Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2GB ειναι καλα για ext3? :/ ή χρειαζεται παραπανω;;

Εγω ειχα κανει 2gb.Τωρα το ποσο θα κανεις εξαρτατε ποσες εφαρμογες θα εγκαταστισεις και τι ειδους.Οποτε εχει να κανει με τις απαιτησεις του καθε χρηστη.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Που βγαζει unlocated;

 

στο partition

 

Ειναι ο χωρος που δεν εχει προσδιοριστεί σε καποιο τυπο NTFS,FAT,FAT32,ext3!

 

το βγαζει μονο του ειναι λογικο?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις τελείωσα το scriptaki για το ext3 partitioning. Ετοιμάζω και οδηγό.

 

Πάντως έχετε υπόψην ότι το Minitool Partitioning δε φτιάχνει σωστά τη κάρτα μέσα απ το τηλέφωνο. Αν θέλετε να ακολουθήσετε τον οδηγό αφαιρέστε την κάρτα και βάλτε την σε card reader. Επίσης βεβαιωθείτε ότι το ΠΡΩΤΟ partition είναι το FAT32 και το δεύτερο το ext3. Δε συνιστώ ext4 γιατί πολλοί Kernels δεν έχουν υποστήριξη.

 

Το Link2sd αν και δουλεύει σωστά αποτυγχάνει να φτιάξει τα Mount scripts κ έτσι ακόμη κ αν η κάρτα είναι σωστά χωρισμένη και φορμαρισμένη δε θα τη βλέπει το κινητό. Απαιτείται λοιπόν άλλη μία γραμμή στο hw_config.sh ...

 

Πάνω από 512ΜΒ στην ext3 δε νομίζω ότι υπάρχιε περίπτωση να χρειαστείτε με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

στο partition

Τοτε ειναι αυτο που λεει και ο BloodDonor89,πρεπει να διμορφωθει και το δευτερο partition σε καποιο file system.

 

edit:Αν χρησιμοποιεις το mini tool partition,με δεξι κλικ στο unlocated partition επιλεγεις create και το διαμορφωνεις σε οποιο file system θελεις.Αφου τελειωσεις με το partition της sd πρεπει να πατησεις το apply πανω αριστερη γωνια για να γινουν οι αλλαγες.

Edited by ermis1982
ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Πριν αρχησω την διαδικασια δεν μου εβγαζε κατι τετοιο! Μετα ομως αφου εκανα delete μου το εβγαλε, οστωσο εμειναν ~2,5MB unlocated! λογικο ειναι αυτο ;) ωστε να υπαρχει ενα κενο αναμεσα στα 2 partition!

 

α οκ..οποτε μετα απο αυτο απλα ξαναβαζουμε τη καρτα στο κιν δεν κανουμε κατι αλλο?οτι κανουμε με την εφαρμογη μετα

 

Παιδιά μόλις τελείωσα το scriptaki για το ext3 partitioning. Ετοιμάζω και οδηγό.

 

Πάντως έχετε υπόψην ότι το Minitool Partitioning δε φτιάχνει σωστά τη κάρτα μέσα απ το τηλέφωνο. Αν θέλετε να ακολουθήσετε τον οδηγό αφαιρέστε την κάρτα και βάλτε την σε card reader. Επίσης βεβαιωθείτε ότι το ΠΡΩΤΟ partition είναι το FAT32 και το δεύτερο το ext3. Δε συνιστώ ext4 γιατί πολλοί Kernels δεν έχουν υποστήριξη.

 

Το Link2sd αν και δουλεύει σωστά αποτυγχάνει να φτιάξει τα Mount scripts κ έτσι ακόμη κ αν η κάρτα είναι σωστά χωρισμένη και φορμαρισμένη δε θα τη βλέπει το κινητό. Απαιτείται λοιπόν άλλη μία γραμμή στο hw_config.sh ...

 

Πάνω από 512ΜΒ στην ext3 δε νομίζω ότι υπάρχιε περίπτωση να χρειαστείτε με τίποτα.

 

loysoy το βημα 8 απο τον οδηγο το εβγαλες?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις τελείωσα το scriptaki για το ext3 partitioning. Ετοιμάζω και οδηγό.

 

Πάντως έχετε υπόψην ότι το Minitool Partitioning δε φτιάχνει σωστά τη κάρτα μέσα απ το τηλέφωνο. Αν θέλετε να ακολουθήσετε τον οδηγό αφαιρέστε την κάρτα και βάλτε την σε card reader. Επίσης βεβαιωθείτε ότι το ΠΡΩΤΟ partition είναι το FAT32 και το δεύτερο το ext3. Δε συνιστώ ext4 γιατί πολλοί Kernels δεν έχουν υποστήριξη.

