Jump to content

Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Ένας φίλος δοκίμασε να βρει τρόπο χωρίς root να βγάλει τις βλακείες της cosmote.

Μου είπε λοιπόν ότι βρήκε την official Rom της Samsung και να την περάσει με odin.τελικά την περασε από ότι μου είπε (δεν ξέρω το πώς) αλλά το μόνο πρόβλημα που πρόσεξε έιναι ότι δεν είχε ελληνικα καθόλου.ούτε μενού ούτε πληκτρολόγιο. Το καλό έιναι ότι όντως δεν είχε μέσα εφαρμογές της cosmote και η ραμ ήταν 120 mb λιγότερα κατειλειμενα.

Έχετε δοκιμάσει εσείς κάτι παρόμοιο; υπάρχει τρόπος να περάσουν τα ελληνικα σαν πακέτο όπως στα win7?

 

Περασα εγω την τελευταια που υπαρχει (i8160XXLI2) με odin και εχει κανονικα ελληνικα και τετοια χωρις τις ***** της cosmote.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα

 

αύριο έρχεται το καινούριο μου ACE 2 από το Πλαίσιο (Αναθάθμιση από Cosmote συν δώρο χάρτες πλοήγησης και δεύτερο κινητό).

 

επειδή διάβασα ότι η οθόνη του είναι "ευαίσθητη" είδα αυτό

http://www.egalaxy.gr/zagg-invisibleshield-for-samsung-galaxy-ace-2-i8160-screen.html

 

Το έχει δοκιμάσει κανένας???

Στο galaxy 3 είχα από την αρχή μεμβράνη προστασίας και μετά από 2,5 χρόνια η οθόνη ήταν σαν καινούρια.

 

Τι γνώμη έχετε???

Link to comment
Share on other sites

Περασα εγω την τελευταια που υπαρχει (i8160XXLI2) με odin και εχει κανονικα ελληνικα και τετοια χωρις τις ***** της cosmote.

 

 

απο θεμα εγγυησης τι γινεται ξερετε?την χανουμε αν δουν οτι δεν ειναι το λογισμικο της cosmote?

επισης να αναφερω-ρωτησω οτι το παλικαρι μου ειπε οτι ισως χρειαστει να περαστει και ενα code(?) ευρωπαικο (EUR?) για να φενεται οτι ειναι ευρωπαικο το τηλεφωνο.και καλα μην χαθει η εγγυηση...

αν το επιχειρησω να βαλω την αυθεντικη εκδοση και να φυγει η cosmote, πρεπει να κανω πρωτα backup? τα χανει ολα?τηλεφωνα,φωτογραφιες,βιντεο και εφαρμογες με saves? backup πως γινεται με καποιο προγραμμα απο play store ή εχει κ η samsung στο κινητο καποιο που κανει καλη δουλεια?

Edited by johni41
Link to comment
Share on other sites

παιδια με ποιον τροπο μπορει να παρει το ace 2 την ICS? υπαρχει οδηγος η υπαρχει official?

Δεν θα πάρει ics, θα πάει στην jb κάποια στιγμή το 1ο τρίμηνο το 2013.

Link to comment
Share on other sites

απο θεμα εγγυησης τι γινεται ξερετε?την χανουμε αν δουν οτι δεν ειναι το λογισμικο της cosmote?

επισης να αναφερω-ρωτησω οτι το παλικαρι μου ειπε οτι ισως χρειαστει να περαστει και ενα code(?) ευρωπαικο (EUR?) για να φενεται οτι ειναι ευρωπαικο το τηλεφωνο.και καλα μην χαθει η εγγυηση...

αν το επιχειρησω να βαλω την αυθεντικη εκδοση και να φυγει η cosmote, πρεπει να κανω πρωτα backup? τα χανει ολα?τηλεφωνα,φωτογραφιες,βιντεο και εφαρμογες με saves? backup πως γινεται με καποιο προγραμμα απο play store ή εχει κ η samsung στο κινητο καποιο που κανει καλη δουλεια?

