Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΠΟΤΕ ΤΟ CWM μέσω του xparts γιατί δεν πιάνει το κόλπο με το volume down. Καλύτερα να το βάλετε ξεχωριστά.

 

Εγώ το έβαλα με xparts και κανένα πρόβλημα!

Το πρόβλημα θα δημιουργηθεί μάλλον εάν κάνω κανά factory reset με το cwm και τα σβήσει όλα.

 

Το cwm το έβαλα από τον υπολογιστή όπως αναφέρεται στο οδηγό εδώ στο site. Την Ultimate HD, την κατέβασα, την αποσυμπίεσα στον υπολογιστή, δημιούργησε ένα φάκελλο τον οποίο αντέγραψα στην κάρτα μνήμης του κινητού. Έπρεπε να την βάλω συμπιεσμένη (ήτανε μορφής zip);

 

Όπως σου είπα μη το πειράξεις.Άστο σε μορφή zip..

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώντας αρκετά το forum και το xda αναφέρω τα βήματα (περίπου).

Αρχικά να αναφέρω ότι χωρίς τον soulfunkdjx δεν θα είχα καταφέρει τίποτα, καθώς έχει βοηθήσει άπειρες φορές.

Ο μίνι οδηγός που έγραψε είναι πέρα για πέρα σωστός και βοηθητικός όσο δεν πάει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314057&page=989 post#14822

Επίσης χρησιμοποίησα και αυτούς:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346 (για double check των βημάτων του root)

http://www.greek-android.gr/topic/263-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-link2sd-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-sd/ (οδηγός για link2sd)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1920207 (topic για Ultimate HD 2.0.3 στο XDA)

(Τα αρχεία του cwm τα είχα κατεβάσει πάλι από διάφορα topic, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς, καθώς έκανα 2η φορά rout χθές και τα είχα αποθηκευμένα στο pc μου)

 

Για την Ultimate HD 2.0

όπως μου είπε απλά ο soulfunkdjx:

1)wipe data/factory reset

2)wipe cache partition

3)wipe Dalvik Cache

4)wipe battery stats (καλό θα είναι να έχεις πλήρη φορτισμένη την μπαταρία όταν το κάνεις αυτό)

5)format /cache

6)format /data

7)format /system

(τα βήματα 5-7 βρίσκονται στο "advanced" - εκεί την πάτησα εγώ)

και μετά, πατάς στο cwm "install zip file" και τρέχεις το .zip αρχείο που έχεις περάσει στην sd.

Link to comment
Share on other sites

Κάντε λίγη υπομονή. Λογικά θα πρέπει να είναι γενικό φαινόμενο οπότε θα υπάρξει κάποιο update. Ίδια προβλήματα αντιμετώπισε και μια εφαρμογή της Apple με την αλλαγή του χρόνου. Από το 2000 το περιμέναμε, το 2013 μας την έφερε!!!
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

εχει 2 μερες που δεν ανανεωνεται το widget του καιρου και γραφει "δεν υπαρχει συνδεση δικτιου" ενω υπαρχει συνδεση! εχει κανεις κατι υποψην του?

Και σε μένα γινεται αυτό αλλά πιστεύω οτι είναι πρόβλημα απο το accuweather... ;)

Link to comment
Share on other sites

μακαρι! :)

 

πως μπορω να επαναφερω το ολοκληρωμενο πληκτρολογιο που ειναι ενα κουμπι ανα γραμμα? μετα την αναβαθμιση δεν το βρισκω!

 

για αυτο το θεμα δεν εχει καποιος κατι υποψην του?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απο την 950 σελίδα και μετά,αλλά δε βρήκα κάποιον Ελληνικό οδηγό που να λέει πώς θα μπορέσω να περάσω την ultimate απο εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947420

Μπορώ να την περάσω χωρίς ξεκλέιδωτο bootloader; Αν ναι ας μου πεί κάποιος περιληπτικά τον τρόπο στα Ελληνικά. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. Είμαι στην τελευταία έκδοση την. 587.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω απο την 950 σελίδα και μετά,αλλά δε βρήκα κάποιον Ελληνικό οδηγό που να λέει πώς θα μπορέσω να περάσω την ultimate απο εδώ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947420

Μπορώ να την περάσω χωρίς ξεκλέιδωτο bootloader; Αν ναι ας μου πεί κάποιος περιληπτικά τον τρόπο στα Ελληνικά. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων. Είμαι στην τελευταία έκδοση την. 587.

