Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Η θεία μου έχει πάρει το neo v και θέλω να περάσω όλες τις επαφές που έχει αποθηκευμένες στο κινητό και στον Η/Υ (outlook). Πως μπορώ να το κάνω; Έχω κατεβάσει το πρόγραμμα pc companion της sony ericsson, αλλα στην επιλογή sync δεν περνάει όλες τις επαφές στο outlook. Συγχρόνισε μόνο 24 επαφές με gmail και outlook, όσες δλδ είχαν και e-mail και τηλέφωνο στα στοιχεία τους.

 

Επίσης όταν το συνδέω με τον Η/Υ βγάζει μήνυμα ότι υπάρχει νέα έκδοση λογισμικού. Στην αναβάθμηση χάνονται επαφές, αρχεία κτλ απο το κινητό ή όχι;

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα ... ή όχι;

 

Καλημέρα!

Για τσέκαρε αυτό το πρόγραμμα!

MyPhoneExplorer

http://www.fjsoft.at/en/downloads.php

 

Τώρα,για την αναβάθμιση...

Προφανώς εννοείς την έκδοση .62.

Με την αναβάθμιση δε χάνονται επαφές/αρχεία.

Αλλά εσύ κάνε καλού κακού ένα backup των επαφών στην sd και μετά ένα sync με ένα gmail λογαριασμό

(Στον κατάλογο πάτα το Κουμπί Επιλογών->Δημ.αντ.ασφ.επ.)

Απλώς να ξέρεις πως σε αυτήν την έκδοση δεν έχει βγει ακόμα κάποιος εύκολος και αξιόπιστος τρόπος root του κινητού!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!

 

Καλημέρα σε όλους. Η θεία μου έχει πάρει το neo v και θέλω να περάσω όλες τις επαφές που έχει αποθηκευμένες στο κινητό και στον Η/Υ (outlook). Πως μπορώ να το κάνω; ...

 

η καλύτερη -μακράν- εφαρμογή για συγχρονισμό επαφών-ημερολογίου-notes κλπ από το Outlook είναι το MyPhoneExplorer, όπως είπε ο myweca.

εγκαθιστάς στο PC κ στο κινητό τους clients, κουμπώνεις το κινητό στο PC κ η παραμετροποίηση για την επικοινωνία κ τη μεταφορά είναι κορυφαία!!!

 

 

 

 

ερώτηση προς τους επαΐοντες:

έχω μπλέξει με το καλώδιο σύνδεσης-φόρτισης.

3-4 που έχω αγοράσει (microUSB σε USB type A) δε φορτίζουν το κινητό κ ταυτόχρονα χάνεται η SD. παίζει "πονηριά" της SONY, όπως έκανε παλιά η CREATIVE με τα καλώδια των ZEN?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!

 

 

 

η καλύτερη -μακράν- εφαρμογή για συγχρονισμό επαφών-ημερολογίου-notes κλπ από το Outlook είναι το MyPhoneExplorer, όπως είπε ο myweca.

εγκαθιστάς στο PC κ στο κινητό τους clients, κουμπώνεις το κινητό στο PC κ η παραμετροποίηση για την επικοινωνία κ τη μεταφορά είναι κορυφαία!!!

 

 

ερώτηση προς τους επαΐοντες:

έχω μπλέξει με το καλώδιο σύνδεσης-φόρτισης.

3-4 που έχω αγοράσει (microUSB σε USB type A) δε φορτίζουν το κινητό κ ταυτόχρονα χάνεται η SD. παίζει "πονηριά" της SONY, όπως έκανε παλιά η CREATIVE με τα καλώδια των ZEN?

Έγω δεν έχω προβλήματα με τα καλώδια έχω καμιά 10αριά τέτοια γιατί τα χάνω συνέχεια και όποιο έχω δοκιμάσει παίζει μια χαρά.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να κατεβάσω εφαρμογές απο το Android Market απο τον υπολογιστή μου και λεει δεν βρεθηκε το τηλεφωνο! Τι κάνω λαθος?
Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει το κινητο και το χρησιμοποιει μαζι με το bluetooth MW600 εχει παρατηρησει οτι οταν απομακρυνεται το bluetooth απο το κινητο χανεται η συνδεση μεταξυ τους και δεν ξαναεπανερχεται αυτοματα οταν βρεθουν παλι κοντα? διορθωνεται αυτο καπως?

