Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πηγαίνω στις εφαρμογές και βλέπω αυτες που έχω κατεβάσει. Απο τις 16 μόλις οι 3 μεταφέρονται στην sd....:X:wacko:

 

Απο οτι κατάλαβα η μόνη λύση είναι το root, ωστε να σβήσω αυτες που υπήρχαν απο πριν...

 

Η λάθος κατάλαβα?

 

Αυτες που κατεβαζεις απο το μαρκετ μερικες υποστηριζουν μετακινηση σε sd.αυτες που εχει ηδη το κινητο κ δε μπορεις να της βγαλεις τοτε root.

Εγω που δε μπορω να βγαλω την sd απο την θεση της;!

Θελω να βαλω την sd απο το x8 στο neo v.πειραζει να τη βαλω χωρις να βγαλω οτι εχει μεσα απο αρχεια;

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδιά εσείς που κάνατε root ποιες εφαρμογές πιστεύετε δν χρειάζονται και τις σβήσατε?

 

Εγω εσβησα το fun n download αν το ειπα καλα κ σκεφτομαι να βγαλω το update center

 

Sent from my X8 black using Tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενημερώσω για κάποιες δοκιμές που έκανα. Πέρασα πρόγραμμα για πλοήγηση. Αφού το έκανα το έβγαλα έξω για να το τεσταρω. Οταν το έκλεισα μετά από λίγο πάλι έκανε επανεκκίνηση. Μόνο αν το κλείσεις χειροκίνητα σταματάει μετά να κάνει επανεκκινήσεις. Μπήκα μετα στη διαχείρηση εφαρμογών και τερμάτισα το crash monitor to update service και to fun κατι. Μετά βγήκα πάλι έξω και έβαλα το gps. Καμιά επανεκκίνηση εδώ και 1.5 μέρα. Οπότε είναι καθαρά θέμα software και όχι Hardware όπως διαβάζω σε αρκετά site.

 

Θα δοκιμάσω να κάνω root σήμερα. Και να δω τι μπορώ να σβήσω. Σκέφτομαι πριν το κάνω να κάνω ένα reinstall το software μέσω Seus.Να δω αν όντως υπάρχει κάποιο bug στο Original λογισμικό.

 

Το κινητό κατά τ άλλα το ευχαριστιέμαι μέρα με τη μέρα όλο και περισσότερο.

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

παιδια διαγραψα κατι προγραμματακια που ειχε το κινητο απο μονο του, πως μπορω να τα επαναφερω? με επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων ή με ξαναεγκατασταση της official rom με clockwork?
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενημερώσω για κάποιες δοκιμές που έκανα. Πέρασα πρόγραμμα για πλοήγηση. Αφού το έκανα το έβγαλα έξω για να το τεσταρω. Οταν το έκλεισα μετά από λίγο πάλι έκανε επανεκκίνηση. Μόνο αν το κλείσεις χειροκίνητα σταματάει μετά να κάνει επανεκκινήσεις. Μπήκα μετα στη διαχείρηση εφαρμογών και τερμάτισα το crash monitor to update service και to fun κατι. Μετά βγήκα πάλι έξω και έβαλα το gps. Καμιά επανεκκίνηση εδώ και 1.5 μέρα. Οπότε είναι καθαρά θέμα software και όχι Hardware όπως διαβάζω σε αρκετά site.

 

Θα δοκιμάσω να κάνω root σήμερα. Και να δω τι μπορώ να σβήσω. Σκέφτομαι πριν το κάνω να κάνω ένα reinstall το software μέσω Seus.Να δω αν όντως υπάρχει κάποιο bug στο Original λογισμικό.

 

Το κινητό κατά τ άλλα το ευχαριστιέμαι μέρα με τη μέρα όλο και περισσότερο.

