Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Root και σβησε οτι σαβουρα εχει μεσα απο τη Sony. Θα δεις ενα πολυ καλυτερο κινητο...

Sportfm.gr ειναι ραδιοφωνο σωστα; Ακους και ραδιοφωνο απο το συγκεκριμενο site;

 

οχι απλα το site τσεκαρω..νεα,τι μεταδοσεις εχει η tv,κτλ..

 

Ξέρεις.... η φωνητική κλήση είναι αυτό που κάνουμε όταν παίρνουμε τηλέφωνο:w00t:.

 

i am so fraking noob!

 

 

thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι απλα το site τσεκαρω..νεα,τι μεταδοσεις εχει η tv,κτλ

 

Τοτε δε σου τρωει αυτο τα mb. Σε ποσες μερες ειπες και ποσα σου εφαγε;

Link to comment
Share on other sites

μπαινω στο gazzetta.gr

sportfm.gr

newsit.gr

in.gr

gmail για ελεγχο e-mail

και σε 2-3 φορουμς..

 

Το newsit απ' ότι βλέπω δεν έχει mobile έκδοση. Επίσης τα forum's τα βλέπεις από τον browser; Αν ναι, δες αν υποστηρίζουν tapatalk/forum runner και κατέβασε τα! Υπόψιν πως ακόμη και οι φωτό που υπάρχουν στα site σου "τρώνε" MB μιας και στην ουσία "κατεβαίνουν" στον browser σου για να τις δεις.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τοτε δε σου τρωει αυτο τα mb. Σε ποσες μερες ειπες και ποσα σου εφαγε;

 

το κινητό το έχω μία εβδομάδα περιπου και μου εχει φάει μεχρι και τώρα 92ΜΒ

αν εξαιρέσεις ένα παιχνίδι που κατέβασα(cut the rope 17MB) μιλάμε για σχεδόν 75ΜΒ μόνο με σερφαρισμα.. παρατηρώ οτι για 1 ωρα πλοήγησης στο ιντερνετ καταναλώνω περι τα 10ΜΒ..

 

wtf !?!?

 

edit

νομιζα οτι οι φωτο μονο αν τις ανοιξεις σου τρωνε,αν ειναι απλα στη σελιδα δεν καταναλωνεις..

tapatalk εγκατασταθηκε παραυτα! thanks

 

 

ειπαμε ειναι τσαμπα τα πρωτα 350ΜΒ απο vodafone,αλλα όχι και να τα φαω σε 10 μερες...

Edited by sofix
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια φυσιολογικοτατο ειναι να τρωει τοσα mb...εγω μπαινω κοντα στην μια ωρα την ημερα με 3g σχεδον στα ιδια site...με opera mini το 3g watchdog μου μετραει κοντα ςτα 2 mb οπως και η εφαρμογη τσ vodafone..με dolphin ομως τρωει 10 με 15..γενικα ειναι κανονας σε 3g δουλεουμε opera mini σε wifi δουλευουμε dolphin...τοσο απλα τοσο ευκολα..
Link to comment
Share on other sites

το κινητό το έχω μία εβδομάδα περιπου και μου εχει φάει μεχρι και τώρα 92ΜΒ

αν εξαιρέσεις ένα παιχνίδι που κατέβασα(cut the rope 17MB) μιλάμε για σχεδόν 75ΜΒ μόνο με σερφαρισμα.. παρατηρώ οτι για 1 ωρα πλοήγησης στο ιντερνετ καταναλώνω περι τα 10ΜΒ..

 

wtf !?!?

 

Εμενα γιατι μου φαινονται λογικα αυτα τα νουμερα;

Εγω σε 4 μερες που πηγα Θεσσαλονικη, με 1 ωρα Mobile internet την ημερα (κυριως Tapatalk και λιγο FB) εφαγα 100 mb.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια φυσιολογικοτατο ειναι να τρωει τοσα mb...εγω μπαινω κοντα στην μια ωρα την ημερα με 3g σχεδον στα ιδια site...με opera mini το 3g watchdog μου μετραει κοντα ςτα 2 mb οπως και η εφαρμογη τσ vodafone..με dolphin ομως τρωει 10 με 15..γενικα ειναι κανονας σε 3g δουλεουμε opera mini σε wifi δουλευουμε dolphin...τοσο απλα τοσο ευκολα..

 

θα δοκιμάσω με opera mini

thanks

Link to comment
Share on other sites

Να δοκιμασεις και θα δεις αμεσως την διαφορα...O opera mini συμπιεζει τις ιστοσελιδες σε δικους του server και γιαυτο χρειαζεται λιγοτερα mb...Το μονο μειον του ειναι οτι δεν υποστηριζει flash player...Αλλα αν θες ξερω γω να δεις κανα βιντεακι πατας πανω του και σου βγαζει επιλογη να το ανοιξεις η με youtube η με dolphin η οποιον αλλο browser εχεις...Αλλα μετα τρως παλι αρκετα mb :lol:
Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι οι φωτο μονο αν τις ανοιξεις σου τρωνε,αν ειναι απλα στη σελιδα δεν καταναλωνεις..

tapatalk εγκατασταθηκε παραυτα! thanks..

 

Οτιδήποτε υπάρχει μέσα στη σελίδα, από μια λέξη μέχρι flash content, καταναλώνει. Υπόψιν επίσης ότι στο traffic περιλαμβάνεται και το upload και το download.

Τα νούμερα είναι λογικότατα οπότε μην το κουράζουμε άλλο. Αν θες να κάνεις οικονομία απεργοποίησε το κατέβασμα φωτογραφίων και διαφημίσεων, μπες σε mobile εκδόσεις, βάλε τον opera.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αντε να γραψω και εγω μια απορια!Παρατηρησα οτι τις τελευταιες δυο βδομαδες οταν χτυπαει το ξυπνητηρι γινεται το εξης κουλο!Την ωρα που παει να χτυπησει το κινητο κανει τον ηχο του ''ξεκλειδωματος'' 3 φορες στα καπακια και μετα χτυπαει...Το ''τσουκ'' δλδ που κανει οταν σερνεις την μπαρα για να το ξεκλειδωσεις...Ειναι αρκετα σπαστικο γιατι εκει που κοιμαμαι αντι να ακουω το τραγουδακι μου σιγα σιγα ακουω πρωτα ενα ''ΤΣΟΥΚ ΤΣΟΥΚ ΤΣΟΥΚ'' σε τερμα ενταση και μετα το τραγουδι!!Εχω τον μαμα screen lock και το κιν ειναι rooted 0.42...Νομιζω οτι μου το πρωτοπαρουσιασε οταν εβαλα τα εικονιδια στη notification bar αλλα δεν ειμαι και σιγουρος :p
Link to comment
Share on other sites

Έχω το neo v από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του και ένα από τα λίγα προβληματικά σημεία που έχω παρατηρήσει είναι ότι "χάνει" μερικές φορές το ρουτερ.

 

Δεν το κάνει συχνά, χοντρικά 3-4 φορές το μηνα, (έχοντας ανοιχτο το WiFi στο κινητό πάντα) και επειδή νομίζω το έχουν κι άλλοι είπα να το αναφέρω κι εγώ.

Συγκεκριμένα, δείχνει στα αποθηκευμένα δίκτυα ότι το ρουτερ ξαφνικά είναι "out of range", ενώ το λάπτοπ π.χ. παραμένει συνδεδεμενο, άρα υποθέτω ότι μάλλον είναι πρόβλημα του κινητου.

Με επανεκκίνηση του ρουτερ λύνεται το θέμα και το βλέπει κανονικά, οπότε δεν το έχω ψάξει παραπάνω, απλώς με ανησυχεί μήπως κάποια στιγμή γίνει συχνότερο το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να γραψω και εγω μια απορια!Παρατηρησα οτι τις τελευταιες δυο βδομαδες οταν χτυπαει το ξυπνητηρι γινεται το εξης κουλο!Την ωρα που παει να χτυπησει το κινητο κανει τον ηχο του ''ξεκλειδωματος'' 3 φορες στα καπακια και μετα χτυπαει...Το ''τσουκ'' δλδ που κανει οταν σερνεις την μπαρα για να το ξεκλειδωσεις...Ειναι αρκετα σπαστικο γιατι εκει που κοιμαμαι αντι να ακουω το τραγουδακι μου σιγα σιγα ακουω πρωτα ενα ''ΤΣΟΥΚ ΤΣΟΥΚ ΤΣΟΥΚ'' σε τερμα ενταση και μετα το τραγουδι!!Εχω τον μαμα screen lock και το κιν ειναι rooted 0.42...Νομιζω οτι μου το πρωτοπαρουσιασε οταν εβαλα τα εικονιδια στη notification bar αλλα δεν ειμαι και σιγουρος :p

