Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά

έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει τον chrome? εγώ που τον πέρασα χθες το βράδυ μου λέει ότι χρειάζεται απο ICS και πάνω για να τρέξει. Προφανώς και έχω ICS. Καμία ιδέα?

 

EDIT

όλα οκ είχε πρόβλημα η εφαρμογή που είχα βρει. Βρήκα μία άλλη που επιτρέπει και sd move

Edited by B1ller
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Βλέπω πως ασχολείστε με πολύ προχωρημένα πράγματα εδώ....:)

Εγώ πάλι, ως τελείως νέος με το android, έχω ενθουσιαστεί με της δυνατότητες που έχει....!

 

Βρήκα διάφορα προγραμματάκια που με βοήθησαν να μην φύγω από τις συνήθειές μου...!

Ένα από αυτά είναι το Go Contacts EX με το οποίο έβαλα τις επαφές μου σε ομάδες... και είναι και πολύ όμορφο...!

Ερίσεις Το Inkpad για σημειώσεις το οποίο μάλιστα στις συγχρονίζει με τον server τους οπότε δεν τις χάνεις αν κάτι συμβεί...!

Έτσι... είπα να το μοιραστώ μαζί σας...! ;)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μάλλον πολύ απλό.... πάλι....

Υπάρχει τρόπος να συγχρονίσω τα δεδομένα μου (επαφές κυρίως αλλά και μηνύματα ίσως) στο ίντερνετ... με την google ας πούμε αλλά μόνον τα δεδομένα από το κινητό μου ;

(Δεν θέλω δηλαδή να ανακατευτούν με τις επαφές που έχω στο gmail μου... ή με οποιεσδήποτε άλλες....!)

Κάτι σαν το myphone που είχε η microsoft και το κατάργησε...!

 

Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να μπλοκάρω κάποιους ανεπιθύμητους αριθμούς ;

Βρήκα το Mr Number αλλά δεν κατάλαβα πως να βάλω στην block list συγκεκριμένους αριθμούς... (αν το χρησιμοποιεί κάποιος και μου πει θα τον ευγνωμονώ... ;-)...)

 

κι ένα απλό εύχρηστο calculator θα ήθελα, το οποίο όμως να έχει και το %...

Πολύ ωραίο μεν αυτό που έχει από μόνο του αλλά το % δεν το έχει....

Υπάρχουν τόσες επιλογές οπότε μια πρόταση από κάποιον που το έχει ψάξει θα ήταν πολύ χρήσιμη...!

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τις καλύτερες μου ευχές σε όσους γιορτάζουν...!!!

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως ασχολείστε με πολύ προχωρημένα πράγματα εδώ....:)

κι ένα απλό εύχρηστο calculator θα ήθελα, το οποίο όμως να έχει και το %...

Πολύ ωραίο μεν αυτό που έχει από μόνο του αλλά το % δεν το έχει....

Υπάρχουν τόσες επιλογές οπότε μια πρόταση από κάποιον που το έχει ψάξει θα ήταν πολύ χρήσιμη...!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=uk.co.nickfines.RealCalc&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsInVrLmNvLm5pY2tmaW5lcy5SZWFsQ2FsYyJd

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πως ασχολείστε με πολύ προχωρημένα πράγματα εδώ....:)

Εγώ πάλι, ως τελείως νέος με το android, έχω ενθουσιαστεί με της δυνατότητες που έχει....!

 

Βρήκα διάφορα προγραμματάκια που με βοήθησαν να μην φύγω από τις συνήθειές μου...!

Ένα από αυτά είναι το Go Contacts EX με το οποίο έβαλα τις επαφές μου σε ομάδες... και είναι και πολύ όμορφο...!

Ερίσεις Το Inkpad για σημειώσεις το οποίο μάλιστα στις συγχρονίζει με τον server τους οπότε δεν τις χάνεις αν κάτι συμβεί...!

Έτσι... είπα να το μοιραστώ μαζί σας...! ;)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μάλλον πολύ απλό.... πάλι....

Υπάρχει τρόπος να συγχρονίσω τα δεδομένα μου (επαφές κυρίως αλλά και μηνύματα ίσως) στο ίντερνετ... με την google ας πούμε αλλά μόνον τα δεδομένα από το κινητό μου ;

(Δεν θέλω δηλαδή να ανακατευτούν με τις επαφές που έχω στο gmail μου... ή με οποιεσδήποτε άλλες....!)

Κάτι σαν το myphone που είχε η microsoft και το κατάργησε...!

 

Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα που να μπορώ να μπλοκάρω κάποιους ανεπιθύμητους αριθμούς ;

Βρήκα το Mr Number αλλά δεν κατάλαβα πως να βάλω στην block list συγκεκριμένους αριθμούς... (αν το χρησιμοποιεί κάποιος και μου πει θα τον ευγνωμονώ... ;-)...)

