Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγώ παρατήρησα ότι με root η .42 και βγαλμένες μερικές περιττές εφαρμογές και με περιορισμένη χρίσει, γιατί δεν μυαλό πολύ μόνο wifi και sms δουλεύω, μου είχε κρατήσει περισσότερο από την .62 χωρίς root φυσικά

 

η photo είναι με την .42

σαν εφαρμογές στην .42 είχα και το autokiller memory

και για κάποια post πιο πίσω με θέμα video με .MKV εγώ έχω περασμένο το iMediaShare Lite και μου παίζει όλα τα έργα από ένα

DLNA δίσκο ακόμα και τα 1080p αλλα χάνει μερικά καρέ (που νομίζω ότι δεν προλαβαίνει το wifi να στείλει), τα 720p τα παίζει κανονικά

 

και ένα ακόμα App για την SD που τις δίνει ταχύτητα είναι SD Speed Increase (χρειάζεται root!!)

Edited by pgpmx5

Samsung Galaxy Watch 4 classic 46mm - Samsung Galaxy S21 Ultra 512 - Samsung Galaxy S10+ 1ΤΒ - Samsung Galaxy Watch - Samsung S8+ - Gear S3 - Xperia M2 - NEO V Xperia Ultimate HD 4.0 + ROOT+CMW5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

παιδια λιγο τα φωτα σας! στις εισερχόμενες κλησεις εχει προεπιλεγμένο οταν απαντάω το μεγάφωνο. Γιατι αυτο? πως το απενεργοποιώ? μου βγαζει κ μηνυμα μεγάφωνο ενεργοποιημένο οταν γινεται η κληση.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω δυο πραγματακια....επειδη εχω το cosmote 2in1 και οσο αφορα τα μυνηματα πρεπει να αλλαζω γραμμη για να ερθει σαν παραδοση σε εμενα υπαρχει καποια εφαρμοφη να μου δειχνει ποτε το εστειλαν ?το ιδιο θα ηθελα να ρωτησω για τις κλησεις αν το εχω κλειστο και με παρουν τηλ να μου λεει ποτε εγινε η κληση?

 

επισης υπαρχει καποια ερφαμογη που να κανονιζω εγω τις εφαρμογες που θα ξεκινουν με την εκκινηση του κινητου χωρισ να χρειαστει να το κανω ροοτ?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

επισης υπαρχει καποια ερφαμογη που να κανονιζω εγω τις εφαρμογες που θα ξεκινουν με την εκκινηση του κινητου χωρισ να χρειαστει να το κανω ροοτ?

 

το autostarts αλλα θελει root

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ψάχνω το iGo στο μάρκετ αλλά δεν το βρίσκω. μήπως δεν υπάρχει?μπορεί κάποιος να μου στείλει κάποιο λίνκ?ευχαριστώ

 

Είμαστε offtopic (όπως και τα περισσότερα μηνύματα άλλωστε) αλλά θα σου απαντήσω μιας και βλέπω πως είσαι νέος χρήστης.

 

Πρώτα απ' όλα η ερώτησή σου αφορά το android. Αν πας λοιπόν στο εν λόγω section θα βρεις το ειδικό θέμα Android - προτάσεις: GPS και Πλοήγηση που αφορά όπως λέει και ο τίτλος τα GPS του android (και οι υπόλοιποι που ρωτάτε για offline χάρτες, χωρίς χρέωση χάρτες κλπ ρίξτε μια ματιά).

 

Στη συνέχεια θα μπορούσες να κάνεις μια αναζήτηση στο forum για πιο γρήγορα, άμεσα, ξεκούραστα αποτελέσματα. Ένα από αυτά ίσως να ήταν και το Οδηγός [Γενικός]: Οδηγίες εγκατάστασης iGo σε Android OS κινητά.

 

Φυσικά μη ξεχνάμε και την περίπτωση Google/Official Site της εκάστοτε εφαρμογής που μπορεί να μας βοηθήσει.