 

Ποιό πρόγραμμα πέρασες; Κλειδώνει γρήγορα το gps;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ενημερώσω για κάποιες δοκιμές που έκανα. Πέρασα πρόγραμμα για πλοήγηση. Αφού το έκανα το έβγαλα έξω για να το τεσταρω. Οταν το έκλεισα μετά από λίγο πάλι έκανε επανεκκίνηση. Μόνο αν το κλείσεις χειροκίνητα σταματάει μετά να κάνει επανεκκινήσεις. Μπήκα μετα στη διαχείρηση εφαρμογών και τερμάτισα το crash monitor to update service και to fun κατι. Μετά βγήκα πάλι έξω και έβαλα το gps. Καμιά επανεκκίνηση εδώ και 1.5 μέρα. Οπότε είναι καθαρά θέμα software και όχι Hardware όπως διαβάζω σε αρκετά site.

 

Θα δοκιμάσω να κάνω root σήμερα. Και να δω τι μπορώ να σβήσω. Σκέφτομαι πριν το κάνω να κάνω ένα reinstall το software μέσω Seus.Να δω αν όντως υπάρχει κάποιο bug στο Original λογισμικό.

 

Το κινητό κατά τ άλλα το ευχαριστιέμαι μέρα με τη μέρα όλο και περισσότερο.

 

Παρατήρησα κι εγω κατι παρόμοιο. Για ποιο λόγο αποφάσισες να τερματίσεις αυτές τις δυο εφαρμογές; Με τι εχουν να κάνουν αυτες οι εφαρμογές; Μηπως αν τις διαγράφαμε τελείως να απαλλασσόμασταν κι απο αυτές τις επανεκκινήσεις;

Edited by MonDeChristo
Link to comment
Share on other sites

http://viewitem.eim.ebay.gr/CRYSTAL-HARD-CASE-FOR-SONY-XPERIA-NEOSCREEN-PROTECTOR/230661479505/item?transId=654493619013

 

Παιδιά σήμερα μου ήρθε αυτή η θήκη και το προστατευτικό οθόνης!

Τα παρήγγειλα την Παρασκευή, σε μια βδομάδα δηλαδή τα είχα σπίτι μου!

 

Το προστατευτικό οθόνης πολύ καλό, θέλει κλασικά προσοχή καθώς το βάζεις, αλλά μπαίνει με τέτοιο τρόπο που ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες λάθους!

 

Η θήκη καλούτσικη!

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, σκληρή, δεν εμποδίζει κουμπιά της συσκευής αλλά:

Όσες φορές κι αν το προσπάθησα, "παγιδεύεται" αέρας στο πίσω μέρος της και κάνει αντιαισθητικές "bubbles" αέρα σε κάποια σημεία! Και δεν έχω καταφέρει την τοποθετήσω σωστά!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι αυτές οι εφαρμογές τρέχουν χωρίς εγώ να κάνω κάτι. Ξεκινάνε και τρέχουν μόνες τους. Και αν για κάποιο λόγο κρασάρει το κινητό τότε η εφαρμογή crash monitor δεν κάνει καλά τη δουλειά της. Αρα?? Delete.

 

Πέρασα το Sygic Aura με τον ελληνικό χάρτη. Το gps κλειδώνει σε δευτερόλεπτα. Πολύ πιο γρήγορο από το Navigon που είχα στο Χ10 μινι. Στη λειτουργία χάρτη 3D όμως δεν κυλάει τόσο ομαλά. Πάει κάπως διακεκομμένα. Ενώ στο 2D πάει μια χαρά.

 

Θέλω να φορτίσω κανα 2-3 φορές καλά την μπαταρία και μετά θα πειραματιστώ με το ροοτ κλτ. Πάντως οι επανεκκινήσεις δεν είναι λόγος για επιστροφή. Και ειδικά όταν θα χρειαστεί να περιμένεις 1-2 βδομάδες να σου φέρουν άλλο. Και ποιος λέει ότι και το άλλο δεν θα κάνει κάτι.

