Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια εγω που εκανα την αναβαθμιση χτες βραδυ μεσω sus με αναβαθμιση+επαναφορα και μετα root,οπως αναφερα,πεταει ουτε μπαταριες,ουτε wifi,οτε lag,ουδεν προβλημα.Επισης περασα και cwm με τον ιδιο τροπο με πριν οχι μετην εφαρμογη απο το market και παιζει κανονικα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όχι δεν μιλάω για dual sim. Μιλάω για μία κάρτα sim, στην οποία μέσα υπάρχουν 2 γραμμές (2 διαφορετικά νούμερα). Πχ ένα παλιό sony ericsson που έχω (k810i), έχει την επιλογή για "γραμμή 1" και "γραμμή 2". Όταν επιλέγεις την γραμμή 1, καλείς από το πρώτο νούμερο (πχ vodafone CU), ενώ όταν επιλέγεις την γραμμή 2 καλείς από το δεύτερο νούμερο (πχ what's up). Επίσης όταν δέχεσαι μία κλήση σου εμφανίζει από ποια γραμμή είναι.

 

λειτουργει κανονικα..εχω το cosmote 2in1...και η αλλαγη μεταξηυ των αριθμων ειναι πιο γρηγορη ...

Link to comment
Share on other sites

λειτουργει κανονικα..εχω το cosmote 2in1...και η αλλαγη μεταξηυ των αριθμων ειναι πιο γρηγορη ...

 

Ευχαριστώ για την απάντηση :). Το τηλέφωνο σου δίνει την επιλογή πριν από κάθε κλήση ή αποστολή μηνύματος να επιλέξεις από ποια γραμμή θέλεις να πραγματοποιηθεί ή ορίζεις μία default γραμμή και αν θέλεις να κάνεις κλήση από την άλλη γραμμή πρέπει να την αλλάξεις από τις ρυθμίσεις;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση :). Το τηλέφωνο σου δίνει την επιλογή πριν από κάθε κλήση ή αποστολή μηνύματος να επιλέξεις από ποια γραμμή θέλεις να πραγματοποιηθεί ή ορίζεις μία default γραμμή και αν θέλεις να κάνεις κλήση από την άλλη γραμμή πρέπει να την αλλάξεις από τις ρυθμίσεις;

 

εχεις την γραμμη που θες..πχ. vodafone και εχεισ και cosmote..επιλεγεις εσθ ποια γραμμη θεσ να χρησιμοποιησεισ για κλησεις ή για μυνηματα...οταν σε παιρνουν οποιο και αν εχεις ενεργοποιημενο προωθειται αυτοματαα στο αλλο...φτανει φυσικα να εχεις ενεργοποιημενη την προωθηση απο το αντιστοιχο εικονιδιο

Link to comment
Share on other sites

εχεις την γραμμη που θες..πχ. vodafone και εχεισ και cosmote..επιλεγεις εσθ ποια γραμμη θεσ να χρησιμοποιησεισ για κλησεις ή για μυνηματα...οταν σε παιρνουν οποιο και αν εχεις ενεργοποιημενο προωθειται αυτοματαα στο αλλο...φτανει φυσικα να εχεις ενεργοποιημενη την προωθηση απο το αντιστοιχο εικονιδιο

 

Σε ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες πλήρως!

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα, θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Την 3 μην την παρεις, το υλικο της ειναι μισο γυαλιστερο και μισο ματ, στο ματ μενει βρωμα και φαινεται πολυ ασχημο ! Αν ηταν ολη γυαλιστερη, δεν θα κρατουσε την βρωμα και θα ηταν σουπερ.

 

Thanks! Είμαι πια ανάμεσα στις πρώτες δυο θήκες ...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα επαναφορά με SUS και μου πέρασε την 4.0.3. Έκανα root και μετά ενημέρωση μέσω Wifi στην 4.0.4 και το root παρέμεινε επιβεβαιωμένο και από το root checker! Το κινητό δεν έχει lags και φαίνεται γρήγορο χωρίς ακόμη να απεγκαταστήσω τίποτα. Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το CWM;

 

Εννοεις wifi και μεσω ΟΤΑ...??? ΣΕ ποιο μενου-υπομενου βρισκεται η επιλογη για την ενημερωση του μεσω της ιδιας συσκευης...???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Εννοεις wifi και μεσω ΟΤΑ...??? ΣΕ ποιο μενου-υπομενου βρισκεται η επιλογη για την ενημερωση του μεσω της ιδιας συσκευης...???

