Jump to content

Ly-F1 tablet


firiel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά πήρα ένα tablet από κίνα Pandawill.com και είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου.

 

Πήρα το

 

Model LY-F1 Tablet PC

CPU All Winner A10, 1.2GHz; GPU: Mali 400

Operation System Android 2.3

RAM 512MB

Nand Flash 8GB

Shell Material Plastic

Screen Size 7 Inch

Type Capacitive Screen

Resolution 800 x 480

Visible Angle 150°

3G

Not built in, support 3G/WCDMA dongle

Extend Card Support TF card up to 16GB

Camera 0.3 Megapixels

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes, 5 points touch

Flash Support Flash 10.3

Android Market Yes

Youtube Yes

Bluetooth

No

Video 2160P(3840×2160 px), AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV

Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG

Ebook TXT, PDF, HTML, RTF, FB2

Skype Yes

 

 

Email and Browser Yes, built in

WIFI 802.11 b/g/n

GPS No

Earphone Interface 3.5mm

Battery 3000MAh

Language Czech, Danish, Dutch, English, Spanish, French, German, Greek, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Chinese

Other Applications Office, Browser, Gallery, Clock, Calculator, Calendar, Taskiller, Gmail

Product Size 193 x 119 x 10mm

Product Weight 323g

 

Extend Port 1 x MINI HDMI port

1 x MINI USB port

1 x 3.5mm earphone port; 1 x TF card port

 

Package Weight 607g

Package Including 1 x Charger

1 x USB cable

 

 

http://www.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku20181-1_4_.jpg

 

 

Εχω εντυπωσιαστεί. Μπορεί να του λειπούν βασικά στοιχεία όπως το bluetooth ή το GPS. Αλλά ο επεξεργαστής είναι θεϊκος. Παει καλύτερα απ' ότι το Galaxy S που έχω για κινητό. Έχει γίνει root από xda και οι κινέζοι έχουν ήδη έτοιμη σε beta την ICS έκδοση.

 

Οσο για το τελωνείο πρέπει να είναι μέσα στη τιμη. Αφού στη παραλλαβή του έλαβα ενα χαρτί από την DHL όπου έλεγε ότι πλήρωσαν 20$ για τελωνείο.

 

 

Διάφορες πληροφορίες για την συσκευή

 

Firmwares:

- Από το επίσημο site http://www.lyxfsz.com/cn/downs.htm?sortid=0_14

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να δείτε τον τρόπο με τον οποίο μπορείτε να κατεβάσετε την έκδοση που θέλετε.

ly-f1 How to update FW - YouTube

 

- ROM JB 4.1.1_v2.0.6_Seby

 

Πρόγραμμα εγκατάστασης του firmware:

LiveSuitPack_v1.07_usb_drivers

 

Root για την έκδοση 2.3.4

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?7776-Firmware-for-LY-F1&p=47225&viewfull=1#post47225

 

Αποσυναρμολόγηση του tablet:

 

Συναρμολόγηση του tablet:

Edited by navi55
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με DHL σε πόσες μέρες σου ήρθε από την στιγμή που το έστειλαν?

Έχω διαβάσει ότι έχει ένα προβληματάκι, όταν το φορτίζεις η οθόνη αφής δεν ανταποκρίνεται σωστά. Μήπως το διόρθωσαν?

Έχεις δοκιμάσει την ICS?

 

Σε 2 βδομάδες λογικά θα το έχω και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή πέτυχα τα κινέζικα χριστούγεννα, άργησε. Για την ακρίβεια παρείγγειλα 2 και έχει έρθει μόνο το 1ο και περιμένω το δεύτερο μέσα στη βδομάδα. Νομίζω τα παρείγγελα στις 20 Ιανουαρίου και το 1ο ήρθε τη Δευτέρα 13/2.

 

2 Είναι τα προβλήματα το 1ο ότι όταν το φορτίζεις κολλάει τελείως το multitouch. Άλλα άμα το φορτίζεις από την usb είσαι 1 χαρα.

Το 2ο ότι όταν σβήνει η οθόνη κλείνει και το wifi, ότι ρύθμιση και αν του βάλεις, αν και λύνεται κι αυτό με το προγραμματάκι wifi keep alive.