Το ίδιο θέμα έχω και εγώ, όχι απλά δεν συνδέεται αυτόματα εκ νέου, αλλά όταν πατήσεις το πλήκτρο κλησης στο mw600 για να επανασυνδεθεί, ενεργοποιεί και τις φωνητικές εντολές της google.

ερώτηση προς τους επαΐοντες:

έχω μπλέξει με το καλώδιο σύνδεσης-φόρτισης.

3-4 που έχω αγοράσει (microUSB σε USB type A) δε φορτίζουν το κινητό κ ταυτόχρονα χάνεται η SD. παίζει "πονηριά" της SONY, όπως έκανε παλιά η CREATIVE με τα καλώδια των ZEN?

Μάλλον έτυχες σε "περίεργο" καλώδιο. Εγώ και όποιο καλώδιο και αν έχω χρησιμοποιήσει (και πιστεψε με είναι αρκετά) λειτουργεί κανονικά.

Προσπαθώ να κατεβάσω εφαρμογές απο το Android Market απο τον υπολογιστή μου και λεει δεν βρεθηκε το τηλεφωνο! Τι κάνω λαθος?

Μήπως δεν έχεις συνδεθεί με τον ίδιο λογαριασμό που έχεις και στο κινητό; Επιλέγεις την συσκευή στο πλαίσιο "Επιλέξτε συσκευή για εγκατάσταση; Μήπως έχεις κλειστό το wi-fi ή τα data στο κινητό (ανάλογα με το τί χρησιμοποιείς);

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια! Τελικα να κάνουμε την αναβάθμιση σε .62 ή οχι; γιατι εχω ψηλομπερδευτει!

 

Οπως έχει ειπωθεί,άν είσαι root στην .42 και δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα με επανεκκινήσεις και άλλα τέτοια ψιλοπροβλήματα που είχαν κάποιοι,δεν χρειάζεται να κάνεις την αναβάθμιση.Απλά περιμένουμε όπως και εγώ να βγεί εργαλείο για root στην .62 έκδοση και θα την κάνουμε μετά την αναβάθμιση.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχει ειπωθεί,άν είσαι root στην .42 και δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα με επανεκκινήσεις και άλλα τέτοια ψιλοπροβλήματα που είχαν κάποιοι,δεν χρειάζεται να κάνεις την αναβάθμιση.Απλά περιμένουμε όπως και εγώ να βγεί εργαλείο για root στην .62 έκδοση και θα την κάνουμε μετά την αναβάθμιση.

Οχι δεν εχω πειράξει τιποτα στο κινητό! Απλα ειπα μηπως εχει τιποτα καινούριο με αυτην την αναβάθμιση! Για το android 4 ξέρουμε τίποτα ποτε θα βγει τελικά και για το κινητό μας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Ενδιαφέρομαι για το Neo V και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει camera button(ίσως είναι ρητορική η ερώτηση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος :) )

Θα εκτιμούσα επίσης αν κάποιος μπορεί να ανεβάσει μια φωτογραφία για να έχω μια ιδέα για την κάμερα του.

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχει βγει ροοτ για την 62?επισης αν το κανω ροοτ δεν μπορω να συγχρονισω μειλ κτλ?γιατι καπου το πηρε το ματι μου αυτο!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

Ενδιαφέρομαι για το Neo V και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει camera button(ίσως είναι ρητορική η ερώτηση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος :) )

Θα εκτιμούσα επίσης αν κάποιος μπορεί να ανεβάσει μια φωτογραφία για να έχω μια ιδέα για την κάμερα του.

Ευχαριστώ!!

 

εννοειτε πως εχει camera button

μονο το ray δεν εχει

τωρα για φωτο πολυς καλες βγαζει την μερα

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχει βγει ροοτ για την 62?επισης αν το κανω ροοτ δεν μπορω να συγχρονισω μειλ κτλ?γιατι καπου το πηρε το ματι μου αυτο!