Galaxy Note 4 SM-N910F
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν το έχουν παρατηρήσει και ψάχνουν να το αγοράσουν, από σήμερα υπάρχει διαθεσιμότητα στο site του Πλαίσιο όπως και της Vodafone. Επίσης, υποθέτω πως υπάρχουν και σε καταστήματα, μιας και σήμερα με πήραν από το τοπικό κατάστημα της Vodafone να πάω να παραλάβω (ενώ μέχρι κι εχθές δεν υπήρχαν κομμάτια).
Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το πηρα τελικα το κινητακι και σε 2 μερουλες του τα κανα ολα!!Το rootαρα σε 15 δευτερα με τον εκπληκτικο οδηγο πανευκολα και απροβληματιστα (οσο θυμαμαι τι ειχα περασει για να flashαρω το Arena μου τρελαινομαι) , του περασα Sygic Aura με ελληνικη πλοηγηση , κατεβασα και ακτι εφαρμογες και ολα καλα!!Ουτε τριξιματα ουτε restart ουτε τπτ!Φτου να μη το ματιασω!Εχω 2 αποριες που θελω βοηθεια...

1η : Ποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες του κινητου να σβησω για να μη φορτωνει τοση μνημη?Εννοειται οτι κατεβασα Titanium Backup...

 

2η : Αντι για task killer χρησιμοποιω το Autokiller memory αφου το θεωρω ασφαλεστερο και καλυτερο συμφωνα παντα με αυτα που διαβασα...Το εχω ρυθμισει στο προφιλ Extreme...Ειναι οκ ή ειναι πολυ για το συγκεκριμενο?

 

Αααααα και θελω και ενα καλο widget καιρου σε φαση Htc αν εχετε να προτεινετε κατι...

 

Υ.Γ. Τετοια πλακα με κινητο εχω να παθω απο τοτε που πηρα το 5800 μετα το Κ750i που ειχα...Κανει τα παντα και συμφερει!! 15,60 μου βγηκε με την επιδοτηση!!

Link to comment
Share on other sites

δηλ ρε παιδες μπορω να αγορασω αλλη θηκη? γιατι το εχουν μονο σε ασπρο και μαυρο-μπλε που ειναι και ψιλοαπαιδια..

α και μεγαλυτερο μειονεκτημα του η πλαστικουρα απο πισω ειδικα οταν το συγκρινεις με τα αλλα κινητα (σαγρε, σκληρο πλαστικο κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί μου έκανε κι εμένα 2-3 επανεκκινησεις κολλητά.

Αυτό πού υποψιαστικα είναι η μπαταρία η οποία χθες που το ανοιξα για να αλλάξω κάρτα,

δίνει την αίσθηση ότι κάθεται κάπως χαλαρά στη συσκευή.

Επειδή κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι σαν λύση προτείνεται να μπει ένα κομμάτι χαρτί ανάμεσα στη μπαταρία και τη συσκευή , το έβαλα στο κάτω μέρος εκεί που αφήνει ένα μικρό κενό η μπαταρία και από εκείνη τη ώρα τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα.

Να σημειώσω ότι το κινητό το έχω περίπου 20 μέρες στην κατοχή μου και μέχρι χτες δεν είχα το θέμα με τις επανεκκινησεις.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια το πηρα τελικα το κινητακι και σε 2 μερουλες του τα κανα ολα!!Το rootαρα σε 15 δευτερα με τον εκπληκτικο οδηγο πανευκολα και απροβληματιστα (οσο θυμαμαι τι ειχα περασει για να flashαρω το Arena μου τρελαινομαι) , του περασα Sygic Aura με ελληνικη πλοηγηση , κατεβασα και ακτι εφαρμογες και ολα καλα!!Ουτε τριξιματα ουτε restart ουτε τπτ!Φτου να μη το ματιασω!Εχω 2 αποριες που θελω βοηθεια...

1η : Ποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες του κινητου να σβησω για να μη φορτωνει τοση μνημη?Εννοειται οτι κατεβασα Titanium Backup...

 

2η : Αντι για task killer χρησιμοποιω το Autokiller memory αφου το θεωρω ασφαλεστερο και καλυτερο συμφωνα παντα με αυτα που διαβασα...Το εχω ρυθμισει στο προφιλ Extreme...Ειναι οκ ή ειναι πολυ για το συγκεκριμενο?

 

Αααααα και θελω και ενα καλο widget καιρου σε φαση Htc αν εχετε να προτεινετε κατι...

