαλα να συνδεεται στο 3g δικτυο ενεργοποιησα και τα δεδομενα αλλα οταν ανοιγω το ιντερνετ δεν συνδεεται.χρειαζεται να κανω κατι αλλο?κατι ειχε παρει το ματι μου καμποσες σελιδες πισω αλλα δεν με βοηθησε ιδιαιτερα.καπου που επιλεγεις κατι προφιλ εχω επιλεξει το cosmote internet.

 

Πρέπει να περάσεις τις ρυθμίσεις APN του δικτύου σου, είτε χειροκίνητα, είτε με κάποιο πρόγραμμα όπως αυτό

(σημείωση, θα πρέπει να βρεις το αρχείο που ταιριάζει με το δίκτυό σου)

Για περισσότερα γράφεις στο google apn, και πας στο 6ο και στο 10ο αποτέλεσμα.

 

Υπάρχει οδηγός στις ποιο πίσω σελίδες,ψάξου λίγο και θα το βρείς,Γίνεται όμως το έχουν κανει κάποιοι εδω μέσα!

 

Μπορεί κάποιος που έχει περάσει το CWM να μου πεί απο εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1387832,πρέπει να κάνω αυτά που λέει μετά απο το 3ο βήμα και μετά; Η πρεπει να κάνω και το 1ο βήμα.

 

Ρε παιδια σας εχει τυχει να αναβει η οθονη στα καλα καθουμενα ενω δεν το πειραζετε;

 

Φίλε μου εγώ έχω περάσει το CWM, όμως είχα πρώτα κάνει root, δε γνωρίζω να σου πω αν απαιτείται. Τους drivers πρέπει να τους περάσεις, αλλιώς δε θα πετυχαίνει η εγκατάσταση του CWM (τουλάχιστον σε εμένα δεν πετύχαινε :O)

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον διαχειριστή να μεταφέρει τα νήματα που αφορούν την εγγύηση να μεταφερθούν σε κάποιο νέο, αναφέροντάς μας το σύνδεσμο. Κάνω μια τελευταία νύξη από μέρους μου στο παρών, ευελπιστώντας στην παροχή βοήθειας έστω και στον ελάχιστο αριθμό χρηστών που θα τη διαβάσουν:

Ότι και να διαβάζετε είτε από εμένα, είτε από τον runner70, είτε από οποιονδήποτε άλλο, μην τα λαμβάνετε ως ισχύοντα 100%, όταν και αν σας τύχει το εν θέματι ζήτημα, δεν έχετε παρά να απευθυνθείτε στις αρμόδιες αρχές για την παροχή συνδρομής

Edited by zxr

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλό μεσημέρι!

Μόλις πήρα στα χέρια μου το πολυπόθητο κινητό.., αλλά μόλις έβαλα την κάρτα (cosmote) μου λέει ότι είναι κλειδωμένη......

Υ.Γ. έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις σελίδες του φόρουμ....αλλά τώρα απλά χάθηκα....

Μπορεί να βοηθήσει κανείς; Ευχαριστώ!

 

ξεκλειδωσε την οθονη για να βαλεις το pin της καρτας...

 

@runner70

Προφανώς αναφέρεσαι στα λεγόμενα των yiapap και haHa στα δύο νήματα γνωστών site. Αυτό που δε λαμβάνεται υπόψιν όμως, είναι η μαγική φράση στο άρθρο 3 παράγραφος 5 του ν. 3043/02 "Σε κάθε περίπτωση επιφυλάσσεται η εφαρμογή των διατάξεων του Αστικού Κώδικα για την ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα ή έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων". Βρίσκεται κάτω από την παράγραφο που αναφέρεις (Η διάρκεια της εγγύησης πρέπει να είναι εύλογη... κλπ), και η οποία σε παραπέμπει στα αρ 554-555.

 

Ζητώ συγγνώμη για άλλο ένα offtopic, όμως το ζήτημα είναι πολύ σοβαρό για να αφήνουμε ασάφειες να πλανώνται γύρω του.

 

παρακαλω ας μεταφερθουν σε ενα νεο thread για να απαντησω εκει γιατι εδω δεν γινεται δουλεια

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προτιμήσω αυτό ή αυτό;

 

Και τα 2 κάνουν δουλειά απ'ότι λένε, εγώ προτίμησα το 2ο, αντάπτορα χωρίς μήκος καλωδίου δηλαδή με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Αμα θες απο Ελλαδα κοιτα αυτο και αυτο! Απο τον εν λογο καταστημα εχω ψωνισει αρκετες φορες και ειναι αξιοπιστο, τοσο στην ημερομηνια αποστολης οσο και στα προιοντα! :)

 

Φιλικα παντα..

