Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λιγο πιο σωστο λογισμικο να ειχαν βαλει,ουτε σταθερο χερι δεν θα χρειαζοταν ουτε τιποτα,τεσπα

για την φωτεινοτητα συμφωνεις με αυτο που παρατηρησα?

Δεν έχω άποψη για τη φωτεινότητα των φωτό. Ούτε με κανονική ψηφιακή δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφίες, τόσο άσχετος είμαι!

Γειά σας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω συγχρονισμό επαφών με το Microsoft Outlook. Θέλω να μεταφέρω τις επαφές μου από το παλιό κινητό, οι οποίες είναι αποθηκευμένες στο Outlook. Γίνεται αυτό στα android; Ευχαριστώ!

Εξαγωγή σε .csv και εισαγωγή στο κινητό με το MyPhoneExplorer

Στη δικιά μου class 4 8gb με σετάρισμα στα 2048 kb πραγματική απογείωση.:D

 

ψευτικες μετρησεις και τρωτε και τη ram σας τζαμπα. παρτε class 10 κ αφηστε το cache.

Όπως το λεει ο lousou. Αυτό μπορείτε να το κάνετε και χωρίς πρόγραμμα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά τι μούφα που είναι ο φορτιστής του, είναι δυνατόν να θέλει 2 ώρες και ένα τέταρτο για να φορτίσει? Κατά τα άλλα το κινητό τα σπάει. Το έχω εδώ και δέκα μέρες και είναι άψογο.
Link to comment
Share on other sites

Δοκομασα και εγω να συνδεσω το τηλ με εξωτερικο σκληρο δισκο και φλασσακι αγοραζοντας micro usb otg adaptor αλλα

δεν τα αναγνωριζει.Εμφανιζει μηνυμα που λεει "συνδεδεμενη μη υποστηριζομενη usb συσκευη ".Πρεπει να εχω καποια εφαρμογη (εχω το Astro αλλα απο εκει δεν βρηκα τπτ) η να κανω καποια ρυθμιση ?

Τι φταιει ?Με ποια εφαρμογη θα δω τον σκληρο ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι μούφα που είναι ο φορτιστής του, είναι δυνατόν να θέλει 2 ώρες και ένα τέταρτο για να φορτίσει? Κατά τα άλλα το κινητό τα σπάει. Το έχω εδώ και δέκα μέρες και είναι άψογο.

Εχω εναν απο Νοκια που ειναι 1200ma!!

Το ζητουμενο ειναι αν μπορουμε να φορτιζουμε συχνα με τον 1200 χωρις να κανουμε ζημια στην μπαταρια??

Link to comment
Share on other sites

Δοκομασα και εγω να συνδεσω το τηλ με εξωτερικο σκληρο δισκο και φλασσακι αγοραζοντας micro usb otg adaptor αλλα

δεν τα αναγνωριζει.Εμφανιζει μηνυμα που λεει "συνδεδεμενη μη υποστηριζομενη usb συσκευη ".Πρεπει να εχω καποια εφαρμογη (εχω το Astro αλλα απο εκει δεν βρηκα τπτ) η να κανω καποια ρυθμιση ?

Τι φταιει ?Με ποια εφαρμογη θα δω τον σκληρο ?

 

Καταρχήν πρέπει να είσαι root και μετά χρειάζεται αυτή η εφαρμογή για να δει φλασάκια και εξωτερικούς δίσκους φορμαρισμένα fat32. Μετά εγώ χρησιμοποιώ το root explorer δεν ξέρω αν κάνει το astro.

 

Όπως το λεει ο lousou. Αυτό μπορείτε να το κάνετε και χωρίς πρόγραμμα.

