Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Απορίες / Ερωτήσεις / Προβλήματα) - Μέρος ΙΙ


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[ATTACH]29806[/ATTACH] σαν αυτο.

 

Όπως σου είπα είναι. Αρχική έκδοση του λειτουργικού ή η αναβάθμιση σε Anna.

Παρόλο που λες ότι θα σε βόλευε περισσότερο με την belle κερδίζουμε σε άλλα πράγματα (όπως πχ το συμμάζεμα της μνήμης) που αξίζει τον κόπο.

 

το Ν8 αρνειτε πεισματικα να μπει στο ιντερνετ μεσω wifi και μου εχει σπασει τα νευρα,μηπως ξερει κανεις την λυση!

 

Έχει βγεί στο betalabs ένα fix για wifi. Το δοκίμασες?

WLAN software update

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μετα απο παρα μα παρα πολλες πρωσπαθειες μπηκα τελικα μεσο του nokia store,μεσο του ενσωματομενου browser και του youtube δεν εμπαινε με τιποτα ,κατεβασα και το opera για browser (υπαρχει κανενας καλυτερος browser?)και τωρα μπαινει,παρολου που μπαινει τωρα τι λετε να το δοκιμασω το fix απο την betalabs?
Link to comment
Share on other sites

To fix δεν γράφει πουθενά ότι είναι για n8

 

Από την πρώτη σελίδα του link

 

The same trial is now available for Nokia C6-01, Nokia C7-00, Nokia E6-00, Nokia E7-00, Nokia E6-00, Nokia X7-00, and Nokia Oro.

 

Και μόλις πατήσεις το Try it:

 

Instructions for Nokia N8-00

 

This trial applies to following Symbian products: Symbian devices: Nokia C6-01, Nokia C7-00, Nokia E6-00, Nokia E7-00, Nokia N8-00, Nokia X7-00, and Nokia Oro having Belle Refresh firmware.

 

Σε εμένα βγάζει κατευθείαν για N8 γιατί το έχω ορίσει σαν συσκευή μου. Αν δεν έχεις ορίσει συσκευή οι οδηγίες είναι αμέσως μετά τις οδηγίες για το 808,701,700,603.

 

 

και τωρα μπαινει,παρολου που μπαινει τωρα τι λετε να το δοκιμασω το fix απο την betalabs?

 

Σε εμένα βελτίωσε την σύνδεση με wi-fi. Ενώ πριν είχα αποσυνδέσεις, μετά δεν έδειχνε να είχε πλέον το πρόβλημα.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ν8 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πρόσφατα απέκτησα μια full hd led tv και είπα να το συνδέσω μέσω hdmi. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στη homescreen, στο menu στα παιχνίδια και γενικότερα σε όλα τα apps δεν είναι full screen αλλά έχει μαύρα περιθώρια γύρω από όλη την οθόνη. Έπαιξα με το overscan της tv αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να τα μειώσω λίγο. Όμως όταν παίζω 720p videos τότε η οθόνη γεμίζει όλη και χωρίς ενεργοποιημένο το overscan, οπότε σε αυτή την περίπτωση όλα μια χαρά. Στο youtube είδα χρήστες που είχαν full screen σε όλο το interface του n8. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το n8 δε μπορεί να κάνει upscale το menu σε 720p και για αυτό το λόγο βάζει μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω για να το φτάσει σε 720p. Ας δοκιμάσει κάποιος αν θέλει ώστε να ξέρω αν έχω εγώ πρόβλημα,καθώς στο nokia discussions είδα και άλλον με αυτό το πρόβλημα. Το firmware που φοράει το n8 μου είναι το official belle refresh.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές μου post.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Ν8 2 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Πρόσφατα απέκτησα μια full hd led tv και είπα να το συνδέσω μέσω hdmi. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στη homescreen, στο menu στα παιχνίδια και γενικότερα σε όλα τα apps δεν είναι full screen αλλά έχει μαύρα περιθώρια γύρω από όλη την οθόνη. Έπαιξα με το overscan της tv αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν να τα μειώσω λίγο. Όμως όταν παίζω 720p videos τότε η οθόνη γεμίζει όλη και χωρίς ενεργοποιημένο το overscan, οπότε σε αυτή την περίπτωση όλα μια χαρά. Στο youtube είδα χρήστες που είχαν full screen σε όλο το interface του n8. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το n8 δε μπορεί να κάνει upscale το menu σε 720p και για αυτό το λόγο βάζει μαύρο πλαίσιο γύρω γύρω για να το φτάσει σε 720p. Ας δοκιμάσει κάποιος αν θέλει ώστε να ξέρω αν έχω εγώ πρόβλημα,καθώς στο nokia discussions είδα και άλλον με αυτό το πρόβλημα. Το firmware που φοράει το n8 μου είναι το official belle refresh.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές μου post.

