Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

για πειτε τη γνωμη σας για αυτη την καρτουλα?να την παρω?

http://www.skroutz.gr/s/336098/Kingston-MicroSD-16GB-SDC10-16GB.html

Προσωπικά δεν συμπαθώ καθόλου τις Kingston στις mem cards. Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι άλλο. Ίσως καλύτερα από το εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά

 

Δύο ερωτήσεις από εμένα μιας και είμαι καινούριος στα android

 

1η . Γιατί μετά από κάποιο αριθμό χαρακτήρων στα μνμτ τα γυρνάει σε MMS, υπάρχει κάποια γιατρειά?

 

2η. Έχει παρατηρήσει κάποιος από τους κατόχους του απώλεια σήματος?Τί εννοώ?Εκεί που έχει κανονικό σήμα και ξεκινάω να μιλάω αίφνης χάνεται το σήμα και μου κόβει την κλήση.Ή και να χάνεται το σήμα και για να επανέλθει να χρειάζεται επανεκκίνηση το τηλέφωνο.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Δύο ερωτήσεις από εμένα μιας και είμαι καινούριος στα android

 

1η . Γιατί μετά από κάποιο αριθμό χαρακτήρων στα μνμτ τα γυρνάει σε MMS, υπάρχει κάποια γιατρειά?

 

2η. Έχει παρατηρήσει κάποιος από τους κατόχους του απώλεια σήματος?Τί εννοώ?Εκεί που έχει κανονικό σήμα και ξεκινάω να μιλάω αίφνης χάνεται το σήμα και μου κόβει την κλήση.Ή και να χάνεται το σήμα και για να επανέλθει να χρειάζεται επανεκκίνηση

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

 

 

Το πρωτο δεν το ξερω. Για το δευτερο, εχει τυχει και σε μιενα.

Μια φορα μου εδειχνε οτι εχει full σήμα, αλλα όταν καλούσα μου έβγαζε ότι δεν έχει σήμα και έκανα επανεκκίνηση.

Γενικά κάνει διάφορα "κουφά" κατα καιρούς. Όχι συχνά, αλλα κάνει.

πχ δεν έσβηne η οθόνη μα φορά ή δε "άνοιγαν" τα δεδομένα και έκανα επανεκκινηση για να φτιάξει. Έτσι είναι το android. Έχει ατέλειες. Στο iOs δεν νομίζω να συμβαίνουν αυτα.

Και πολλές φορές κάνει και lag. Καθυστερεί πχ 1-2 δευτερα να ανοίξει το ημερολόγιο ή να φορτώσει τις φωτογραφίες και αλλα τέτοια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει κανένα πρόβλημα στο σήμα και τις κλήσεις, έως τώρα. To κινητό είναι με vodafone.

Ούτε κολλήματα ή άλλα. Αλλά βέβαια σε αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο τι εφαρμογές έχετε μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω δει κανένα πρόβλημα στο σήμα και τις κλήσεις, έως τώρα. To κινητό είναι με vodafone.

Ούτε κολλήματα ή άλλα. Αλλά βέβαια σε αυτό παίζει πολύ μεγάλο ρόλο τι εφαρμογές έχετε μέσα...

 

Τί σχέση μπορεί να έχουν οι εφαρμογές που έχουμε στο τηλέφωνο με το σήμα και τις κλήσεις που χάνονται?

Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω το συσχετισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τί σχέση μπορεί να έχουν οι εφαρμογές που έχουμε στο τηλέφωνο με το σήμα και τις κλήσεις που χάνονται?

Ρωτάω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω το συσχετισμό.

 

Προφανώς, αν κατάλαβα καλα, αναφέρεται στα κολληματα ότι συσχετίζονται με τις εφαρμογες που έχουν εγκατασταθεί.

 

Και για να επανελθω στα κολληματα, σας λέω ότι δεν εχω βάλει παρα λίγες εφαρμογες και παρ όλα αυτα κάνει 2 δευτερόλεπτα να ανοίξει το ημερολόγιο. Αυτο κάποιος μπορει να πει ότι δεν είναι κόλλημα. Οκ.

 

Επίσης κανά δυο φορές καθυστέρησε πολυ να μου ανοίξει τις φωτογραφίες. Απ ότι κατάλαβα όμως, δεν έχει κανείς άλλος παρατηρήσει αυτο το φαινόμενο.

 

Γενικά όμως συμπεριφέρεται πολυ καλα και γρήγορα.ναύλα που λέω συμβαίνουν σπάνια.

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς βρεί τίποτα από xda για root και γενικά hack για το κινητό μας?

 

Ναι ειναι 2 threads:

-Samsung Galaxy Ace 2 root

-Samsung Galaxy Ace 2 development

 

Η καπως ετσι. Εχει root, cwm recovery, και κατι θεματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι 2 threads:

-Samsung Galaxy Ace 2 root

-Samsung Galaxy Ace 2 development

 

Η καπως ετσι. Εχει root, cwm recovery, και κατι θεματα.