 

Μου το έβγαλε μόνο του στις ειδοποιήσεις...

Nexus 7 2013 32GB: Stock 6.0.1
Link to comment
Share on other sites

εχεις την γραμμη που θες..πχ. vodafone και εχεισ και cosmote..επιλεγεις εσθ ποια γραμμη θεσ να χρησιμοποιησεισ για κλησεις ή για μυνηματα...οταν σε παιρνουν οποιο και αν εχεις ενεργοποιημενο προωθειται αυτοματαα στο αλλο...φτανει φυσικα να εχεις ενεργοποιημενη την προωθηση απο το αντιστοιχο εικονιδιο

 

 

ναι αλλα αν εχεις πχ f2g και σε περνει καποιος εκει και το προωθεις πχ στο cu ο αλλος θα χρεωνεται ή θα ειναι σαν να σε περνει κανονικα στο f2g ?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αν εχεις πχ f2g και σε περνει καποιος εκει και το προωθεις πχ στο cu ο αλλος θα χρεωνεται ή θα ειναι σαν να σε περνει κανονικα στο f2g ?

λογικα οχι...θα πρεπει να ρωτησεις την εταιρια που σου εδωσε την sim...εγω εχω το 2ιν1 της cosmote με δυο κοσμοτε πανω και δεν υπαρχει καμια χρεωση...απλα πες οτι παιρνεις στο f2g αλλα εσυ εχεις ενεργοποιημενο το cu...απο την στιγμη που εχεις τις κλησεις ενεργοποιημενες απο τον εναν αριθμο στο αλλο απλα θα γινεται προωθηση και τιποτε αλλο,καμια χρεωση παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ics rooted και θελω να κανω την αναβαθμιση..

αλλα δεν μου την εμφανιζει οτα.

ομως αμα τσεκαρω μεσω companion kai sus την βρισκει...

πρεπει να κανω κατι για να γινει οτα??

απο sus με την επιλογη update θα χασω το root???

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ics rooted και θελω να κανω την αναβαθμιση..

αλλα δεν μου την εμφανιζει οτα.

ομως αμα τσεκαρω μεσω companion kai sus την βρισκει...

πρεπει να κανω κατι για να γινει οτα??

απο sus με την επιλογη update θα χασω το root???

 

για οτα μπες στο update center πατα μενου και ανανεωση ή ενημερωση δεν θυμαμαι ακριβως και θα σου τη βγαλει...

η ααλλιως πηγαινε ρυθμισεις->πληροφοριες τηλεφωνου->ενημερωση λογισμικου...

 

ναι θα χασεις το ροοτ το εχουν αναφερει πιο πισω...

Link to comment
Share on other sites

για οτα μπες στο update center πατα μενου και ανανεωση ή ενημερωση δεν θυμαμαι ακριβως και θα σου τη βγαλει...

η ααλλιως πηγαινε ρυθμισεις->πληροφοριες τηλεφωνου->ενημερωση λογισμικου...

 

ναι θα χασεις το ροοτ το εχουν αναφερει πιο πισω...

 

το θεμα ειναι οτι μεσα απο το τηλεφωνο ακομα και οταν παταω ανανεωση μου βγαζει οτι ειμαι στην πιο προσφατη ενημερωση..

μονο απο pc μου την βρισκει την αναβαθμιση

 

//μηπως φταιει που δεν εχω σιμ μεσα στο κινητο??

Edited by mobrol
phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι μεσα απο το τηλεφωνο ακομα και οταν παταω ανανεωση μου βγαζει οτι ειμαι στην πιο προσφατη ενημερωση..

μονο απο pc μου την βρισκει την αναβαθμιση

 

//μηπως φταιει που δεν εχω σιμ μεσα στο κινητο??

 

δεν νομιζω να φταιει αλλα δεν ειμαι και σιγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Το led δεξιά λειτουργεί μόνο στις κλήσεις και όχι στα μηνύματα με την 4.0.4 Είναι δυνατόν να το αμέλησαν αυτό; Τι λύση έχετε βρει για ειδοποίηση του led στα μηνύματα; Πάντως το τηλέφωνο γενικά είναι πολύ καλύτερο τώρα σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.