 

κι ένα απλό εύχρηστο calculator θα ήθελα, το οποίο όμως να έχει και το %...

Πολύ ωραίο μεν αυτό που έχει από μόνο του αλλά το % δεν το έχει....

Υπάρχουν τόσες επιλογές οπότε μια πρόταση από κάποιον που το έχει ψάξει θα ήταν πολύ χρήσιμη...!

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τις καλύτερες μου ευχές σε όσους γιορτάζουν...!!!

 

Για calculator χρησιμοποιώ αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=my.android.calc&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsIm15LmFuZHJvaWQuY2FsYyJd

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. χρησιμοποιω apex launcher και το μονο που με χαλαει , ειναι η κυλιση των οθονων. Ποιες ρυθμισεις εχετε για την κυλιση ;

Ευχαριστωω

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Καθολου ειρωνικα, δεν εχω λογο!

 

Δες:

 

Πρεπει να ενεργοποιησουμε το Αγνωστες πηγες και το εντοπισμος σφαλματων!

ρυθμισεις>ασφαλεια>και επιλεγουμε το αγνωστες πηγες!

ρυθμισεις>επιλογες για προγραμματιστες και τικαρουμε το εντοπισμος σφαλματων USB

 

Κάνετε εγκατάσταση του Flashtool-0.6.6-windows.exe

Αντιγράφετε τα περιεχόμενα του φακέλου Roms/ftf στο C:\flashtool\firmwares (kernel .MT11i_4.1.A.0.562_CUSTOMIZED-NCB-Nordic.ftf.)

Ανοίγετε το πρόγραμμα FlashTool και πατάτε τον κεραυνό. Διαλέγετε Flashmode και από το νέο παράθυρο το MT11i (τα checkboxes όπως είναι). Πατάτε οκ.

Σβήνετε το κινητό. Κρατώντας πατημένο το back το συνδέετε στο pc. Θα βρεί drivers και μετά θα αρχίσει το flash. Περιμένετε ώσπου να τελειώσει. Αποσυνδέεετε το κινητό και το ανάβετε.

Κλείστε το Flashtool

 

Στο τελος θα σας βγαλει σφαλμα στο Flashtool, μην ανησυχειτε, ανοιξτε το κινητο!!!

 

Φλασαρετε το κινητο με SEUS ετσι ωστε να σβηστουν τα παντα (εφαρμογες, ρυθμισεις κτλ) αλλιως θα εχετε πολυ lag!

 

Για το ρουτ απλα κατεβαζετε αυτο το κανετε extract σε ενα φακελο! Τωρα παμε στις ρυθμισεις του κινητο>ασφαλεια>και επιλεγουμε το αγνωστες πηγες! παμε πισω στις ρυθμισεις>επιλογες για προγραμματιστες και τικαρουμε το εντοπισμος σφαλματων USB! Συνδεουμε το κινητο στον υπολογιστη και παταμε διπλο κλικ το αρχειο "runme.bat", μολις γραψει ALL DONE τοτε ειμαστε ετοιμοι, θα κανει μονο του ενα reboot!!!

 

Δικια σας ευθυνη αν θα ακολουθησετε αυτα που γραφω, δεν φερω καμια ευθυνη για τυχον προβλημα που θα εφανισει! :)

 

 

 

http://icxperia.com/doomlord/DooMLoRD_v1_Xperia-2011-ICS-ROOT-emu-busybox-su.zip

 

εκανα οτι λεει στον οδηγο εκτος απο το zeus,ετρεξα το "runme.bat" εγραψε all done αλλα δεν εκανε reboot.τι αλλο να κανω?δεν εχουν χαθει ουτε οι εφαρμογες που ειχα ουτε οι ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμασει εγω....αλλα μεχρι να το καταλαβεις η μπαταρια σε εχει χαιρετησει:p:p

Αυτή η Κ15 δηλαδή είναι ρυθμισμένη να μπουτάρει overclocked?

Λογικά θα μπορείς να το ρυθμίσες να τρέχει on demand με το SetCPU.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου ειρωνικα, δεν εχω λογο!

 

Aαα. Αυτό το τρόπο εννοείς. Ο gio εννοείς επίσημη ελληνική μέσω PC Companion!;)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κλασικα titanium ;

 

Υπάρχουν πολλοί τρόποι. Μπορείς και χειροκίνητα πηγαίνοντας στον φάκελο /system/app και να αφαιρέσεις τις εφαρμογές που δεν θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου μικρό review:

Η μαμά ics είναι πιο αργή και από replay!

Κάθισα 2 μέρες με αυτήν αλλά δεν μπορούσα άλλο! Πήγα αμέσως σε custom.

 

Επίσης συνιστώ ανεπιφύλακτα apex launcher. Είναι κορυφή για ics.

 

Υπάρχει καμια ICS custom ROM η οποία να κάνει overclocking?

Αν έχει δοκιμάσει κανείς ας το μοιραστεί....:D

 

Καταρχάς είναι και θέμα kernel.