 

γτ δεν απενεργοποιεις το τσουκ που κανει στο ξεκλειδωμα?ρυθμισεις->ηχος->ξετικαρεις το ηχοσ κλειδωματος οθονης..καπως ετσι το λεει

Link to comment
Share on other sites

Έχω το neo v από τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του και ένα από τα λίγα προβληματικά σημεία που έχω παρατηρήσει είναι ότι "χάνει" μερικές φορές το ρουτερ.

 

Δεν το κάνει συχνά, χοντρικά 3-4 φορές το μηνα, (έχοντας ανοιχτο το WiFi στο κινητό πάντα) και επειδή νομίζω το έχουν κι άλλοι είπα να το αναφέρω κι εγώ.

Συγκεκριμένα, δείχνει στα αποθηκευμένα δίκτυα ότι το ρουτερ ξαφνικά είναι "out of range", ενώ το λάπτοπ π.χ. παραμένει συνδεδεμενο, άρα υποθέτω ότι μάλλον είναι πρόβλημα του κινητου.

Με επανεκκίνηση του ρουτερ λύνεται το θέμα και το βλέπει κανονικά, οπότε δεν το έχω ψάξει παραπάνω, απλώς με ανησυχεί μήπως κάποια στιγμή γίνει συχνότερο το φαινόμενο.

 

αυτο το εχουμε ολοι...ειναι επειδη μαλλον βλεπει ιδιου τυπου ρουτερ και το χανει...μαλλον για αυτο συμβαινει φιλε μου

ολοι το εχουμε το προβλημα μην ανυσυχεις

 

Γεια σας παιδια...σκεφτεται η κοπελια μου να παρει το κινητο και ηθελα να μαθω εαν τελικα παρει το adroid 4 οπως εχει πει η εταιρεια για τελι μαρτιου-αρχες απριλιου ή εχει αλλαξει κατι σε αυτο???

 

ναι ισχυει φιλε:)

 

μπαινω στο gazzetta.gr

sportfm.gr

newsit.gr

in.gr

gmail για ελεγχο e-mail

και σε 2-3 φορουμς..

 

μηπως ολες αυτες οι ασχετες εφαρμογες που εχει η σονυ μεσα τραβανε δεδομενα?τα widget καιρου τα εχω disable στο update τους..

επισης βλεπω οτι η φωνητικη κληση χτες μου εφαγε 25% μπαταρια? τι σκατα ειναι αυτη και πως απενεργοποιείται σε non-rooted κινητο?

 

ΥΓ δεν με βλεπω να το γλιτωνω το rooting..πολυ σαβουρα εχει μεσα τελικα..

 

ναι και τα widget τραβανε δεδομενα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς καμία εφαρμογή για φωτογραφίες και βίντεο;χρειάστικα να τραβήξω βίντεο και παρατήρησα(τουλάχιστον έψαξα δεν το βρήκα )ότι δεν έχει παύση και συνέχεια...
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το camera360 και το FxCamera. Δεν ξέρω αν κάνουν αυτά που θες αλλά δεν χάνεις τίποτα να τα δοκιμάσεις.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Έχω κατεβάσει το camera360 και το FxCamera. Δεν ξέρω αν κάνουν αυτά που θες αλλά δεν χάνεις τίποτα να τα δοκιμάσεις.

 

θα τα δοκιμασω ευχαριστω φιλε..

Link to comment
Share on other sites

γτ δεν απενεργοποιεις το τσουκ που κανει στο ξεκλειδωμα?ρυθμισεις->ηχος->ξετικαρεις το ηχοσ κλειδωματος οθονης..καπως ετσι το λεει

 

Γιατι μαρεσει ο ηχος ξεκλειδωματος αλλα μονο στο ξεκλειδωμα!!Καμια ιδεα ρε παιδια κανεις?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ δεν με βλεπω να το γλιτωνω το rooting..πολυ σαβουρα εχει μεσα τελικα..