Ευχαριστώ πολύ κύριλε ξέρουμε άν είναι αξιόπιστα ή θα πάθουμε καμιά νήλα? :p

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να μου διχνει ποσο ram καταναλωνει καθε εφαρμογη ακομη και οταν δεν ειναι ενεργη ωστε να ξερω ποιεσ να απεγκαταστησω ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κύριλε ξέρουμε άν είναι αξιόπιστα ή θα πάθουμε καμιά νήλα? :p

 

Έχουν δοκιμαστεί από πολλούς (+εμένα) και δεν υπάρχει πρόβλημα, με το ροοτ και το recovery τουλάχιστον :)

 

Δες εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=27610432&postcount=31 και εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=30792392&postcount=405. Βάλε το 2ο με τις οδηγίες του πρώτου λινκ που σου στειλα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..λεω να παρω κ εγω αυτο το κινητο αυτες τις μερες αλλα εχω μια απορια..τελικα ποση ελευθερη εσωτερικη μνημη εχει για τις εφαρμογες??το ρωταω γιατι δν θελω να χω θεμα οπως με το παλιο μου κιν..ευχαριστω εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..λεω να παρω κ εγω αυτο το κινητο αυτες τις μερες αλλα εχω μια απορια..τελικα ποση ελευθερη εσωτερικη μνημη εχει για τις εφαρμογες??το ρωταω γιατι δν θελω να χω θεμα οπως με το παλιο μου κιν..ευχαριστω εκ των προτερων!

 

1,1 Gigabyte για τις εφαρμογες.

Μην κοιτάς αυτο που γράφουν για 4 GB. Εκει συμπεριλαμβάνουν και την μνήμη που έχει δεσμευθεί απο το λειτουργικο σύστημα και την RAM, (που είναι 768 MB).

Το 1,1GB για μένα είναι υπεραρκετό. Για άλλους μπορει όχι.

Το να λέει η εταιρία ότι η μνήμη είναι 4GB χωρίς να διευκρινίζει τι είναι τι, αυτο είναι misleading.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να μου διχνει ποσο ram καταναλωνει καθε εφαρμογη ακομη και οταν δεν ειναι ενεργη ωστε να ξερω ποιεσ να απεγκαταστησω ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη που να μου διχνει ποσο ram καταναλωνει καθε εφαρμογη ακομη και οταν δεν ειναι ενεργη ωστε να ξερω ποιεσ να απεγκαταστησω ?

Quick System Info Pro

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποια εφαρμογη η ρυθμισει ωστε στης εισερχομενεσ και στης εξερχομενες κλησεις να αλλαζουμε της backround εικονεσ ? π.χ οταν καλουμε καποιον η οταν δεχομαστε καποια κληση ?
Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση?

το απογευμα θα παω να παραλαβω επιτελους το κινητο.προφανως και χρειαζεται φορτισμα.

τι ειναι καλλυτερο? να το αφησω σβηστο χωρις να το πασπατευω να φορτισει για κανα 8ωρο ή να το βαλω να φορτιζει και συγχρονως να το ψαχνω?οι ωρες φορτισης θα ειναι ιδιες αφου καποια στιγμη θα κοιμηθω κιολας :lol:

 

επισης ρε παιδια,εχει κανεις αγορασει δευτερη μπαταρια?αν ναι ποια μαρκα με ποση χωρητικοτητα και απο που??

σκεφτομαι να αγορασω στο επομενο διαστημα μια για να ριμαι περισσοτερο καλλιμενος απο αυτονομια... τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση?

το απογευμα θα παω να παραλαβω επιτελους το κινητο.προφανως και χρειαζεται φορτισμα.

τι ειναι καλλυτερο? να το αφησω σβηστο χωρις να το πασπατευω να φορτισει για κανα 8ωρο ή να το βαλω να φορτιζει και συγχρονως να το ψαχνω?οι ωρες φορτισης θα ειναι ιδιες αφου καποια στιγμη θα κοιμηθω κιολας :lol:

 

επισης ρε παιδια,εχει κανεις αγορασει δευτερη μπαταρια?αν ναι ποια μαρκα με ποση χωρητικοτητα και απο που??

σκεφτομαι να αγορασω στο επομενο διαστημα μια για να ριμαι περισσοτερο καλλιμενος απο αυτονομια... τι λετε?

 

Για το πρωτο θα με ενδιεφερε η άποψη ενός ειδικού.

Εγω που δεν ειμαι ειδικός ξέρω για την πρώτη φόρτιση κανεις "πασπατεμα" μέχρι να "στραγγιξεις" σχεδον την μπαταρια (αυτο επιτρεπεται μονο στις πρωτες 2-3 φορτισεις και απαγορευεται μετα), μετα το φορτίζεις (κλειστο φανταζομαι, αλλα δεν το εχω δει πουθενα γραμμενο), 2-3 ωρες παραπάνω απ ό,τι σου δειχνει αυτό ότι είναι φορτισμένο (π.χ. 6 ωρες). Αυτό το 16 ωρες που μας έλεγαν παλια, ισχυε για της Υδριδιου-Μεταλλου μπαταριες. Οχι για τις Λιθιου. Κατοπιν αυτού, οι πρώτοι 2-3 κυκλοι θα είναι πλήρης αποφορτιση-φορτιση.

