Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν ξεκινησω την (επιφοβη!) διαδικασια του root, ειπα να δοκιμασω το wifi. Συνδεθηκα σε ενα δικτυο, αλλα εκει που πηγα να βαλω τους κωδικους για το λογαριασμο του google για να μπω στο market...με εκοψε! Μου βγαζει μηνυμα " Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδοεμνων σε αυτον τον διακομιστη. Αυτο ενδεχεται να ειναι ενα προσωρινο προβλημα ή το τηλεφωνο σας ενδεχομενως να μην υποστηριζει υπηρεσιες δεδομενων."....Τι εγνε τωρα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ηλία εννοείς χωρίς να έχεις απενεργοποιήσει την αυτόματη φωτεινότητα; Αν ναι τότε νομίζω ότι μπορούμε να βάλουμε λίγο χέρι... :X:cool:

Αυτό ακριβώς φίλτατε Γιώργο!

Λίγο παραπάνω από το κανονικό μη κάψουμε κ καμια οθόνη:D

Λογικό βέβαια θα είναι κ η ανεβασμένη κατανάλωση αλλά who cares αφού θα τη ρυθμίζουμε!

Ε ρε που φτάσαμε να μιλάμε για κατανάλωση στα κινητά!Ούτε για το pandaki μου δεν ασχολούμαι πλέον το πόσο καίει:p:p

 

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. μπορειτε να μου πειτε εαν υπαρχει για το κινητο μας καποιο προγραμμα που να ηχογραφει τα τηλεφωνημα? βρηκα μερικα αλλα το μονο που κανουν ειναι να γραφουν τη δικη μου φωνη και οχι του συνομιλητη. Ευχαριστω

 

Αυτό έχω εγώ, και κάνει τη δουλειά που θέλεις

- Huawei Mate 20 Pro-->Stock

- Huawei Honor 10-->Stock

- Huawei 8X MAX-->Stock

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινησω την (επιφοβη!) διαδικασια του root, ειπα να δοκιμασω το wifi. Συνδεθηκα σε ενα δικτυο, αλλα εκει που πηγα να βαλω τους κωδικους για το λογαριασμο του google για να μπω στο market...με εκοψε! Μου βγαζει μηνυμα " Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδοεμνων σε αυτον τον διακομιστη. Αυτο ενδεχεται να ειναι ενα προσωρινο προβλημα ή το τηλεφωνο σας ενδεχομενως να μην υποστηριζει υπηρεσιες δεδομενων."....Τι εγνε τωρα?

Ειρήνη είχα το ίδιο πρόβλημα όταν πρωτοπήρα το κινητό. Δεν λύθηκε με τίποτα άλλο παρά μόνο φλασάροντας το λογισμικό με SEUS. Ευτυχώς παρουσιάστηκε όταν δεν είχα στήσει το κινητό οπότε μικρό το κακό.

Αυτό ακριβώς φίλτατε Γιώργο!

Λίγο παραπάνω από το κανονικό μη κάψουμε κ καμια οθόνη:D

Λογικό βέβαια θα είναι κ η ανεβασμένη κατανάλωση αλλά who cares αφού θα τη ρυθμίζουμε!

Ε ρε που φτάσαμε να μιλάμε για κατανάλωση στα κινητά!Ούτε για το pandaki μου δεν ασχολούμαι πλέον το πόσο καίει:p:p

ΟΚ, κατάλαβα. Θα το δω, όπως και το ανέβασμα των αρχείων που είπε ο BloodDonor, από Τετάρτη γιατί τρέχω με τη δουλειά.

 

Υ.Γ.: Εκεί που έχει πάει η βενζίνη ακόμα και το Seicento μου φαίνεται ότι καίει πλέον!!!:lol::lol::p

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη είχα το ίδιο πρόβλημα όταν πρωτοπήρα το κινητό. Δεν λύθηκε με τίποτα άλλο παρά μόνο φλασάροντας το λογισμικό με SEUS. Ευτυχώς παρουσιάστηκε όταν δεν είχα στήσει το κινητό οπότε μικρό το κακό.

 

O.K....άγνωστη λεξη/διαδικασια : SEUS...

Πανω που ελεγα οτι ειχα ξεκαθαρισει τι σημαινει root...με ενα ωραιοτατο τακλιν με ξαναφερνεις στο μηδεν!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ίδια φιλοσοφία είναι με το Κ-9. Που αντιμετωπίζεις πρόβλημα;

 

Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ συμπληρώνω σωστά τα πεδία που μου ζητεί και μου βρίσκει το διακομιστή Exchange στο τελευταίο βήμα μου βγάζει μήνυμα σφάλματος ‘Δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα σύνδεσης με τον διακομιστή’.

Έκανα αίτημα και στον τεχνικό τμήμα του παροχου μου, μήπως είναι θέμα δικών τους ρυθμίσεων.