 

Όχι δεν χάνεις την εγγύηση για αλλαγή firmware (δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την περίπτωση της cosmote, αλλά αφού μπορείς να το πας στη samsung για service δεν θα σου πουν τίποτα για την cosmote). Μετά από το πέρασμα της βάζεις το EUR code. Backup μπορείς να κάνεις μέσω samsung kies τα μηνύματα τις επαφές και κάποια άλλα. Φωτογραφίες, βίντεο απλά αντιγραφή στον υπολογιστή. Αν κάνεις root (χάνεις την εγγύηση) γίνεται και με άλλους τρόπους και κρατάς και saves και τέτοια αλλά μιας και θες την εγγύηση μην κάνεις root.

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Θα κάτσω να διαβάσω λίγο πως γίνεται κ ίσως το επιχειρήσω για να ξεφορτοθω και τις βλακείες της cosmote
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή σε XXLI2 θα έλεγα ότι επιβάλλεται.Η rom έχει πολύ μεγάλη διαφορά με την XXLD8 και το κινητό δουλεύει με άλλον "αέρα".

Απο εκεί και πέρα,η rom φλασάρεται με odin (τα γνωστά),είναι nο wipe,άρα δεν χάνεται κάτι (επαφές,κλήσεις,στήσιμο κλπ) και δεν νομίζω στο service να ασχοληθεί κανένας με την cosmote...

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή σε XXLI2 θα έλεγα ότι επιβάλλεται.Η rom έχει πολύ μεγάλη διαφορά με την XXLD8 και το κινητό δουλεύει με άλλον "αέρα".

Απο εκεί και πέρα,η rom φλασάρεται με odin (τα γνωστά),είναι nο wipe,άρα δεν χάνεται κάτι (επαφές,κλήσεις,στήσιμο κλπ) και δεν νομίζω στο service να ασχοληθεί κανένας με την cosmote...

 

Και νόμιζα ότι είμαι ο μόνος που την έχει βάλει. Πιο γρήγορη σαφώς και πολλά bugs έχουν εξαφανιστεί!

 

Θα κάτσω να διαβάσω λίγο πως γίνεται κ ίσως το επιχειρήσω για να ξεφορτοθω και τις βλακείες της cosmote

 

Περίμενε μια δυο μέρες και θα φτιάξω αναλυτικό οδηγό για το φλασάρισμα της XXLI2. Να βγάλεις και τις βλακείες της cosmote..

Edited by kyrillos13
Link to comment
Share on other sites

Κύριλε είσαι φοβερός.

Ένας λόγος που διάλεξα το Ace 2 είσαι και εσύ.

2,5 χρόνια με το Galaxy 3 ήταν υπέροχα...

Το ταξίδι συνεχίζεται

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή σε XXLI2 θα έλεγα ότι επιβάλλεται.Η rom έχει πολύ μεγάλη διαφορά με την XXLD8 και το κινητό δουλεύει με άλλον "αέρα".

Απο εκεί και πέρα,η rom φλασάρεται με odin (τα γνωστά),είναι nο wipe,άρα δεν χάνεται κάτι (επαφές,κλήσεις,στήσιμο κλπ) και δεν νομίζω στο service να ασχοληθεί κανένας με την cosmote...

 

Θελω να ρωτησω..εγω το πηρα απο WIND...φοραω την XXLD8(εργοστασιο)-αν βαλω την XXL12 θα δω διαφορες...?και αν ναι πανω σε τι?Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας....Εχθες επαιρνα βιντεο και καποια στιγμη χρειαστηκε να πλησιασω αρκετα κοντα σε μια λεπτομερεια και δυστηχως η εικονα θαμπωσε......εψαξα για focus η autofocus αλλα τζηφος....ειναι δυνατον..?Μηπως εχω κανει κατι εγω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας....Εχθες επαιρνα βιντεο και καποια στιγμη χρειαστηκε να πλησιασω αρκετα κοντα σε μια λεπτομερεια και δυστηχως η εικονα θαμπωσε......εψαξα για focus η autofocus αλλα τζηφος....ειναι δυνατον..?Μηπως εχω κανει κατι εγω?

 

νομίζω έχει autofocus...

πόσο κοντά πλησίασες στο αντικείμενο??

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

νομίζω έχει autofocus...

πόσο κοντά πλησίασες στο αντικείμενο??

