Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θυμαμαι παλια σε αλλα android το εκανες εξτρα απο την επεξεργασια της επαφης...

τις επαφες μου τις εχω στα ελληνικα και δεν σκοπευω να τις κανω στα λατινικα που είναι οι περισσότεροι..

αλλος τροπος δεν υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

είχα υποσχεθεί να σας δώσω τα λινκ απο την sd κάρτα που επέλεξα και το μινι hdmi:

 

http://www.ebay.com/itm/130620043459?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

http://www.ebay.com/itm/130610299752?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

Το καλώδιο λέει mini hdmi, ενώ το NEO V παίρνει micro, ή μήπως κάνω λάθος?

- Vivo X80 Pro

- ZTE MC888 Pro

- Samsung Galaxy Tab S9 Ultra

ASUS TUF-AX3000 V2

Οδηγός επιβίωσης Android

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο λέει mini hdmi, ενώ το NEO V παίρνει micro, ή μήπως κάνω λάθος?

 

ορθόν. Micro παίρνει.

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

είχα υποσχεθεί να σας δώσω τα λινκ απο την sd κάρτα που επέλεξα και το μινι hdmi:

 

http://www.ebay.com/itm/130620043459?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

http://www.ebay.com/itm/130610299752?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649

 

μινι HDMI θέλει ή mikroHDMI

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130614867793

Link to comment
Share on other sites

μινι HDMI θέλει ή mikroHDMI

 

micro HDMI θέλει φίλε μου. Εγώ παρήγγειλα έναν αντάπτορα ώστε να μην έχω άλλο ένα καλώδιο

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παίδες ο γαμπρός μου τα πήρε...τώρα να δεν κάνουν θα πάρω άλλα!

θα τραβήξω πάντως και μι 3dpanorama picture και στην συνέχεια θα την περάσω στο πισι...μετά στη 3dτv για εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

τι χρειαζομαστε πιο πολυ στην sd to write η το read??δηλαδη καλυτερη ειναι μια με 30 read και 15 write?η 24 read και 20 write?
Link to comment
Share on other sites

για μένα μας κάνει οτιδήποτε πάνω από class 6...τα υπόλοιπα δεν θα τα πάρει κανείς χαμπάρι
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι παλια σε αλλα android το εκανες εξτρα απο την επεξεργασια της επαφης...

τις επαφες μου τις εχω στα ελληνικα και δεν σκοπευω να τις κανω στα λατινικα που είναι οι περισσότεροι..

αλλος τροπος δεν υπαρχει?

 

Υπάρχει!

Φροντίζεις καταρχάς να είναι ορατές στο τηλέφωνό σου όλες οι επαφές από το Facebook, και όχι μόνο αυτές με αριθμό!

(Πατάς στον κατάλογο το Κουμπί Επιλογών με τις τέσσερις γραμμές, πας στο "Φίλτρο", ξετσεκάρεις το "Επαφές με αριθμό τηλεφώνου", κατεβαίνεις στο Facebook και τσεκάρεις "Όλες Οι Επαφές").

 

Μετά ανοίγεις την επαφή που θες να ενώσεις με το FB, πατάς στην οθόνη σου "Επεξεργασία", ξαναπατάς το Κουμπί Επιλογών, πατάς "Σύνδεση" και κατεβαίνεις μέχρι να βρεις τη fb επαφή που θες!

:happy:

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

τι χρειαζομαστε πιο πολυ στην sd to write η το read??δηλαδη καλυτερη ειναι μια με 30 read και 15 write?η 24 read και 20 write?

 

τι ακριβως θες να πεις?ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,μια φιλη μου εχει προβλημα με το V στο facebook δεν ανεβαζει φωτογραφια με τιποτα !

οποιο τροπο και αν προσπαθησαμε βγαζει σφαλμα !

εχει γινει επαναφορα και τετοια !!

εχει κανεις τι ιδιο προβλημα ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κατι εφαρμογεσ τυπου Greece Live TV ή αντοιστιχα προγραμματα με ραδιοφωνικουσ σταθμους ξερει κανεισ τι χρεωσεις εχουν?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Μόλις έκανα την 2ρη φόρτιση του Ray 3 ώρες και κάτι ψηλά και μόλις άνοιξα το κινητό μέσα έδειχνε την μπαταρία στο 96% και όχι στο 100%. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτο?

Καλύτερα να απευθύνεσαι στο θέμα του Ray. Αφού υπάρχει δεν χρειάζεται να γράφουμε αλλού. :)

 

1) Καταρχάς, σχετικά με το bluetooth, ενώ συνδέεται με άλλες συσκευές κανονικά, δεν μπορεί να στείλει η να λάβει αρχεία. Γιατί;

2) Επίσης, το Timescape το βγάζει μόνο στο δικό του launcher; Γιατί στο Go launcher ex που έβαλα, δε μου το εμφανίζει.

3)Και τέλος, έχω συνδέσει τις επαφές μου με τα profile τους στο facebook. Υπάρχει τρόπος, συγχρονίζοντάς τες, να μου βγάζει το τελευταίο status και εικόνα της κάθε επαφής;

1) Έχεις κάνει pairing;

2) Το βγάζει και με τους άλλους launcher.

