Jump to content

LG Optimus 4X HD (P880)


aby
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα. δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα μπορειτε να μου πειτε αν η μπαρα αναζητησης google στο πανω μερος της οθονης μπορει να φυγει? επισης πως μπορουμε να αλλαξουμε το background της οθονης κλειδωματος? μπορει να γινει κανονικα χωρις να βαλω luncher?

 

ευχαριστω

 

Πας στις Ρυθμισεις -> εφαρμογες -> ολα , εκει βρισκεις στην λιστα μια εφαρμογη με μπλε εικονιδιο google (δεν θυμαμαι πως το λενε γιατι εχω αφαιρεσει καιρο τωρα) και την ανοιγεις εκει οπου διαλεγεις απενεργοποιηση αν δεν εισαι με root για την βγαλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πας στις Ρυθμισεις -> εφαρμογες -> ολα , εκει βρισκεις στην λιστα μια εφαρμογη με μπλε εικονιδιο google (δεν θυμαμαι πως το λενε γιατι εχω αφαιρεσει καιρο τωρα) και την ανοιγεις εκει οπου διαλεγεις απενεργοποιηση αν δεν εισαι με root για την βγαλεις.

 

πεςμου οτι μπορει να φυγει και το + που εχει στα δεξια για προσθήκη εφαρμογων κλπ......

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια το αγνοουσα αυτο παντα.Δεν πρεπει να φευγει μιας και σε παει σε ρυθμισεις της αρχικης οθονης,
Link to comment
Share on other sites

Πας στις Ρυθμισεις -> εφαρμογες -> ολα , εκει βρισκεις στην λιστα μια εφαρμογη με μπλε εικονιδιο google (δεν θυμαμαι πως το λενε γιατι εχω αφαιρεσει καιρο τωρα) και την ανοιγεις εκει οπου διαλεγεις απενεργοποιηση αν δεν εισαι με root για την βγαλεις.

Φιλε Leo παω στις ρυθμισεις-εφαρμογες αλλα μετα δεν υπαρχει η ενδειξη ολα που γραφεις, αλλα 2 επιλογες 1) Η ληψη ολοκληρωθηκε και 2) λειτουργια. Σε καμμια απο τις 2 επιλογες δεν υπαρχει το μπλε εικονιδιο της google.Αλλος τροπος;

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

αρα αν δεν φευγει το +δεν εχει νοημα να φυγει και το google. το θεμα ειναι να μπορουσαμε να εκμεταλευτουμε το χωρο της οθονης που τρωνε. αρα μονο με luncher γινεται ή root.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Leo παω στις ρυθμισεις-εφαρμογες αλλα μετα δεν υπαρχει η ενδειξη ολα που γραφεις, αλλα 2 επιλογες 1) Η ληψη ολοκληρωθηκε και 2) λειτουργια. Σε καμμια απο τις 2 επιλογες δεν υπαρχει το μπλε εικονιδιο της google.Αλλος τροπος;

 

Mε κουφανες με αυτο φιλε....Αυτα τα δυο που λες φαινονται , αν σκρολαρεις προς στα δεξια θα δεις και αυτο που λεω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...Αλλα δεν εχει νοημα γιατι δεν φευγει το + οποτε δεν μπορει να ελευθερωθει χωρος... Edited by aenaos15

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα σβάρνα και έβαλα πακέτο, τα GO Launcher, GO Locker, GO SMS Pro και όλα έγιναν καλύτερα...Μιλάμε έχω πάθε την πλάκα μου με τις σχεδόν αστείρευτες δυνατότητες παραμετροποίησης που παρέχει το GO...Μέχρι και διαφορετικά θέματα μπορείς να βρεις για το SMS popup που σου βγάζει το GO SMS Pro όταν λαμβάνεις νέα μηνύματα....
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα το nova launcher. βρηκα καπου τη full εκδοση. ειναι πολυ καλο και δεν καταλαβαινεις καν οτι εχεις βαλει καποιον launcher. μπορω ναπω οτι σ καποια σημεια ειναι πιο γρηγορο απο της lg και δεν λαγκαρει ποτε.
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε μιας και το εφερε η κουβεντα τον Next 3d .Παει σφαιρα και ειναι πολυ εφετζιδικος !
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...Αλλα δεν εχει νοημα γιατι δεν φευγει το + οποτε δεν μπορει να ελευθερωθει χωρος...