Μηνάς! :)

 

Ακριβώς τα 2 αυτά πήρα από το εν λόγω μαγαζί!

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

διάβασα πως το neo v έχει UMTS (0,384 mbps), ενώ π.χ. το htc desire s έχει HSDPA (14,4 mbps). ξέρει να μου πει κάποιος τις διαφορές τους και που φαίνεται η διαφορά στη χρήση του δικτύου? (γιατί στα mbps η διαφορά είναι μεγάλη)
Link to comment
Share on other sites

διάβασα πως το neo v έχει UMTS (0,384 mbps), ενώ π.χ. το htc desire s έχει HSDPA (14,4 mbps). ξέρει να μου πει κάποιος τις διαφορές τους και που φαίνεται η διαφορά στη χρήση του δικτύου? (γιατί στα mbps η διαφορά είναι μεγάλη)

 

Που το διάβασες αυτό;

 

Το neo v έχει HSDPA.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να προτιμήσω αυτό ή αυτό;

 

Το 2ο ΔΕΝ είναι διαθέσιμο σε Ελλάδα. Επίσης, ένα τετοιο adaptor είναι λίγο "ογκώδες" κοντά στην είσοδο και ίσως "ευπαθές" σε κουνήματα, κλπ.

Θα προτιμούσα το 1ο λοιπόν!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο ΔΕΝ είναι διαθέσιμο σε Ελλάδα. Επίσης, ένα τετοιο adaptor είναι λίγο "ογκώδες" κοντά στην είσοδο και ίσως "ευπαθές" σε κουνήματα, κλπ.

Θα προτιμούσα το 1ο λοιπόν!

 

Ναι έχεις δίκιο.

 

Παρήγγειλα το 1ο και μαζί ένα microhdmi καλώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος/α ενδιαφέρεται να ξεκλειδώνει το κινητό κανοντας χρηση των φυσικών κουμπιων

το πιο κοντινο που καταφερα να βρω είναι αυτό:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1384058

ουσιαστικα ξεκλειδώνει πατώντας "home, menu"

 

 

Για όποιον/α θέλει ένα τρόπο να ανάβει το led φακο, κατα την δικη μου άποψη ο πιο καλός γρηγορος και ευχρηστος τρόπος αυτη την στιγμη είναι να χρησιμοποιήσει το notification toggle, και να τοποθετήσει ένα διακόπτη στο notification bar.

 

Για περισσοτερους διακόπτες στο notification bar (gps,bt,wifi κτλ) προσωπικα προτιμώ το statusbar mod, γιατί μπορεις να βάλεις πολλα toggles σε μία μόνο σειρά χωρίς να πιασει χώρο όλη την οθόνη, ένω στο notification toggle αν το κανεις αυτο σου ανοίγει νεο dialog (εχμ, λίστα με κουμπια; ) και απο εκει πλεον (απ)ενεργοποιεις ό,τι θέλεις.

 

με το mod το κάνεις αμεσα απο την πρώτη οθονη του notification bar, καθώς και με παρατεταμενο πάτημα σου ανοιγει την σελίδα με τα settings άμεσα,χρησιμο για να συνδεθείς π.χ. σε νέο δικτυο wifi η να κάνεις το κινητο bt discoverable.

 

αυτα μήπως γλιτώσει κανεις λίγο ψάξιμο,

τα έγραψα γρήγορα, sorry

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλά το είπες zxr,αν ΞΕΡΕΙΣ.Και επειδή η πλειονότητα εδώ μέσα (μαζί και εγώ) δεν ξέρουν προσπαθούμε με τον εύκολο τρόπο ας πούμε να πάρουμε ότι μπορούμε παραπάνω απο το κινητό.!

Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Αν σου δώσω το path και πας και αλλάξεις 6 τιμές σε ένα αρχείο δεν νομίζω ότι πρέπει να είσαι advanced user για να το κάνεις.