ο spb shell 3d ειναι πιο βαρυς απο τον μαμα launcher της sony..?καταπινει πολυ την μπαταρια.?καποιος που το εχει ας πει καμια εντυπωση να ξερουμε ...

σκεφτομαι να το αγορασω..

Όμορφος, εφετζίδικος, χρηστικός θα έλεγα αλλά 60-70 ΜΒ μνήμης είναι πολλά για χατήρι του! Τον διασκέδασα για λίγο και έφυγε. Η μνήμη είναι το πρόβλημα, όχι η μπαταρία.

Woody 1.0 και sakura 1.0,Τι ρόλο παίζουν στο σύστημα;Δλδ αν τα απεγκαταστησω υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει κάτι άλλο μετά;

Η Shakira θα έπαιζε κάποιο ρόλο στο κινητό. Sakura και λοιπά γιαπωνοζοκινέζικα δεν χρειάζονται.

Δείτε και τον οδηγό παιδιά. Δεν είναι στο 100% έτοιμος αλλά μερικά από αυτά που ρωτάτε απαντώνται. Θα κάνω κατάχρηση εξουσίας μου φαίνεται και θα τον βάλω πάνω πάνω!!!! :lol::lol::p

Το καλώδιο λέει mini hdmi, ενώ το NEO V παίρνει micro, ή μήπως κάνω λάθος?

MICRO τελεία και παύλα.

τι χρειαζομαστε πιο πολυ στην sd to write η το read??δηλαδη καλυτερη ειναι μια με 30 read και 15 write?η 24 read και 20 write?

Μεγάλη κουβέντα αυτό γιατί εξαρτάται από το τί κάνεις. Προσωπικά θα πήγαινα στη μέση κατάσταση του 24/20.

κατι εφαρμογεσ τυπου Greece Live TV ή αντοιστιχα προγραμματα με ραδιοφωνικουσ σταθμους ξερει κανεισ τι χρεωσεις εχουν?

Πόσα data χρησιμοποιούν, ξέρουμε;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειδα ξαναρωτατε πολλοι, εγω πηρα μνημη 16αρα class10 transcend απο amazon και θηκη σιλικονης κατω απο 25 ευρω (στα 25Ε εχει δωρεαν μεταφορικα στα περισσοτερα ειδη)

και την επιστρεφεις και αν διαλεξεις καμια λαθος.. εστω οχι πολυ ευκολα..

 

μια ερωτηση.. αν παρω καποια θηκη 'η Pouch οπως βλεπω τα λενε στο ebay θα χωραει το κινητο με την θηκη σιλικονης? πχ στο υφασματινο που ειχε η συσκευασια δεν χωραει.

 

σιλικονη για τις γωνιες leather case για τα υπολοιπα...

 

μπορείς να δώσεις λινκ??

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει root και έχω εγκαταστήσει το disable auto brightness,θέλω να το δώσω στην γυναίκα μου για να το χρησιμοποιεί από δω και πέρα,τι πρέπει να κάνω για να μην χάσει αυτήν την δυνατότητα αλλά να της το παραδώσω "καθαρό" για να μπορεί να συγχρονίσει το gmail της το ημερολόγιο κ.τ.λ. ;
Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει το κινητο και το χρησιμοποιει μαζι με το bluetooth MW600 εχει παρατηρησει οτι οταν απομακρυνεται το bluetooth απο το κινητο χανεται η συνδεση μεταξυ τους και δεν ξαναεπανερχεται αυτοματα οταν βρεθουν παλι κοντα? διορθωνεται αυτο καπως?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

 

Συγγνώμη αν είμαι εκτός θέματος, αλλά είμαι σε κατάσταση πανικού και προσπαθώ να αποφύγω τα χειρότερα...

 

το δυσάρεστο είναι ότι έχασα όλες μου τις επαφές ( ονόματα, τηλέφωνα, διευθύνσεις μαιλ ) τα πάντα, στο λογαριασμό μου gmail της google...

το ευχάριστο είναι ότι τα έχω όλα αυτά στο τηλέφωνό μου ( SE neo v ) και

το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω πως να τα περάσω στο λογαριασμό gmail με ασφάλεια:wacko:

 

φοβάμαι μη κάνω κάποια άστοχη κίνηση και εξαφανιστούν και από το τηλέφωνο:(

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

Συγγνώμη αν είμαι εκτός θέματος.... και εξαφανιστούν και από το τηλέφωνο:(

 

Καλησπέρα και ηρεμία!

Κάνε ένα back up των επαφών στην sd και μετα κάνε ξανά sync με το gmail!

(Κουμπί Επιλογών->Δημ.αντ.ασφ.επ.)