 

Την ICS δεν τη δοκίμασα γιατί λένε ότι έχει ακόμα πολλά προβλήματα και μου αρέσει πάρα πολύ το performance της μαμίσιας. Περιμένω την επίσημη.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι γιατι σκεφτομαι να το αγορασω.

Οσον αφορα το android εχω ακουσει οτι εχει το κινεζικο. Μπορεις να κανεις κανονικα εγκατασταση το κανονικο?

Υποστηριζει skype κλπ?

Και το flash στην 2.3 παιζει κανονικα ετσι? Γιατι διαβασα οτι στην 4.0.1 δεν παιζει σε αντιθεση με την 4.0.3 που βγηκε.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς κινέζικο ? Το android είναι ένα. Εμένα ήρθε στα αγγλικά, το market δουλεύει κανονικά. Για το skype (με video) χρειάζεται να το βρεις από αλλού έχω ακούσει, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Όσο αφορά το flash, με τη rom 2.34 που έχει, έχω επιλογή στον browser για άμα θέλω flash ή html 5. 4αρια δεν έχω βάλει αλλά λογικά δεν θα το έχει προεγκατεστημένο και απλά θα θέλει εγκατάστασημ εφόσον η adobe στην αρχή έλεγε ότι δεν θα το βγάλει αλλά τελικά το έβγαλε. Στο κινητό μου, που τρέχει 4.03 έχω flash κανονικά.

 

Η beta του 4 έρχεται στα κινέζικα, αλλά αρκεί να αλλάξεις τη γλώσσα και είναι οκ.

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα επειδή πέτυχα τα κινέζικα χριστούγεννα, άργησε. Για την ακρίβεια παρείγγειλα 2 και έχει έρθει μόνο το 1ο και περιμένω το δεύτερο μέσα στη βδομάδα. Νομίζω τα παρείγγελα στις 20 Ιανουαρίου και το 1ο ήρθε τη Δευτέρα 13/2.

 

2 Είναι τα προβλήματα το 1ο ότι όταν το φορτίζεις κολλάει τελείως το multitouch. Άλλα άμα το φορτίζεις από την usb είσαι 1 χαρα.

Το 2ο ότι όταν σβήνει η οθόνη κλείνει και το wifi, ότι ρύθμιση και αν του βάλεις, αν και λύνεται κι αυτό με το προγραμματάκι wifi keep alive.

 

Την ICS δεν τη δοκίμασα γιατί λένε ότι έχει ακόμα πολλά προβλήματα και μου αρέσει πάρα πολύ το performance της μαμίσιας. Περιμένω την επίσημη.

 

Και εγώ πάνω στις διακοπές των Κινέζων είχα κάνει την παραγγελία και καθυστέρησαν να το στείλουν.

Κατάλαβα.. δυστυχώς δεν έχουν σκοπό να το φτιάξουν. Μέσω usb η φόρτιση είναι αργή και απ' ότι έχω διαβάσει δεν συνιστάται ταχύτερος φορτιστής usb. Αν το χρησιμοποιείς την ώρα που φορτίζει μέσω usb, πάλι θα καταναλώνει μπαταρία απλά με πιο αργό ρυθμό.

 

@ANTONIS1978 υπάρχει έκδοση skype που λειτουργεί η βιντεοκλήση στο συγκεκριμένο tablet. Υπάρχει και βίντεο στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα ναι αυτό με τη φόρτιση είναι πακέτο. Πάντως μέχρι 500ma φορτιστή μπορείς να βάλεις άφοβα και λογικά θα είναι αρκετό να το κρατάει, ίσως και να φορτίζει λίγο
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα ένα tablet από κίνα Pandawill.com και είπα να μοιραστώ την εμπειρία μου.