 

Αν βάλεις τον Νova Prime launcher θα σου γίνει διαθέσιμος αυτός ο χώρος.Δες τα screenshots από τις 2 τελευταίες αρχικές μου οθόνες λίγες σελίδες πριν.

 

εγω εβαλα το nova launcher. βρηκα καπου τη full εκδοση. ειναι πολυ καλο και δεν καταλαβαινεις καν οτι εχεις βαλει καποιον launcher. μπορω ναπω οτι σ καποια σημεια ειναι πιο γρηγορο απο της lg και δεν λαγκαρει ποτε.

 

Σε όλα τα σημεία είναι πιο γρήγορος από εκείνον της LG.:)Toυ ορίζεις και ταχύτητα.Εγώ έχω αφήσει τη "Nova" ταχύτητα γιατί η "ταχύτερα από το φως" επιλογή είναι υπερβολικά γρήγορη και δεν μου αρέσει.

 

Δοκιμασα και εγω τον nova launcher, αλλα δεν εμεινα ικανοποιημενος απο την ποιοτητα κυλισης. Το UI της LG για μενα ειναι το καλυτερο :)

 

Διαφωνώ.Η ποιότητα κύλισης για μένα είναι ίδια και άσε που μπορείς να την κάνεις να φαίνεται όπως εσύ θέλεις.Επίσης το UI της LG είναι σαφώς κατώτερο στον τομέα της παραμετροποίησης:

- Ο Νova Prime σου επιτρέπει να φτιάχνεις καρτέλες στο menu.O default LG όχι.

- Ο Νova Prime σου επιτρέπει να φτιάχνεις φακέλους στο menu.O default LG όχι.

- O Nova Prime σου επιτρέπει να κάνεις scrollable το dock menu κερδίζοντας θέσεις για εφαρμογές.O default LG όχι.

- O Nova Prime σου επιτρέπει να ορίζεις εσύ πόσες γραμμές και στήλες θα έχουν οι κεντρικές οθόνες και το menu.O default LG όχι.

- O Nova Prime σου επιτρέπει να προσθέτεις θέματα.O default LG όχι.

 

Ίσως εσένα να μη σε ενδιαφέρει τίποτα από τα παραπάνω αλλά για μένα η παραμετροποίηση με βοηθά τόσο στην οργάνωση όσο και στην εμφάνιση του κινητού.Δεν είναι τυχαίο που ο Nova Prime είναι η 7η σε πωλήσεις εφαρμογή επί όλων των android εφαρμογών και 1η μεταξύ των launchers.Ίσως να μην έπαιξες πολύ με τις επιλογές του, ίσως το default εφφέ κύλισής του να μη σου έκατσε καλά στο μάτι και να μη δοκίμασες τα υπόλοιπα.Kαι πίστεψέ με δίνω τρομερή σημασία στο smoothness της κύλισης:)

 

ΥΓ : Όχι δεν τα παίρνω από τους κατασκευαστές του,απλώς είναι η αγαπημένη μου εφαρμογή μαζί με το απίστευτο εκτός android market πληκτρολόγιο swype beta.:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όπως του αρέσει του καθένα :) Αντικειμενικό γεγονός πάντως παραμένει ότι εξαιτίας του συνδυασμού LG Launcher+Google search ανενεργού χώρου το κινητό σου μετατρέπεται σε 4,3 ίντσες αντί για 4,7" που θα μπορούσες να είχες με τον Nova... :rolleyes::p

 

Eγώ το menu μου το έχω κάνει όπως παρακάτω ( σε λίστα ) ώστε να μη ψάχνομαι ούτε να σέρνω :

 

http://rapidhdd.com/thumbnail/9216442013-01-19-13-52-20.jpg

Click για μεγιστοποίηση

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα τον nemus launcher.πιστευετε οτι υπαρχει κατι ποιο ελαφρη?με ενδιαφερει και η καταναλοση μπαταριας. α και κατι ακομα.μπορω να διαγραψω τον lg launcher?και αν ναι μ ποια εφαρμογη ειναι? ειμαι root Edited by palalos81
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις freeze τον stock launcher και δεν θα σε ξανααπασχολήσει, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να τον σβήσεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα τον nemus launcher.πιστευετε οτι υπαρχει κατι ποιο ελαφρη?με ενδιαφερει και η καταναλοση μπαταριας. α και κατι ακομα.μπορω να διαγραψω τον lg launcher?και αν ναι μ ποια εφαρμογη ειναι? ειμαι root