 

Τέλος, όντως με ένα γρήγορο ψάξιμο δεν το βρήκα στο market.

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

Neo V, 8 ώρες δύσκολες...

Μετά από χρήση μιας ημέρας σε "πραγματικές συνθήκες", το neo V ζορίστηκε και βογγούσε αλλά τα κατάφερε. Σε έντονη χρήση του firefox browser και του fb messenger, υπήρξαν και κολλήματα και χάσιμο του wifi, αρκετές φορές, 3-4 σε διάστημα 8 ωρών αλλά σε λιγότερο από 1 λεπτό γινόταν επανασύνδεση. Απέτυχε η αποστολή 2 μην/των μέσω του fb messenger σε σύνολο 100+. Μετά από χρήση περίπου μιας, συνεχόμενης, ώρας το fb messenger άρχισε να αναβοσβήνει(σε ταχύτατο ρυθμό!!!) και βγήκε παράθυρο για τον τερματισμό του και την αποστολή αναφοράς. Στην επανεκκίνηση η εφαρμογή δούλεψε κανονικά. Με το πάτημα του "HOME" τα υπόλοιπα στο τηλέφωνο λειτουργούσαν κανονικά και σε όλο το διάστημα δεν έκανε κανένα restart. Πρόβλημα παρουσίασε και ο firefox, ιδίως κατά την περιστροφή της οθόνης σε landscape, αλλά αυτό μπορεί βέβαια να οφείλεται στο ίδιο το πρόγραμμα. Το Gmail δούλευε άψογα και ενημέρωνε ταχύτατα για την λήψη μηνυμάτων!

Έκανα και δοκιμαστικές λήψεις με την φωτογραφική(ασχολούμαι 30+ χρόνια) και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Το παλιό μου LG Viewty(5.0 MP) βγάζει -λίγο- καλύτερες... Πιστεύω ότι το πρόβλημα οφείλεται στην υπερβολική συμπίεση των αρχείων με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να μοιάζουν σαν να έχει περαστεί ένα "smart blur" φίλτρο. Πάντως μια μηχανή των 45-50€ και μάλιστα τσέπης, είναι χωρίς αμφιβολία πολύ, μα πάρα πολύ, καλύτερη. Η αλήθεια είναι ότι δεν κλαίω καθόλου τα 90€ που έδωσα (λόγω επιδότησης) και ότι όση ώρα δούλεψε το χάρηκα αφάνταστα. Επειδή έχω και τα Sennheiser PX 100-II, ομολογώ ότι η απόδοση με αρχεία APE & FLAC μέσω του powerAMP, ήταν καλύτερη απ ότι περίμενα. Ελπίζω ότι, όπως συμβαίνει με όλα τα λειτουργικά, θα υπάρξουν βελτιώσεις στις εφαρμογές για την ακόμη καλύτερη λειτουργία και απόδοση του hardware. H μπαταρία δεν με απασχόλησε καθόλου, έφτασε από πλήρη φόρτιση, περίπου στο 35% μετά από σκληρή χρήση 8 ωρών. Το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές λύθηκε με την εφαρμογή "Big Font". Ειλικρινά απορώ πως μετά από τόσα μηνύματα διαμαρτυρίας, από το 2010, στην Google δεν υπάρχει, ακόμα, ρύθμιση για το μέγεθος των γραμματοσειρών σε email και messages!!! Έπρεπε να ασχοληθεί ένα Κινέζος και να διαθέσει πριν ελάχιστο καιρό την παραπάνω εφαρμογή.

Αυτά για όσους σκέφτονται την αγορά του Neo V.

Link to comment
Share on other sites

Neo V, 8 ώρες δύσκολες...

