Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Η εφαρμογή αυτή αβέβαιο αν δουλεύει σε Non root users. Την έχεις χρησιμοποιήσει?

Για να δείς usb storage devices πρέπει να περάσεις module στον kernel.

Οι λεπτομέρειες καθώς και δωρεάν εφαρμογή γ αυτό έχει στο αντίστοιχο thread στους xda ΕΔΩ

 

Επειδή όμως αυτό πάει και τα κάνει Mount στο /usb_drive χρειάζεσαι αφενός μεν να έχεις ήδη φορτώσει την υποστήριξη για τα usb drives και αφετέρου να χρησιμοποιήσεις κάποιον root file explorer.

 

Σε λιγάκι θα ποστάρω οδηγίες και αρχεία με μία αλλαγμένη έκδοση του Q5 Manager ώστε να φορτώνει αυτόματα το usb_storage module και να κάνει Mount το usb drive στο /sdcard και κάτω ώστε να φαίνεται και από τους απλούς filemanagers.

 

Έτοιμο. Για τους προχωρημένους που ξέρουν τι πρέπει να κάνουν κατεβάστε ΑΥΤΟ

 

Περιέχει:

- Το module που πρέπει να μπεί στο /system/lib/modules με 644 permissions και να ανήκει στο root.

- Μία τροποποιημένη έκδοση του Q5 USB Manager που δίνουν στους xda ώστε κάθε φορά που ανοίγει το πρόγραμμα να φορτώνει πρώτα αυτόματα το usb_storage.ko module. (καθυστερεί 10 sec για ανίχνευση δίσκων). Επιπλέον το mount point φτιάχνεται μέσα στην sdcard επομένως και δε χρειάζεται root file explorer για να δείτε τα περιεχόμενα του usb stick/δίσκου.

 

Θα ενημερώσω τις οδηγίες και θα δώσω και ένα script εγκατλάστασης στον οδηγό που τα μάζεψα μόλις βρώ χρόνο.

Δοκιμασμένο και δωρεάν δουλέυει μια χαρά. Τα υπόλοιπα Modules (usb-hid, usb-kbd,usb-mouse) δε χρειάζονται για το Neo V, τα περιέχει και τα φορτώνει αυτόματα ο Kernel.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες και κατατοπιστικες συμβουλες.

Καπου εγινε αναφορα για εξωτερικη τροφοδοσια σκληρου αλλα το ψαχνουν ακομα.Θα ηθελα και εγω να ενημερωθω γι αυτο.

Ο βασικος λογος μεχρι στιγμης που θα εκανα root ειναι για να βλεπω ταινιες απο σκληρο η φλασακι.

Αρχιζω να το σκεφτομαι ,ομως εχω την 062.Θα ηταν καλιτερα να περιμενω η να τολμησω (και οτι γινει) να γυρισω στη 042 και να κανω root ?

 

δεν γινεται τιποτα αν ακολουθησεις τα βηματα οπως τα λεει μια χαρα θα γινει το εκανα εγω.και μετα οποτε θες ξαναγυρνας στην 0.62

Link to comment
Share on other sites

Πόσες εφαμογές έχεις;

 

Γυρω στις 10 και εχω βγαλει οσες ειχε απο μονο του(και ειναι δυνατον να τις βγαλεις χωρις ροοτ)

τωρα εχω 166ΜΒ αδεια και τελευταια επανεκκινηση ηταν χθες.

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στις 10 και εχω βγαλει οσες ειχε απο μονο του(και ειναι δυνατον να τις βγαλεις χωρις ροοτ)

τωρα εχω 166ΜΒ αδεια και τελευταια επανεκκινηση ηταν χθες.

 

Και τις λες αρκετές αυτές ρε συ. :)

 

Τι να πούμε εμείς που έχουμε 8gb γεμάτα. :)

 

Λογικό να έχεις 166 mb άδεια με καμία δεκαριά εφαρμογές!

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσα και ανανέωσα τα αρχέια και τον οδηγό ΕΔΩ προσθέτοντας το βήμα 7 για το USB storage module και αλλάζοντας τα αρχειάκια στα βήματα 5,6,7 ώστε να είναι εύκολη η εγκατάστασή τους απλά με ένα batch file.

 

Παιδιά πιο εύκολα δε γίνεται :P

Link to comment
Share on other sites

Και τις λες αρκετές αυτές ρε συ. :)

 

Τι να πούμε εμείς που έχουμε 8gb γεμάτα. :)

 

Λογικό να έχεις 166 mb άδεια με καμία δεκαριά εφαρμογές!

Που να ξερω ποσες εννοειται αρκετες εσεις!

 

να ρωτησω και κατι ασχετο.επειδη ψιλοκαιγομαι με τα παιχνιδια θα υπαρξει προβλημα επειδη ανα 1-2 μερες το φορτιζω?ασε που καιει συνεχεια απο πισω(οχι η μπαταρια ο επεξεργαστης πρεπει να ειναι)

Link to comment
Share on other sites

Καπου εγινε αναφορα για εξωτερικη τροφοδοσια σκληρου

Τι σκληρό έχεις maril;

Γυρω στις 10 και εχω βγαλει οσες ειχε απο μονο του(και ειναι δυνατον να τις βγαλεις χωρις ροοτ)

τωρα εχω 166ΜΒ αδεια και τελευταια επανεκκινηση ηταν χθες.