 

Το Link2sd αν και δουλεύει σωστά αποτυγχάνει να φτιάξει τα Mount scripts κ έτσι ακόμη κ αν η κάρτα είναι σωστά χωρισμένη και φορμαρισμένη δε θα τη βλέπει το κινητό. Απαιτείται λοιπόν άλλη μία γραμμή στο hw_config.sh ...

 

Πάνω από 512ΜΒ στην ext3 δε νομίζω ότι υπάρχιε περίπτωση να χρειαστείτε με τίποτα.

 

Ομως οι εφαρμογες που θα εχουμε στο ext3 θα φαινοντε στο market στο "οι εφαρμογες μου";Γιατι αυτο το προβλημα ειχα με το link2sd και το εβγαλα.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το Link2sd και το Market.

Μάλιστα αν θέλεις μπορείς να κάνεις και freeze εφαρμογών κλπ.

 

Τελειώσα τον οδηγό κ ενημέρωσα με Βήμα 9.

Έγραψα ένα σκριπτ που τα κάνει όλα μόνο του και συμφέρει :P

Για όσους το επιχείρησαν με το minitool partition wizard ας διαβάσουν και το τελευταίο πόστ.

 

Εγώ το δοκίμασα και δούλεψε ρολόι σε 2 κάρτες επανειλλημένα.

Μετέφερα το youtube που έχει και widget χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Προσοχή. Το Link2sd υποστηρίζει 2 πράγματα:

- Move to SDCard και εννοεί μετακίνηση στην SD στο FAT32 κομμάτι μεσω της Native υποστήριξης του android 2.3.*

- Link to SD και εννοεί μετακίνηση στo ext3 κομμάτι της SD. Αν έχετε εφαρμογές ήδη στην SD κάντε τες Link Λοιπόν.

 

Μία από τις μεγάλες σημαντικές διαφορές όταν μετακινούμε εφαρμογές σε ext3 κομμάτι αντί για το FAT32 app2sd κομμάτι είναι ότι όταν συνδέουμε το κινητό στο pc και βλέπουμε την κάρτα οι εφαρμογές που είναι περασμένες στην ext3 συνεχίζουν να δουλέυουν ενώ αυτές που είναι στο FAT32 σταματάνε.

 

Οι roms 42 και 62 ΔΕΝ έχουν a2sd support. το a2sd είναι κομμάτι σε πολλές custom και εφόσον βρεί ext3 partition στην sd το χρησιμοποιεί αυτόματα χωρίς να χρειάζεται άλλο πρόγραμμα και μεταφέρει εκεί τις εφαρμογές μόνο του.

 

Υπάρχει ένας οδηγός για να εγκαταστήσει κανείς το a2sd στη ROM του. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά εάν το επιχειρήσετε να ξέρετε ότι το a2sd και το link2sd δε δουλεύουν σωστά μαζί.

 

Όπως αναφέρω το a2sd είναι αυτόματο. To link2sd έχει επιλογές ο χρήστης για το τι θα μτακινήσει και πότε.

Η τελευταία έκδοση darktremor a2sd υπάρχει ΕΔΩ και περνιέται με το CWM

Απαιτείται δεύτερο ext3 partition στην SD να προυπάρχει και κάποιο startup script που να το ενεργοποιεί.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει καποιος το benchmark test της quadrant στο κινητο να μου πει βαθμολογια? ειτε σε εργοστασιακο ειτε με αλλη ROM.
trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!είχα ενα κινητό zte blade και του πέρασα το CWM που είχε ρύθμιση για partition στην κάρτα sd.αντίθετα στο CWM που πέρασα στο NeoV δεν υπάρχει αυτή η ρύθμιση.ξέρετε μήπως γιατί?
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει καποιος το benchmark test της quadrant στο κινητο να μου πει βαθμολογια? ειτε σε εργοστασιακο ειτε με αλλη ROM.

 

Εσυ ποσο βγαζεις;

Sorry για το μέγεθος αλλά έστειλα μέσω tapatalk

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς τους κατόχους.

Η οθονη του είναι στα πλαίσια του desire s?απο θέμα χρωμάτων,απεικόνισης εννοω.