Γνωρίζει κάνεις αν η εφαρμογή “e-mai, Exchange Active Sync” υποστηρίζει να βλέπω τα e-mail μου από το outlook του υπολογιστή μου.

Link to comment
Share on other sites

O.K....άγνωστη λεξη/διαδικασια : SEUS...

Πανω που ελεγα οτι ειχα ξεκαθαρισει τι σημαινει root...με ενα ωραιοτατο τακλιν με ξαναφερνεις στο μηδεν!

Μ' αρέσει που ξέρεις το τακλινγκ!!! :lol: :p

Το SEUS (Sony Ericsson Update Center) είναι πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να ξανά περάσεις το λειτουργικό στο κινητό σου από την αρχή. Φαντάσου το σαν το αντίστοιχο format στους υπολογιστές.

Δεν υπάρχει καμία δυσκολία στο να το κάνεις. Κατεβάζεις το πρόγραμμα, το εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου, το ανοίγεις και απλά ακολουθείς τις οδηγίες που σου εμφανίζει. Φρόντισε το κινητό να είναι φορτισμένο πλήρως.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

είμαι στην έκδοση .42

έκανα root, έβαλα το market enabler, έκανα fake αμερική

θέλω να έχω πλοήγηση στο google maps... τι άλλο πρέπει να κάνω;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη είχα το ίδιο πρόβλημα όταν πρωτοπήρα το κινητό. Δεν λύθηκε με τίποτα άλλο παρά μόνο φλασάροντας το λογισμικό με SEUS. Ευτυχώς παρουσιάστηκε όταν δεν είχα στήσει το κινητό οπότε μικρό το κακό.

 

ΟΚ, κατάλαβα. Θα το δω, όπως και το ανέβασμα των αρχείων που είπε ο BloodDonor, από Τετάρτη γιατί τρέχω με τη δουλειά.

 

Υ.Γ.: Εκεί που έχει πάει η βενζίνη ακόμα και το Seicento μου φαίνεται ότι καίει πλέον!!!:lol::lol::p

 

Ωραία θα περιμένω υπομονετικά!

Ειρήνη μη μου αγχώνεσαι!θα τα μάθεις όλα σιγά σιγά δεν είναι τίποτα!

 

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Edited by iliasx8

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι καταλήγεις σε λανθασμένα συμπεράσματα. Δοκίμασε κάποιο άλλο πρόγραμμα πλοήγησης να δεις πως θα πάει.

 

Mε navigon,copilot και sygic aura κανει το ίδιο zxr.ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Link to comment
Share on other sites

Σε μενα παντως το gps δουλευει τελεια ,οπου και να εχω παει χωρις το wi fi εννοειται ,και χωρις εξτρα εφαρμογες ρουτ ξε-ρουτ κτλ..

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,σημερα πηρα το neo v σε blue/black και για να πω την αληθεια το ψηλομετανιωσα...οχι φυσικα για το κινητο αυτο καθ αυτο αλλα για το χρωμα του...μπορειτε να μου πειτε αν καταρχην γινεται αλλαγη μπρος/πισω πλαστικων και αν μπορω να βρω στα καταστηματα εδω Ελλαδα για white housing πριν αναγκαστω να απευθυνθω εξωτερικο..ευχαριστω εκ των προτερων..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,σημερα πηρα το neo v σε blue/black και για να πω την αληθεια το ψηλομετανιωσα...οχι φυσικα για το κινητο αυτο καθ αυτο αλλα για το χρωμα του...μπορειτε να μου πειτε αν καταρχην γινεται αλλαγη μπρος/πισω πλαστικων και αν μπορω να βρω στα καταστηματα εδω Ελλαδα για white housing πριν αναγκαστω να απευθυνθω εξωτερικο..ευχαριστω εκ των προτερων..

 

αν ήσουν πατρα θα γινοταν τραμπα..(εχω λευκο)...και θελω μπλε..

αν βρεις κατι απο εξω,στειλε μου το λινκ σε ΠΜ.

με ενδιαφερει και εμενα....

Link to comment
Share on other sites

αν ήσουν πατρα θα γινοταν τραμπα..(εχω λευκο)...και θελω μπλε..

αν βρεις κατι απο εξω,στειλε μου το λινκ σε ΠΜ.

με ενδιαφερει και εμενα....

 

Αν ημουν Πατρα θα γινοταν σημερα κιολας η δουλεια ;) Δυστυχως ειμαι Αθηνα οποτε οποιος απ τα μερη μου ενδιαφερεται μου λεει...

Τσεκαρε πμ παντως σου εχω καποια ενδιαφεροντα λινκς...Λογικα για να μου ειπες να γινει τραμπα να θεωρω δεδομενο οτι το πλαστικο αλλαζει,μενει να δουμε αν υπαρχει κατι σε διαθεση στα καταστηματα εδω...

