Jump to content

[Επίσημο] Nokia 808 PureView


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@Zerow το πήρα από το κατάστημα smarties (Το βρήκα σστο scroutz) στα 335 ευρώ και είναι εισαγωγής, βέβαια μου είχαν περάσει μέσα Ελληνικά. Βέβαια από ότι βλέπω τώρα λόγω έλειψης έχει εκτιναχθεί η τιμή του. Κρίμα τέτοιο κινητό και να το θάβει έτσι η Nokia.
Link to comment
Share on other sites

natna θα έλεγα και εγώ ότι αν δεν υπερέχει τουλάχιστον είναι στα ίδια επίπεδα η ορατότητα κάτω από τον ήλιο του iphone 4 σε σχέση με το 808. Το έχει η γυναίκα μου και σε άμεσες συγκρίσεις δεν βλέπω να υστερεί.

Οσον αφορά την μηχανή του σαφώς και θα ήθελα και εγώ ένα καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασιας, φίλτρα κλπ μέσα στο κινητό. Αλλα να πω την αλήθεια θα ήθελα και έλεγχο στην ταχύτητα κλείστρου. Οπως δεν θα με χάλαγε να τραβάει και αρχεία σε RAW, διότι όπως είπες σχεδόν όλοι οι φωτογράφοι επεξεργάζωνται τις φωτογραφίες μετά στον υπολογιστή τους. Ουσιαστικά και εγώ σχεδόν όλες τις επεξεργάζομαι στο photoshop οπότε ποιο μεγάλα αρχεία ή και Raw θα ήταν πολύ χρήσιμα!!

Οσο για τον σταθεροποιητή εικόνας εντάξει δνε είναι must have άλλα δεν θα μας χάλαγε να τον έχουμε, ειδικά σε συνθήκες με χαμηλό φωτισμό θα μας γλίτωνε 1-2 stop και λίγο κούνημα στις φωτογραφίες.

Για να είμαι ειλικρινής αν είχε λίγο καλύτερο θόρυβο σε υψηλά ISO, έλεγχο ταχύτητας κλείστρου, RAW και σταθεροποιητή εικόνας θα έβρισκα πραγματικά λίγους λόγους να κρατήσω και τις 2 Dslr μου (D300 και D700).

Πάντως παρόλαυτα η Nokia έχει κάνει εκπληκτική δουλειά στον τομέα της φωτογραφικής και πιστευω ότι αν συνεχίσει έτσι ίσως σε κάποια μελλοντική συσκευη 1-2 χρόνια μέτα να μην χρειαζόμαστε σχεδόν καθόλου Dslr μηχανές.

 

Μην τα θέλουμε όλα δικά μας...

 

Παρεπιπτόντως για την επεξεργασία των υπέροχων φωτό μας.

Σύμφωνα με γνωστό κλαμπ που ασχολείται με το Pureview, μπορεί κανείς να ανοίξει jpeg σα να επρόκειτο για raw και να εκμεταλλευτεί την τρελή κονσόλα ACR με τα φοβερά εργαλεία.

Open as -->> raw

επιλέγουμε το jpeg που θέλουμε και open.

 

Γι'αυτό είναι σημαντικό να τραβάμε στην καλύτερη δυνατή ποιότητα, δηλ 95-100% jpeg. Σε λήψη με έντονο contrast και σκληρό φωτισμό, πχ ήλιο δίπλα ή μέσα στο κάδρο, υποεκθέτουμε 1 ή 2 ev ή όπως αρέσει στον καθένα, για να προστατεύσουμε τα highlights (πολύ φωτεινά σημεία). Μετά με την κονσόλα ACR μπορούμε να ρυθμίσουμε όπως θέλουμε. Και τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά.

 

Οι φωτό σηκώνουν πολύ πείραγμα, όχι επειδή το χρειάζονται, αλλά επειδή η πρώτη ύλη είναι εξαιρετική και μπορούν να γίνουν δημιουργικά θαύματα!