 

Η rom αυτή κάνει και για locked αλλά και για unlocked bootloaders. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα.Εγώ έχω για παράδειγμα έχω looked bootloader.Όπως είσαι στην .587 απλά κάνεις root το κινητό σου.Μετά βάζεις το cwm.Κατεβάζεις την Ultimate και όπως την έχεις κατεβάσει σε zip μορφή (χωρις να κάνεις extract το αρχείο) την αντιγράφεις οπουδήποτε στην κάρτα μνήμης σου.Μετά μπαίνεις στο cwm και κάνεις από το μενού του

1)wipe data/factory reset

2)wipe cache partition

3)wipe Dalvik Cache

4)wipe battery stats (καλό θα είναι να έχεις πλήρη φορτισμένη την μπαταρία όταν το κάνεις αυτό)

5)format /cache

6)format /data

7)format /system

(τα βήματα 5-7 βρίσκονται στο "advanced")

και μετά, πατάς στο cwm "install zip file" και τρέχεις το .zip αρχείο που έχεις περάσει στην sd.

Αυτά είναι τα βήματα.Απλό ε?

 

Εγώ από xparts το έβαλα και μπαίνει κανονικά με πάτημα πάνω στην οθόνη....

 

:blink:ΟΥΠΣ.....με έπιασες αδιάβαστο....ειλικρινά δεν το ήξερα ότι από xparts μπαίνει απλά με το πάτημα στην οθόνη.Μόλις το δοκίμασα και έχεις δίκιο. :wink:

 

Χρησιμοποιώντας αρκετά το forum και το xda αναφέρω τα βήματα (περίπου).

Αρχικά να αναφέρω ότι χωρίς τον soulfunkdjx δεν θα είχα καταφέρει τίποτα, καθώς έχει βοηθήσει άπειρες φορές.

Ο μίνι οδηγός που έγραψε είναι πέρα για πέρα σωστός και βοηθητικός όσο δεν πάει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=314057&page=989 post#14822

Επίσης χρησιμοποίησα και αυτούς:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=339346 (για double check των βημάτων του root)

http://www.greek-android.gr/topic/263-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-link2sd-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%B3%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-sd/ (οδηγός για link2sd)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1920207 (topic για Ultimate HD 2.0.3 στο XDA)

(Τα αρχεία του cwm τα είχα κατεβάσει πάλι από διάφορα topic, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς, καθώς έκανα 2η φορά rout χθές και τα είχα αποθηκευμένα στο pc μου)

 

Για την Ultimate HD 2.0

όπως μου είπε απλά ο soulfunkdjx:

1)wipe data/factory reset

2)wipe cache partition

3)wipe Dalvik Cache

4)wipe battery stats (καλό θα είναι να έχεις πλήρη φορτισμένη την μπαταρία όταν το κάνεις αυτό)

5)format /cache

6)format /data

7)format /system

(τα βήματα 5-7 βρίσκονται στο "advanced" - εκεί την πάτησα εγώ)

και μετά, πατάς στο cwm "install zip file" και τρέχεις το .zip αρχείο που έχεις περάσει στην sd.

Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Απλά όπως και εσύ έτσι και εγώ κάποτε ζητούσα βοήθεια από άλλα παιδιά που με βοήθησαν μέσα από αυτό το forum. Οπότε νοιώθω την ανάγκη να ανταποδώσω αυτή την βοήθεια δίνοντας τις όσες λίγες γνώσεις διαθέτω σε όσους την έχουν ανάγκη.:D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Η rom αυτή κάνει και για locked αλλά και για unlocked bootloaders. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα.Εγώ έχω για παράδειγμα έχω looked bootloa Όπως είσαι στην .587 απλά κάνεις root το κινητό σου.Μετά βάζεις το cwm.Κατεβάζεις την Ultimate και όπως την έχεις κατεβάσει σε zip μορφή (χωρις να κάνεις extract το αρχείο) την αντιγράφεις οπουδήποτε στην κάρτα μνήμης σου.Μετά μπαίνεις στο cwm και κάνεις από το μενού του

1)wipe data/factory reset

2)wipe cache partition

3)wipe Dalvik Cache

4)wipe battery stats (καλό θα είναι να έχεις πλήρη φορτισμένη την μπαταρία όταν το κάνεις αυτό)

5)format /cache

6)format /data

7)format /system

(τα βήματα 5-7 βρίσκονται στο "advanced")

και μετά, πατάς στο cwm "install zip file" και τρέχεις το .zip αρχείο που έχεις περάσει στην sd.

Αυτά είναι τα βήματα.Απλό ε?

Χθες έκανα αναβάθμιση στην.587, έκανα με το flashtool αλλαγή σε.562 και μετά root και ξανά επιστροφή στην .587.Οπότε είμαι έτοιμος να περάσω την ultimate, ελπίζω να κάνω σωστά τα βήματα, αν μπορείς Πες μου που πατάω για να κατεβάσω την ultimate από την σελίδα στους xda γιατί μπερδεύτηκα, μη κατεβάσω κάτι άλλο και γίνουν όλα μπάχαλο.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

για αυτο το θεμα δεν εχει καποιος κατι υποψην του?

Για την ICS είναι: Ρυθμίσεις->Γλώσσα και εισαγωγή->Πληκτρολόγιο Xperia->Εμφάνιση Πληκτρολογίου->Διάταξη πληκτρολογίου και επιλέγεις το 2ο ή το 3ο ;)

Link to comment
Share on other sites

http://d-h.st/Jsk και πατάς στο εικονίδιο download στο κέντρο με γκρι πλαίσιο!

 

Αν θέλω μπορώ να γυρίσω σε stock rom μετά,ή δεσμεύομαι να μείνω με αυτή που θα κατεβάσω.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω μπορώ να γυρίσω σε stock rom μετά,ή δεσμεύομαι να μείνω με αυτή που θα κατεβάσω.

 

Με sus γυρνάς σε στοκ ή πριν περάσεις την ultimate κρατά ένα backup τη στοκ rom σου μέσω cwm κ αν δε σ'αρέσει απλά κάνεις restore κ τα χεις όπως πριν ακριβώς!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Με sus γυρνάς σε στοκ ή πριν περάσεις την ultimate κρατά ένα backup τη στοκ rom σου μέσω cwm κ αν δε σ'αρέσει απλά κάνεις restore κ τα χεις όπως πριν ακριβώς!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις φίλοι μου.ξεκινάω να την περάσω και ελπίζω να πάνε όλα καλά.Από ότι είδα παίρνει και αναβάθμιση η συγκεκριμένη ή κάνω λάθος.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Για την ICS είναι: Ρυθμίσεις->Γλώσσα και εισαγωγή->Πληκτρολόγιο Xperia->Εμφάνιση Πληκτρολογίου->Διάταξη πληκτρολογίου και επιλέγεις το 2ο ή το 3ο ;)

 

αυτος εισαι!!! σ'ευχαριστω!! :D

 

επισης δουλεψε το widget του καιρου!!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη ρομ με διαφορα!!!! και απο ultimate και απο Jelly Sandwich...δοκιμαστε τη και θα με θυμηθείτε

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2065134

και με σταθερο gsm χωρις να το αλλαζουμε χειροκινητα...κουσουρι της ics

χρονια πολλα παντα με υγεια

 

Μπορείς να δώσεις αναλυτικά τις οδηγίες για το πως μπορούμε να την περάσουμε, εγώ έχω lock dootloader.

Συγγνώμη για το διπλό ποστ.