Root για την .62 με εξίσου απλό τρόπο όπως στην .42 δεν υπαρχει ακόμη. Υπάρχει ένας αρκετά "βασανιστικός" τρόπος ο οποίος περιγράφεται μερικές σελίδες πριν. Στην ουσία διατηρείς τον kernel της .42. Το root δεν πρόκειται να επηρεάσει την λειτουργία του κινητού σου, απλά σου δίνει δικαιώματα super user, οπότε δεν τίθεται θέμα συγχρονισμού...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω πειράξει τιποτα στο κινητό! Απλα ειπα μηπως εχει τιποτα καινούριο με αυτην την αναβάθμιση! Για το android 4 ξέρουμε τίποτα ποτε θα βγει τελικά και για το κινητό μας;

Μάρτιο - Απρίλιο.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

sync

από που κανεις και πως ?

Πρέπει να έχεις gmail λογαριασμό ενεργοποιημένο και να είσαι συνδεδεμένος με wifi...

Εγώ τουλάχιστον το έκανα όντας συνδεδεμένος στο internet με wifi...

 

πας ρυθμίσεις --> Λογαριασμοί και συγχρονισμός --> Ενεργοποίηση αυτόματου συγχρονισμού και στη συνέχεια...

 

Διαχείριση λογαριασμών --> πατάς πάνω στο λογαριασμό σου --> και από το πλήκτρο ενεργειών ( το δεξί ) δίνεις να γίνει συγχρονισμός τώρα...

Link to comment
Share on other sites

sync

από που κανεις και πως ?

 

Καταρχάς περνάς το gmail λογαριασμό σου στο κινητό (αυτόν που χρησιμοποιείς για να κατεβάζεις εφαρμογές από το Market). Μετά πας στις Επαφές, πατάς το Κουμπί Επιλογών, μετά Ρυθμίσεις, Λογαριασμοί & Συγχρ.

Επιλέγεις το gmail λογαριασμό σου και πατάς Συγχρονισμός Επαφές.

Μόλις τελειώσει ο Συγχρονισμός (κανά 2 λεπτο και λιγότερο κάνει) οι επαφές σου βρίσκονται και στο gmail σου!

 

Με προλάβανεεεεε!

:p

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Με τη 0.42 ουτε ενα ρεσταρτ..

Με τη 0.62 το πρωτο ρεσταρτ πριν λιγο κ χωρις να το ζορισω,ενα μήνυμα έγραφα απλά:mad:

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Με τη 0.42 ουτε ενα ρεσταρτ..

Με τη 0.62 το πρωτο ρεσταρτ πριν λιγο κ χωρις να το ζορισω,ενα μήνυμα έγραφα απλά:mad:

 

καλο και αυτο!!

μην αγχωνεσε τυχαιο θα ηταν πιστευω

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θέλω να πιστεύω κ γω ότι ήταν τυχαίο.αν συνεχιστεί θα ξαναπερασω την 0.62 με επιδιόρθωση

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω την εξης ερωτηση.επειδη θελει να τοπαρει μια φιλη θελει να ξερει αν υπαρχει προβλημα που ειναι φτιαγμενο απο ανακυκλωσιμα υλικα(cd,πλαστικα μπουκαλια κ.α)δηλαδη αν ειναι βλαβερο αυτο.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να κανω την εξης ερωτηση.επειδη θελει να τοπαρει μια φιλη θελει να ξερει αν υπαρχει προβλημα που ειναι φτιαγμενο απο ανακυκλωσιμα υλικα(cd,πλαστικα μπουκαλια κ.α)δηλαδη αν ειναι βλαβερο αυτο.ευχαριστω.

 

δεν πιστευω φιλε

ετσι και αλλιως πολλα πραγματα ειναι φτιαγμενα απο ανακυκλωσιμα υλικα

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας απεγκατάσταση ή διαγραφή μιας εφαρμογής το αρχειο .apk παραμένει στην κάρτα;

 

ναι παραμενουν στην καρτα

Link to comment
Share on other sites

ναι παραμενουν στην καρτα

 

Κι αν θελουμε να τα διαγραψουμε κι αυτα; Εκτος απο την συνδεση με το pc και διαγραφη τους απο εκει, υπαρχει αλλος τροπος; Καποιο file manager ή το Titanium;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...