Jump to content

Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia


jvp4ant
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα,Χρονια Πολλά και καλως σας βρηκα.

 

Πρωτο sony ericsonn κινητο,πρωτη φορα στο κοσμο των android και πρωτη φορα που σας γραφω.

Αρχικά προσανατολιζομουν προς galaxy ace, μετά πρς το live with walkman αλλά οταν ειδα το neo v ειπα αυτο ειναι.

Δευτερα πηγα σε καταστημα βονταφον το ειδα,η κοπελα μου λεει πως τεταρτη μαλλον θα φερει και λιγα κομματια καθως τα κραταει για αυτους που θελουν να κανουν ανανεωση συμβολαιου οπότε και το παρηγγειλα τελικα μεσω του ηλεκτρονικου καταστηματος της vodafone και εχθες(μετα κοπων και βασανων,αλλιως τεταρτη θα το επερνα) μου το παρεδωσαν.

 

Σφραγιστη συσκευασια,σε λευκο οπως το ηθελα,χωρις χαζομαρες τις βονταφον επανω(καθοτι εχω whats up).

Για πρωτη φορα σε smartphone εχει πολλά παραπανω αποσα ζηταγα και λιγα για 200ευρω:p

 

Οθονη μεγαλη(θετικο για μενα), φωτεινοτητα -κατ'εμε-μια χαρα,αλλα απο μπαταρια μου κανει νερά(μαλλον φταιει που του εβαλα ενα σωρο widgets πανω:p)

 

Αρνητικο: η microsd να μπαινει "μεσα" στη μπαταρια....

 

Οσο μπορεσα διαβασα τις 135 σελιδες,αλλά συντομα θα επανελθω με αποριες...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 18,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπαρχει κ αλλη επιλογή,στα widget βρες αγαπημένα κ αρχείο κλήσεων

 

ναι αλλά και πάλι δεν κάνει αυτό που ζητάω.Για να κάνεις κλήση στα αγαπημένα πρέπει να μπεις σε υπομενού και πάει λέγοντας και με αυτό χάνεις την ουσία της ταχείας κλήσης

 

Το πιο απλό πράγμα θέλω όπως υπήρχε σε ότι κινητό είχα

 

Πατάς πχ το 7 ή το 8 και καλεί την επαφή που έχεις αποθηκευμένη ως γρήγορη κλήση χωρίς να κάνεις ολόκληρη διαδικασία

 

μόλις το βρήκα στις συντομεύσεις!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

αλανια εκανα *******...πηγα ονομα σημείου προσβασης και εσβησα το apn τι να κανω για να το επαναφερω?

 

Ομάδα Διαχείρισης: Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms!

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

μόλις το βρήκα στις συντομεύσεις!

 

Για πες πως...Γιατι και εμενα με βολευουν οι ταχειες κλησεις και με ξινισε που δε το εχει...

Link to comment
Share on other sites

αλανια εκανα *******...πηγα ονομα σημ προσβασης και εσβησα τ apn τι ν κανω γ να τ επαναφερω?

Μπες στον οδηγο ρυθμισεων και στο βημα 2 επελεξε το πρωτο που λεει κινητο δικτυο η wifi,ωστε να γινουν οι ρυθμισεις αυτοματα.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Για πες πως...Γιατι και εμενα με βολευουν οι ταχειες κλησεις και με ξινισε που δε το εχει...

 

με πατημένο στην κεντρική οθόνη βγάζει το μενού και πρώτο είναι οι συντομεύσεις.Εκεί είναι η ταχεία κλήση και το μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Sorry για τις χαζές ερωτήσεις που θα σας κάνω αλλά είμαι αρχάριος από android και το Neo V είναι το πρώτο smartphone που αγόρασα. Λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να ακούσω ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσω internet. Ας πούμε ανοίγω κάποιον σταθμό μέσω e-radio.gr και μεά τι κάνω? Υπέθεσα ότι πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο media player. Εγκατέστησα λοιπόν το bsplayer lite αλλά τζίφος
Link to comment
Share on other sites

Για Ελληνικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς εδώ "https://market.android.com/details?id=com.greek.radios&feature=search_result"

 