Μετά από χρήση μιας ημέρας σε "πραγματικές συνθήκες", το neo V ζορίστηκε και βογγούσε αλλά τα κατάφερε. Σε έντονη χρήση του firefox browser και του fb messenger, υπήρξαν και κολλήματα και χάσιμο του wifi, αρκετές φορές, 3-4 σε διάστημα 8 ωρών αλλά σε λιγότερο από 1 λεπτό γινόταν επανασύνδεση. Απέτυχε η αποστολή 2 μην/των μέσω του fb messenger σε σύνολο 100+. Μετά από χρήση περίπου μιας, συνεχόμενης, ώρας το fb messenger άρχισε να αναβοσβήνει(σε ταχύτατο ρυθμό!!!) και βγήκε παράθυρο για τον τερματισμό του και την αποστολή αναφοράς. Στην επανεκκίνηση η εφαρμογή δούλεψε κανονικά. Με το πάτημα του "HOME" τα υπόλοιπα στο τηλέφωνο λειτουργούσαν κανονικά και σε όλο το διάστημα δεν έκανε κανένα restart. Πρόβλημα παρουσίασε και ο firefox, ιδίως κατά την περιστροφή της οθόνης σε landscape, αλλά αυτό μπορεί βέβαια να οφείλεται στο ίδιο το πρόγραμμα. Το Gmail δούλευε άψογα και ενημέρωνε ταχύτατα για την λήψη μηνυμάτων!

Έκανα και δοκιμαστικές λήψεις με την φωτογραφική(ασχολούμαι 30+ χρόνια) και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Το παλιό μου LG Viewty(5.0 MP) βγάζει -λίγο- καλύτερες... Πιστεύω ότι το πρόβλημα οφείλεται στην υπερβολική συμπίεση των αρχείων με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να μοιάζουν σαν να έχει περαστεί ένα "smart blur" φίλτρο. Πάντως μια μηχανή των 45-50€ και μάλιστα τσέπης, είναι χωρίς αμφιβολία πολύ, μα πάρα πολύ, καλύτερη. Η αλήθεια είναι ότι δεν κλαίω καθόλου τα 90€ που έδωσα (λόγω επιδότησης) και ότι όση ώρα δούλεψε το χάρηκα αφάνταστα. Επειδή έχω και τα Sennheiser PX 100-II, ομολογώ ότι η απόδοση με αρχεία APE & FLAC μέσω του powerAMP, ήταν καλύτερη απ ότι περίμενα. Ελπίζω ότι, όπως συμβαίνει με όλα τα λειτουργικά, θα υπάρξουν βελτιώσεις στις εφαρμογές για την ακόμη καλύτερη λειτουργία και απόδοση του hardware. H μπαταρία δεν με απασχόλησε καθόλου, έφτασε από πλήρη φόρτιση, περίπου στο 35% μετά από σκληρή χρήση 8 ωρών. Το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές λύθηκε με την εφαρμογή "Big Font". Ειλικρινά απορώ πως μετά από τόσα μηνύματα διαμαρτυρίας, από το 2010, στην Google δεν υπάρχει, ακόμα, ρύθμιση για το μέγεθος των γραμματοσειρών σε email και messages!!! Έπρεπε να ασχοληθεί ένα Κινέζος και να διαθέσει πριν ελάχιστο καιρό την παραπάνω εφαρμογή.

Αυτά για όσους σκέφτονται την αγορά του Neo V.

Ενημερωτικά ο Firefox κολλάει και σε καλύτερη "μηχανήματα" η Aurora version έδειξε να το λύνει κάπως αλλά όχι τελείως. 2ον δεν μπορείς να συγκρίνεις κάμερα έστω και τσέπης με κάμερα κινητού άμα ασχολείσαι 30+ χρόνια καταλαβαίνεις το λόγο. Για τον ήχο μπορώ να συμφωνήσω αλλά δεν με ενθουσίασε τόσο πολύ.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω την 0.62

το κακο ειναι οτι αμα δεν θες να την βαλεις και να μην την κανεις σου μενει πανω στις ειδοποιησεις..πως μπορει να φυγει αυτο?

δεν παρατηρησα καμια βελτιωση...μπορειτε να μου πειτε που βελτιωθηκε το κινητο και σε τι προβληματα εχει?

επισης πως μπορω να μην χρεωνομαι απο καποιες εφαρμογες?

γιατι καποιες φορες θελω να μπαινω 0.facebook και πρεπει να ανοιξω δεδομενα

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος βοήθεια.... βγάζω φώτο και παω να τις δω αλλά δεν....μου βγαζει μαύρη οθόνη και δεν δείχνει τη φώτο ενω στην καμερα διπλα φαινεται οτι έχει τραβηχτέι και την δείχνει...επίσης οταν ανοίγω τη συλλογή τίποτα ούτε τις φώτο του κινητού δεν δείχνει...τι μπορεί να φταίει? Έκανα restart αλλα το ίδιο.....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος βοήθεια.... βγάζω φώτο και παω να τις δω αλλά δεν....μου βγαζει μαύρη οθόνη και δεν δείχνει τη φώτο ενω στην καμερα διπλα φαινεται οτι έχει τραβηχτέι και την δείχνει...επίσης οταν ανοίγω τη συλλογή τίποτα ούτε τις φώτο του κινητού δεν δείχνει...τι μπορεί να φταίει? Έκανα restart αλλα το ίδιο.....

Πήγαινε Ρυθμίσεις -->εφαρμογές --> Διαχειριση εφαρμογων και θα βρεις την εφαρμογή Χώρος αποθήκευσης μέσων. Κάνε μια εκκαθάριση δεδομενων και στη συνέχεια επανεκκίνηση. Με αυτόν τον τρόπο θα ξαναφορτώσει ολα τα αρχεία...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Ρυθμίσεις -->εφαρμογές --> Διαχειριση εφαρμογων και θα βρεις την εφαρμογή Χώρος αποθήκευσης μέσων. Κάνε μια εκκαθάριση δεδομενων και στη συνέχεια επανεκκίνηση. Με αυτόν τον τρόπο θα ξαναφορτώσει ολα τα αρχεία...

 

Tο κανα αλλα τίποτα.... πατάω στη φώτο να τη δείξει σε πλήρη οθόνη αλλα βγαζει μια μαύρη οθονη... βίντεο και τραγούδια όλα οκ! Με εχει πιάσει ενα άγχος να πω την αλήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Neo V, 8 ώρες δύσκολες...

Μετά από χρήση μιας ημέρας σε "πραγματικές συνθήκες", το neo V ζορίστηκε και βογγούσε αλλά τα κατάφερε. Σε έντονη χρήση του firefox browser και του fb messenger, υπήρξαν και κολλήματα και χάσιμο του wifi, αρκετές φορές, 3-4 σε διάστημα 8 ωρών αλλά σε λιγότερο από 1 λεπτό γινόταν επανασύνδεση. Απέτυχε η αποστολή 2 μην/των μέσω του fb messenger σε σύνολο 100+. Μετά από χρήση περίπου μιας, συνεχόμενης, ώρας το fb messenger άρχισε να αναβοσβήνει(σε ταχύτατο ρυθμό!!!) και βγήκε παράθυρο για τον τερματισμό του και την αποστολή αναφοράς. Στην επανεκκίνηση η εφαρμογή δούλεψε κανονικά. Με το πάτημα του "HOME" τα υπόλοιπα στο τηλέφωνο λειτουργούσαν κανονικά και σε όλο το διάστημα δεν έκανε κανένα restart. Πρόβλημα παρουσίασε και ο firefox, ιδίως κατά την περιστροφή της οθόνης σε landscape, αλλά αυτό μπορεί βέβαια να οφείλεται στο ίδιο το πρόγραμμα. Το Gmail δούλευε άψογα και ενημέρωνε ταχύτατα για την λήψη μηνυμάτων!