 

Πήρα το

 

Model LY-F1 Tablet PC

CPU All Winner A10, 1.2GHz; GPU: Mali 400

Operation System Android 2.3

RAM 512MB

Nand Flash 8GB

Shell Material Plastic

Screen Size 7 Inch

Type Capacitive Screen

Resolution 800 x 480

Visible Angle 150°

3G

Not built in, support 3G/WCDMA dongle

Extend Card Support TF card up to 16GB

Camera 0.3 Megapixels

Gravity Sensor Yes

Multi-Touch Yes, 5 points touch

Flash Support Flash 10.3

Android Market Yes

Youtube Yes

Bluetooth

No

Video 2160P(3840×2160 px), AVI/MOV/MP4/RMVB/FLV/MKV

Music MP3/WMA/WAV/APE/AAC/FLAC/OGG

Ebook TXT, PDF, HTML, RTF, FB2

Skype Yes

 

 

Email and Browser Yes, built in

WIFI 802.11 b/g/n

GPS No

Earphone Interface 3.5mm

Battery 3000MAh

Language Czech, Danish, Dutch, English, Spanish, French, German, Greek, Italian, Japanese, Korean, Norwegian, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Chinese

Other Applications Office, Browser, Gallery, Clock, Calculator, Calendar, Taskiller, Gmail

Product Size 193 x 119 x 10mm

Product Weight 323g

 

Extend Port 1 x MINI HDMI port

1 x MINI USB port

1 x 3.5mm earphone port; 1 x TF card port

 

Package Weight 607g

Package Including 1 x Charger

1 x USB cable

 

 

http://www.pandawill.com/media/catalog/product/cache/1/image/309d7dc39e373b178fdbbfcc3c9523fd/s/k/sku20181-1_4_.jpg

 

 

Εχω εντυπωσιαστεί. Μπορεί να του λειπούν βασικά στοιχεία όπως το bluetooth ή το GPS. Αλλά ο επεξεργαστής είναι θεϊκος. Παει καλύτερα απ' ότι το Galaxy S που έχω για κινητό. Έχει γίνει root από xda και οι κινέζοι έχουν ήδη έτοιμη σε beta την ICS έκδοση.

 

Οσο για το τελωνείο πρέπει να είναι μέσα στη τιμη. Αφού στη παραλλαβή του έλαβα ενα χαρτί από την DHL όπου έλεγε ότι πλήρωσαν 20$ για τελωνείο.

 

Ποσο πηγε φιλε.

Link to comment
Share on other sites

87.33€ είχε το ταβλετ μαζί με τα μεταφορικά 105

 

Επίσης να βάλω εδώ τα 3g dongles που δουλεύουν με τη ταμπλέτα, όπως μου τα έδωσαν στο forum της αντιπροσωπίας.

 

 

MF637U ZTE WCDMA

AC583 ZTE EVDO

AC580 ZTE EVDO

EC150 HUAWEI CDMA2000

EC122 HUAWEI CDMA2000

E261 HUAWEI WCDMA

EC1261 HUAWEI

e1750 HUAWEI WCDMA

Edited by firiel
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα καποια reviews σε ξενα site οτι υπηρχε εγκαταστημενο κινεζικο market. Τωρα δεν ξερω λεπτομερειες να σου πω. Παντως με καλυπτει αυτο που λες ;)

 

Κατι τελευταιο. Απο τα συφραζομενα καταλαβα οτι ειναι αναβαθμισημο σε 4.0.3 ICS.

 

Σωστο?

 

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ.

Έχω το συγκεκριμένο ταμπλετ εδώ και 1 εβδομάδα και σήμερα αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα...

Πατάω το κουμπί για να ανοίξει ανάβει η οθόνη και ξεκινά η διαδικασία εισαγωγής και όταν φτάνει η στιγμή που θα εμφανιστεί η "επιφάνεια εργασίας" η οθόνη σβήνει...

Το σύστημα λειτουργεί κανονικά.ανεβοκατεβάζεις την ένταση και ακούς τον χαρακτηριστικό ήχο...

Μάλιστα πάτησα στα τυφλά την οθόνη και ξεκίνησε κάποιο από τα παιχνίδια άλλα η οθόνη εξακολουθεί να είναι σβηστή...

Tο ανοιγοκλείσα κρατώντας πατημένο το power αρκετές φορές άλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Καμιά ιδέα κάποιος...? :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις την rom. Αν και μάλλον θα πρέπει να το επιστρέψεις.

Από πού το αγόρασες?