 

Υ.Γ. Τετοια πλακα με κινητο εχω να παθω απο τοτε που πηρα το 5800 μετα το Κ750i που ειχα...Κανει τα παντα και συμφερει!! 15,60 μου βγηκε με την επιδοτηση!!

 

Ποιον οδηγό χρησιμοποίησες για root?

Link to comment
Share on other sites

Ποιον οδηγό χρησιμοποίησες για root?

 

λογικα αυτον http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319799

MrZisis
Just a tech savvy gamer ...

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια αξιζει η αγορα του απο οτι βλεπω, μια ερωτηση απο μενα το μεγαφωνακι του ειναι αρκετα δυνατο η ειναι ξεψυχισμενο΄:!:
Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια αξιζει η αγορα του απο οτι βλεπω, μια ερωτηση απο μενα το μεγαφωνακι του ειναι αρκετα δυνατο η ειναι ξεψυχισμενο΄:!:

Loud and Clear!!! Πολύ καλό και δυνατό ηχείο!!!

Σήμερα το πρωί μου έκανε κι εμένα 2-3 επανεκκινησεις κολλητά.

Αυτό πού υποψιαστικα είναι η μπαταρία η οποία χθες που το ανοιξα για να αλλάξω κάρτα,

δίνει την αίσθηση ότι κάθεται κάπως χαλαρά στη συσκευή.

Επειδή κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι σαν λύση προτείνεται να μπει ένα κομμάτι χαρτί ανάμεσα στη μπαταρία και τη συσκευή , το έβαλα στο κάτω μέρος εκεί που αφήνει ένα μικρό κενό η μπαταρία και από εκείνη τη ώρα τουλάχιστον δεν έχω πρόβλημα.

Να σημειώσω ότι το κινητό το έχω περίπου 20 μέρες στην κατοχή μου και μέχρι χτες δεν είχα το θέμα με τις επανεκκινησεις.

Χαρτι κάτω από τη μπαταρία; Το μόνο που θα καταφέρεις έτσι είναι να πιέσεις ακόμη περισσότερο τις επαφές και μετά σίγουρα δεν θα κάνει επαφή! Δεν νομίζω να σου κάνει επανεκκινήσεις από αυτό, αν δεν πατούσε σωστά η μπαταρία η συσκευή απλά θα έκλεινε, δεν θα έκανε επανεκκινήσεις! Η λύση με την συσκευασία του "Depon" :p είναι για τα τριξήματα στο πλάι!!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το crashmonitor τι ρολο βαραει?

Το update center λεω να το βγαλω.θα δημιουργησει προβλημα;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ από μένα!

 

ευτυχής κ εγώ, το έχω μερικές ώρες στα χέρια μου κ δεν το χορταίνω.

 

συνηθισμένος από το ΟΜΝΙΑ i900, ετούτο είναι σα λεπτεπίλεπτο παιχνιδάκι με απίστευτη ταχύτητα κ απόκριση. τούμπανο λέμε!!!

 

μερικές ερωτήσεις:

1. για internet μόνο wifi κ data παίζει? δεν υπάρχει τρόπος σύνδεσης κ ενημέρωση μέσω του Η/Υ με το usb καλώδιο?

 

2. το timescape παίζει να το αφαιρέσω? με χαλάει πολύ!

 

3. κάθε φορά που συνδέεται με τον Η/Υ ζητάει να εγκαταστήσει το λογισμικό επικοινωνίας, παρ' ότι το έκανα από την αρχή. το βλέπει κανονικά, τόσο στη διαχείριση συσκευών, όσο κ στον explorer σαν αποθηκευτικό χώρο.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by otakis
Link to comment
Share on other sites

 

Σωστό, αυτός είναι.

 

τελικα παιδια αξιζει η αγορα του απο οτι βλεπω, μια ερωτηση απο μενα το μεγαφωνακι του ειναι αρκετα δυνατο η ειναι ξεψυχισμενο΄:!:

Ενοχλητικά δυνατό θα έλεγα!

Αυτο το crashmonitor τι ρολο βαραει?