 

Με τη μόνη διαφορά ότι το πρόγραμμα έχει επιλογή να αλλάζει την τιμή σε κάθε boot ενώ διαφορετικά κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση πρέπει να αλλάζεις την τιμή χειροκίνητα. Θέμα ram δεν υπάρχει γιατί το πρόγραμμα τρέχει μια φορά αλλάζει την τιμή και δεν τρέχει στο background. Το πιο εύκολο θα ήταν να πάρουμε μια class 10 αλλά αφού υπάρχει η class 4 γιατί να μην βελτιώσουμε την ταχύτητα αν μπορούμε. Μπορεί οι μετρήσεις σε απόλυτο αριθμό να μην είναι ακριβείς εγώ όμως τη μέτρησα με την ίδια εφαρμογή πριν και μετά και είδα τη διαφορά:)

Edited by tasoscor
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να είσαι ro..

 

Παιδιά δεν καταλαβαίνετε τι ακριβώς κάνει το caching στην sdcard και πειράζετε πράγματα στη τύχη με εικονικά αποτελέσματα. Το cache ρυθμίζει read ahead στην sd. Διαβάζει δηλαδή 2MB απ την sd στη RAM ακόμη και όταν ζητάτε πχ 1Kb. Αν κάποια εφαμρογή απαιτεί συνέχεια πρόσβαση στην sd θα ξεκινήσει γρήγορα και μετά θα κάνει σπασίματα. ΜΗΝ πειράζετε αυτές τις ρυθμίσεις ΔΕΝ βοηθάνε.

 

Πηγαίντε και αγοράστε μία class 10. (AN όντως τη χρειάζεστε).

 

Εγκατέστησα το Mame4Droid στο NeoV! έκανα map τις roms από το windows pc τις βλέπει και τρέχει! χαχαχα, απίστευτο gaming κ έχει κ επιλογή αν έχεις συνδεδεμένο πχ gamepad bluetooth ή usb πληκτρολόγιο να κρύψεις τα controls. Τρελό gaming λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.. Δεν ειμαι ακομη root αλλα μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη με το οποιο μολις θα κλεινουμε ενα προγραμμα που δουλευαμε να σταματαει και η λειτουργια του,,? Να μη χρειαζεται να κανουμε εμεις διακοπη! Μηπως ειναι ενας τροπος εξοικονομησης μπαταριας..
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.. Δεν ειμαι ακομη root αλλα μηπως υπαρχει καποια εφαρμογη με το οποιο μολις θα κλεινουμε ενα προγραμμα που δουλευαμε να σταματαει και η λειτουργια του,,? Να μη χρειαζεται να κανουμε εμεις διακοπη! Μηπως ειναι ενας τροπος εξοικονομησης μπαταριας..

 

Διάβασε εδω Τα σημαντικά που αναφέρει ο zxr,Αν δεν θέλεις να περιμένεις κατέβασε το Ram manager pro και βάλε την ρύθμιση στο Balance.Είπες δεν είσαι root οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.Δυστυχώς για να παραμετροποίησης όπως θές το τηλ σου πρέπει να είσαι Διαχειριστής root δλδ,αλλιώς είναι πολύ λίγα αυτά που μπορείς να κάνεις,εσύ πχ μπορείς να πηγαίνεις και να κλείνεις μόνος σου όποιο πρόγραμμα δεν θέλεις να τρέχει απο την Δχση εφαρμογών,παρατεταμένο κλίκ στην εφαρμογή και τερματισμός.

Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τι μούφα που είναι ο φορτιστής του, είναι δυνατόν να θέλει 2 ώρες και ένα τέταρτο για να φορτίσει? Κατά τα άλλα το κινητό τα σπάει. Το έχω εδώ και δέκα μέρες και είναι άψογο.

 

οι "γρήγοροι" φορτιστές "βράζουν" τη μπαταρία και μειώνουν δραματικά τη ζωή της. οπότε κέρδος μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω καει ασχημα τωρα τελευταια με τους emulators αλλα δυστυχως η οθονη αφης δεν βολευει.υπαρχει καποιο gamepad η οτιδηποτε που να μπορω να χρησιμοποιησω?γιατι εχει αρχισει και με καιει να το δωσω και να συμπληρωσω για να παρω το xperia play.αμα παρω ενα usb μετατροπεα και βαλω ενα usb numpad θα κανω δουλεια?εχω και ενα παλιο usb χειριστηριο.με μετατροπεα θα κανει δουλεια?πειτε καμια αποψη γιατι κριμα ειναι να το δωσω και να συμπληρωνω παλι καμια 100αρα για να παρω να παρω Play.
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να είσαι root και μετά χρειάζεται αυτή η εφαρμογή για να δει φλασάκια και εξωτερικούς δίσκους φορμαρισμένα fat32. Μετά εγώ χρησιμοποιώ το root explorer δεν ξέρω αν κάνει το astrο

 

Κριμα απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει αλλος τροπος για να συνδεσω σκληρο.