περιπου offtopic

απλα ενα συγκριτικο της καμερας του neo v με το k810i

χωρις φλας και με φλας

η πρωτη και η τριτη ειναι με το νεο ν

δυετερη και τεταρτη με το k810i

σορρυ αν ειναι offtopic απλως συγκρινω καμερα και φλας

Πολλές καταχρήσεις βλέπω!!!! :lol::p

Παιδιά σίγουρα έχει αναφερθεί το θέμα μου παλιότερα αλλά είναι αδύνατον να διαβάσω τόσες σελίδες..Θέλω να μου πείτε να μου εξιγείσετε τι εννοεί όταν λέει για ένα πρόγραμμα πως μπορώ να το κάνω (open your file manager and go to the root of your SD card)Είναι το πρώτο μου android κινητό καταπληκτικό.Ευχαριστώ

Οδηγός επιβίωσης για νέους χρήστες Android

 

Η συζήτηση περί εγγυήσεων μεταφέρθηκε εδώ. Συνεχίζουμε εκεί λοιπόν οπότε κρατάμε το παρόν καθαρό. Έγιναν όπως καταλαβαίνετε οι απαραίτητες μετακινήσεις/τροποποποιήσεις οπότε μην απορήσετε. :)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα.

Μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορώ να βάλω μια δική μου εικόνα ολόκληρη για φόντο!

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα.

Μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορώ να βάλω μια δική μου εικόνα ολόκληρη για φόντο!

Μπορείτε να βοηθήσετε;

 

Walpaper wizardrii

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου.Δεν υπάρχει δηλαδή άλλος τρόπος πέρα απο την εφαρμογή..

 

Δεν νομίζω. Ιδιομορφία του android είναι και όχι της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

@zxr "Πολλές καταχρήσεις βλέπω!!!! :lol::p"

χαχαχα! τι να κανουμε?? να περασει η ωρα!!

παντως ωραιες φωτο βγαζει τελικα το νεο ν εστω και χωρις xenon flash

 

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα.

Μου φαίνεται αδιανόητο να μην μπορώ να βάλω μια δική μου εικόνα ολόκληρη για φόντο!

Μπορείτε να βοηθήσετε;

 

ναι ρε παιδια και εγω τωρα που προσπαθησα παιζοντας με τις αναλυσεις δεν μπορω να το κανω

μου βγαζει την επιλογη για crop και χαλαει ολη η φωτο!

τι ,πορουμε να κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια και εγω τωρα που προσπαθησα παιζοντας με τις αναλυσεις δεν μπορω να το κανω

μου βγαζει την επιλογη για crop και χαλαει ολη η φωτο!

τι ,πορουμε να κανουμε?

 

Όποιος χρησιμοποιεί airdroid μπορεί να ορίσει wallpaper από το pc με καλύτερα αποτελέσματα.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρησιμοποιεί airdroid μπορεί να ορίσει wallpaper από το pc με καλύτερα αποτελέσματα.:cool:

 

δηλαδη πως φιλε μου?

εγω χρησιμοποιω airdroid

αν ειναι oftopic να σβηστει και απαντα μου μεσω pm

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτή έχω και εγώ και παίζει πολύ καλά και νομίζω και με καλά νούμερα

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πως φιλε μου?

εγω χρησιμοποιω airdroid

αν ειναι oftopic να σβηστει και απαντα μου μεσω pm

 

Μπες στο airdroid στις φωτό του κινητού κάτω από κάθε φωτό έχει επιλογή set as wallpaper.:cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο airdroid στις φωτό του κινητού κάτω από κάθε φωτό έχει επιλογή set as wallpaper.:cool:

 

δεν γινετε τιποτα! βαζω μια ωραια φωτο που εχω και κανω οτι λες

αλλα μου βαζει μονο του κατι ασχετες σαν wall paper

Link to comment
Share on other sites

Που το διάβασες αυτό;

 

Το neo v έχει HSDPA.

 

 

έβλεπα συγκρίσεις κινητών εδώ : http://geekaphone.com/compare/Sony-Ericsson-Xperia-neo-V-vs-HTC-Desire-S , στην κατηγορία network λέει "network UMTS (0,384 mbps)". Επίσης έχω δει σε κριτικές που το αναφέρουν σαν αρνητικό για το κινητό, αλλά δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

δεν γινετε τιποτα! βαζω μια ωραια φωτο που εχω και κανω οτι λες

αλλα μου βαζει μονο του κατι ασχετες σαν wall paper

 

 

 

 

 

Δηλαδή κάνεις κάτι τέτοιο και σου βγάζει άσχετα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...