 

Για να καταλαβεις ηταν μυγα σε οιστο αραχνης και πλησιασα αρκετα κοντα...δεν εχει autofocus.εκτος και αν βρισκεται σε καποιο υπομενου και δεν το ξερω.http://youtu.be/JXKPzScH0fY

Edited by pakos_
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλαβεις ηταν μυγα σε οιστο αραχνης και πλησιασα αρκετα κοντα...δεν εχει autofocus.εκτος και αν βρισκεται σε καποιο υπομενου και δεν το ξερω.http://youtu.be/JXKPzScH0fY

 

Και υποψιν οτι το εχουμε επεξεργαστει και λιγο πριν το ανεβασουμε....

Link to comment
Share on other sites

Και υποψιν οτι το εχουμε επεξεργαστει και λιγο πριν το ανεβασουμε....

 

ε ρε φίλε λογικό είναι απο τόση κοντινή απόσταση...

τι νομίζεις ότι έχεις?? καμία βιντεοκάμερα?? :lol: :lol:

για το focus δεν έχει ρύθμιση αλλά νομίζω ότι έχει continue auto focus

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω..εγω το πηρα απο WIND...φοραω την XXLD8(εργοστασιο)-αν βαλω την XXL12 θα δω διαφορες...?και αν ναι πανω σε τι?Ευχαριστω..

 

Όπως προαναφέρθηκε,υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα και διορθώνει και κάποια bugs της XXLD8.Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλύτερη από την XXLD8.

 

Θα περιμένουμε και τον kyrillos13 να μας βγάλει custom rom (το έχει τάξει...:cool:)

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε,υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα και διορθώνει και κάποια bugs της XXLD8.Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλύτερη από την XXLD8.

 

Θα περιμένουμε και τον kyrillos13 να μας βγάλει custom rom (το έχει τάξει...:cool:)

 

άχα :p Έχω κάποια μικρο φιξάκια και scriptakia αλλά δεν μπορώ να φτιάξω rom ακόμα. Θα τα ανεβάσω να τεστάρεις αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Όπως προαναφέρθηκε,υπάρχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα και διορθώνει και κάποια bugs της XXLD8.Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλύτερη από την XXLD8.

 

Θα περιμένουμε και τον kyrillos13 να μας βγάλει custom rom (το έχει τάξει...:cool:)

 

Που μπορω να βρω την XXLD12?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

που μπορω να διαβασω σχετικα με το απο που κατεβαζω το odin και πως λειτουργει?

επισης που μπορω να ριξω μια ματια πως θα περασω την εκδοση XXLI2?

σε αυτη τη σελιδα πιο απο ολα κατεβαζω??? :wacko: http://samsung-updates.com/device/?id=GT-I8160

μηπως πρεπει να την κατεβασω απο καπου αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα

 

Το απόγευμα παρέλαβα από το Πλαίσιο το κινητό μου και πέρασα όλα όσα είχα στο Galaxy 3. Έτοιμο.

Πολύ γρήγορο αν και το φόρτωσα στο φουλ αλλά έχω ένα πρόβλημα.

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ το bluetooth μόλις πατήσω για επανάκληση, ή πατήσω κατά λάρος το κουμπί του bluetooth πετάγεται στη μέση το voice talk και γίνεται μπάχαλο...

Φυσικά δεν αναγνωρίζει ελληνικά αλλά και αγγλικά να του μιλήσεις δεν γνωρίζει τα ονόματα.

Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω???

Link to comment
Share on other sites

GT-I8160 - Nordic countries

PDA: I8160XXLI2

CSC: I8160OXXLI2

Version: 2.3.6

Date: 2012-09-21

Regions: Austria, Belgium, France, Germany, Hungary, Italy, Spain, United Kingdom

Download

: http://www.hotfile.com/dl/174886577/7b5bc06/I8160XXLI2_I8160OXXLI2_NEE.zip.html

 

Κατεβάζεται το odin από ΕΔΩ:

http://d-h.st/vCb

 

Σύντομες οδηγίες:

 

Ξεζιπάρουμε το zip αρχείο της rom και δημιουργείται ενα αρχείο md5 το οποίο θα φλασάρουμε με το odin.