 

Για το αλλο που ρωτάς, πρεπει να πω οτι το κινητο εχει καλη αυτονομια, από το λιγο που το "ξερω" και δεν θα σε απογοητευσει. Αν τωρα εσυ θελεις να παίζεις παιχνίδια ή να σερφαρεις όλη την ημέρα ή να βλεπεις ταινιες συνεχώς, εννοείται ότι σε μερικές ώρες θα θέλεις φόρτιση. Οπότε (θα μου πεις), θα βαλεις τη δευτερη μπαταρια και θα συνεχίσεις. ΟΚ. Και πότε θα προλαβαίνεις να φορτίζεις τη δεύτερη μπαταρία; Δεν ξέρω. Δεν είχα σκεφτει ποτε ότι θέλω δεύτερη μπαταρία.

Σαν βασική αρχή, αν το κινητό με τη χρηση που εσυ του κάνεις σου κρατάει 16-18 ώρες και πάνω (λογικά κρατάει), δεν θελεις δευτερη μπαταρια. Για τον απλό λόγο ότι θα πρεπει και καποια στιγμη να κομηθείς και 6-8 ωρες το 24ωρο, οπότε είναι η κατάλληλη ώρα να φορτίσεις! :-)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα θα δω ποσο κραταει η μπαταρια του με τη χρηση που θα του κανω και μετα θα αποφασισω αν πρεπει να παρω δευτερη μπαταρια.τις πρωτες μερες θα του πιω το αιμα αλλα στη συνεχεια δεν εχω σκοπο να ειμαι με το κινητο στο χερι.απλα βλεπω και κατι γνωστους με s2 που εχουν 2η και 3η μπαταρια.βεβαια αυτοι εχουν παρει και φορτιστες και σιγουρα το σκιζουν το κινητο...

ειδωμεν :)

Link to comment
Share on other sites

1,1 Gigabyte για τις εφαρμογες.

Μην κοιτάς αυτο που γράφουν για 4 GB. Εκει συμπεριλαμβάνουν και την μνήμη που έχει δεσμευθεί απο το λειτουργικο σύστημα και την RAM, (που είναι 768 MB).

Το 1,1GB για μένα είναι υπεραρκετό. Για άλλους μπορει όχι.

Το να λέει η εταιρία ότι η μνήμη είναι 4GB χωρίς να διευκρινίζει τι είναι τι, αυτο είναι misleading.

 

Αχα..σ'ευχαριστω πολυυ..κ αλλη μια απορια..επειδη μαλλον θα το παρω απ την επιδοτηση μιας φιλης που δεν την θελει,ξερουμε πως θα μπορεσω να βγαλω το Logo τς cosmote οταν ανοιγει/κλεινει κ τς εφαρμογες της??επειδη ειδα πως κ αλλα ατομα ειχαν το ιδιο θεμα,ρωταω να δω αν βρεθηκε καμια ακρη..:)

Link to comment
Share on other sites

1,1 Gigabyte για τις εφαρμογες.

Μην κοιτάς αυτο που γράφουν για 4 GB. Εκει συμπεριλαμβάνουν και την μνήμη που έχει δεσμευθεί απο το λειτουργικο σύστημα και την RAM, (που είναι 768 MB).

Το 1,1GB για μένα είναι υπεραρκετό. Για άλλους μπορει όχι.

Το να λέει η εταιρία ότι η μνήμη είναι 4GB χωρίς να διευκρινίζει τι είναι τι, αυτο είναι misleading.

 

παιδιά δεν γίνεται να λέει 4gb και να δίνει 1

επίσης η ram δεν έχει καμία σχέση με τη rom για να συμπεριλαμβάνεται η πρώτη στη δεύτερη

αν δίνει 1.1gb αποκλειστικά για εφαρμογές, (γιατί η samsung χωρίζει τη rom σε 2 μέρη, 1 μέρος αποκλειστικά για εφαρμογες και άλλο ένα μέρος για φωτο, βίντεο, τραγούδια κτλ) για φωτογραφίες και τραγούδια πόσο έχει? τίποτα?

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, το sar που λέτε ότι είναι χαμηλό, πόσο είναι; Είδα κάτι για περίπου 0.50, ισχύει;

 

Ναι τοσο:

gsmarena: SAR US 0.52 W/kg (head) 0.76 W/kg (body)

SAR EU 0.50 W/kg (head)

 

Στην ερώτηση αν είναι χαμηλο, δεν μπορώ να απαντήσω.

Θα πω μόνο οτι ο Γίγαντας της τεχνολογίας Apple και το τηλέφωνο του, ο Πυλώνας της κινητής τηλεφωνίας, iPhone 4s (για τι 5 δεν ξερω) κινουνται σε διπλάσια SAR.

Ενδεικτικά το λέω. Καμία μομφή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...