Οι οδηγίες για την εγκατάσταση της jb είναι αυτές:

1. Make a CWM Backup incase anything goes wrong (Optional)

2. Copy Beautiful ICS.zip to SD card of your phone

3. Flash kernel via fastboot by typing: fastboot flash boot boot.img

4. Boot into CWM recovery by pressing the volume down button during boot up when the LED flashes purple

5.Wipe everything ( data, cache + dalvik cache)

6. Go into install zip from SD card and find Beautiful ICS.zip and the Xperia Neo V patch

7. Then flash it, Reboot and Enjoy

 

FOR LOCKED BL:

BEFORE All those Instructions make sure you are on a SONY ICS ROM/STOCK ICS. Not GB, CM, AOKP OR anything

1. Then the exact same instructions

Επειδή έχω ένα θέμα με τα Αγγλικά αν μπορεί κάποιος να μεταφράσει ή να πει τι εννοεί στην Τρίτη εντολή(πως κάνω φλας τον kernel, που το βρίσκω δηλαδή μέσω cwm) στην τετάρτη λέει να κάνω Boot, μα ήδη δεν θα είμαι μέσα στο cwm, στην έβδομη, τι να κάνω flash, και τέλος για εμένα που έχω lock bootloader, τι εννοεί εδώ FOR LOCKED BL:

Συγγνώμη αν σας κουράζω, αλλά θέλω μια βοήθεια.πρώτη φορά το κάνω.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις αναλυτικά τις οδηγίες για το πως μπορούμε να την περάσουμε, εγώ έχω lock dootloader.

Συγγνώμη για το διπλό ποστ.

 

Σε ρωτάει όταν κάνει install αν έχεις κλειδωμένο η ξεκλείδωτο BL. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά! Πρώτη φορά γράφω σε τούτο νήμα, αλλα έχω κανα-δυο σχετικές ερωτήσεις.

Έχει η μητέρα μου εδώ κι 1χρόνο περιπου το neo V και το δουλεύει μονο για τηλέφωνα ουσιαστικά. Η μπαταρία κρατάει από 3 έως 7 μέρες με την χρήση αυτή (και με τις ρυθμίσεις που του έχω κάνει εγω), αλλά περίπου από το καλοκαίρι αν πάει κάτω από 30% παίζει να σβήσει οποιαδήποτε στιγμή χωρίς καμία προειδοποίηση. 2 φορες που είχα χρόνο τού έκανα φορτιση με όσο το δυνατο λιγότερα mA και βελτιώθηκε για λίγο καιρο αλλά μετά παλι τα ίδια και χειρότερα.

Γενικα αφου δεν είχε κανενα θέμα δεν το ούτε με ροοτ ούτε με αναβάθμιση λογισμικού, έχει 2.3.7 δηλαδη.

Η τελευταία λυση είναι να το πάω στο σερβις, γιατι που και που χάνει την επαφή στη σύνδεση του φορτιστη με το κινητό.(απλα δεν γινεται να ξεμείμει από κινητο καιρό)

 

Ερώτηση:

1) Αξίζει να το αναβαθμίσω σε ics? (διαβασα αρκετό απ'το νήμα, αλλα κατάλαβα ότι οι πιο πολλοι πηγαν σε custom rom που εγω δεν θελω να του βάλω)

2) Που διαγράφω την "μνήμη" της μπαταρίας? (ή θέλει ροοτ αυτό)

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και καλή χρονιά! Πρώτη φορά γράφω σε τούτο νήμα, αλλα έχω κανα-δυο σχετικές ερωτήσεις.

Έχει η μητέρα μου εδώ κι 1χρόνο περιπου το neo V και το δουλεύει μονο για τηλέφωνα ουσιαστικά. Η μπαταρία κρατάει από 3 έως 7 μέρες με την χρήση αυτή (και με τις ρυθμίσεις που του έχω κάνει εγω), αλλά περίπου από το καλοκαίρι αν πάει κάτω από 30% παίζει να σβήσει οποιαδήποτε στιγμή χωρίς καμία προειδοποίηση. 2 φορες που είχα χρόνο τού έκανα φορτιση με όσο το δυνατο λιγότερα mA και βελτιώθηκε για λίγο καιρο αλλά μετά παλι τα ίδια και χειρότερα.

Γενικα αφου δεν είχε κανενα θέμα δεν το ούτε με ροοτ ούτε με αναβάθμιση λογισμικού, έχει 2.3.7 δηλαδη.

Η τελευταία λυση είναι να το πάω στο σερβις, γιατι που και που χάνει την επαφή στη σύνδεση του φορτιστη με το κινητό.(απλα δεν γινεται να ξεμείμει από κινητο καιρό)

 

Ερώτηση:

1) Αξίζει να το αναβαθμίσω σε ics? (διαβασα αρκετό απ'το νήμα, αλλα κατάλαβα ότι οι πιο πολλοι πηγαν σε custom rom που εγω δεν θελω να του βάλω)

2) Που διαγράφω την "μνήμη" της μπαταρίας? (ή θέλει ροοτ αυτό)

 

Καλή χρόνια να έχεις!

1)Για μένα όχι!γι'αυτό έβαλα custom.

2)Αν θυμάμαι καλά θέλει root κ από το play store την εφαρμογή battery calibration!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την γρηγορη απάντηση!

Δυστυχώς και για τα δυο, θα του κάνω μια ολική διαγραφη και επιδιόρθωση μήπως τυχον βοηθήσει καθόλου και αν δεν δω διαφορα το βλέπω να πηγαίνω στο σερβις όπου αναγκαστικα θα κανουν και αναβάθμιση λογισμικού, θα ζητήσω και αλλαγή του βήσματος που μπαίνει η micro usb και ότι γινει!

Αναγνώστης εποχής Unwired... με wap :P

2001-Σήμερα :Ericsson T68m, Sony Ericsson K700, Sony Ericsson P1i, HTC Wildfire, Sony Xperia S, Samsung Galaxy S5, Lenovo K3 Note, Xiaomi RN2 Prime / Cube iWork10 flagship dual OS

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δώσεις αναλυτικά τις οδηγίες για το πως μπορούμε να την περάσουμε, εγώ έχω lock dootloader.

Συγγνώμη για το διπλό ποστ.

Οι οδηγίες για την εγκατάσταση της jb είναι αυτές:

1. Make a CWM Backup incase anything goes wrong (Optional)

2. Copy Beautiful ICS.zip to SD card of your phone

3. Flash kernel via fastboot by typing: fastboot flash boot boot.img

4. Boot into CWM recovery by pressing the volume down button during boot up when the LED flashes purple

5.Wipe everything ( data, cache + dalvik cache)

6. Go into install zip from SD card and find Beautiful ICS.zip and the Xperia Neo V patch

7. Then flash it, Reboot and Enjoy

 

FOR LOCKED BL:

BEFORE All those Instructions make sure you are on a SONY ICS ROM/STOCK ICS. Not GB, CM, AOKP OR anything

1. Then the exact same instructions

Επειδή έχω ένα θέμα με τα Αγγλικά αν μπορεί κάποιος να μεταφράσει ή να πει τι εννοεί στην Τρίτη εντολή(πως κάνω φλας τον kernel, που το βρίσκω δηλαδή μέσω cwm) στην τετάρτη λέει να κάνω Boot, μα ήδη δεν θα είμαι μέσα στο cwm, στην έβδομη, τι να κάνω flash, και τέλος για εμένα που έχω lock bootloader, τι εννοεί εδώ FOR LOCKED BL:

Συγγνώμη αν σας κουράζω, αλλά θέλω μια βοήθεια.πρώτη φορά το κάνω.

 

Οι εντολές στα Ελληνικά:

1.Δημιουργήστε αντίγραφο ασφαλείας με τη βοήθεια του CWM για το ενδεχόμενο που κάτι πάει στραβά (προαιρετικό)

2. Αντιγράψτε το Beautiful ICS.zip στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου.

3. Φλασάρετε (εγκαταστήστε) τον kernel (πυρήνα του λειτουργικού συστήματος) μέσω της εντολής fastboot πληκτρολογώντας: fastboot flash boot boot.img

4. Εκκινήστε τη συσκευή σε λειτουργία CWM πιέζοντας το πλήκτρο μείωσης της έντασης κατά τη διάρκεια της εκκίνησης του τηλεφώνου όταν η ένδειξη LED ανάψει σε μωβ χρώμα.