Το update center λεω να το βγαλω.θα δημιουργησει προβλημα;

Όχι. Έτσι κι αλλιώς update με το Companion θα κάνεις.

 

1. για internet μόνο wifi κ data παίζει? δεν υπάρχει τρόπος σύνδεσης κ ενημέρωση μέσω του Η/Υ με το usb καλώδιο?

2. το timescape παίζει να το αφαιρέσω? με χαλάει πολύ!

1) Internet από το pc στο κινητό μέσω usb δεν γίνεται. Μπορείς να δώσεις όμως δίκτυο στο κινητό μέσω wifi κάνοντας το pc σου hotspot.

 

2) Λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά σιγούρεψέ το.

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Loud and Clear!!! Πολύ καλό και δυνατό ηχείο!!!

 

Χαρτι κάτω από τη μπαταρία; Το μόνο που θα καταφέρεις έτσι είναι να πιέσεις ακόμη περισσότερο τις επαφές και μετά σίγουρα δεν θα κάνει επαφή! Δεν νομίζω να σου κάνει επανεκκινήσεις από αυτό, αν δεν πατούσε σωστά η μπαταρία η συσκευή απλά θα έκλεινε, δεν θα έκανε επανεκκινήσεις! Η λύση με την συσκευασία του "Depon" :p είναι για τα τριξήματα στο πλάι!!

 

Αυτό το χαρτάκι για να σταματήσουν τα τριξίματα που ακριβώς μπαίνει ρε παιδιά? Μπορεί να ανεβάσει κανείς φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Loud and Clear!!! Πολύ καλό και δυνατό ηχείο!!!

 

Χαρτι κάτω από τη μπαταρία; Το μόνο που θα καταφέρεις έτσι είναι να πιέσεις ακόμη περισσότερο τις επαφές και μετά σίγουρα δεν θα κάνει επαφή! Δεν νομίζω να σου κάνει επανεκκινήσεις από αυτό, αν δεν πατούσε σωστά η μπαταρία η σ,υσκευή απλά θα έκλεινε, δεν θα έκανε επανεκκινήσεις! Η λύση με την συσκευασία του "Depon" :p είναι για τα τριξήματα στο πλάι!!

 

Αυτό με το Depon το γνωρίζω αλλά εγω προτίμησα το υπόθετο!:p

Kι όμως,κάπου στο forum.xda-developers.com,το έδινε σαν λύση στο πρόβλημα!Απο την άλλη,μη φανταστείς οτι εβαλα και κάνα χοντρό κομμάτι,ενα χαρτάκι πολύ μικρό ισα,για να μην κάνει τζόγο πάνω κάτω η μπαταρία,δεν νομίζω να πιεζονται και τόσο οι επαφές της.

Η ουσία είναι οτι μεχρι τώρα είναι ολα οκ.:)

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ από μένα!

 

ευτυχής κ εγώ, το έχω μερικές ώρες στα χέρια μου κ δεν το χορταίνω.

 

συνηθισμένος από το ΟΜΝΙΑ i900, ετούτο είναι σα λεπτεπίλεπτο παιχνιδάκι με απίστευτη ταχύτητα κ απόκριση. τούμπανο λέμε!!!

 

μερικές ερωτήσεις:

1. για internet μόνο wifi κ data παίζει? δεν υπάρχει τρόπος σύνδεσης κ ενημέρωση μέσω του Η/Υ με το usb καλώδιο?

 

2. το timescape παίζει να το αφαιρέσω? με χαλάει πολύ!

 

3. κάθε φορά που συνδέεται με τον Η/Υ ζητάει να εγκαταστήσει το λογισμικό επικοινωνίας, παρ' ότι το έκανα από την αρχή. το βλέπει κανονικά, τόσο στη διαχείριση συσκευών, όσο κ στον explorer σαν αποθηκευτικό χώρο.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά.

3.Δεν χρειαζεται να το εγκαταστισεις ξανα.Για να μη στο βγαζει συνεχεια πηγαινε ρυθμισεις<sony ericsson<συνδεσιμοτητα και ξετικαρεις το Εγκατασταση PC Companion.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...