Ειμαι ασχετη, ειναι δυσκολο να κανω root ,και εχω την 062.Αν τελικα παρω την αποφαση να δοκιμασω root (ξερω οτι εχω ελπιδες με τον θαυμασιο οδηγο και την βοηθεια σας) πως ξερω αν ο σκληρος και το φλασσακι ειναι fat32 ?

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

πήγαινε στις ρυθμίσεις, εφαρμογές, μπες στο go launcher και πάτα κατάργηση προεπιλογών

 

εμένα το συγκεκριμένο δεν μου το κάνει... Δεν μου εμφανίζει καν το κατάργηση προεπιλογών

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να είσαι root και μετά χρειάζεται αυτή η εφαρμογή για να δει φλασάκια και εξωτερικούς δίσκους φορμαρισμένα fat32. Μετά εγώ χρησιμοποιώ το root explorer δεν ξέρω αν κάνει το astrο

 

Κριμα απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει αλλος τροπος για να συνδεσω σκληρο.

Ειμαι ασχετη, ειναι δυσκολο να κανω root ,και εχω την 062.Αν τελικα παρω την αποφαση να δοκιμασω root (ξερω οτι εχω ελπιδες με τον θαυμασιο οδηγο και την βοηθεια σας) πως ξερω αν ο σκληρος και το φλασσακι ειναι fat32 ?

ακόμα και αν είναι fat32 που εύκολα το κάνεις από ntfs |το πρόβλημα μετά θα είναι αλλό σε σας που θέλετε να βλέπετε hd ταινίες στο κινητό! Αυτές θα πρέπει να είναι κάτω των 4gb...άρα θα πρέπει να κόβετε τις ταινίες σε κομμάτια!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια απαντηση γι'αυτο please...

 

Για να απεγκαταστήσεις το LostDroid (από ό,τι θυμάμαι) πρέπει να πας:

Ρυθμίσεις -Ρυθμίσεις τοποθεσίας και ασφάλειας - Επιλογή διαχειρ. συσκευών

και να ξε-τσεκάρεις από κει το LostDroid!

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν πρέπει να είσαι root και μετά χρειάζεται αυτή η εφαρμογή για να δει φλασάκια και εξωτερικούς δίσκους φορμαρισμένα fat32. Μετά εγώ χρησιμοποιώ το ΕΔΩ

 

Επειδή όμως αυτό πάει και τα κάνει Mount στο /usb_drive χρειάζεσαι αφενός μεν να έχεις ήδη φορτώσει την υποστήριξη για τα usb drives και αφετέρου να χρησιμοποιήσεις κάποιον root file explorer.

 

Σε λιγάκι θα ποστάρω οδηγίες και αρχεία με μία αλλαγμένη έκδοση του Q5 Manager ώστε να φορτώνει αυτόματα το usb_storage module και να κάνει Mount το usb drive στο /sdcard και κάτω ώστε να φαίνεται και από τους απλούς filemanagers.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα απ οτι καταλαβα δεν υπαρχει αλλος τροπος για να συνδεσω σκληρο.

Ειμαι ασχετη, ειναι δυσκολο να κανω root ,και εχω την 062.Αν τελικα παρω την αποφαση να δοκιμασω root (ξερω οτι εχω ελπιδες με τον θαυμασιο οδηγο και την βοηθεια σας) πως ξερω αν ο σκληρος και το φλασσακι ειναι fat32 ?

 

Συνδεσετα στο pc, πήγαινε ο υπολογιστής μου, δεξί κλικ στον σκληρό, ιδιότητες και κάπου λέει σύστημα αρχείων:.