Επειδή έχασα το root και ο φωτισμός είναι πάλι ασθενικός υπάρχει κάτι για την φωτεινότητα χωρίς root;

Link to comment
Share on other sites

εγω παντος με 4.0.3 root οταν παω να βαλω την 4.0.4 μεσω ΟΤΑ με σταματαει και δεν με αφηνει δυστιχως:mad:

Xiaomi Poco X5 Pro (HyperOS 1.0.2.0, Android 14)

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσω sus γίνει επιδιόρθωση (repair) της 4.0.3 και μετά κάνετε root και το update ΟΤΑ, το root μεταφέρεται.

 

Το led με GoSMS λειτουργεί κανονικά, ακόμα και με ρύθμιση χρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Αν μέσω sus γίνει επιδιόρθωση (repair) της 4.0.3 και μετά κάνετε root και το update ΟΤΑ, το root μεταφέρεται.

 

Το led με GoSMS λειτουργεί κανονικά, ακόμα και με ρύθμιση χρώματος.

 

δυστυχως το sus δεν εχει επιλογη για repair μονο...

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι εχει βγει και επισημα η Ελληνικη, το συζηταμε εδω και 10 σελιδες περιπου, μου εχει ερθει και στο κινητο! Αλλα ποιος ο λογος να μπλεξω με flashtool και μετα απο 2-3 μερες αντε σε 1 μηνα βγει ενας ευκολος τροπος για root να ξανα flasharw? Αλλωστε για led χρησημοποιω app κι απ οτι εχουν πει το led διορθωνετε μονο για τις κλησεις, οχι για τα μηνυματα, αρα παλι app! lag εγω δεν εχω η τουλαχιστον δεν με ενοχλει τοσο! battery drain παλι δεν μπορω να καταλαβω αν εχω αφου το κινητο το εχω κανει pc εν ολιγης! Μονο το wifi μου την σπαει αλλα κι αυτο το εφτιαξα κανοντας το κινητο να αναγνωριζει και τα υπολοιπα καναλια και οχι μονο μεχρι το 10! ;)

 

Οποτε θα περιμενω μηπως δεν βγει, αν δεν βγει προχωραω με flashtool! ;) λυσεις υπαρχουν για ολους και για ολα αρκει να ψαχτεις λιγακι ;)

 

Έγραψες το "Μετά θα λέτε πως θα βάλετε την ελληνική πάλι!" γιαυτό και είπα πως έχει βγει ελληνική.

Τώρα το αν είναι να "μπλέξει" κάποιος με flashtool (το μπλέξει είναι σχετικό βέβαια), καλύτερα είναι να μη κάνει καν το update (εκτός και αν έχει σοβαρά προβλήματα, όπως είπαμε άλλωστε).

 

Τώρα, εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να γίνει update στην 4.0.4 χωρίς να χάσει κάποιος το root, εύκολα και γρήγορα over the air, δε βρίσκω το λόγο να μη το κάνει κάποιος. Και ας μην υπάρχουν.... "οπτικές διαφορές". Άλλωστε δεν είναι αυτό το ζητούμενο σε ένα minor update. Αν θέλει κάποιος οπτική διαφορά, βάζει έναν launcher, ένα theme και είναι "άρχοντας".

Όσο για το αν υπάρχουν λύσης, χαίρω πολύ!

 

Btw, εχθές έκανα update με PC Companion το κινητό και μπορώ να πω πως πλέον... πείστηκα! Ήρθε η ώρα να περάσω και στο Neo V custom rom! Οποιεσδήποτε προτάσεις δεκτές (μόνο για ICS όμως, καλοκαίρι έχουμε).

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

με ΟΤΑ δεν γίνεται σε όλους το update ;-) γιατί αν γινόταν θα το είχα κάνει από την στιγμή που μου το βγάλε ;-) απλά κάποιοι βιάζονται να κάνουν το update μέσω sus και μετά λένε ααα δεν μου κράτησε το ρουτ εμένα, τι θα κάνω;! Γι αυτό είπα να περιμένουμε! Οποίος μπορεί να το κάνει με ΟΤΑ το κάνει φυσικά! ;-)

 

Κουβέντα χωρίς νόημα. Τέλος πάντων.