Γύρνα το στο πλάι ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρω τα έχω παρατηρήσει με το κινητό γυρισμένο στο πλάι, δηλαδή να είναι σε οριζόντια θέση.
Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρω τα έχω παρατηρήσει με το κινητό γυρισμένο στο πλάι, δηλαδή να είναι σε οριζόντια θέση.

 

Μάλλον θέμα με την τηλεόραση τότε?

Στο monitor του υπολογιστή μου δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω καποιο θεμα :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας, ηθελα να ρωτησω κατι. αν θελω να βαλω παλι την αυθεντικη ρομ, αντι του lagoskon ΠΟυ εχω, υπαρχει καποια αλλη διαδικασια ή ακολουθω φλασαρισμα κατεβαζοντας απο το navifarm την γνησια ρομ?

Επισης για να κανω ενα hard reset απο lagoskon, και να μεινω σε αυτη το κανω οπως και παλια με επαναφορα απο το κινητο κτλ ή πρεπει να ξαναφλασαρω για να γινει σωστα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

1. Με πσ σουιτ, ενημέρωση συσκευής και περνάς την επίσημη.

2. Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή *#7370#

Υ.Γ. Σε περιπτωση λαθους ας με διορθώσει κάποιος γιατι τα ξέχασα λίγο...:)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

1. Με πσ σουιτ, ενημέρωση συσκευής και περνάς την επίσημη.

2. Με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων ή *#7370#

Υ.Γ. Σε περιπτωση λαθους ας με διορθώσει κάποιος γιατι τα ξέχασα λίγο...:)

 

τελικα ξαναπερασα του lagoskon.. μου εκανε κατι περιεργα και κυριως ειχε αυξησει πολυ την καταναλωση μπαταριας χωρις να αλλαξω χρηση καθολου, και αρχισα να αγχωνομαι οτι υπαρχει προβλημα..

ομως ειπα να την ξαναπερασω και βλεπουμε

Βεβαια απο το phoenix δεν εκανα refurbish αλλα update μιας και το 1ο αποτυγχανει συνεχεια..ελπιζω να εκανα δουλεια και να μην παει τσαμπα ολο το στησιμο απο την αρχη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Για πραγματική διαφορά θα πρεπει να κανεις refurbish. Στην υπογραφή μου εχω οδηγό. Ποιο φοινικα έχεις και σου βγάζει σφάλμα το refurbish. Το προσπαθεις με ανοικτό ή κλειστό κινητό. Μελέτα τον οδηγό μου λίγο και θα το καταφέρεις .
Xiaomi Mi 9T 128GB
Link to comment
Share on other sites

Για πραγματική διαφορά θα πρεπει να κανεις refurbish. Στην υπογραφή μου εχω οδηγό. Ποιο φοινικα έχεις και σου βγάζει σφάλμα το refurbish. Το προσπαθεις με ανοικτό ή κλειστό κινητό. Μελέτα τον οδηγό μου λίγο και θα το καταφέρεις .

 

εχω αυτο:

Phoenix Service Software 2012.16.004.48159

 

και το εκανα με ολους του τροπους,ειτε κλειστο οπως προτεινεις ειτε πατωντας το κουμπι on/off για 8 δευτερολεπτα και μετα συνδεση το κινητο..

ο,τι και να εκανα δεν λειτουργει το refurbish. μονο με update παιζει.

καμια ιδεα?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Την τελευταία φορά είχα κι εγώ το ίδιο θέμα με refurbish. Άλλαξα 2-3 εκδόσεις του φοινικα αλλα πάλι τα ίδια. Πριν δεν είχα τέτοια θέματα.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια ακομα ερωτηση.

Μπορει να εκπεμπει wifi το κινητο μας?με το xperia T που εχω το κανει μεσα απο το μενου, hotspot δηλαδη. εδω μπορει να γινει? εχω 500ΜΒ ιντερνετ και καθονται, να τα στελνω στο αλλο, κριμα ειναι :P

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εκπεμπει wifi το κινητο μας?

 

Με το juikuspot γίνετε. Έτσι μοιράζω στο δικό μου το internet (σε laptop ή άλλα κινητά).

Το μόνο πρόβλημα που έχω αντιμετωπίσει είναι αν η άλλη συσκευή έχει android δεν βλέπει το N8.

Link to comment
Share on other sites

Το joikuspot εκπέμπει σε achoc mode. Αν έχεις παλιά έκδοση android θες χακεριές και patches για να δεις adhoc καθώς δεν το υποστήριζαν. Γενικά με τα adhoc δεν τα πάνε καλά τα ρομποτάκια.
Link to comment
Share on other sites

Το joikuspot εκπέμπει σε achoc mode. Αν έχεις παλιά έκδοση android θες χακεριές και patches για να δεις adhoc καθώς δεν το υποστήριζαν. Γενικά με τα adhoc δεν τα πάνε καλά τα ρομποτάκια.