 

Αν δεν είναι fat32 μπορείς να κάνεις διαμόρφωση (δεξί κλικ-διαμόρφωση) σε fat 32.

 

Υ.Γ. Όλοι στην αρχή ήμασταν άσχετοι. Αλλά διαβάζοντας, brickάροντας κανα κινητό:lol::lol: μάθαμε σιγά-σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσετα στο pc, πήγαινε ο υπολογιστής μου, δεξί κλικ στον σκληρό, ιδιότητες και κάπου λέει σύστημα αρχείων:.

 

Αν δεν είναι fat32 μπορείς να κάνεις διαμόρφωση (δεξί κλικ-διαμόρφωση) σε fat 32.

 

Υ.Γ. Όλοι στην αρχή ήμασταν άσχετοι. Αλλά διαβάζοντας, brickάροντας κανα κινητό:lol::lol: μάθαμε σιγά-σιγά.

 

με την διαμορφωση δεν σβηνονται ολα?

Link to comment
Share on other sites

με την διαμορφωση δεν σβηνονται ολα?

 

Ναι.. Format σημαίνει :rolleyes:

 

 

____________

 

Λοιπόν σήμερα παραλίγο να μου μείνει το κινητό στο χέρι.:)

Το σκάλισα αρκετά με το rom toolbox. Ειδικά τον start manager.

Εκεί που απενεργοποιούσα διάφορα, μου κάνει συνεχόμενα τρεις επανεκκινήσεις!:worry::worry::worry: Λέω, αυτό ήταν το brickαρα, πάμε γι άλλα-έψαχνα να βρω το g705!:)

Τελικά, απλά μάλλον το ζόρισα πολύ και γι αυτό έγιναν οι επανεκκινήσεις.

Το αποτέλεσμα μπορώ να πω πως με άφησε ικανοποιημένο.

Πλέον σε φυσιολογικές καταστάσεις η ram κυμαίνετε σε αυτά τα επίπεδα

 

http://img638.imageshack.us/img638/7925/screenshot201202071347.png

Edited by barca10
Link to comment
Share on other sites

εμένα το συγκεκριμένο δεν μου το κάνει... Δεν μου εμφανίζει καν το κατάργηση προεπιλογών

 

να σου ξαναδώσω τη διαδρομή πιο σωστά γιατί πριν βιαζόμουν.

Πας Ρυθμίσεις --> Εφαρμογές --> Διαχείριση Εφαρμογών --> επιλέγεις αυτήν που θες και πατάς Εκκαθάριση προεπιλογών.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μενα τοση μνημη αδεια εχει χαλαρα...δεν το εχω τιγκαρει αλλα εχω αρκετες εφαρμογες...το λιγοτερο που εχω δει ειναι 130ΜΒ αδεια.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, η ερωτηση που θελω να κανω ξερω πως εχει απαντηθει αρκετες φορες μιας και δεν ειχα καποιο ιδιαιτερο προβλημα και δωσει βαση στα εν λογο ποστ, αλλα πλεον δεν εχω mp3 player ωστε να ακουω την μουσικη μου! Και αναγκαστικα το κινητο θα παιξει αυτο το ρολο!

 

Υπαρχει καποιο music player που να παιζει τραγουδια απο φακελο/ους που εχω επιλεξει εγω πριν την αναπαρωγη τους;; Και οχι ολα τα μουσικα κομματια που ειναι μεσα στη καρτα μνημης!

 

Εγώ φίλε μου χρησιμοποιώ το power amp

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι??ακομα υπαρχει το προβλημα με το τριξιμο στα πλαινα?επειδη σκεφτομαι να το αγορασω ξανα.

Καταρχήν τόσο για σένα όσο και για τον giannhsd87 υπάρχει προειδοποίηση για ποινή αν συνεχίσετε να κάνετε τις ίδιες ερωτήσεις σε μικρά χρονικά διαστήματα. Την επόμενη φορά θα υπάρξει ποινή. Τα έχω πει χιλιάδες φορές. Και η υπομονή έχει τα όριά της.