 

Πολύ καλό και το δωρεάν εργαλείο επεξεργασίας Photoscape. Aξίζει πάρα πολύ να ασχοληθεί κανείς μαζί του. Eφέ, ρυθμίσεις, βινιεταρίσματα, όλα εκεί.;)

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εμφάνισε νεο update Ενημερωση Τηλεφωνίας με βελτιώσεις ποιότητας τηλεφωνίας και της εφαρμογής "Μητρώο".
Link to comment
Share on other sites

@Zerow το πήρα από το κατάστημα smarties (Το βρήκα σστο scroutz) στα 335 ευρώ και είναι εισαγωγής, βέβαια μου είχαν περάσει μέσα Ελληνικά. Βέβαια από ότι βλέπω τώρα λόγω έλειψης έχει εκτιναχθεί η τιμή του. Κρίμα τέτοιο κινητό και να το θάβει έτσι η Nokia.

 

Ζηλεύω :O

Και υπολογιζα να το παρω αν τα καταφερω καλοκαιρακι με μια τιμουλα κοντα ή κατω από 300 για τις φωτογραφίες αλλά φευ

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο τηλεφωνο απο ebay η amazon.οι συσκευη αυτη θα εχει ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο?? και απο εγγυηση???θα εχω? αν χρειαστει κατι εδω απο καποιο nokia club??ευχαριστω και καλως σας βρηκα.
Link to comment
Share on other sites

Σε 1 χρόνο ακριβώς απο τότε που βγήκε το'θαψε...

Και χωρίς να έχει βγεί αντικαταστάτης του...

Ούτε καν. Το έβγαλε και γαργάρα. Έβγαλε το φοβερό και τρομερό pureview 920 για αντικαταστάτη... Λέμε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

@Zerow το πήρα από το κατάστημα smarties (Το βρήκα σστο scroutz) στα 335 ευρώ και είναι εισαγωγής, βέβαια μου είχαν περάσει μέσα Ελληνικά. Βέβαια από ότι βλέπω τώρα λόγω έλειψης έχει εκτιναχθεί η τιμή του. Κρίμα τέτοιο κινητό και να το θάβει έτσι η Nokia.

 

Και εγω το ιδιο απο το ιδιο καταστημα αλλα στην τιμη 327 ευτυχως το προλαβα πριν ανεβασουνε την τιμη :)

NOKIA N86(Καταστραφηκε το εδωσα στην μανα μου μεσα σε 2 μηνες του πεταξε τα ματια εξω)

ΝΟΚΙΑ 808 PV WHITE

NOKIA EOS 64gb Germany 320 euro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους.σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο τηλεφωνο απο ebay η amazon.οι συσκευη αυτη θα εχει ελληνικο μενου και ελληνικο πληκτρολογιο?? και απο εγγυηση???θα εχω? αν χρειαστει κατι εδω απο καποιο nokia club??ευχαριστω και καλως σας βρηκα.

 

1) Κατά 90% δεν θα έχει καθόλου ελληνική γλώσσα και μενού. Αυτό λύνεται αμέσως όμως με φλασάρισμα balkans rom μέσω phoenix service suite. Αν δεν γνωρίζεις εσύ να το κάνεις, σου το κάνει κάποιος που ασχολείται ή το πας στο τοπικό σου Nokia Care Point και το κάνουν αυτοί (με χρέωση-δεν ξερω πόσο).

 

2) Εγγύηση θα έχεις ΜΟΝΟΝ εφόσον είναι ευρωπαϊκό προϊόν. Δηλαδή έχει IMEI που προορίζεται για πώληση εντός οποιασδήποτε χώρας της Ε.Ε.

Π.χ. το δικό μου είναι "πολωνικό" (έχει ΙΜΕΙ για πώληση στην Πολωνία), αλλά του πέρασα balkans rom (με ελληνικά δλδ) και έχω κανονικότατα εγγύηση στην Ελλάδα (και οπουδήποτε στην Ε.Ε. μπορεί να βρεθώ).