 

το ιδιο εχω παρητηρησει και εγω εδω και καποιες μερες,οσο και αν ηθελα να μην το κανω root θα το κανω καποια στιγμη

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εχω παρητηρησει και εγω εδω και καποιες μερες,οσο και αν ηθελα να μην το κανω root θα το κανω καποια στιγμη

 

Αν χειριστείς με προσοχή τα διακαιώματα root, και δεν απεγκατηστείς ότι βλέπεις, τότε το root είναι ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί στο κινητό, με ορισμένα tweeks γίνεται (πολύ) πιο γρήγορο, πιο σταθερό, δε χρειάζεται επανεκκινήσεις κάθε 1-2 μέρες για να έρθει στα ίσια του, και άλλα πολλά καλά...

Φυσικά η επιλογή είναι καθαρά προσωπική για τον καθένα...

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Αν χειριστείς με προσοχή τα διακαιώματα root, και δεν απεγκατηστείς ότι βλέπεις, τότε το root είναι ότι καλύτερο μπορεί να συμβεί στο κινητό, με ορισμένα tweeks γίνεται (πολύ) πιο γρήγορο, πιο σταθερό, δε χρειάζεται επανεκκινήσεις κάθε 1-2 μέρες για να έρθει στα ίσια του, και άλλα πολλά καλά...

Φυσικά η επιλογή είναι καθαρά προσωπική για τον καθένα...

 

οταν εννοεις οτι βλεπεις τι εννοεις???σαν παραδειγμα....????

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις οτι βλεπεις τι εννοεις???σαν παραδειγμα....????

 

Οταν κανεις root τη συσκευη μπορεις να σβησεις οτι θελει απο το κινητο. Θελει προσοχη ομως για να μη σβησεις και καποια σημαντικη εφαρμογη για τη λειτουργια του κινητου..

Πχ εφαρμογη μηνυματων..

Link to comment
Share on other sites

οταν εννοεις οτι βλεπεις τι εννοεις???σαν παραδειγμα....????

 

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις μια ιδέα από εδώ

 

πολλα λεει εδω,εχουμε και λιστα απο των zxr στον οδηγο επιβιωσης

Link to comment
Share on other sites

Αντε να γραψω και εγω μια απορια!Παρατηρησα οτι τις τελευταιες δυο βδομαδες οταν χτυπαει το ξυπνητηρι γινεται το εξης κουλο!Την ωρα που παει να χτυπησει το κινητο κανει τον ηχο του ''ξεκλειδωματος'' 3 φορες στα καπακια και μετα χτυπαει...Το ''τσουκ'' δλδ που κανει οταν σερνεις την μπαρα για να το ξεκλειδωσεις...Ειναι αρκετα σπαστικο γιατι εκει που κοιμαμαι αντι να ακουω το τραγουδακι μου σιγα σιγα ακουω πρωτα ενα ''ΤΣΟΥΚ ΤΣΟΥΚ ΤΣΟΥΚ'' σε τερμα ενταση και μετα το τραγουδι!!Εχω τον μαμα screen lock και το κιν ειναι rooted 0.42...Νομιζω οτι μου το πρωτοπαρουσιασε οταν εβαλα τα εικονιδια στη notification bar αλλα δεν ειμαι και σιγουρος :p

 

Εγώ δε θα σταθώ στο ότι χτυπάει πρώτα το τσουκ τσουκ ,αλλά στο ότι ακούς το τσουκ τσουκ:p

Έχεις το στοκ ξυπνητήρι ή άλλο;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες σε όλους τους χρήστες.Μια ερωτησούλα μήπως ξέρετε πώς μπορώ να βάλω ένα application στην αρχική μου ώστε να βλέπω την κατάσταση της μπαταρίας;;;Πιο συγκεκριμένα θέλω να βλέπω το ποσοστό που έχει απομείνει για χρήση χωρίς να πηγαίνω όλη την ώρα στις ρυθμίσεις κ.τ.λ......Ευχαριστώ.!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...