Jump to content

[ROM] Omega Series - Android 4.1.2 Jelly Bean - Samsung Based


ioathe
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και μπράβο για άλλη μια εξαίρετη rom και ειδικά για ICS είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα (και έχω δοκιμάσει πάρα πολλές).

 

- ΟΙ επαφές "μπήκαν" από την κάρτα μνήμης απροβλημάτιστα και χωρις κολλήματα.

- ΟΙ εφαρμογές εγκαταστάθηκαν μέσω Titanium (backup απο gingerbread) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ("κόλλησε" μόνο σε μια εφαρμογή και αφού την πέρασα μόνη της εγκαταστάθηκε κανονικά).

- Το wifi δουλεύει επισης χωρίς κανένα πρόβλημα.

- Το bluetooth επίσης.

- Οι δορυφόροι "κλειδώσανε" πολύ γρήγορα.

 

Γενικά νομίζω ότι είναι ότι πιο ολοκληρωμένο έχω δοκιμάσει σε ICS. Σε σχέση με την Gingerbread είχα πριν (XWLA4 2.3.6 odexed) μου φαίνεται λίγο πιο αργό, αλλά ίσως και νάναι απλά ιδέα μου.

 

Υ.Γ.: Το μόνο πρόβλημα που εντόπισα είναι στο παιχνίδι GT Racing: Motor Academy Free+ 1.4 που ενώ με gingerbread έπαιζε κανονικότατα στην ICS παίζει επίσης με μία μόνο μικρή διαφορά. