Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αλλα εχω διαβασει πως παει σφαιρα η 4,0,4 και η 4,0,3 ειναι αργη

 

επησεις πως μπορω να βαλω τη ics ? θα χασω αρχεια-εφαρμογες.??

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;Ξέρετε αν το κινητάκι μας φοράει απ την μάνα του screen protector???
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι;Ξέρετε αν το κινητάκι μας φοράει απ την μάνα του screen protector???

 

Όχι...απλά έχει μια Αντιχαρακτική επίστρωση!

Link to comment
Share on other sites

επησεις πως μπορω να βαλω τη ics ? θα χασω αρχεια-εφαρμογες.??

 

μεσω pc companion δεν χανεις τιποτα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό φταίει στο ότι χάνει συνέχεια το σήμα! Στο ότι έχεις αδύναμο σήμα είναι γεγονός! Αλλά στα όρια της κάστας δικτύου του λαπτοπ δεν πιάνει! Για την δύναμη εγώ είμαι ικανοποιημένος!

 

ωραια αφου συμφωνεις κι εσυ,κανω την προταση μου αν μπορουμε να ενισχυειησουμε το σημα γιατι αν δεν μπορεσω να κανω τιποτα,με βλεπω ν'αλαξω τη συσκευη μου με αλλο μοντελο

κριμα γιατι δεν υστερει σε τιποτα αλλο

αν καποιος μπορει να κανει κατι...

Link to comment
Share on other sites

με το adobe flash player υπαρχει ενα θεμα

στην 0,42 στην GB οταν αγορασα το κινητο δουλευε καπως σωστα με την προεγκατεστημενη εκδοση μετα απο καποιες αναβαθμισεις που εδωσε η adobe πηγε προς το χειροτερο

στην ics και στην 4,0,3 και στην 4,0,4 πολυ χαλια η κατασταση

προχθες πηγα να δω ενα live stream και κολλησαν τα παντα και αναγκαστικα εκανα reboot για να συνελθει το κινητο

αλλα και σε σαιτ που απαιτειται flash player δεν δουλευει σωστα δεν ξερω αν εχει αλλος τετοιο θεμα

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε να προτεινετε θηκη για το κινητο και εντυπωσεις απο αυτες???

 

πηρα τις παρακατο απο ebay...απλα φοβερες...ιδιως η διαφανη σε λευκο sony ειναι μαματη...και πολυ φτηνες

http://www.ebay.co.uk/itm/3-COVER-GEL-TPU-CASE-SCREEN-PROTECTOR-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V-MT15I-/280883999469?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item4165fdb2ed

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

και κατι που ειχα διαβασει για SEUS ειναι καλυτερα τι παιζει..??

 

ναι καλυτερα αλλα με αυτο τα χανεις ολα μα ολα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ναι καλυτερα αλλα με αυτο τα χανεις ολα μα ολα

και πως μπορω να τα κανω ολα μπακακ? επαφες ? αρχει ενταξει ειναι ευκολο απλα το συνδεεις με το pc και βγαζεις τα αρχεια; σε ενα φακελο σωστα..???

Link to comment
Share on other sites

και πως μπορω να τα κανω ολα μπακακ? επαφες ? αρχει ενταξει ειναι ευκολο απλα το συνδεεις με το pc και βγαζεις τα αρχεια; σε ενα φακελο σωστα..???

 

επαφες μπακ απ με συγχρωνισμο gmail

εφαρμογες μπακ απ με titanium backup η με αστρο

οτι εχεις στην καρτα μνημης δεν σβηνεται

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

επαφες μπακ απ με συγχρωνισμο gmail

εφαρμογες μπακ απ με titanium backup η με αστρο

οτι εχεις στην καρτα μνημης δεν σβηνεται

εφαρμογες αυτες που εχω περασει εγω θα σβηστουν.??? αν ναι δεν με πειραζει τις επαφες δεν ξερω πως να τις συγχρονισω θα το κανω με το super backup και ειμαι οκ αφου δεν θα σβηστουν και αυτα απο την sd θα το δοκιμασω και θα σας πω ευχαριστω πολυ..!!!