Για ξένα σε όλο τον κόσμο και όπου είναι διαθέσιμο εδώ "https://market.android.com/details?id=tunein.player&feature=search_result"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Sorry για τις χαζές ερωτήσεις που θα σας κάνω αλλά είμαι αρχάριος από android και το Neo V είναι το πρώτο smartphone που αγόρασα. Λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να ακούσω ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσω internet. Ας πούμε ανοίγω κάποιον σταθμό μέσω e-radio.gr και μεά τι κάνω? Υπέθεσα ότι πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο media player. Εγκατέστησα λοιπόν το bsplayer lite αλλά τζίφος

Δε νομιζω πως γινεται με τον τροπο που θες.Για internet radio κατεβασε καποια εφαρμογη απο το market,στο δικο μου εχω το geek radio,καλο ειναι και το tunein radio.

ericsson t39m-nokia 3230-sony ericsson xperia neo v
Link to comment
Share on other sites

Το να εισαι root σημαινει οτι κανεις οτι θες στο τηλεφωνο? Χανεις την εγγυηση?

 

Τι λαθος κανω και δεν ειναι φωτεινη η οθονη? Εγινα root (θελω να πιστευω) και αγορασα το προγραμμα Disable Auto Brightness και το ετρεξα βαζοντας τικ στην επιλογη του προγραμματος Toggle ALS Preference.

Και κατι αλλο σημαντικο, μου στελνει η cosmote μηνυματα οτι συνδεθικα στο ιντερνετ και οφειλονται εφαρμογες οπως ο καιρος και νεα μαιλ , τι κανω να μην συνδεεται μονο του????????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Sorry για τις χαζές ερωτήσεις που θα σας κάνω αλλά είμαι αρχάριος από android και το Neo V είναι το πρώτο smartphone που αγόρασα. Λοιπόν θα ήθελα να μου πείτε πως μπορώ να ακούσω ραδιοφωνικούς σταθμούς μέσω internet. Ας πούμε ανοίγω κάποιον σταθμό μέσω e-radio.gr και μεά τι κάνω? Υπέθεσα ότι πρέπει να εγκαταστήσω κάποιο media player. Εγκατέστησα λοιπόν το bsplayer lite αλλά τζίφος

 

tunein radio απο το μαρκετ και εισαι οκ..

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=568971986488193&set=a.322449567807104.91091.322436297808431&type=1&theaternokia 3110 -nokia 3120-vodafon joy845- Huawei ideos x3- sony ericsson xperia neo v samsung galaxy POCET GTS-5300-thl w100- pipo-s2 lenovo thinkpad E540 ICORE 5 4210M

Hiaomi Redmy Note 2 Prime

Link to comment
Share on other sites

tunein radio απο το μαρκετ και εισαι οκ..

 

Σας ευχαριστώ πολύ και ως άσχετος θα επανέλθω με νέες ερωτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάποια εφαρμογή με widget καιρού που να θυμίζει τη λειτουργία του HTC sense (πχ όταν βρέχει να δείχνει σταγόνες, σύννεφα στη συννεφιά, λαμπερό ήλιο στην ηλιοφάνεια, χιόνια οταν χιονίζει κτλ ) παίζει; η συνήθεια βλέπετε...!!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάποια εφαρμογή με widget καιρού που να θυμίζει τη λειτουργία του HTC sense (πχ όταν βρέχει να δείχνει σταγόνες, σύννεφα στη συννεφιά, λαμπερό ήλιο στην ηλιοφάνεια, χιόνια οταν χιονίζει κτλ ) παίζει; η συνήθεια βλέπετε...!!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Πας στο getjar.com και κατεβαζεις το Beautiful widgets το οποιο απο εκει ειναι free

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπω αν ειμαι root? Πως μπορω να δω τι μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ και να με χρεωσει? Edited by jimmys
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κατι που δεν εχει υποθει ή τουλαχιστον δεν το εχω δει εγω, γιατι καποια καταστηματα το εχουν πολυ πανω απο 200 ευρω;;; το εχω βρει 260 και υποτιθεται πως ειναι καταστημα που το οποιο πουλαει φθηνα!! (αν στειλω μειλ να το ρωταω θα φανω αγενης ε;;;; χεχεχε). To πλαισιο και η βονταφον το εχουν προσφορα 200 ευρω; Αν ναι παντως κακως δεν το αναφερουν!