 

Μην βγαλεις τον stock (LGhome) γιατι αν για καποιο λογο θες να κανεις μια επαναφορα το τηλεφωνο , δεν θα σου ανοιγει μετα το αναμα της συσκευης.Δε θα εχει launcher να σου δειξει κατι και θα μεινει μια μαυριλα με την μπαρα ειδοποιησεων μονο οποτε μονο φλασαρισμα θα εχεις μετα να κανεις....

 

Eγω παιζω με αυτον http://youtu.be/ay1i5s_Wf7c

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος και ο next με τα 3d του effects :) Mοιάζουν πολύ με εκείνα του Nova Prime:) Toν Go δεν τον δοκίμασα ποτέ γιατί κάτι σχόλια στην κριτική λέγανε ότι έχει γίνει βαρύς.Μπορεί να ήταν και άκυρα αλλά δεν μπήκα στη διαδικασία λόγω αυτών.:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορείς να κάνεις freeze τον stock launcher και δεν θα σε ξανααπασχολήσει, δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να τον σβήσεις.

 

Δεν χρειάζεται ούτε freeze, όταν ένας launcher δεν χρησιμοποιείται δεν καταλαμβάνει καθόλου ram.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει τον ΝΟVA και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι τώρα.Σημαντικό οτι όπως προείπε ένας φίλος εχεις πραγματικα 4.7ιντσες οθόνη για να παίξεις.Το μονο που δεν μου φορτώνει ο NOVA είναι το widget. του προγράμματος του καιρού.Του προεγκατεστημένο προγράμματος.Αλλά έτσι κι αλλιως σκέφτομαι να βάλω κάποιο άλλο.(πείτε καμια πρόταση).
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, έτσι έχω διαμορφώσει το κινητό μου χάρη στο Go Launcher και τα παρελκόμενα του. Αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως παρότι του έχω "φορτώσει" όλα αυτά, εξακολουθεί να συμπεριφέρεται πιο γρήγορα από το πρώην HOX που είχα και το είχα αρουτάριστο κιόλας! Είναι απίστευτη η αίσθηση του smoothness. Κατάφερα κιόλας και"πείραξα" λίγο και ένα widget για να γίνει διαφανές και μετά το έκανα και re-compile το .apk , yeah!!! :D Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

@mario fit , εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα hd widgets για τον καιρό γιατί έχουν όμορφα και υψηλής ανάλυσης εικονίδια καιρού και παράλληλα σου δίνει πολλές επιλογές εμφάνισης :-)

 

@Feregorn, ντιζαϊνάτο το έχεις κάνει :-) Αυτή η πλευρική μπάρα είναι widget ή μέρος του Go? Εμφανίζεται μόνο στην οθόνη κλειδώματος?Μπορεί να μπει μόνη της χωρίς τα υπόλοιπα δεξιά?

 

Προσωπικά έχω βάλει τον ΝΟVA και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος μέχρι τώρα.Σημαντικό οτι όπως προείπε ένας φίλος εχεις πραγματικα 4.7ιντσες οθόνη για να παίξεις.Το μονο που δεν μου φορτώνει ο NOVA είναι το widget. του προγράμματος του καιρού.Του προεγκατεστημένο προγράμματος.Αλλά έτσι κι αλλιως σκέφτομαι να βάλω κάποιο άλλο.(πείτε καμια πρόταση).

 

Εμένα μου αρέσουν πιο πολύ τα hd widgets για τον καιρό γιατί έχουν όμορφα και υψηλής ανάλυσης εικονίδια καιρού και παράλληλα σου δίνει πολλές επιλογές εμφάνισης :-)

 

@Feregorn, ντιζαϊνάτο το έχεις κάνει :-) Αυτή η πλευρική μπάρα είναι widget ή μέρος του Go? Εμφανίζεται μόνο στην οθόνη κλειδώματος?Μπορεί να μπει μόνη της χωρίς τα υπόλοιπα δεξιά?

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

@ipred: Είναι δωρεάν θέμα για το Go Locker.