 

το Xperia T εχω. θα το δοκιμασω το απογευμα και θα σας πω, κριμα ειναι 500ΜΒ...με το Ν8 δεν χρειαζομαι ουτε τα 10 (whatsapp...)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Phoenix-Service-Software-2011.14.004.45945 Αυτό δουλέυει σίγουρα με Ν8.

 

λοιπον, σημερα εβαλα τη δικη σου εκδοση, και φλασαρα:

Ενω δειχνει οτι προχωραει κανονικα η διαδικασια, μολις τελειωσει βγαζει το εξης μηνυμα:

flashing operation didnt start correctly. to recover follow next instructions.. κτλ κτλ

απο την αλλη ομως,στην οθονη του φοινικα μεσα λεει "programming complete" και μετα unable to flash phone 0x8401F169

και συνεχιζει να λεει για recover.

Τωρα εγω ειμαι οκ?εχει γινει σωστα το refurbish?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, σημερα εβαλα τη δικη σου εκδοση, και φλασαρα:

Ενω δειχνει οτι προχωραει κανονικα η διαδικασια, μολις τελειωσει βγαζει το εξης μηνυμα:

flashing operation didnt start correctly. to recover follow next instructions.. κτλ κτλ

απο την αλλη ομως,στην οθονη του φοινικα μεσα λεει "programming complete" και μετα unable to flash phone 0x8401F169

και συνεχιζει να λεει για recover.

Τωρα εγω ειμαι οκ?εχει γινει σωστα το refurbish?

Λοιπόν κάτι παίζει τώρα.. Τη συγκεκριμένη έκδοση την έχω καρατσεκάρει σε καμιά δεκαριά Ν8 και δούλευε οκ. Καμιά φορά στο τέλος μου έβγαζε error και καλά flashing failed αλλά ήταν θέμα των αρχείων της cfw και όχι του phoenix. Και παρόλα αυτά έκανες reset (με τις 3 δονήσεις) και άνοιγε και είχε περαστεί κανονικά. Ρίξε και μια ματιά στον δικό μου οδηγό μήπως και σε βοηθήσει παραπάνω λόγω έκδοσης του phoenix. Αν και ο lagoskon τον έχει γράψει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κάτι παίζει τώρα.. Τη συγκεκριμένη έκδοση την έχω καρατσεκάρει σε καμιά δεκαριά Ν8 και δούλευε οκ. Καμιά φορά στο τέλος μου έβγαζε error και καλά flashing failed αλλά ήταν θέμα των αρχείων της cfw και όχι του phoenix. Και παρόλα αυτά έκανες reset (με τις 3 δονήσεις) και άνοιγε και είχε περαστεί κανονικά. Ρίξε και μια ματιά στον δικό μου οδηγό μήπως και σε βοηθήσει παραπάνω λόγω έκδοσης του phoenix. Αν και ο lagoskon τον έχει γράψει καλύτερα.

 

Κοιτα τι εκανα.. περασα με το nokia suite την κανονικη εκδοση της belle, και μετα,αφου την ειχε οντως περασει, ξανα εκανα τη διαδικασια και ενω εβγαλε το ιδιο μηνυμα εχει μεσα την slim του lagoskon..

Το θεμα ειναι,εχει περαστει σωστα?πχ μου κανει το εξης τελευταια (πριν κανω την εγκατασταση αλλα συνεχιζει και τωρα) , κατεβαζω μια εφαρμογη απο το στορε, μενει στη μεση και μου λεει error και δεν κατεβαινει με τιποτα..οταν ειναι μεσω wifi. ενω ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.

δεν ξερω αλλα μου φαινονται λιγο περιεργα ολα αυτα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο PureSlim v1.0 & v2.0 by lagoskon μπορουμε να το περασουμε και στο Ν8-00 χωρις προβλημα; και αν ναι που το βρισκω; Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

πχ μου κανει το εξης τελευταια (πριν κανω την εγκατασταση αλλα συνεχιζει και τωρα) , κατεβαζω μια εφαρμογη απο το στορε, μενει στη μεση και μου λεει error και δεν κατεβαινει με τιποτα..οταν ειναι μεσω wifi. ενω ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα.

δεν ξερω αλλα μου φαινονται λιγο περιεργα ολα αυτα..

Δε νομίζω να έχει σχέση αυτό με το cfw. Πάντως δε ξέρω τι ακριβώς έκανες κτλ. Αν ακολούθησες έναν από τους οδηγούς όπως είναι ακριβώς δε θα έπρεπε να έχεις κανένα θέμα ούτε περίεργο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...