 

επησεις που θα βρω το SEUS και κατι τελευτεο γιατι ειναι πιο καλο το SEUS απο το PC COMPANION?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω δύο ερωτησούλες να κάνω για το neo V οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα έχουν απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να τις βρω σε τόσες σελίδες. Έκανα και μια αναζήτηση αλλά δεν βοήθησε γιατί έβγαιναν πολλά posts από τα οποία δεν έβγαλα άκρη.

 

1. Το κινητό για κάποιο λόγο έχει στο πληκτρολόγιο την αγγλική γλώσσα και όταν πατούσα το κουμπάκι αλλαγής γλώσσας γυρνούσε στα ελληνικά. Εδώ και μια βδομάδα παρίπου όταν πατάω το κουμπάκι γυρνάει από τα αγγλικά στα κινέζικα (CN). Κοίταξα τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και έχει τσεκαρισμένα μόνο τα αγγλικά και τα ελληνικά. Ξετσεκάρισα και ξανατσεκάρισα τις ίδιες γλώσσες, έκανα restart, έβγαλα την μπαταρία, έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου και από το φτωχό μυαλό μου αλλά τα ελληνικά δεν λένε να εμφανιστούν ξανά με τίποτα. Πως μπορώ να τα επαναφέρω;

 

2. Η συσκευή είναι με έκδοση android 2.3.4. Κοιτάζω στις αναβαθμίσεις λογισμικού και λέει ότι το κινητό έχει ήδη την τελευταία έκδοση. Τι πρέπει να κάνω για να βρει το update για ICS; Πήγα να το συνδέσω και στον υπολογιστή μήπως μπορέσει να βρει κάτι με το pc companion αλλά δεν βλέπει καθόλου την συσκευή. Πως θα γίνει update; Γίνεται OTA ή χρειάζεται οπωσδήποτε σύνδεση με υπολογιστή και pc companion;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω δύο ερωτησούλες να κάνω για το neo V οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα έχουν απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να τις βρω σε τόσες σελίδες. Έκανα και μια αναζήτηση αλλά δεν βοήθησε γιατί έβγαιναν πολλά posts από τα οποία δεν έβγαλα άκρη.

 

1. Το κινητό για κάποιο λόγο έχει στο πληκτρολόγιο την αγγλική γλώσσα και όταν πατούσα το κουμπάκι αλλαγής γλώσσας γυρνούσε στα ελληνικά. Εδώ και μια βδομάδα παρίπου όταν πατάω το κουμπάκι γυρνάει από τα αγγλικά στα κινέζικα (CN). Κοίταξα τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και έχει τσεκαρισμένα μόνο τα αγγλικά και τα ελληνικά. Ξετσεκάρισα και ξανατσεκάρισα τις ίδιες γλώσσες, έκανα restart, έβγαλα την μπαταρία, έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου και από το φτωχό μυαλό μου αλλά τα ελληνικά δεν λένε να εμφανιστούν ξανά με τίποτα. Πως μπορώ να τα επαναφέρω;

 

2. Η συσκευή είναι με έκδοση android 2.3.4. Κοιτάζω στις αναβαθμίσεις λογισμικού και λέει ότι το κινητό έχει ήδη την τελευταία έκδοση. Τι πρέπει να κάνω για να βρει το update για ICS; Πήγα να το συνδέσω και στον υπολογιστή μήπως μπορέσει να βρει κάτι με το pc companion αλλά δεν βλέπει καθόλου την συσκευή. Πως θα γίνει update; Γίνεται OTA ή χρειάζεται οπωσδήποτε σύνδεση με υπολογιστή και pc companion;

καλημέρα.για το πρωτο που ρωτας,αφησε μονο τα αγγλικα τσεκαρισμενα.κανε επανεκινηση,δοκιμασε το και μετα βαλε και τα ελληνικα.νομιζω θα δουλεψει.για το δευτερο που ρωτας.το τηλ σε λειτουργεια.ανοιγεις το pc companion ,συνδεεις το τηλ και περιμενεις να το βρει.μπορει να παρει λιγο χρονο αυτο.οκ?για το ΟΤΑ απο μονο του θα σου πει αν βρει αναβαθμιση .εκει δεν μπορεις να επεμβεις καθολου.ελπιζω να βοηθησα.οτι σου ειπα ειναι απο προσωπικη μου πειρα,ψαχνοντας το δικο μου τηλ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, αν θέλετε άρωμα από την 4.0 βάλτε το δωρεάν Holo Launcher που είναι γεμάτο από την 4.0 και θα αλλάξει μορφή το κινητό σας, το δοκίμασα και δεν κολλάει με τίποτα....
Link to comment
Share on other sites

πηρα τις παρακατο απο ebay...απλα φοβερες...ιδιως η διαφανη σε λευκο sony ειναι μαματη...και πολυ φτηνες

http://www.ebay.co.uk/itm/3-COVER-GEL-TPU-CASE-SCREEN-PROTECTOR-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-V-MT15I-/280883999469?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item4165fdb2ed

 

ποσο ειχες πληρωσει και ποσες μερες εκαναν να στις στειλουν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....το track id που αναγνωρίζει τα τραγουδια δε λειτουργει χωρις ιντερνετ?δλδ να καταγράψει το τραγουδι και οταν βρω wifi να ψαξει να βρει ποιο τραγουδι ειναι;:blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, αν θέλετε άρωμα από την 4.0 βάλτε το δωρεάν Holo Launcher που είναι γεμάτο από την 4.0 και θα αλλάξει μορφή το κινητό σας, το δοκίμασα και δεν κολλάει με τίποτα....

 

ευχαριστω φιλε μου.μολις το εγκατεστησα.τελειο.ουτε κολληματα ουτε τιποτε,καμια σχεση με το πριν.το συνιστωσε ολους.επιτελους!εχω κινητο .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω δύο ερωτησούλες να κάνω για το neo V οι οποίες κατά πάσα πιθανότητα έχουν απαντηθεί αλλά δεν μπορώ να τις βρω σε τόσες σελίδες. Έκανα και μια αναζήτηση αλλά δεν βοήθησε γιατί έβγαιναν πολλά posts από τα οποία δεν έβγαλα άκρη.

 

1. Το κινητό για κάποιο λόγο έχει στο πληκτρολόγιο την αγγλική γλώσσα και όταν πατούσα το κουμπάκι αλλαγής γλώσσας γυρνούσε στα ελληνικά. Εδώ και μια βδομάδα παρίπου όταν πατάω το κουμπάκι γυρνάει από τα αγγλικά στα κινέζικα (CN). Κοίταξα τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου και έχει τσεκαρισμένα μόνο τα αγγλικά και τα ελληνικά. Ξετσεκάρισα και ξανατσεκάρισα τις ίδιες γλώσσες, έκανα restart, έβγαλα την μπαταρία, έκανα ό,τι περνούσε από το χέρι μου και από το φτωχό μυαλό μου αλλά τα ελληνικά δεν λένε να εμφανιστούν ξανά με τίποτα. Πως μπορώ να τα επαναφέρω;

 

2. Η συσκευή είναι με έκδοση android 2.3.4. Κοιτάζω στις αναβαθμίσεις λογισμικού και λέει ότι το κινητό έχει ήδη την τελευταία έκδοση. Τι πρέπει να κάνω για να βρει το update για ICS; Πήγα να το συνδέσω και στον υπολογιστή μήπως μπορέσει να βρει κάτι με το pc companion αλλά δεν βλέπει καθόλου την συσκευή. Πως θα γίνει update; Γίνεται OTA ή χρειάζεται οπωσδήποτε σύνδεση με υπολογιστή και pc companion;

 

1) Μπες στα μηνυματα ή στον καταλογο ή στο ιντερνετ καπου τελος παντον ωστε να εμφανισθει το πληκτρολογιο,

κρατα πατημενη την ''περιοχη'' που γραφεις το κειμενο(αυτη με τον κενσορα και να υπαρχει ο κενσορας μεσα στο κειμενο) και θα σου βγαλει μια καρτα, επελεξε το ''μεθοδος εισοδου'' και επελεξε το ''πληκτρολογιο xperia''

 

@Κωνσταντίνε για πάρτι σου :lol::lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα πρόβλημα που έχει το κινητό, είχα την 2.3.4 και ενώ το κινητό παρά τις πολλές εφαρμογές και κυρίως games που του είχα βάλει, λειτουργούσε άψογα χωρίς κανένα κολλημα. Μέχρι που τελείως ξαφνικά άρχισε να κολλάει και να λαγκαρει σε όλα τα games που του είχα εγκαταστήσει, του έβγαλα τα περισσότερα αλλά και πάλι το ίδιο. Του έκανα αναβάθμιση αλλά και πάλι ότι games του βάζω είτε 2d είτε 3d λαγκαρει το ίδιο με πριν του έκανα και επιδιόρθωση του λογισμικού αλλά τίποτα. Πραγματικά μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα....το track id που αναγνωρίζει τα τραγουδια δε λειτουργει χωρις ιντερνετ?δλδ να καταγράψει το τραγουδι και οταν βρω wifi να ψαξει να βρει ποιο τραγουδι ειναι;:blink::blink:

 

όχι, θέλει ίντερνετ εκείνη τη στιγμή που καταγράφει, είτε μέσω δικτύου, είτε μέσω wifi.

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε να προτεινετε θηκη για το κινητο και εντυπωσεις απο αυτες???

εγώ πήρα μια θήκη σιλικόνης από κατάστημα vodafone.στοίχησε 10 ευρώ και ταίριαξε απόλυτα! σταμάτησε και το τρίξιμο από τα πλαϊνά του κινητού!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.για το πρωτο που ρωτας,αφησε μονο τα αγγλικα τσεκαρισμενα.κανε επανεκινηση,δοκιμασε το και μετα βαλε και τα ελληνικα.νομιζω θα δουλεψει.για το δευτερο που ρωτας.το τηλ σε λειτουργεια.ανοιγεις το pc companion ,συνδεεις το τηλ και περιμενεις να το βρει.μπορει να παρει λιγο χρονο αυτο.οκ?για το ΟΤΑ απο μονο του θα σου πει αν βρει αναβαθμιση .εκει δεν μπορεις να επεμβεις καθολου.ελπιζω να βοηθησα.οτι σου ειπα ειναι απο προσωπικη μου πειρα,ψαχνοντας το δικο μου τηλ.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δυστυχώς με το wifi ανοιχτό δεν έβρισκε καμία ενημέρωση. Πράγμα που είναι αδύνατον μιας και όλα τα neo V έχουν πάρει ICS ενώ η συσκευή που κοιτάω έχει 2.3.4. Το companion το είχα ανοιχτό όταν έβαλα το usb καλώδιο στον υπολογιστή και το άφησα πολύ ώρα έτσι (την ώρα που το έβαλα στον υπολογιστή άρχιζε το δεύτερο ημίχρονο της Ολλανδίας) και το άφησα εκεί για 45+ λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) αλλά δεν είχε βρει τπτ. Δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω χρόνο από αυτόν!

Μου έκανε πάντως εντύπωση που το pc δεν αναγνώριζε καν ότι έχει συνδεθεί κάποια εξωτερική συσκευή. Μπορεί να είναι και θέμα υπολογιστή αυτό. Δεν ξέρω.

Την μέθοδο που λες για την γλώσσα την δοκίμασα από εχθές. Είχα αφήσει μόνο τα αγγλικά τσεκαρισμένα, έκανα επανεκκίνιση και πάλι έβρισκε αγγλικά και κινέζικα. Και αυτό χωρίς να έχω επιλέξει δεύτερη γλώσσα ακόμα. Μόνο αγγλικά. Μετά έβγαλα ακόμα και τα αγγλικά και δεν είχα καμία γλώσσα επιλεγμένη. Αυτό όμως το βιολί του. Έβλεπε πάλι αγγλικά και κινέζικα!