Έκανα και δοκιμαστικές λήψεις με την φωτογραφική(ασχολούμαι 30+ χρόνια) και τα αποτελέσματα ήταν απογοητευτικά. Το παλιό μου LG Viewty(5.0 MP) βγάζει -λίγο- καλύτερες... Πιστεύω ότι το πρόβλημα οφείλεται στην υπερβολική συμπίεση των αρχείων με αποτέλεσμα οι φωτογραφίες να μοιάζουν σαν να έχει περαστεί ένα "smart blur" φίλτρο. Πάντως μια μηχανή των 45-50€ και μάλιστα τσέπης, είναι χωρίς αμφιβολία πολύ, μα πάρα πολύ, καλύτερη. Η αλήθεια είναι ότι δεν κλαίω καθόλου τα 90€ που έδωσα (λόγω επιδότησης) και ότι όση ώρα δούλεψε το χάρηκα αφάνταστα. Επειδή έχω και τα Sennheiser PX 100-II, ομολογώ ότι η απόδοση με αρχεία APE & FLAC μέσω του powerAMP, ήταν καλύτερη απ ότι περίμενα. Ελπίζω ότι, όπως συμβαίνει με όλα τα λειτουργικά, θα υπάρξουν βελτιώσεις στις εφαρμογές για την ακόμη καλύτερη λειτουργία και απόδοση του hardware. H μπαταρία δεν με απασχόλησε καθόλου, έφτασε από πλήρη φόρτιση, περίπου στο 35% μετά από σκληρή χρήση 8 ωρών. Το πρόβλημα με τις γραμματοσειρές λύθηκε με την εφαρμογή "Big Font". Ειλικρινά απορώ πως μετά από τόσα μηνύματα διαμαρτυρίας, από το 2010, στην Google δεν υπάρχει, ακόμα, ρύθμιση για το μέγεθος των γραμματοσειρών σε email και messages!!! Έπρεπε να ασχοληθεί ένα Κινέζος και να διαθέσει πριν ελάχιστο καιρό την παραπάνω εφαρμογή.

Αυτά για όσους σκέφτονται την αγορά του Neo V.

 

Λοιπόν για τις φωτογραφίες πρέπει να κατεβάσεις κάποιον file manager(εγώ έχω κατεβάσει τον File Manager HD, είναι αρκετά καλός), γιατί μόνο εκεί οι φωτογραφίες φαίνονται σε πλήρη ανάλυση...Πάντως η απόδοση ανάμεσα στις επιλογές σκηνής αλλάζει αρκετά...Ειδικά άμα επιλέξεις Νυχτερινή σκηνή και έχεις λίγο σταθερό χέρι, θα δεις τρομερά αποτελέσματα...σχεδόν μηδέν "θόρυβος" αλλά βέβαια η φωτογραφία αλλοιώνεται λίγο και γίνεται λίγο soft...αλλά το αποτέλεσμα άμα το δεις σε monitor είναι εντυπωσιακό...Επίσης να αναφέρω ότι έχω κατεβάσει την εφαρμογή "Night Camera" και είναι επίσης πολύ καλή και δεν είναι τόσο blurry όπως η επιλογή του κινητού...Επίσης και το "HDR Camera" είναι εξαιρετικό app..!

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

ολα σε ενα με μολις 10.50 ευρω χωρις μεταφορικα για οσους ψαχνουν για θηκες screen protectors κλπ

http://www.ebay.com/itm/NEW-10in1-TPU-GEL-CASE-CHARGER-HOLDER-LCD-FILM-SONY-ERICSSON-XPERIA-NEO-/250950769409?pt=AU_MobilePhoneAccessories&hash=item3a6dd4db01

 

θελει βεβαια κανα 2 βδομαδες να ρθουν αλλα νταξει τζαμπα ειναι.

 

πολυ καλό πακετάκι φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο πιο πολυ το εξερευνω τοσο πιο υπεροχο το βρισκω,εχω ξεχασει κιολας τα 200+ ευρω που εδωσα!