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

1) Κατά 90% δεν θα έχει καθόλου ελληνική γλώσσα και μενού. Αυτό λύνεται αμέσως όμως με φλασάρισμα balkans rom μέσω phoenix service suite. Αν δεν γνωρίζεις εσύ να το κάνεις, σου το κάνει κάποιος που ασχολείται ή το πας στο τοπικό σου Nokia Care Point και το κάνουν αυτοί (με χρέωση-δεν ξερω πόσο).

 

2) Εγγύηση θα έχεις ΜΟΝΟΝ εφόσον είναι ευρωπαϊκό προϊόν. Δηλαδή έχει IMEI που προορίζεται για πώληση εντός οποιασδήποτε χώρας της Ε.Ε.

Π.χ. το δικό μου είναι "πολωνικό" (έχει ΙΜΕΙ για πώληση στην Πολωνία), αλλά του πέρασα balkans rom (με ελληνικά δλδ) και έχω κανονικότατα εγγύηση στην Ελλάδα (και οπουδήποτε στην Ε.Ε. μπορεί να βρεθώ).

 

Kάπου στα 10 με 15 ευρώ είναι η χρέωση για αυτό :)

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

telephony update για το 808 μας. Δεν έχω ιδέα τι κάνει. Μόλις το εγκατέστησα

 

edit: το update αφορά το "Log"

 

edit 2 : το έψαξα στο google και διαπίστωσα πως είναι παλιό updaet.. Sorry για την αναδρομή στο παρελθόν, δεν το είχα πάρει χαμπάρι πως είχε βγει τόσο καιρό :O

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πόσο πιάνετε σε 3.5g download? Ρωτάω επειδή πάνω από 2.6mbps δεν έχω πιάσει (σε vodafone)
Link to comment
Share on other sites

natna σαν προγραμμα αυτο λες οτι ειναι το καλυτερο δωρεαν Πολύ καλό και το δωρεάν εργαλείο επεξεργασίας Photoscape. Aξίζει πάρα πολύ να ασχοληθεί κανείς μαζί του. Eφέ, ρυθμίσεις, βινιεταρίσματα, όλα εκεί. Απο τα μη δωρεαν ποιο θα ελεγες? καποτε μου ειχες στειλει και κανα δυο φωτο αυτες με τι προγραμα τις ειχες ''φτιαξει''? σε ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

@Koloko σίγουρα από τα μη δωρεάν προγράμματα το Photoshop elements (το 10 ή 11) είναι must Have. Δεν είναι δύσκολο σε χρήση και έχει πολλά πράγματα να κάνεις. Επιπλέον το Paintshop Pro της Corel είναι πολύ καλό άλλα επειδή έχω συνιθίσει το Photoshop μου είναι δύσκολο να το αφήσω.

Από δωρεάν κοίταξε και το http://www.picmonkey.com/ δεν είναι σοβαρό site άλλα μπορείς να βγάλεις μερικά ενδιαφέροντα αποτελέσματα. Απλά ανεβάζεις την φώτο σου και παίζεις με τα φίλτρα. Συμπαθητικό και έυκολο στη χρήση.

Αυτά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..θελω να αγορασω το 808 απο αμερικη fgs trading λεγεται το μαγαζι…γνωριζει κανεις αν θα με καλυπτει η εγγυηση εδω.ευχαριστω.

 

αν το τηλεφωνο πωλειται στην αμερικη πως θα ξερω οτι εχει ιμει για ευρωπη…δηλαδη στην αμερικη δε προωθουνται τηλεφωνα για ευρωπη ωστε να καλυπτονται απο εγγυηση?

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει εγγυήση στην Ευρώπη. Μόνο όσα αγοράζονται εντός Ευρώπης έχουν εγγύηση.

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω…φιλε μου…οποτε γνωριζει καποιος ενα καταστημα στην ευρωπη που μπορω να παραγγειλω το κινητο…οχι πανω απο 350 ευρω με μεταφορικα?
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω…φιλε μου…οποτε γνωριζει καποιος ενα καταστημα στην ευρωπη που μπορω να παραγγειλω το κινητο…οχι πανω απο 350 ευρω με μεταφορικα?