Γι αυτό τώρα το ψάχνω και με την αναβάθμιση. Μπας και κάνει update και διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Θα δοκιμάσω και την λύση που προτείνει μερικά posts πιο κάτω και ο φίλος karthan7 μήπως είμαι πιο τυχερός. Δεν είναι και δική μου η συσκευή και δεν μπορώ να πειραματιστώ ανά πάσα στιγμή. Ελπίζω να δω κάποια βελτίωση.

Edited by metmat
Link to comment
Share on other sites

εφαρμογες αυτες που εχω περασει εγω θα σβηστουν.??? αν ναι δεν με πειραζει τις επαφες δεν ξερω πως να τις συγχρονισω θα το κανω με το super backup και ειμαι οκ αφου δεν θα σβηστουν και αυτα απο την sd θα το δοκιμασω και θα σας πω ευχαριστω πολυ..!!!

Για τις επαφες πανε στον τηλεφωνικο σου καταλογο και πατα το το δεξι πληκτρο για να σου βγαλει τις επιλογες οπου θα πατησεις δημιουργια αντιγραφου ασφαλειας και θα τις αποθηκευει ολες σε ενα αρχειο στην sd σου ;)

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δυστυχώς με το wifi ανοιχτό δεν έβρισκε καμία ενημέρωση. Πράγμα που είναι αδύνατον μιας και όλα τα neo V έχουν πάρει ICS ενώ η συσκευή που κοιτάω έχει 2.3.4. Το companion το είχα ανοιχτό όταν έβαλα το usb καλώδιο στον υπολογιστή και το άφησα πολύ ώρα έτσι (την ώρα που το έβαλα στον υπολογιστή άρχιζε το δεύτερο ημίχρονο της Ολλανδίας) και το άφησα εκεί για 45+ λεπτά (μαζί με τις καθυστερήσεις) αλλά δεν είχε βρει τπτ. Δεν νομίζω να χρειάζεται παραπάνω χρόνο από αυτόν!

Μου έκανε πάντως εντύπωση που το pc δεν αναγνώριζε καν ότι έχει συνδεθεί κάποια εξωτερική συσκευή. Μπορεί να είναι και θέμα υπολογιστή αυτό. Δεν ξέρω.

Την μέθοδο που λες για την γλώσσα την δοκίμασα από εχθές. Είχα αφήσει μόνο τα αγγλικά τσεκαρισμένα, έκανα επανεκκίνιση και πάλι έβρισκε αγγλικά και κινέζικα. Και αυτό χωρίς να έχω επιλέξει δεύτερη γλώσσα ακόμα. Μόνο αγγλικά. Μετά έβγαλα ακόμα και τα αγγλικά και δεν είχα καμία γλώσσα επιλεγμένη. Αυτό όμως το βιολί του. Έβλεπε πάλι αγγλικά και κινέζικα!

Γι αυτό τώρα το ψάχνω και με την αναβάθμιση. Μπας και κάνει update και διορθωθεί το πρόβλημα.

 

Θα δοκιμάσω και την λύση που προτείνει μερικά posts πιο κάτω και ο φίλος karthan7 μήπως είμαι πιο τυχερός. Δεν είναι και δική μου η συσκευή και δεν μπορώ να πειραματιστώ ανά πάσα στιγμή. Ελπίζω να δω κάποια βελτίωση.

Οταν εχεις την 2.3.4 απο το μενου της συσκευης θα σου βγαζει παντα οτι ειναι ενημερωμενο.Συνδεσε το τηλ στο pc χωρις να εχεις ανοιχτο το companion και θα σου πεταξει λογικα παραθυρο εξερεύνησης αρχειων η για να ψαξει για drivers...αν δεν σου βλεπει καθολου το τηλ το pc τοτε καποιο αλλο ειναι το προβλημα και οχι του τηλεφωνου.

(οταν το συνδεσεις δες αν το τηλ σου δειξει κατι στην status bar.)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...