 

Εχω μόνο ενα πρόβλημα με το οποίο ασχολουμε μεεεερες,την 1η μερα μια χαρα δούλευε το MyPhoneExplorer μετα μια δεν μπορουσε να συνδεθεί μια socket error , μια Cant find ip of the phone και εν ολιγοις δεν μπορω να το καταφερω να συνδεθει:( ,εκτος κι αν σβησω τα παντα που εχουν να κανουν με αυτο,στο πισι και στο κινητο και τα ξαναπεράσω και τοτε θα δουλεψουν για μια μερα μετα δεν μπορει να συνδεθει με τιποτα,μιλαω παντω για σύνδεση μεσω internet διχως καλώδια...με bluetooth/usb cable όλα λειτουργούν οπως πρεπει,εχω την τελευταια εκδοση του προγραματος σε κινητο και υπολογιστη,εχω δοκιμασει και beta εκδοση για το κινητο.

Ούτε το firewall απο το πισι φαίνεται να το εμποδίζει,δικαιώματα admin εχω δωσει στο πρόγραμμα,δεν ξερω τι αλλο να κανω οποιος εχει παρόμοια εμπειρία ας το πει παρακαλώ:wacko:.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποιος βοήθεια.... βγάζω φώτο και παω να τις δω αλλά δεν....μου βγαζει μαύρη οθόνη και δεν δείχνει τη φώτο ενω στην καμερα διπλα φαινεται οτι έχει τραβηχτέι και την δείχνει...επίσης οταν ανοίγω τη συλλογή τίποτα ούτε τις φώτο του κινητού δεν δείχνει...τι μπορεί να φταίει? Έκανα restart αλλα το ίδιο.....

 

εδω εισαι https://market.android.com/details?id=com.alensw.PicFolder&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbGVuc3cuUGljRm9sZGVyIl0.

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά ο Firefox κολλάει και σε καλύτερη "μηχανήματα" η Aurora version έδειξε να το λύνει κάπως αλλά όχι τελείως. 2ον δεν μπορείς να συγκρίνεις κάμερα έστω και τσέπης με κάμερα κινητού άμα ασχολείσαι 30+ χρόνια καταλαβαίνεις το λόγο. Για τον ήχο μπορώ να συμφωνήσω αλλά δεν με ενθουσίασε τόσο πολύ.

Καλημέρα,

εννοείται ότι δεν περίμενα απόδοση φωτογραφικής έστω και των 50€. Περίμενα όμως κάτι καλύτερο από μια συσκευή Sony λόγω της τεράστια πείρας σε μικρές φωτογραφικές, πόσο μάλλον όταν τα 2MP του W810i, άφησαν εποχή πριν 3-4 χρόνια.Εάν δεις, σε σύγκριση κάτω από δεδομένες συνθήκες,σε site εξωτερικού, φωτογραφίες από samsung 5.0Mp θα καταλάβεις τι λέω. Φυσικά το γνώριζα εκ των προτέρων αλλά είναι διαφορετικό να το βλέπεις στο μόνιτορ Ίσως σε μελλοντική αναβάθμιση το software να επιτρέπει τον βαθμό συμπίεσης των.jpg Η Αurora, επειδή την χρησιμοποιώ στο laptop παράλληλα με τον Waterfox(εξαιρετικός!!!), ώρες-ώρες αρπάζει(κάτι με τα flash/media plug-in) τον επεξεργαστή και τον φέρνει σβούρες, ανεβάζοντας τρελές θερμοκρασίες.Θέλουν δουλειά ακόμα. Θα δοκιμάσω και τον DolphinHD. Το "ταξίδι" μόλις ξεκίνησε.