Siemens M35i - Nokia 3210 - Sony Ericsson T68i - Nokia 3220 - Nokia 6600 - Sony Ericsson W880i - Samsung Corby - Motorola Flipout - HTC Wildfire - Sony Ericsson Xperia Neo V - Galaxy SII - LG Nexus 4 - OnePlus One - OnePlus X - OnePlus 3 - Galaxy S7 Edge - OnePlus 5t - Galaxy S9 Plus - OnePlus 6 - Galaxy S10e - iPhone 6 - Huawei P20 Pro - Xiaomi Mi 9t - Huawei Mate 20 Pro - iPhone 7 - Galaxy S10 Lite - iPhone XS Max - Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ηρεμία!

Κάνε ένα back up των επαφών στην sd και μετα κάνε ξανά sync με το gmail!

(Κουμπί Επιλογών->Δημ.αντ.ασφ.επ.)

Ναί!! Έγινε...

Σε ευχαριστώ πολύ:):respect:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ,μια φιλη μου εχει προβλημα με το V στο facebook δεν ανεβαζει φωτογραφια με τιποτα !

οποιο τροπο και αν προσπαθησαμε βγαζει σφαλμα !

εχει γινει επαναφορα και τετοια !!

εχει κανεις τι ιδιο προβλημα ?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γι αυτο εδω τι εχετε να πειτε;

 

4.0.2.A.0.62 Generic Firmware + Root + Busybox + CWM

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=21419055#post21419055

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

οποιος εχει το κινητο και το χρησιμοποιει μαζι με το bluetooth MW600 εχει παρατηρησει οτι οταν απομακρυνεται το bluetooth απο το κινητο χανεται η συνδεση μεταξυ τους και δεν ξαναεπανερχεται αυτοματα οταν βρεθουν παλι κοντα? διορθωνεται αυτο καπως?

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι ότι το Android γενικότερα κάνει ένα σωρό στραβά με το συγκεκριμένο ακουστικό το οποίο όσο το δούλευα με το W705 και το Elm ήταν άψογο.

 

Το έχω κάνει root και έχω εγκαταστήσει το disable auto brightness,θέλω να το δώσω στην γυναίκα μου για να το χρησιμοποιεί από δω και πέρα,τι πρέπει να κάνω για να μην χάσει αυτήν την δυνατότητα αλλά να της το παραδώσω "καθαρό" για να μπορεί να συγχρονίσει το gmail της το ημερολόγιο κ.τ.λ. ;

Δοκίμασε να προσθέσεις το gmail της στους ήδη υπάρχοντες λογαρισμούς. Αν σε αφήσει τότε είσαι ΟΚ διαφορετικά μάλλον θα πρέπει να κάνεις reset και να κάνεις root ξάνα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Περί bluetooth ακουστικού πάντως εγώ που έχω το παλαιότερο pv-702 δεν έχω κανένα παράπονο. Άψογα δούλευε και στο w715, άψογα και εδώ. Σε μια ακτίνα 10 μέτρων από το κινητό πάντα που το έχω δοκιμάσει...άνετα δηλαδή μέσα στα σπίτι ή στο αυτοκίνητο!
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να μεταφέρουμε και την dalvik cache λογικά, έτσι;

Είχα ρωτήσει και παλιότερα (προτού το πάρω το κινητό) αλλά απάντηση δεν είδα (μόνο για τις εφαρμογές και μπλα μπλα μπλα).

Ναι υποστηρίζει και μεταφορά davlik-cache αλλά παιδιά μην είμαστε υπερβολικοί έτσι? Χάνουμε ταχύτητα και μπαταρία. Δε χρειάζεται όλα στην sd να τα βάλουμε, ΑΝ και ΟΤΑΝ γεμίσει το τηλέφωνο τότε.

 

Σε ευχαριστω και παλι αλλα μηπως θα ηταν καλυτερα να περιμενω μεχρι να βγει το ροοτ για την .62 και το ICS ή δεν εχει να κανει; Θελω να πω, δεν θα χαθει το CWM οταν κανουμε update σε .62 και ICS;

 

Έχει βγεί μαι διαδικασία για την .62. Ουσιαστικά αν και λέει ότι είναι η .62 με ενσωματωμένο root στην ουσία είναι ο .42 kernel με την .62 firmware αφού με locked bootloader δε μπορείς να περάσεις άλλο kernel. Το CWM δε σβήνεται με νέα ROM. Μάλιστα το χρησιμοποιείς σύμφωνα με τις οδηγίες για να περάσεις τη νέα ROM και δεν μπορείς να εγκαταστήσεις την rooted .62 αν δεν έχεις την original .42

 

Αρα αν έχεις κάνει αναβάθμιση πρέπει να κάνεις πρώτα downgrade με το flashtool στην .42

 

Επίσης λένε ότι δε χρειάζεται wipe αλλά το δοκίμασα και δε δουλεέυει σωστά το root, όλες οι rooted εφαρμογές βγάζουν λάθοι, δεν έχουν permissions κλπ. ούτε με wipe δούλεψε σωστά το rooting και δε δουλευουν ούτε οι adb drivers.

 

Ο kernel είναι όντως ο προηγούμενος της .42 Δε βλέπω κανένα κέρδος απ αυτό το Upgrade παιδιά.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...