 

Εγώ την Πέμπτη παρέλαβα το δικό μου από pandawill :mad:, το οποίο μου το έστειλαν χωρίς φορτιστή, καθώς επίσης έχει πρόβλημα δεν λειτουργεί ο αισθητήρας κίνησης. Λογικά θα το επιστρέψω πίσω.

Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό τάμπλετ, ειδικά σε αυτά τα χρήματα (83 ευρώ κι απ' ότι βλέπω έχει πέσει κι άλλο η τιμή). Έχω αντιμετωπίσει αρκετά restart και κολλήματα της συσκευής όταν παίζω παιχνίδια, φορτώνω σελίδες κλπ. Δεν ξέρω αν είναι προβληματικό το τάμπλετ που πήρα.. Πχ δοκίμαζα να εγκαταστήσω το angry birds το πρώτο από τα αποτελέσματα που μου έβγαζε, και μόλις έφτανε στην εγκατάσταση έκλεινε!

Η οθόνη να είναι λίγο πιο φωτεινή με καλύτερη αντίθεση χρωμάτων. Η γωνία θέασης είναι ψιλοτραγική, αλλά αυτό το περίμενα από βιντεάκια που είχα δει.

 

Η αφή πάντως είναι πάρα πολύ καλή.. δεν γίνονται λάθη, κολλήματα κλπ.

Η κάμερα επίσης είναι πάρα πολύ καλή για την ανάλυση που έχει! Έχει πολύ καλή ποιότητα για βιντεοκλήσεις! Ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό δείχνει πολύ καθαρά χωρίς να μειώνει τα frames! Βέβαια έχει ένα bug όταν βγάζεις φωτογραφία.. την γυρίζει ανάποδα! :ninja:

Κάτι άλλο που δοκίμασα σήμερα.. σύνδεσα ένα hub usb κι από εκεί σύνδεσα ποντίκι και φλασάκι ταυτόχρονα χωρίς κανένα πρόβλημα. Λογικά θα μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα και πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξαναπεράσεις την rom. Αν και μάλλον θα πρέπει να το επιστρέψεις.

Από πού το αγόρασες?

 

Εγώ την Πέμπτη παρέλαβα το δικό μου από pandawill :mad:, το οποίο μου το έστειλαν χωρίς φορτιστή, καθώς επίσης έχει πρόβλημα δεν λειτουργεί ο αισθητήρας κίνησης. Λογικά θα το επιστρέψω πίσω.

Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλό τάμπλετ, ειδικά σε αυτά τα χρήματα (83 ευρώ κι απ' ότι βλέπω έχει πέσει κι άλλο η τιμή). Έχω αντιμετωπίσει αρκετά restart και κολλήματα της συσκευής όταν παίζω παιχνίδια, φορτώνω σελίδες κλπ. Δεν ξέρω αν είναι προβληματικό το τάμπλετ που πήρα.. Πχ δοκίμαζα να εγκαταστήσω το angry birds το πρώτο από τα αποτελέσματα που μου έβγαζε, και μόλις έφτανε στην εγκατάσταση έκλεινε!

Η οθόνη να είναι λίγο πιο φωτεινή με καλύτερη αντίθεση χρωμάτων. Η γωνία θέασης είναι ψιλοτραγική, αλλά αυτό το περίμενα από βιντεάκια που είχα δει.

 

Η αφή πάντως είναι πάρα πολύ καλή.. δεν γίνονται λάθη, κολλήματα κλπ.

Η κάμερα επίσης είναι πάρα πολύ καλή για την ανάλυση που έχει! Έχει πολύ καλή ποιότητα για βιντεοκλήσεις! Ακόμα και σε χαμηλό φωτισμό δείχνει πολύ καθαρά χωρίς να μειώνει τα frames! Βέβαια έχει ένα bug όταν βγάζεις φωτογραφία.. την γυρίζει ανάποδα! :ninja:

Κάτι άλλο που δοκίμασα σήμερα.. σύνδεσα ένα hub usb κι από εκεί σύνδεσα ποντίκι και φλασάκι ταυτόχρονα χωρίς κανένα πρόβλημα. Λογικά θα μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα και πληκτρολόγιο.