Edited by lupusunicus
Link to comment
Share on other sites

Παίδες θέλω την βοήθεια σας γιατί κόλλησα...μου έστειλαν κάτι φωτογραφίες μέσω mms και δεν ξέρω πως να τις μεταφέρω στην συλλογή ώστε να τις αντιστοιχίσω με κάποια από τις επαφές μου...είναι κάτι απλό αλλά κόλλησα...
Link to comment
Share on other sites

Μετά από ένα Μήνα περίπου συμβίωσης με το Neo V,έχω να κάνω και εγώ κάνα δυό επισημάνσεις για να γίνει ποιο εύκολη η ζωή σας με το τηλέφωνο.1ον άν και περίπου 4 χρόνια με Android δεν χρησιμοποίησα ποτέ κάποιον Task Killer (χαζομάρα μου),επαναπαυόμενος και εγώ σε που αυτά διάβαζα κατά καιρούς πως δεν χρειάζεται πως κλείνει μόνο του τα προγράμματα μετά από λίγη ώρα πως δε κάνει να τα <<σκοτώνουμε>> τα προγράμματα και άλλα τέτοια,μέγα λάθος εδώ και δύο μέρες χρησιμοποιώ το Advansed Task killer pro και έχω βρεί την υγειά μου,με ρυθμίσεις του τύπου Auto και να <<σκοτώνει>> όσα προγράμματα δεν χρειάζονται κάθε φορά που ενεργοποιούμε την οθόνη μετά από αναμονή,έχω παρατηρήσει πως έχω ελεύθερη Ram συνέχεια απο 160 μέχρι 170,και χωρίς να ξηλώσω πολλά από τα προγράμματα που αναφέρει ο αγαπητός φίλος zxr.Σε συνδυασμό και με το juice defender ultimate,ξανά με τις στάνταρ ρυθμίσεις το κινητό πάει σφαίρα.Να σημειώσω πώς χωρίς τον Advansed Task killer pro,το βράδυ και μετά από δύσκολή χρήση έφτανα να έχω ελεύθερη μνήμη περίπου 50 ram,και το τηλ κυριολεκτικά σερνότανε.Προτείνω ακόμα και για Video Player τον MX Video Player που διαβάζει τα πάντα ακόμα και ταινίες με εξωτερικούς υπότιτλους,υποστηρίζει Ελληνικά και είναι απίστευτα ελαφρύς. Edited by duc

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου κινητού. Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα. Το αριστερό πλήκτρο που χρησιμοποιείται για έξοδο έχει γίνει αφής... Λειτουργεί απλά με το άγγιγμα και έχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό. Σαν αίσθηση όταν το πιέζεις είναι ακριβώς όπως και τα υπόλοιπα, όπως επίσης φαίνεται κανονικά στην θέση του, δεν έχει "μπει πιο μέσα". Θα το στείλω για σέρβις αναγκαστικά και η ερώτησή μου είναι η εξής. Έχω κάνει κανονικά backup τις επαφές, και backup τις εφαρμογές με το ASTRO, θα αφαιρέσω την κάρτα μνήμης που έχω αγοράσει με ότι έχω μέσα και θα του κάνω μια επαναφορά ρυθμίσεων ώστε να μην είναι συνδεδεμένο με τους λογαριασμούς email Κτλ. Δεν είναι rooted, πρέπει να προσέξω κάτι άλλο σε σχέση με το backup του κινητού? Έκδοση λειτουργικού είναι η 0.62.

 

Ευχαριστώ!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Κάτοχος και εγώ του συγκεκριμένου κινητού. Αντιμετωπίζω ένα μικρό πρόβλημα. Το αριστερό πλήκτρο που χρησιμοποιείται για έξοδο έχει γίνει αφής... Λειτουργεί απλά με το άγγιγμα και έχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητικό. Σαν αίσθηση όταν το πιέζεις είναι ακριβώς όπως και τα υπόλοιπα, όπως επίσης φαίνεται κανονικά στην θέση του, δεν έχει "μπει πιο μέσα". Θα το στείλω για σέρβις αναγκαστικά και η ερώτησή μου είναι η εξής. Έχω κάνει κανονικά backup τις επαφές, και backup τις εφαρμογές με το ASTRO, θα αφαιρέσω την κάρτα μνήμης που έχω αγοράσει με ότι έχω μέσα και θα του κάνω μια επαναφορά ρυθμίσεων ώστε να μην είναι συνδεδεμένο με τους λογαριασμούς email Κτλ. Δεν είναι rooted, πρέπει να προσέξω κάτι άλλο σε σχέση με το backup του κινητού? Έκδοση λειτουργικού είναι η 0.62.