 

Έχουνε φτάσει μέχρι 1,9 GHz :)

 

Αλλά δεν το συνιστώ. Το 1GHz είναι μια χαρά, το θέμα είναι η μικρή ram.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθα καταγραμμα τον οδηγο!!! Οι εφαρμογες και οι ρυθμισεις θα σβησουν αμα κανεις το βημα που αναφερω το SEUS!!! Θα λυθουν αρκετα προβληματα (π.χ lag)

 

Κανε παλι την διαδικασια απο την αρχη!!! Αλλα οπως τα αναφερω, μην παραλειψεις τιποτα!

μια ακομη χαζη ερωτηση.τα εκανα ολα οκ ,το αρχειο για το root που το αποσυμπιεζω,σε φακελλο του υπολογιστη η σε φακελλο του κινητου δηλ. στην sd card?
Link to comment
Share on other sites

Aαα. Αυτό το τρόπο εννοείς. Ο gio εννοείς επίσημη ελληνική μέσω PC Companion!;)

 

ακριβως παιδες...δεν θελω να μπαινω σε πειραματα με flashtool γιατι φοβαμαι μηπως χαλασω τιποτα...θα περιμενω την ελληνικη αναβαθμιση..καθε μερα τσεκαρω με pc companion αλλα τιποτα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγαινα ν κανω φλας στην 4 αλλα εκανα βλακεια και το τηλεφωνο εγινε τουβλο.. οταν το συνδεω με το καλωδιο δειχνει μονο σονυ και τιποτα αλλο... τι πρεπει να κανω??

 

ευχαριστω

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγαινα ν κανω φλας στην 4 αλλα εκανα βλακεια και το τηλεφωνο εγινε τουβλο.. οταν το συνδεω με το καλωδιο δειχνει μονο σονυ και τιποτα αλλο... τι πρεπει να κανω??

 

ευχαριστω

 

Προσπάθησες να ξαναφλασάρεις με flashtool;

Link to comment
Share on other sites

παιδια πηγαινα ν κανω φλας στην 4 αλλα εκανα βλακεια και το τηλεφωνο εγινε τουβλο.. οταν το συνδεω με το καλωδιο δειχνει μονο σονυ και τιποτα αλλο... τι πρεπει να κανω??

 

ευχαριστω

Τα ιδια επαθα κι εγω χτες ,γυρνα 5-6 σελιδες πισω ,με τα πολλα το seus βρηκε νεα εκδοση την εγκαταστησε κι ολα οκ ,

οταν το ανοιγεις δειχνει το Σονυ λογκο κι ενα κιτρινο τριγωνακι ? αν σου δειχνει μονο το λογκο περιμενε 2-3' γιατι μετα απο αναβαθμιση παντα κανει περισσοτερο χρονο να μπουταρει

Edited by nick2crete

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογιστή!!

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

 

συγνωμη για το πρηξιμο,μολις παταω στο "runme.bat" μου βγαζει ''daemon not running.starting it now.''και απο κατω''daemon started successfully''και μετα τιποτα.τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Extract το κανεις μεσα σε καποιο φακελο που εχεις δημιουργησει ετσι;

Εχεις ενεργοποιησει τις αγνωστες πηγες και Εντοπισμος σφαλματων;

φυσικα οπως το λεει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...

απο οτι ειδα εχουμε καποια νεα για το παγωτο..

αργησα ισως λιγακι να συμμετασχω στην κουβεντα για το παγωτακι κ χαθηκα λιγο

1)ειμαι ρουτ.42 εκδοση..βοηθηστε τι πρεπει να κανω.(unroot?flash?τι αλλα?)

2)την κατεβαζω απο το σαιτ της ΣΕ η απο το forum.xda?

3)υπαρχει καποιος ετοιμος οδηγος για επαναληψη του ρουτ αμα υπαρχουν αλλαγες με σχεση το ρουτ της .42 εκδοσης?

4)οδηγοι για overclock και τα σχετικα εχουμε?γιατι δεν τα εκανα στην .42 περιμενωντας την εκδοση παγωτο

5)ειναι ελληνικη ετσι?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως παιδες...δεν θελω να μπαινω σε πειραματα με flashtool γιατι φοβαμαι μηπως χαλασω τιποτα...θα περιμενω την ελληνικη αναβαθμιση..καθε μερα τσεκαρω με pc companion αλλα τιποτα

 

σε νιωθω ακιρβος και εγω μια απο τα ιδια.βασικα εγω εχω φτασει να μπενω ανα μιση ωρα:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει βάλει ICS να μας πει με τι ελεύθερη ram ξεκινάει το τηλέφωνο;

Με την gingerbread είναι κοντά στα 180-200

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

περασα την icecream αλλα εχω το προβλημα με τα μυνηματα (περιορισμο 70 χαρακτηρων).

υπαρχει καμια λύση οπως με την gingerbrand?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...