Για τσέκαρε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα…λεει διαθεσιμο και το καταστημα μου ειπε οτι εχει εξαντληθει και δε ξερουν αν θα ξαναφερουν…εδω και μια βδομαδα και ακομα το εχουν ως διαθεσιμο…γιαυτο ψαχνω απο εξωτερικο...
Link to comment
Share on other sites

Mετά την αλλαγή πλακέτας (όπου και ξεφορτώθηκα το 3G bug) το τηλ. λειτουργεί υποδειγματικά. Σταθερό το os και κυρίως βλέπω βελτίωση στην αυτονομία.

 

Έχω όμως μία πελώρια απορία: Μετά το service, μου εγκατέστησαν Belle FP2 (όπως και είχα πριν φυσικά), αλλά την 113.010.1508 ενώ πριν είχα την 113.010.1507.

Tο θέμα μου είναι ότι ενώ η rom μου έχει ως διαθέσιμη γλώσσα την ελληνική, δεν υφίσταται πουθενά στο navifirm+ η balkans variant στην .1508

Ενώ στην .1507 υπάρχει κανονικά. Επίσης το product code μου είναι 059Μ973 και επίσης δεν υπάρχει πουθενά στο navifirm+.

 

Έχει κάποιος άλλος την ίδια rom με εμένα; Και ίδιο product code? Έχω κάποιο revision της μητρικής για την οποία δεν έχει ενημερωθεί το αποθετήριο του navifirm? Ή μήπως γενικά η nokia εκλεισε την πρόσβαση στα αποθετήριά της, όπως είχε ανακοινώσει πριν μήνες, οπότε και στο navifirm βλέπω τις εκδόσεις μέχρι το "κλείδωμα" των servers?

 

Θέλω να ξαναφλασάρω custom fw, αλλά αν δεν ξέρω αν θα ξαναβρω την ίδια official rom.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχει κλειδώσει ο κύκλωπας. εεεεε συγνώμη ο έλοπας. Δεν υπάρχει 1508 ελληνική, είχε βγει για λίγες μέρες και την κατεβάσανε. Ο lagoskon την είχε προλάβει και είχε φτιάξει την δική του cfw 2.01 που τρέχει 1508. Οπότε αν θες βάζεις αυτήν, εννοείται ότι τη συνηστώ. 600+ mb ελέυθερη c. Μόνο τα παιχνίδια βάζεις πλέον στην e. Αν χτύπα ξύλο χρειαστείς 1508 με ελληνικά, κοίτα ποιά έκδοση έχεις τώρα, αφού λες ότι έχει και ελληνικά, να την έχουμε και εμείς.
Link to comment
Share on other sites

Τα έχει κλειδώσει ο κύκλωπας. εεεεε συγνώμη ο έλοπας. Δεν υπάρχει 1508 ελληνική, είχε βγει για λίγες μέρες και την κατεβάσανε. Ο lagoskon την είχε προλάβει και είχε φτιάξει την δική του cfw 2.01 που τρέχει 1508. Οπότε αν θες βάζεις αυτήν, εννοείται ότι τη συνηστώ. 600+ mb ελέυθερη c. Μόνο τα παιχνίδια βάζεις πλέον στην e. Αν χτύπα ξύλο χρειαστείς 1508 με ελληνικά, κοίτα ποιά έκδοση έχεις τώρα, αφού λες ότι έχει και ελληνικά, να την έχουμε και εμείς.

 

Custom Rom βρίσκω βασισμένες σε .1508. Δεν με ενδιαφέρει να έχουν ελληνικά, καθώς βάζω ό,τι γλώσσες και πληκτρολόγια θέλω στο uda, μέσω nokia cooker.

Official Rom όμως δεν έχω πειράξει ακόμα με cooker, και νομίζω πως δεν θα είναι εξίσου εύκολο. Μακάρι να κάνω λάθος.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να κάνω dump όλη τη rom κάπως;

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...