 

Ευχαριστώ!! :)

 

και εμενα κατι τετοιο παει να γινει στο ιδιο κουμπι.οχι οτι ειναι τραγικο αλλα πιστευω καποια στιγμη θα το παθει..ενημερωσε μας ποσες μερες σου εκανε..

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι "ξήλωσα" πολλές στοκ εφαρμογές και υπηρεσίες με TitaniumBackup και root uninstaller, και παρατηρώ ανεξηγητα κρασαρίσματα εφαρμογών.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω στην 0.62, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να γίνει εύκολα root όπως η 0.42;

Από custom rom έχουμε τίποτα αξιόλογο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οσο πιο πολυ το εξερευνω τοσο πιο υπεροχο το βρισκω,εχω ξεχασει κιολας τα 200+ ευρω που εδωσα!

 

Εχω μόνο ενα πρόβλημα με το οποίο ασχολουμε μεεεερες,την 1η μερα μια χαρα δούλευε το MyPhoneExplorer μετα μια δεν μπορουσε να συνδεθεί μια socket error , μια Cant find ip of the phone και εν ολιγοις δεν μπορω να το καταφερω να συνδεθει:( ,εκτος κι αν σβησω τα παντα που εχουν να κανουν με αυτο,στο πισι και στο κινητο και τα ξαναπεράσω και τοτε θα δουλεψουν για μια μερα μετα δεν μπορει να συνδεθει με τιποτα,μιλαω παντω για σύνδεση μεσω internet διχως καλώδια...με bluetooth/usb cable όλα λειτουργούν οπως πρεπει,εχω την τελευταια εκδοση του προγραματος σε κινητο και υπολογιστη,εχω δοκιμασει και beta εκδοση για το κινητο.

Ούτε το firewall απο το πισι φαίνεται να το εμποδίζει,δικαιώματα admin εχω δωσει στο πρόγραμμα,δεν ξερω τι αλλο να κανω οποιος εχει παρόμοια εμπειρία ας το πει παρακαλώ:wacko:.

 

Κι εμένα μου έκανε τέτοια κόλπα το MyPhoneExplorer όταν δοκίμαζα σύνδεση μέσω του wi-fi, όταν το ρουτερ μου τρέχει για μέρες. Η λύση που βρήκα είναι να κάνω restart σε όλες τις εμπλεκόμενες συσκευές (pc-router-Neo V) και μετά ως δια μαγείας συνδέεται. Δοκίμασα restart μόνο στο ρουτερ αλλά δεν...

 

Καλημέρα. Τι καλώδιο πρέπει να πάρουμε για σύνδεση με TV, Mini HDMI ή Micro HDMI?

 

Micro HDMI

 

Εγώ πάλι "ξήλωσα" πολλές στοκ εφαρμογές και υπηρεσίες με TitaniumBackup και root uninstaller, και παρατηρώ ανεξηγητα κρασαρίσματα εφαρμογών.

Σκέφτομαι να αναβαθμίσω στην 0.62, υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να γίνει εύκολα root όπως η 0.42;

Από custom rom έχουμε τίποτα αξιόλογο;

 

one-click root για την .62 δυστυχώς δεν υπάρχει ακόμα, αναμένουμε, όσον αφορά τις custom rom, έχουν γίνει κάποιες προσπάθειες από xda μεριά (CM9, MIUI), αλλά ακόμα υπάρχουν θεματάκια...

Edited by rioener

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...