5. Κάνετε εκκαθάριση (wipe) σε όλα (data, cache + dalvik cache)

6. Επιλέγουμε install zip from SD card και εντοπίζουμε το Beautiful ICS.zip και το Xperia Neo V patch.

7. Τα κάνουμε εγκατάσταση, κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Οι εντολές στα Ελληνικά:

1.Δημιουργήστε αντίγραφο ασφαλείας με τη βοήθεια του CWM για το ενδεχόμενο που κάτι πάει στραβά (προαιρετικό)

2. Αντιγράψτε το Beautiful ICS.zip στην κάρτα μνήμης του τηλεφώνου.

3. Φλασάρετε (εγκαταστήστε) τον kernel (πυρήνα του λειτουργικού συστήματος) μέσω της εντολής fastboot πληκτρολογώντας: fastboot flash boot boot.img

4. Εκκινήστε τη συσκευή σε λειτουργία CWM πιέζοντας το πλήκτρο μείωσης της έντασης κατά τη διάρκεια της εκκίνησης του τηλεφώνου όταν η ένδειξη LED ανάψει σε μωβ χρώμα.

5. Κάνετε εκκαθάριση (wipe) σε όλα (data, cache + dalvik cache)

6. Επιλέγουμε install zip from SD card και εντοπίζουμε το Beautiful ICS.zip και το Xperia Neo V patch.

7. Τα κάνουμε εγκατάσταση, κάνουμε επανεκκίνηση και είμαστε έτοιμοι.

 

Είσαι θεός kastorakos84,σ ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά και τον χρόνο σου, και τελευταίο που δε κατάλαβα, λες στο 3.Φλασάρετε (εγκαταστήστε) τον kernel (πυρήνα του λειτουργικού συστήματος) μέσω της εντολής fastboot πληκτρολογώντας: fastboot flash boot boot.img, μέσα από το μενού του τηλ θα πατήσω αυτή την εντολή;

όταν ξεκινάει το CWM, πατάμε το πλήκτρο back.Εδώ τώρα θα πατήσω το πλήκτρο για την μείωση της έντασης;

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Είσαι θεός kastorakos84,σ ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά και τον χρόνο σου, και τελευταίο που δε κατάλαβα, λες στο 3.Φλασάρετε (εγκαταστήστε) τον kernel (πυρήνα του λειτουργικού συστήματος) μέσω της εντολής fastboot πληκτρολογώντας: fastboot flash boot boot.img, μέσα από το μενού του τηλ θα πατήσω αυτή την εντολή;

Όχι, από τον υπολογιστή, στον φάκελο που έχεις το αρχείο fastboot πάτησε και κράτα πατημένο το shift και κάνε δεξί κλικ με το ποντίκι και επίλεξε "Άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ" στο παράθυρο DOS που θα σου εμφανίσει θα πληκτρολογήσεις την εντολή.

 

Ότι χρειαστείς ξαναρώτα!

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

αυτος εισαι!!! σ'ευχαριστω!! :D

 

επισης δουλεψε το widget του καιρου!!! :happy:

 

Σε εμένα δεν δούλεψε.. :( Πώς το έκανες να δουλέψει??

Link to comment
Share on other sites

Όχι, από τον υπολογιστή, στον φάκελο που έχεις το αρχείο fastboot πάτησε και κράτα πατημένο το shift και κάνε δεξί κλικ με το ποντίκι και επίλεξε "Άνοιγμα παραθύρου εντολών εδώ" στο παράθυρο DOS που θα σου εμφανίσει θα πληκτρολογήσεις την εντολή.

 

Ότι χρειαστείς ξαναρώτα!

 

θα ξαναρωτήσω γιατί δεν κατάλαβα, σε πιο φάκελο θα έχω το fastboot, πρέπει να το κατεβάσω από κάπου και να το έχω εγκατεστημένο πριν ξεκινήσω τη διαδικασία;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...