 

 

Από το pandawill το πήρα και εγώ.Όσο για το θέμα επιστροφής μου φαίνεται βουνό μιας και δεν ξέρω την διαδικασία επιστροφής.Καμιά βοήθεια σε αυτό?

Επίσης δεν ξέρω αν αξίζει οικονομικά να σταλθεί πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε μετά από την επικοινωνία μας, μίλησα με το παιδί που έχει πάρει το δικό μου και δεν του κάνει καθόλου restart. Ποιά rom φορας?
Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Έκδοση 2.3.4

Μου είπαν από το pandawill να τους στείλω βίντεο που να φαίνεται ότι έχει πρόβλημα ο αισθητήρας και θα με ενημερώσουν. Επειδή μάλλον θα χρειαστεί να το επιστρέψω, δεν κάνω δοκιμές με τις roms εκτός αν μου το ζητήσουν αυτοί, οπότε θα είναι και δική τους η ευθύνη.

 

@max21 στείλε τους ένα email και θα σου πουν αυτοί τι πρέπει να κάνεις. Δεν είναι δύσκολο να το επιστρέψεις, το πρόβλημα είναι η αναμονή και η ταλαιπωρία!

 

Δυστυχώς το pandawill απ' ότι φαίνεται δεν κάνει σωστό έλεγχο πριν στείλει κάτι και έχει αρκετά ελαττωματικά προϊόντα. Λίγες μέρες ακόμα και θα κάνω dispute στο paypal.

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε και το δικό μου. Δουλεύουν ολα, και το γυροσκόπιο.

 

Δες πάλι ποιά rom φοράει. Εμένα φοράει την 0.71

Kill with Power !!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ.

Έχω το συγκεκριμένο ταμπλετ εδώ και 1 εβδομάδα και σήμερα αντιμετωπίζω μεγάλο πρόβλημα...

Πατάω το κουμπί για να ανοίξει ανάβει η οθόνη και ξεκινά η διαδικασία εισαγωγής και όταν φτάνει η στιγμή που θα εμφανιστεί η "επιφάνεια εργασίας" η οθόνη σβήνει...

Το σύστημα λειτουργεί κανονικά.ανεβοκατεβάζεις την ένταση και ακούς τον χαρακτηριστικό ήχο...

Μάλιστα πάτησα στα τυφλά την οθόνη και ξεκίνησε κάποιο από τα παιχνίδια άλλα η οθόνη εξακολουθεί να είναι σβηστή...

Tο ανοιγοκλείσα κρατώντας πατημένο το power αρκετές φορές άλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Καμιά ιδέα κάποιος...? :(:(:(

 

Τελικά το διόρθωσα μόνος μου με την βοήθεια του Pandawill forum..

Για όποιον αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα η λύση είναι μόλις σας σβήσει η οθόνη πάρτε έναν φακό και φωτίστε από πλάγια θέση την οθόνη.Θα δείτε τα εικονίδια οπότε από τις ρυθμίσεις ανεβάστε την φωτεινότητα και θα διορθωθεί.

Ίσως παιδευτείτε λίγο μέχρι να βρείτε την σωστή κλίση (σχεδόν παράλληλα με την οθόνη) του φακού για να φωτίσετε σωστά τα εικονίδια άλλα είναι η μόνη λύση για να αποφύγετε την επανεγκατάσταση του firmware..Αφαιρέστε τυχών ζελατίνες από την οθόνη και χρησιμοποιείστε πενάκι γιατί το δάχτυλο λερώνει και δεν θα έχετε καλή ορατότητα.

Επίσης 1-2 ώρες πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα είχα εγκαταστήσει από το μάρκετ μια εφαρμογή σχετικά με την μπαταρία...Δεν ξέρω αν αυτό είναι που δημιούργησε το πρόβλημα.

Edited by max21
Link to comment
Share on other sites

έχοντας φάει 2 ώρες να κάνω συγκρίσεις επι συγκρίσεων στο padwill κατέληξα στο

LY-F1: http://www.pandawill.com/lyf1-lite-tablet-pc-7-inch-android-23-new-12ghz-cpu-4gb-2160p-hdmi-white-p53787.html

Moonse M713: http://www.pandawill.com/moonse-m713-capacitive-screen-4gb-2160p-hdmi-camera-white-p56164.html

η αλήθεια είναι οτι εκτός απο το χρώμα (το Moonse M713 έχει μπρος-πίσω άσπρο) μου φαίνονται πανομοιότυπα σε χαρακτηριστικά.