Link to comment
Share on other sites

Μ' αρέσει που ξέρεις το τακλινγκ!!! :lol: :p

Το SEUS (Sony Ericsson Update Center) είναι πρόγραμμα με το οποίο μπορείς να ξανά περάσεις το λειτουργικό στο κινητό σου από την αρχή. Φαντάσου το σαν το αντίστοιχο format στους υπολογιστές.

Δεν υπάρχει καμία δυσκολία στο να το κάνεις. Κατεβάζεις το πρόγραμμα, το εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου, το ανοίγεις και απλά ακολουθείς τις οδηγίες που σου εμφανίζει. Φρόντισε το κινητό να είναι φορτισμένο πλήρως.

 

Ε, απο ποδοσφαιρο ξερω κατι λιγα. Προτιμω μπασκετ και βολλευ! :D

 

Δηλαδη το SEUS ειναι κατι σαν ολο-το-λειτουργικο-του-κινητου μαζεμενο...κατι σαν το back up σου οταν θελεις να κανεις Format στον υπολογιστη, σωστα? Και το root ειναι το format, ετσι? Αρα η διαδικασια (εαν θελω να πειραξω το κινητο) ειναι να προχωρησω με root, να εγκαταστησω οτι εφαρμογες χρειαζομαι, και μετα αν κατι μου στραβωσει, χτυπαω ενα SEUS και επαναφερω τις εργοστασιακες ρυθμισεις του κινητου......καλα το καταλαβα?

Edited by iriniii
Link to comment
Share on other sites

Ε, απο ποδοσφαιρο ξερω κατι λιγα. Προτιμω μπασκετ και βολλευ! :D

 

Δηλαδη το SEUS ειναι κατι σαν ολο-το-λειτουργικο-του-κινητου μαζεμενο...κατι σαν το back up σου οταν θελεις να κανεις Format στον υπολογιστη, σωστα? Και το root ειναι το format, ετσι? Αρα η διαδικασια (εαν θελω να πειραξω το κινητο) ειναι να προχωρησω με root, να εγκαταστησω οτι εφαρμογες χρειαζομαι, και μετα αν κατι μου στραβωσει, χτυπαω ενα SEUS και επαναφερω τις εργοστασιακες ρυθμισεις του κινητου......καλα το καταλαβα?

 

Σωστά με το seus αν κάνεις πατάτα το επαναφέρεις,βέβαια με την επαναφορά τα χάνεις όλα.

Το root είναι ακίνδυνη διαδικασία δύσκολα θα το κολλήσεις!

Δες λίγο ποια έκδοση έχεις,την 0.62 ή τη 0.42;

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται να σωσεις εστω επαφες και μυνηματα με καποιο τροπο πριν κανεις SEUS?

 

Εχω την 0.42...

 

υπαρχουν εφαρμογες που κανουν τη δουλεια σου.

sms back up and restore για τα μηνυματα

 

App Backup & Restore για τις εφαρμογες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε γινεται να σωσεις εστω επαφες και μυνηματα με καποιο τροπο πριν κανεις SEUS?

 

Εχω την 0.42...

 

Ωραία σε δυο λεπτά θα έχεις ξεμπερδέψει με το θέμα root!!

Με το root δε χάνεις τίποτα

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα ξεμπερδέψει σε δυο λεπτά. Μην ξεχνάς ότι η Ειρήνη έχει πρόβλημα με τον λογαριασμό της. Αν λοιπόν κάνει το repair με το SEUS τότε θα της περάσει την .062 οπότε δυσκολεύει λιγάκι το root. :(
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα ξεμπερδέψει σε δυο λεπτά. Μην ξεχνάς ότι η Ειρήνη έχει πρόβλημα με τον λογαριασμό της. Αν λοιπόν κάνει το repair με το SEUS τότε θα της περάσει την .062 οπότε δυσκολεύει λιγάκι το root. :(

 

κλασσικη πατατα....δεν ξερεις τι τραβηξα...

να παρει πως γινεται να μην βγει ρουτ για την .62?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μισο λεπτο...αν εγω κανω root τωρα, οποτε σβηνονται τα παντα και εγκαθιστω οποιες εφαρμογες θελω εγω...θα συνεχισω να εχω προβλημα να μπω στο Google Λογαριασμο μου?

Πρεπει δηλαδη να κανω πρωτα SEUS για να διορθωθει η προσβαση στο λογαριασμο μου, οποτε αναγκαστικα θα αναβαθμιστει η εκδοση σε .62, οποτε μετα το root θα ειναι πιο πολυπλοκο?

Link to comment
Share on other sites

Αν φορτώσες .62 το root είναι μεγάλο μανίκι!

Εγω δεν το προσπάθησα καν και έχω εμπειρία από root σε προηγούμενα κινητά.

Το κακό είναι ότι δεν βλέπω να βγαίνει εύκολο ρουτάρισμα για την .62. Μάλλον θα περιμένω μια και καλή την ICS.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...