Στην ερώτησή σου. Προφανώς και υπάρχει. Αν σου τύχει κινητό που να τρίζει, θα τρίζει! Το ανοίγεις, σφίγγεις λίγο τα βιδάκια και είσαι έτοιμος.

Με τη μόνη διαφορά ότι το πρόγραμμα έχει επιλογή να αλλάζει την τιμή σε κάθε boot ενώ διαφορετικά κάθε φορά που κάνεις επανεκκίνηση πρέπει να αλλάζεις την τιμή χειροκίνητα. Θέμα ram δεν υπάρχει γιατί το πρόγραμμα τρέχει μια φορά αλλάζει την τιμή και δεν τρέχει στο background.

Σωστό αυτό. Σε πραγματικές συνθήκες έχεις δει διαφορά. Γιατί το πρόγραμμα μπορεί να λεει ότι θέλει.

Ρε παιδια μενα τοση μνημη αδεια εχει χαλαρα...δεν το εχω τιγκαρει αλλα εχω αρκετες εφαρμογες...το λιγοτερο που εχω δει ειναι 130ΜΒ αδεια.

Πόσες εφαμογές έχεις;

Υπαρχει καποιο music player που να παιζει τραγουδια απο φακελο/ους που εχω επιλεξει εγω πριν την αναπαρωγη τους;; Και οχι ολα τα μουσικα κομματια που ειναι μεσα στη καρτα μνημης!

Φτιάξε μια playlist.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν σου έβγαλε ακόμη πρόβλημα, δεν εχει ανάγκη!! Το πρόβλημα έιναι αν η ζάχαρη είναι σε υγρη μορφή και περάσει μέσα. Μη το φοβάσαι!

 

ευχαριστω πολυ φιλε:)

 

Γεια σας παιδιά. Το ξέρω ότι θα έχει ίσως αναφερθεί σε παλιότερες σελίδες αλλά επειδή χάθηκα στο ψάξιμο (και όχι στη μετάφραση lol) αν μπορεί κάποιος να μου τις λύσει. Καταρχάς το κινητάκι το έχω παραγγείλει από vodafone (με επιδότηση σε λευκό χρώμα) και το περιμένω μέσα στην εβδομάδα.

Α. Η μπαταρία είναι τόσο καλή όσο λέει και ένας φίλος μου που το έχει? Δλδ λέει ότι κρατάει 3-4 μέρες με τηλέφωνα, λίγο 3g και μηνύματα... Ισχύει κάτι τέτοιο?

Β. Απο ταχύτητα είναι πχ πιο γρήγορο από το motorola milsestone που έχω τώρα?

Γ. Γενικά τρώει κολλήματα, να χάνει σήμα κλπ?

 

Ευχαριστώ

 

Α) ειναι ακριβως αναλογα την χρηση που κανεις..αναλογα πως θα το χρησημοποιεις..αλλα κραταει με λιγη χρηση και 5 μερες ισως και λιγο παραπανω

Β) θα στο συνδυασω μαζι με το Γ...παει σφερατα και δεν εχει κολληματα...δεν χανει σημα

 

να ρωτησω κατι??ακομα υπαρχει το προβλημα με το τριξιμο στα πλαινα?επειδη σκεφτομαι να το αγορασω ξανα.

 

και ναι και οχι...σε μενα πια δεν εμφανιζει πολυ τριξιμο οσο πριν..μην σου πω καθολου πια..νομιζω ειναι μονο τις πρωτες μερες αφου αγορασεις την συσκευη

Edited by giothesuper

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες και κατατοπιστικες συμβουλες.

Καπου εγινε αναφορα για εξωτερικη τροφοδοσια σκληρου αλλα το ψαχνουν ακομα.Θα ηθελα και εγω να ενημερωθω γι αυτο.

Ο βασικος λογος μεχρι στιγμης που θα εκανα root ειναι για να βλεπω ταινιες απο σκληρο η φλασακι.

Αρχιζω να το σκεφτομαι ,ομως εχω την 062.Θα ηταν καλιτερα να περιμενω η να τολμησω (και οτι γινει) να γυρισω στη 042 και να κανω root ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...