για το LY-F1 μερικές ερωτήσεις αν θέλετε και μπορείτε παρακαλώ :)

πώς τα πάει στα παρακάτω?

1.ebooks? λογικά να υποθέσω όπως όλα τα android υποστηρίζουν όλους τους τύπους ebooks και ελληνικά? επαρκεί η ανάλυση?

2.ταινίες? πάλι όπως όλα τα android πετάς έναν mx player (ή κάποιον παρόμοιο) drag and drop avi/mkv με ελληνικούς srt κανονικά? κολλήματα στο hdmi output?

3.με το market κανονικά όλες οι εφαρμογές ή έχει περιορισμούς?

4.με την... 4(ics) πως τα πάει?

5.αυτονομία?

6. γενικά κάτι που δεν σας άρεσε

Ευχαριστώ περιμένω και παραγγέλνω :)

 

EDIT εδώ δείχνει το LY-f1 skype edition http://planshetik.com.ua/allart-ly-f1.html έχει κάτι το διαφορετικό από θέμα hardware?

EDIT2 στάνταρ υποστηρίζει και bleutooth (usb αντάπτορα για ασύρματα ποντίκια/πληκτρολόγια) http://www.pandawill.com/ak601-bluetooth-wireless-mini-keyboard-trackball-with-laser-pointer-for-tablet-pc-mid-google-tv-p42916.html στο 4:00

το συνδέεις στην lcd σου και την κάνεις android/smart tv :wacko::wacko::wacko:

EDIT3 (και ακόμα δεν το έχω πάρει :):):) ) skype εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1148708&highlight=skype

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε και το δικό μου. Δουλεύουν ολα, και το γυροσκόπιο.

 

Δες πάλι ποιά rom φοράει. Εμένα φοράει την 0.71

 

Και εμένα αυτήν έχει.

Με έχει ξενερώσει πάρα πολύ η κατάσταση. Σκέφτομαι να το πουλήσω.. μιας και δεν αξίζει να το επιστρέψω πίσω. Προς το παρόν έχω κάνει claim στο paypal.

 

έχοντας φάει 2 ώρες να κάνω συγκρίσεις επι συγκρίσεων στο padwill κατέληξα στο

LY-F1: http://www.pandawill.com/lyf1-lite-tablet-pc-7-inch-android-23-new-12ghz-cpu-4gb-2160p-hdmi-white-p53787.html

Moonse M713: http://www.pandawill.com/moonse-m713-capacitive-screen-4gb-2160p-hdmi-camera-white-p56164.html

η αλήθεια είναι οτι εκτός απο το χρώμα (το Moonse M713 έχει μπρος-πίσω άσπρο) μου φαίνονται πανομοιότυπα σε χαρακτηριστικά.

για το LY-F1 μερικές ερωτήσεις αν θέλετε και μπορείτε παρακαλώ :)

πώς τα πάει στα παρακάτω?

1.ebooks? λογικά να υποθέσω όπως όλα τα android υποστηρίζουν όλους τους τύπους ebooks και ελληνικά? επαρκεί η ανάλυση?

2.ταινίες? πάλι όπως όλα τα android πετάς έναν mx player (ή κάποιον παρόμοιο) drag and drop avi/mkv με ελληνικούς srt κανονικά? κολλήματα στο hdmi output?

3.με το market κανονικά όλες οι εφαρμογές ή έχει περιορισμούς?

4.με την... 4(ics) πως τα πάει?

5.αυτονομία?

6. γενικά κάτι που δεν σας άρεσε

Ευχαριστώ περιμένω και παραγγέλνω :)

 

Προσωπικά δεν θα διάλεγα το Moonse M713 μιας και μέχρι στιγμής δεν βλέπω να υπάρχει κίνηση για το συγκεκριμένο τάμπλετ.

1) Δεν έχω δοκιμάσει.