Βρε συ αριθμό το λες αυτό; Τι να πει και το δικό μου που έχει τόσες εφαρμογές όσες και οι τελικές από το kawasaki μου!!! :lol::lol::p

 

Λοιπόν για να πούμε και τίποτα σοβαρό. Για όποιον θέλει να δοκιμάσει και να παίξει.

Ανοίγουμε τον Root Explorer. Τσεκάρουμε αν είναι mounted as r/w.

 

Πηγαίνουμε: sys/module/lowmemorykiller/parameters και εντοπίζουμε το αρχείο minfree. Αγγίζουμε παρατέταμενα πάνω του, επιλέγουμε Permissions και επιλέγουμε όλα τα κουτάκια. Πατάμε ΟΚ.

 

Ξανά παρατετάμενο άγγιγμα και επιλέγουμε Open With-->Text Editor. Εισάγουμε τις τιμές:

6144,9216,12288,18432,21504,24576

 

Εδώ και μια μέρα δεν έχω κανέναν task manager, task killer, memory optimizer και το κινητό είναι μόνιμα πάνω από 100ΜΒ (κατά μέσο όρο είναι στα 120-130).

 

Προτού αλλάξετε τις τιμές κάντε freeze ή απεγκατάσταση οποιαδήποτε εφαρμογή έχει σχέση με task killing και memory handling.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι σκληρό έχεις maril;

 

Βρε συ αριθμό το λες αυτό; Τι να πει και το δικό μου που έχει τόσες εφαρμογές όσες και οι τελικές από το kawasaki μου!!! :lol::lol::p

 

Λοιπόν για να πούμε και τίποτα σοβαρό. Για όποιον θέλει να δοκιμάσει και να παίξει.

Ανοίγουμε τον Root Explorer. Τσεκάρουμε αν είναι mounted as r/w.

 

Πηγαίνουμε: sys/module/lowmemorykiller/parameters και εντοπίζουμε το αρχείο minfree. Αγγίζουμε παρατέταμενα πάνω του, επιλέγουμε Permissions και επιλέγουμε όλα τα κουτάκια. Πατάμε ΟΚ.

 

Ξανά παρατετάμενο άγγιγμα και επιλέγουμε Open With-->Text Editor. Εισάγουμε τις τιμές:

6144,9216,12288,18432,21504,24576

 

Εδώ και μια μέρα δεν έχω κανέναν task manager, task killer, memory optimizer και το κινητό είναι μόνιμα πάνω από 100ΜΒ (κατά μέσο όρο είναι στα 120-130).

 

Προτού αλλάξετε τις τιμές κάντε freeze ή απεγκατάσταση οποιαδήποτε εφαρμογή έχει σχέση με task killing και memory handling.

 

μετα μπορουμε να τα βαλουμε οπως ηταν?

 

α και κατι αλλο τον superuser τον κανουμε κανονικα update απο το μαρκετ?

Edited by panoutsi
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγουμε τον Root Explorer. Τσεκάρουμε αν είναι mounted as r/w.

...

Προτού αλλάξετε τις τιμές κάντε freeze ή απεγκατάσταση οποιαδήποτε εφαρμογή έχει σχέση με task killing και memory handling.

 

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω!

Φαντάζομαι μετά επαναφέρουμε τα Permissions όπως πριν;;; Να του κάνω κι ένα reboot μετά;;;

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο "θέμα" από αυτές τις αλλαγές;

Edited by myweca
Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

το τσιμπησα το τηλεφωνακι απο την βοντα 199 ευρωπουλα :p

εξ αρχης αποριες πολλες δεν εχω γιατι ημουν χρηστης androind μονο θελω να ρωτησω τι παιζει με το ρουτ αν αξιζει να γινει μηπως βγαζει προβλημματα;; με τι προγραμμα γινεται;; με βγαζει ενημερωση να παω στην 0,62 αλλα απ οτι διαβασα δεν γινεται ρουτ και αφηνω την εκδοση που εχει την 0,42

φαινεται παντως κορυφη το κινητο πολυ καλη επιλογη για τα λεφτα του με το ζορι το βρισκεις

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στις 10 και εχω βγαλει οσες ειχε απο μονο του(και ειναι δυνατον να τις βγαλεις χωρις ροοτ)

τωρα εχω 166ΜΒ αδεια και τελευταια επανεκκινηση ηταν χθες.

 

Εγώ πάντως εχω 48 εφαρμογές. Και εχω ελεύθερη RAM πάνω από 130 και 241 mb ελεύθερο χώρο ακόμα για εγκατάσταση εφαρμογών.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Που να ξερω ποσες εννοειται αρκετες εσεις!