 

Ενημερωτικά, για όσους ενδιαφέρονται να το ψάξουν λίγο περισσότερο το θέμα με το πρόβλημα της αναβάθμισης OTA, μήπως έχετε πειράξει και το SystemUI; Ή έχετε περάσει κάποιο framework/statusbar toggle κλπ; Αν ναι, δοκιμάστε να επαναφέρεται τα "μαμά" αρχεία μήπως και γίνει δουλειά.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

ξεκινησα να κανω επιδιορθωση με το sus (γιατι οπως ειναι το κινητο δεν μου δεχεται την 4.0.4) αλλα με προβληματισε στο βημα 3.... εχω την εντυπωση πως οποια επιλογη και να διαλεξω θα μου εγκαταστησει την 4.0.4...

οσοι εκαναν επιδιορθωση.. και εμειναν στην 4.0.3 ποια απο τις 2 επιλογες διαλεξατε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

ξεκινησα να κανω επιδιορθωση με το sus (γιατι οπως ειναι το κινητο δεν μου δεχεται την 4.0.4) αλλα με προβληματισε στο βημα 3.... εχω την εντυπωση πως οποια επιλογη και να διαλεξω θα μου εγκαταστησει την 4.0.4...

οσοι εκαναν επιδιορθωση.. και εμειναν στην 4.0.3 ποια απο τις 2 επιλογες διαλεξατε?

 

Αν διαβάσεις λίγο πίσω, θα δεις πως αν το κάνεις θα σου περάσει την 4.0.4 χάνοντας και το root.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

εχω το ericson neo v ξερει κανεις αν υπαρχουν δωρεαν χαρτες για gps

Είσαι αρχηγός! Και μόνο που δεν έβαλες το sony και άφησες μόνο το ericsson λεει πολλά! Δικός μου είσαι κι εσύ!!! Ericsson fans!!!!

Δεν υπάρχουν δωρεάν χάρτες. Θα πρέπει να πληρώσεις για την απόκτησή τους.

 

το θεμα ειναι οτι μεσα απο το τηλεφωνο ακομα και οταν παταω ανανεωση μου βγαζει οτι ειμαι στην πιο προσφατη ενημερωση..

μονο απο pc μου την βρισκει την αναβαθμιση

 

//μηπως φταιει που δεν εχω σιμ μεσα στο κινητο??

Όχι

Το led δεξιά λειτουργεί μόνο στις κλήσεις και όχι στα μηνύματα με την 4.0.4 Είναι δυνατόν να το αμέλησαν αυτό; Τι λύση έχετε βρει για ειδοποίηση του led στα μηνύματα; Πάντως το τηλέφωνο γενικά είναι πολύ καλύτερο τώρα σε σχέση με την προηγούμενη έκδοση.

Επειδή έχασα το root και ο φωτισμός είναι πάλι ασθενικός υπάρχει κάτι για την φωτεινότητα χωρίς root;

Χωρίς root δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Για το Led δες τα NoLed, Bubble buzz

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κουβέντα χωρίς νόημα. Τέλος πάντων.

 

Ενημερωτικά, για όσους ενδιαφέρονται να το ψάξουν λίγο περισσότερο το θέμα με το πρόβλημα της αναβάθμισης OTA, μήπως έχετε πειράξει και το SystemUI; Ή έχετε περάσει κάποιο framework/statusbar toggle κλπ; Αν ναι, δοκιμάστε να επαναφέρεται τα "μαμά" αρχεία μήπως και γίνει δουλειά.

 

εχω περασει statusbar toggle και μου το κανει αυτο...

το θεμα ειναι πως το επαναφερω??

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις λίγο πίσω, θα δεις πως αν το κάνεις θα σου περάσει την 4.0.4 χάνοντας και το root.

 

αυτο ακριβως φανταζομαι και γω...

το θεμα ειναι πως καποιοι ισχυριζονται χθες και σημερα οτι με το sus περασαν την 4.0.3 και μετα ροοτ και OTA...

και εμειναν με ροοτ στην 4.0.4...

για αυτο και η ερωτηση μου...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...