 

Εχει βγει και σε ασημενιο χρωμα, ειναι απλα υπεροχο!!! Πατηστε στο google, neo v Silver!

 

Υ.Γ. Κατι για την βαρυστομαχια εχουμε; χαχαχαχ :P

 

Λογικα στα 260 ευρω μπορει να ειναι το neo με τα 8mpx,ειναι ολοιδια εξωτερικα.......

 

Ρυθμίσεις-ρυθμίσεις ήχου-ήχος ειδοποίησης και επιλέγεις όποιον θες.Τώρα για το ανεβοκατέβασμα που λες στον ήχο δε ξέρω,εμένα πάντως μου παίρνει τα αυτια:lol:

 

Τελικα ειναι στις ρυθμισεις sms η επιλογη ηχου για sms!:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Παιδες μολις το πηρα και εγω το κινητακι. Καλα για τα λεφτα του ειναι απαιχτο! Δεν βρηκα ομως σε καμια vodafone ουτε θηκουλα ουτε screen protector. Τι παιζει γενικα εσεις ποια χρησιμοποιειτε? Λενε σε site οτι το κινητο εχει ηδη πανω του μια screen protector την οποια ομως εγω δεν βλεπω. Να το αφησω ετσι?

 

Aπο e-click βρηκα,5 η θηκη και 5 screen protector :D

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Πως βλεπω αν ειμαι root? Πως μπορω να δω τι μπορει να συνδεθει στο ιντερνετ και να με χρεωσει?

 

Κατεβασε το titanium backup κ αν σ'αφησει να σβήσεις εφαρμογές τοτε είσαι root

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Τι λαθος κανω και δεν ειναι φωτεινη η οθονη? Εγινα root (θελω να πιστευω) και αγορασα το προγραμμα Disable Auto Brightness και το ετρεξα βαζοντας τικ στην επιλογη του προγραμματος Toggle ALS Preference.

Και κατι αλλο σημαντικο, μου στελνει η cosmote μηνυματα οτι συνδεθικα στο ιντερνετ και οφειλονται εφαρμογες οπως ο καιρος και νεα μαιλ , τι κανω να μην συνδεεται μονο του????????

 

Eιναι οι αρπαχτες με το ετσι θελω της κοσμοτε και οχι μονο,για να καταλαβεις ποσο παρανομο ειναι πηρα τηλεφωνο γιατι καθε λιγο ετρωγε 1 ευρω απο το galaxy mini της κοπελας μου,και αφου ουρλιαξα ανελεητα να το σταματησουν,μετα οι βρεγμενες γατες της κοσμοτε την πηραν τηλεφωνο και........απολογηθηκαν.........

Απλα μαθηματικα,1.000.000 συνδρομητες επι 1 ευρω μας κανει 1.000.000 αερο-αρπαχτη.........Σκεψου ποσοι εχουνε αγνοια οτι τους περνουν 1 ευρωπουλο για υπηρεσια που δεν γνωριζεις οτι εχει ενεργοποιηθει!!!!

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Πας στο getjar.com και κατεβαζεις το Beautiful widgets το οποιο απο εκει ειναι free

 

Θενξ! Το έβαλα αυτό. Έχει κι επιλογή για να παίρνει δεδομένα από accuweather η Google. Το εβαλα στο accuweather. Της HTC δεν ξέρω από που τα παίρνει αλλά μου είναι πολυ έγκυρα πάντα!

 

Έβαλα και το flashlight apk απο το arc κι ετσι παίζει και το led σαν φακός, κατι ακόμα πολύ βολικό και που εχω συνηθίσει στο HTC.

 

Μία χαρά ως τώρα!!