 

Να φανταστείς, είχα χρόνια την εντύπωση (για όσο έχω android βέβαια, από την εποχή του Xperia X1 με mod!) ότι ο Go Launcher είναι βαρύς και δύσχρηστοσ και χρησιμοποιούσα Nova και λίγο τελευταία τον Xperia Launcher.

Η αδελφή μου με έπεισε να το βάλω καθώς μου έδειξε ένα χαζοχαρούμενο θέμα με κάτι γοργόνες :eek: Έπαθα πλάκα σου λέω με τις σχεδόν αστείρευτες επιλογές για παραμετροποίηση μέχρι και του παραμικρού στοιχείου του interface! Λίγο μετά ανακάλυψα και τα SMS Popup του Go SMS Pro και τελείωσε η δουλειά! Δεν πρόκειται να αλλάξω Launcher.

 

Το θέμα τώρα που έχω φτιάξει είναι συνδυασμός διαφόρων κομματιών με σκοπό να ταιριάζουν αρμονικά και να είναι μινιμαλιστικό το σύνολο. Ψάχνω να βρω τρόπο για να το κάνω ένα ενιαίο apk...

Link to comment
Share on other sites

Δε σε φοβαμαι ...Θα την βρεις την ακρη και σε αυτο και θα κανεις πολυ κοσμο χαρουμενο.Αν σε μια βδομαδα μερικοι απο μας τα πουμε και απο κοντα, μιας και εχουμε το ιδιο τηλ θα εχουμε Launchers να συγκρινουμε. :D
Link to comment
Share on other sites

@Fergorn,αν και θα έπρεπε να συζητάμε στο θέμα των launchers, ο λόγος που προτίμησα τον Nova Prime ήταν γιατί είδα αρκετά σχόλια στις κριτικές όπως πχ

"Ο τελειοτερος launcher αυτη τη στιγμη, εξαιρωντας τους "δυσχρηστους", ανωτερος ακομα κι απο τον Apex. H prime version ειναι πιο smooth κι απο... smooth, μαθηματακι για τους δημιουργους του Go... " ή "Ίσως να λείπουν κάποιες δυνατότητες άλλων launcher αλλά δεν είναι βασικές και κανένας δεν τρέχει τόσο ομαλά" ή "Ο go εχει περισσοτερα καλουδια και εναι πιο παραμετροποιησιμος, αυτο εδω ομως, ειναι πιο "ελαφρυ" και απιστευτα γρηγορο. Προτιμω nova γιατι το κινητο δεν "κολλαει" πια."ή"Very fast and stable at sgs3, no power hungry and uses less memory than go ex launcher."

 

και γενικά πολλούς χρήστες να λένε ότι είναι ο πιο ελαφρύς και πιο smooth μεταξύ όλων.Προσωπικά δεν μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη γιατί δεν έχω κάνει σύγκριση όπως οι χρήστες που γράφουν τα παραπάνω σχόλια έχοντας δοκιμάσει όλους.Επειδή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις δυνατότητες,το smoothness του και την απουσία προβλημάτων θα κρατήσω τον Nova Prime και στο μέλλον όταν τον βαρεθώ η επόμενη επιλογή μου θα είναι ο GO.:)

Link to comment
Share on other sites

Πότε θα κανονίσετε να μαζευτείτε; Δεν θα γίνει αύριο η συνάντηση; Άμα γίνει άλλη μέρα και έρθω θα το φέρω, εννοείτε, για να το δουν οι "άπιστοι Θωμάδες"...:p

 

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει διαφόρους launchers, nova, daw, apex, tfs, Xperia, ιδιαίτερα στο HOX που είχα, πέραν του Sense, αλλά στο 4Χ με τον GO με τα πρόσθετα του, γιατί τα έχω βάλει σχεδόν όλα, δεν παρατηρώ αυτό που βίωσα με το HOX, ειδικά μέχρι τον ~Οκτώβριο, και επ' ουδενί δεν σου έδινε την εντύπωση ότι περιείχε 4 πυρήνες...Είναι πολύ πιο γρήγορο για να μην μιλήσουμε για τις άπειρες επιλογές, κυριολεκτικά στην αρχή έχασα τη μπάλα με αυτά που αντίκρισα...

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to LG Optimus 4X HD (P880)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...