Mε το κινητό κλειστό πατάμε ταυτόχρονα τα 3 κουμπιά Home button+Volume down+Power button για να μπούμε σε download mode.Στη συνέχεια θα σας ζητηθεί να πατήσετε το πλήκτρο έντασης προς τα πάνω για να συνεχίσετε ή προς τα κάτω για να κάνει reboot.Θα το πατήσετε προς τα πάνω και είστε σε download mode.

 

http://img35.imageshack.us/img35/3785/24785495.jpg

 

Στη συνέχεια θα πάμε στον υπολογιστή μας και θα τρέξουμε το exe του odin.Όταν ανοίξει το πρόγραμμα συνδέουμε το καλώδιο του τηλεφώνου μας με τον υπολογιστή μας και σε λίγο θα δούμε στο odin ότι έχει συνδεθεί σε κάποια θύρα com.

Στο odin τώρα θα επιλέξουμε για την XXLI2 το αρχείο md5 που αναφέραμε παραπάνω και θα το βάλουμε στην θέση pda.

 

http://img153.imageshack.us/img153/5705/odinm.jpg

 

Αφού λοιπόν είμαστε έτοιμοι πατάμε το start στο odin και ξεκινά η διαδικασία.Μετά από κάποια λεπτά θα δούμε να πρασινίζει πάνω αριστερά στο odin και να μας γράφει pass.

Πλέον έχουμε τελειώσει,το κινητό μας κάνει επανεκκίνηση και μετά από λίγα λεπτά αρχίζει και bootάρει κανονικά (θα πρέπει να περιμένετε κάποια λεπτά γι' αυτό)Αποσυνδέουμε το καλώδιο και είμαστε έτοιμοι.

 

*Οι φωτό που έβαλα είναι από S3 και από S2 αντίστοιχα μιας και αυτές βρήκα πρόχειρα.Σας το αναφέρω για να μην σας μπερδέψουν.

 

**Τα firmwares δεν είναι πάντα ένα αρχείο,τις περισσότερες φορές είναι 3 αρχεία.Στην περίπτωση της XXLI2 όμως είναι ένα αρχείο.

 

***Σε περίπτωση που κάτι κάνετε λάθος,θα πρέπει να ξέρετε ότι υπάρχει περίπτωση να brickάρετε το τηλ. και να θέλει service,όπου δεν θα σας το καλύψουν από εγγύηση.Άρα τηρήστε τα παραπάνω χωρίς δικές σας αλλαγές και φλασάρετε με δική σας ευθύνη!!

 

****Ρίξτε και μια ματιά εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=344590

Edited by vaskef69
Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από εμένα

 

Το απόγευμα παρέλαβα από το Πλαίσιο το κινητό μου και πέρασα όλα όσα είχα στο Galaxy 3. Έτοιμο.

Πολύ γρήγορο αν και το φόρτωσα στο φουλ αλλά έχω ένα πρόβλημα.

Επειδή χρησιμοποιώ πολύ το bluetooth μόλις πατήσω για επανάκληση, ή πατήσω κατά λάρος το κουμπί του bluetooth πετάγεται στη μέση το voice talk και γίνεται μπάχαλο...

Φυσικά δεν αναγνωρίζει ελληνικά αλλά και αγγλικά να του μιλήσεις δεν γνωρίζει τα ονόματα.

Πως μπορώ να το απενεργοποιήσω???

 

Και εγω με το Galaxy S το ιδιο προβλημα ειχα ....αλλα το εχω rootαρισμενο οποτε αυτο που εκανα ειναι το εξης απλο: Μπηκα στο titanium backup ,βρηκα την εφαρμογη voice talk και την απενεργοποιησα (δεν την εκανα απεγκατασταση για να αποφυγω τυχον ασυμβατοτητα σε περιπτωση που το voice talk ειναι αμεσα εξαρτημενο και με καμια αλλη εφαρμογη.....)Αρα αν εισαι root ειναι σχετικα ευκολο να ξεμπερδεψεις....Αν δεν εισαι,γινε γιατι θα σου χρειαστει...:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

είπα να μην το κάνω root από την πρώτη μέρα. Να δω ότι δεν έχει κάποιο άλλο πρόβλημα και μετά.

Τελικά δοκίμασα άλλο handsfree και δουλεύει χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Αce 2 (I8160)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...