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα και χρονια πολλα θελω να ρωτησω το εξης αν το κινητο το ερθει απο γερμανια το λογισμικο θα ειναι συμβατο με ελληνικο αν του κανω update?
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα παιδια και χρονια πολλα σε ολους!Εκανα μια λακιαμα και εσβησα το Διεθνες πληκτρολογιο με αποτελεσμα να χασω τα ελληνικα και να μεινω με το απαισιο ιαπωνικο!Παλι καλα ειχα κανει backup με titanium και το ξαναπερασα αλλα εχω προβλημα!Οταν παω στις ρυθμισεις γλωσσας και πληκτρολογιου να το τικαρω,το επιλεγει κανονικα,βαζω και τις γλωσσες που θελω αλλα οταν παω να γραψω μηνυμα η οτιδηποτε εχει παλι το κωλοιαπωνικο!εχω φαει τα ματια μου και λυση δε βρισκω!Κατεβασα απο το μαρκετ το Go keyboard και βολευτηκα αλλα με βολευει πιο πολυ το γνησιο!Η φαση ειναι οτι το Go το επιλεγει κανονικα ενω το γνησιο οχι!Help παιδες!
Link to comment
Share on other sites

λογικα εχει τρεις επιλογες.

-μονο WCDMA

-μονο GSM

-WCDMA(προτ.)/GSM

...

εγω εχω βγαλει ενα wigdetακι στην οθονη ωστε να το αλλαζω γρηγορα και ευκολα.οποτε ειμαι σπιτι το χω σε gsm και οταν βγαινω εξω το γυρναω σε WCDMA γιατι χρησιμοποιω το ιντερνετ του παροχου.:)

 

πες το ονομα του...

 

_________________________

 

Eιμαι ενταξει με το ιντερνετ παροχου,ενεργοποιησα ενα δωρο απο whats'up relod it,εσβησα το παλιο σημειο APN,περασα χειροκινιτα σε ενα νεο APN τις ρυθμησεις που ειπε ο φιλος ermis1982

Ονομα

Cosmote internet

 

APN

internet

 

MCC

202

 

MNC

01

 

Τυπος APN

default,supl

 

και ολα καλα τωρα

 

εβαλα και το 3G watchdog

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=http://www.appbrain.com/app/net.rgruet.android.g3watchdog?install=web

για ελεγχο MB

 

Κι αυτο για ελεγχο καταστασης whats'up (υπολοιπο καρτας κ.τ.λ.)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε παιδιά.Σκέφτομαι απο Δευτέρα να παραγγείλω και εγώ το Neo V μιας και έχω μείνει με ένα N80 του 2006.Κάποιος που το έχει και έχει ασχοληθεί και με το huawei ideos x5 pro πιο θεωρεί καλύτερο και VFM?Το hdmi,η μπροστινή κάμερα δεν με ενδιαφέρουν.Να είναι δυνατό ως κινητό να πηγαίνει σφαίρα η οθόνη αφής και να έχει επαρκή μνήμη ram για τις εφαρμογές/παιχνίδια.Κάποιος που μπορεί να εκφέρει μια ολοκληρωμένη άποψη μεταξύ αυτών των 2 κινητών?Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Το παρελαβα χθες απο καταστημα Vodafone, μετα απο 3 εβδομαδες περιπου παραγγελια (μπλε χρωμα). Αξιζε τον κοπο τελικα η αναμονη του. Εκτος απο ενα Κ700 που το ειχα πληρωσει περιπου 350 ευρω, πισω στο μακρινο 2004, ολα τα τηλεφωνα (και οχι μονο) που αγοραζω, ειναι value4money αγορες.

 

Τον Σεπτεμβριο ειχα αγορασει ενα Alcatel onetouch 990, στα 130 ευρω. Πιστευα οτι ηταν η πιο "εξυπνη" αγορα που ειχα κανει τα τελευταια χρονια. Τελικα οσο ζεις μαθαινεις, και διαψευδεσαι βεβαιως-βεβαιως. Εχω το neo.V απο χθες το μεσημερι και εχω κατενθουσιαστει! Γρηγορο, ομορφο, ποιοτικο. Δεν τριζει τιποτε, δεν εχει κανει ουτε κιχ, καμια επανεκινηση, το Wi-Fi λειτουργει αψογα, γενικως η πρωτες εντυπωσεις ειναι -σχεδον- αριστες, ειδικα, σε αυτην την τιμη. Παρεμπιπτοντως, χαλαρα πωλουνταν και 299 ευρω και παλι θα τα αξιζε τα λεφτα του.