2) Με Mobo player παίζει μια χαρά τους υπότιτλους. Νομίζω είχα δοκιμάσει τον mx player αλλά δεν εμφάνιζε σωστά τους υπότιτλους. Δυστυχώς δεν έχω καλώδιο hdmi να δοκιμάσω με τηλεόραση.

3) Δεν παρατήρησα κάποιον περιορισμό. Ότι χρειάστηκα μέχρι στιγμής το βρήκα.

4) Δεν την έχω δοκιμάσει προς το παρόν.. και δεν ξέρω αν θα την βάλω (αν κρατήσω το tablet). Με χαλάει αρκετά που υπάρχει μόνιμα η μαύρη γραμμή στο κάτω μέρος με τα πλήκτρα και την ώρα ακόμα και όταν παίζεις παιχνίδια ή βλέπεις βίντεο. Επίσης ακόμα δεν έχει βγει η τελική έκδοση. Μπορείς να δεις σχόλια στο xda.

5) Αυτονομία ικανοποιητική. 4-5 ώρες με πλοήγηση σε σελίδες (μέσω opera mini κυρίως) και ταυτόχρονα χρήση msn και κανά παιχνίδι.

6) Δυστυχώς ενώ υποστηρίζει βιντεοκλήση μέσω skype, ο συνομιλητής όταν μιλάει ακούει την φωνή του. Ο ήχος από το ηχείο πηγαίνει στο μικρόφωνο. Με χρήση ακουστικών είναι οκ, αλλά δεν είναι και η ιδανικότερη λύση. Επίσης το μικρόφωνο είναι λίγο χαμηλό και δεν σε ακούνε πολύ καλά.

 

Όσο για το pandawill.. έχω γράψει κάποια πράγματα. Ρίξε μία ματιά και κάνε μία αναζήτηση. Θα σου πρότεινα να κάνεις αγορά από άλλο κατάστημα κι ας πληρώσεις λίγο παραπάνω αν χρειαστεί.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

το βρήκα απο εδώ http://www.meebing.com/ly-f1-lite-tablet-pc-android-2-3-7-all-winner-a10-1-2ghz-8gb-2160p-hdmi-white.html μαζί με τα μεταφορικά -dhl απο hongkong- μου βγαίνει ακριβώς το ίδιο με την διαφορά ότι στο παραπάνω site το μοντέλο είναι με τα 8gb και όχι με τα 4gb του pandawill

όσο για το skype αν είναι έτσι οι θέσεις ηχείου/μικροφώνου τότε όντως δεν μπορείς να κάνεις κάτι μόνη λύση το handsfree εντάξει εγώ δεν είμαι και πολύ του skype κυρίως για ebook/ταινίες/browsing το θέλω οπότε και με την 2.3 μια χαρά θα είμαι και με 91 ευρώ ...2 χαρές.

όλοι μέσω dhl το πήρατε?

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: το έχει rootάρει κανείς?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κοντά το ηχείο με το μικρόφωνο, απλά περνάει εύκολα ο ήχος.

Για root δες εδώ:

http://www.pandawillforum.com/showthread.php?7776-Firmware-for-LY-F1&p=47225&viewfull=1#post47225

Με την ics νομίζω δεν έχει βγει ακόμα τρόπος για να το κάνεις root.

 

Εγώ το πήρα με airmail register. Έκανε γύρω στις 16 μέρες να ρθει. Με dhl δεν ξέρω πόσο ασφαλής μέθοδος είναι. Απ' ότι έχω διαβάσει, με dhl έχεις περισσότερες πιθανότητες να πληρώσεις τελωνείο. Με ems και airmail λιγότερο πιθανό να πληρώσεις τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Mε DHL κατά 99.9% θα πληρώσεις τελωνείο για την τιμή που θα αναγράφεται. Και επειδή αυτοί δεν κοιμούνται όπως στα τελωνεία, θα σου ζητήσουν και απόδειξη πληρωμής για την τιμή που αναγράφεται και αν δεν το έχεις φροντίσει αυτό και προσκομίσεις την κανονική τιμή που πλήρωσες τότε θα πληρώσεις 23% φπα επί του ποσού ενώ για τον εκτελωνισμό χρεώνουν γύρω στα 100 ευρώ.

 

Δηλαδή ξέχνα το :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...