για μενα ειναι και καλυτερη..γουστα ειναι αυτα και πως σου φαινεται στο ματι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποσο βγαζεις;

Sorry για το μέγεθος αλλά έστειλα μέσω tapatalk

 

Εμενα ειναι σχεδον τελειως εργοστασιακο, λιγα πραγματα εβγαλα, λιγα εβαλα. παιζει απο 1550 μεχρι 1700κατι...

trust me, I 'm an engineer:cool:
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι σχεδον τελειως εργοστασιακο, λιγα πραγματα εβγαλα, λιγα εβαλα. παιζει απο 1550 μεχρι 1700κατι...

 

Εμένα εντελώς stock με όλες τις εφαρμογές της sony!ούτε καν root μιας κ περιμενω τον εύκολο τρόπο για root

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

για μενα ειναι και καλυτερη..γουστα ειναι αυτα και πως σου φαινεται στο ματι

μαζι σου:up: η οθονη του ειναι παραπολυ καλη και ειδικα για κινητο της τιμης αυτης.

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ψαχνω ενα widgetaki που να κανει την εξης δουλεια. Εγω το κονητο το χω συνεχεια γυρισμενο σε gsm. Εχω ομως 100mb δωρεαν και θελω με ενα διακοπτακι να ανοιγει το 3g και το ιντερνετ. Απευθειας και πχι να με πηγαινει στις ρυθμισεις. Εχει κανεις κατι υπ´οψη;
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ψαχνω ενα widgetaki που να κανει την εξης δουλεια. Εγω το κονητο το χω συνεχεια γυρισμενο σε gsm. Εχω ομως 100mb δωρεαν και θελω με ενα διακοπτακι να ανοιγει το 3g και το ιντερνετ. Απευθειας και πχι να με πηγαινει στις ρυθμισεις. Εχει κανεις κατι υπ´οψη;

 

Στο market..."data enabler"... :)

Ποτέ μην λές ποτέ :!:
Link to comment
Share on other sites

Στο market..."data enabler"... :)

 

Είχε ήδη απ τη μάνα του ένα τέτοιο μέσα πάντως.

[Edit] sorry όντως δε σου αλλάζει σε 3g

 

Λοιπόν μια που ο οδηγός με το Link2sd έχιε τελειώσει θα πεδέψω λιγάκι το DarkTremor a2sd γι ανα δώ αν μπορούμε να προσθέσουμε τέτοια υποστήριξη στο κινητό.

[edit]

Δυστυχώς αν και μπορεί να εγκατασταθεί το darktremor a2sd στο κινητό μας γι ανα δουλέψει απαιτεί και μία αλλαγή στο boot.img κομμάτι την οποία δεν μπορούμε να κάνουμε λόγω κλειδωμένου bootloader. Ίσως τα παιδιά που φτιάξαν τον 0.62 tft kernel να μπορούν να μας δώσουν τα φώτα τους για το πώς θα κάνουμε αλλαγές και θα μπορούμε να φλασάρουμε με το flashtool σε κλειδωμένο bootloader.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που χει απο την μανα του απλα σου ανοιγει τα δεδομενα. Δεν σου αλλαζει και το δικτυο σε 3g
PaOk RE!!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημέρα,

 

Εγώ μόλις χθες το πήρα το κινητό μου στα χέρια και είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτονομία, ποιότητα/τιμή και δυνατότητες... Και εγώ ψάχνω ένα wiget να κλείνει/ανοίγει το 3g εύκολα γιατί και εγώ έχω μόνο 100 mb... Επίσης αν ξέρετε θέλω να κατεβάσω ένα προγραμματάκι για να μου κάνει συγχρονισμό στις φωτογραφίες και τραγούδια. Που μπορώ να βρω ένα καλό? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Ηλια για φορτισε το full και κανε και ενα kill των εφαρμογων που τρεχουν και ξαναδοκιμασε να δουμε τι θα βγει!
Link to comment
Share on other sites

Kaποιο widget για επανάληψη ειδοποίησης όταν υπάρχουν αναπάντητες κλησεις ή μηνύματα που δεν έχουμε δει υπάρχει; Μόνο οπτική ειδοποίηση βλέπω κι άντε να τσεκάρεις κάθε λίγο αν..
Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Kaποιο widget για επανάληψη ειδοποίησης όταν υπάρχουν αναπάντητες κλησεις ή μηνύματα που δεν έχουμε δει υπάρχει; Μόνο οπτική ειδοποίηση βλέπω κι άντε να τσεκάρεις κάθε λίγο αν..

Για τσέκαρε αυτό.https://market.android.com/details?id=androidcap.bubblebuzz.activity&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImFuZHJvaWRjYXAuYnViYmxlYnV6ei5hY3Rpdml0eSJd

Το έχω και εγώ και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...