 

Πριν λιγες μερες πηρε ενας φιλος το καινουριο 4S, εννοειται με -εξτρα- επιδοτηση-πριμοδοτηση, λογω φορητοτητας. Μια συσκευη που πωλειται 650+ ευρω, υπερτριπλασιο δηλαδη κοστος. Περα απο την "σαμπανιζέ" ριγα που περιβαλλει το κυριως σωμα του λευκου iphone, ειλικρινα, δεν μπορεσα να βιωσω αυτην τη φημολογουμενη "τεχνολογικη ανωτεροτητα" της apple. Και να φανταστειτε πως τοτε -ακομη- ειχα το....."μπακατέλ".....που ελεγε και μια ψυχη. Εχοντας στα χερια μου πλεον το neo.V, ειμαι βεβαιοτατος πως οχι μονο δεν εχει να ζηλεψει τιπποτε, αλλα ισως ειναι και καλυτερο (δεν αναφερομαι αμιγως σε specs).

 

Το κινητο, απο σημερα το απογευμα ειναι πλεον rooted και με αγορασμενη την επιλογη "disable auto brightness", επιτελους απολαυσα την καταπληκτικη του οθονη. Must have utility. Να 'ναι καλα ο ανθρωπΑς που καθισε και το εφτιαξε, γιατι καταφερε κι αξιοποιησε την τεχνογνωσια της Sony στο επακρο. Χαλαλι τα 0,70 ευρω. Αλλο τηλεφωνο! στην κυριολεξια!

 

Τελος παντων, θα ημουν απολυτα ικανοποιημενος αν δε εβρισκα κα'να δυο λεπτομερειες που με ενοχλησαν. Καταρχην, οταν γραφω μηνυμα με την οθονη στραμμενη οριζοντιως, δεν εμφανιζεται ο μετρητης υπολειπομενων χαρακτηρων, καθολου! Απλα, ξαφνικα, αναβει στιγμιαια η ενδειξη "2ο sms". Εν τω μεταξυ, το δοκιμασα αρκετες φορες, τοσο με το stock πληκτρολογιο, οσο και με το handcet sms, και δοκιμασα να το περιστρεψω παλι καθετα, ενω ηξερα οτι πλησιαζα στους 160 χαρακτηρες και εμφανιζοταν κανονικα ο μετρητης (νομιζω στα τελευταια 15 γραμματα και μετα). Οσο ομως εισαι "οριζοντιωμενος", που ειναι και το ζητουμενο λογω της ευρυχωριας χωρου στο πληκτρολογιο, δυστυχως, δεν εμφανιζει τιποτε. Και κατι ακομη (αν και μαλλον ειναι "κοινο" προβλημα απο παλια), αν επιλεξεις Αγγλικη γλωσσα μενου, ο τηλεφωνικος καταλογος, οι επαφες, που ξεκινουν απο Ελληνικα γραμματα, δεν μπορουν να "ανιχνευθουν" κατα γραμμα, αφου η πλαινη αλφαβητικη μπαρα ειναι στα Αγγλικα. Νομιζω οτι οι περισσοτερες συσκευες ανεκαθεν ειχαν αυτο το προβλημα, απλως, ειχα καλομαθει με το "μπακατελ" που λεγαμε, αφου ενω ειχα Αγγλικο μενου και προφανως επαφες που ξεκινουν με Ελληνικα, αυτο κατα ενα μαγικο τροπο τις εμφανιζει κανονικα και μπορεις να scroll.αρεις σταματωντας σε οποιο Ελληνικο γραμμα θελεις ("βλεπει" δηλαδη "θ, φ, γ, ξ" κτλ).

 

Οποιος εχει καμια ιδεα για αυτα τα δυο πταισματα, θα του ημουν υποχρεος. Κατα τα λοιπα, SonyEricsson ruleZ:cool:

 

 

ΥΓ. βρηκα το παρακατω χρησιμο link, τι μπορουμε να διαγραψουμε με ασφαλεια...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1089470

Edited by 1600
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικές συζητήσεις περί συσκευών Xperia
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...