 

να ρωτησω και κατι ασχετο.επειδη ψιλοκαιγομαι με τα παιχνιδια θα υπαρξει προβλημα επειδη ανα 1-2 μερες το φορτιζω?ασε που καιει συνεχεια απο πισω(οχι η μπαταρια ο επεξεργαστης πρεπει να ειναι)

 

οχι κανενα προβλημα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό που γίνετε με την κατανάλωση της μπαταρίας από την συλλογή εδώ και 3 ημέρες χωρίς να κάνω χρήση πολυμέσων. Πέστε καμιά ιδέα..
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα. Εμένα μου παρουσιάζει αλλο πρόβλημα. Κολλάει συχνά σε οποιαδηποτε μορφη αναπαραγωγης βιντεο όπως αυτα που εχω τραβήξει ή απο το youtube. Γιατι συμβαίνει αυτό; Πρεπει να του κανω επανακινηση για να παιξει κανονικα! :( Please help!!!
Link to comment
Share on other sites

να σου ξαναδώσω τη διαδρομή πιο σωστά γιατί πριν βιαζόμουν.

Πας Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Διαχείριση Εφαρμογών --> επιλέγεις αυτήν που θες και πατάς Εκκαθάριση προεπιλογών.

 

Απενεργοποιημένη την έχει την εκκαθάριση.

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιημένη την έχει την εκκαθάριση.

 

Άρα δεν έχεισ ορίσει κάποια προεπιλογή στο πρόγραμμα

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μετα μπορουμε να τα βαλουμε οπως ηταν?

 

α και κατι αλλο τον superuser τον κανουμε κανονικα update απο το μαρκετ?

Ναι μπορείς. Και restart να κάνεις πάλι οι αρχικές τιμές επανέρχονται.

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω!

Φαντάζομαι μετά επαναφέρουμε τα Permissions όπως πριν;;; Να του κάνω κι ένα reboot μετά;;;

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί κάποιο "θέμα" από αυτές τις αλλαγές;

Όχι reboot. Επανέρχονται οι αρχικές τιμές και τα permissions. Κανένα θέμα. Το μόνο που πρέπει να κάνετε είναι να παρατηρείτε τη μνήμη (πόση ελεύθερη έχετε) και την απόδοση της μπαταρίας.

να ρωτησω τι παιζει με το ρουτ αν αξιζει να γινει μηπως βγαζει προβλημματα;; με τι προγραμμα γινεται;;

Αξίζει. Οδηγός root.

Παιδια καλησπέρα. Εμένα μου παρουσιάζει αλλο πρόβλημα. Κολλάει συχνά σε οποιαδηποτε μορφη αναπαραγωγης βιντεο όπως αυτα που εχω τραβήξει ή απο το youtube. Γιατι συμβαίνει αυτό; Πρεπει να του κανω επανακινηση για να παιξει κανονικα! :( Please help!!!

Δοκίμασε Mobo player και ΜΧ player

ρε παιδιά μου έχει σπάσει τα νεύρα αυτό που γίνετε με την κατανάλωση της μπαταρίας από την συλλογή εδώ και 3 ημέρες χωρίς να κάνω χρήση πολυμέσων. Πέστε καμιά ιδέα..

Κάτι προσπαθεί να κάνει η συλλογή. Κάποιο συγχρονισμό, κάποια ενημέρωση πολυμέσων κάτι τέλος πάντων. Έχεις προσθέσει τίποτα πολυμέσα τελευταία

εχω 2 Gb αλλα περιμενω απο amazon mia 16 Gb class 10.Να περιμενω την 16 gb και μετα να κανω root ;

Συγγνώμη δεν ήμουν κατατοπιστικός. Εννοώ αν έχεις σκληρό με εξωτερική τροφοδοσία ή όχι. Επίσης είναι σε FAT32 ή NTFS;

Όχι δεν χρειάζεται να περιμένεις. Bουρ για root!

 

Και με την ευκαιρία να ενημερώσω ότι τα off topic σχετικά με τις αγορές από το internet αφαιρέθηκαν. :)

Edited by zxr
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερουμε κανα τροπο για να οργανωνουμε τα τραγουδια στο music player? οσο και να αλλαζω τα στοιχεια απο τα windows δεν αλλαζει τιποτα στο κινητο...
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερουμε κανα τροπο για να οργανωνουμε τα τραγουδια στο music player? οσο και να αλλαζω τα στοιχεια απο τα windows δεν αλλαζει τιποτα στο κινητο...

 

δοκιμασε αυτη την εφαρμογη φιλε,εμενα με εχει βολεψει αρκετα: https://market.android.com/details?id=com.metosphere.musicfree&feature=search_result

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για τα off topic.

Ο σκληρος ειναι 1Τ σε NTFS και δεν εχει εξωτερικη τροφοδοσια.

Πρεπει να μελετησω τις οδηγιες γιατι εχω .....αγνωστες λεξεις(ορολογια).

Link to comment
Share on other sites

OK. NTFS και Android είναι λίγο δύσκολο να δουλέψουν. Και το φλάσακι που ανέφερες σε προηγούμενο post σου είναι σε NTFS;
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...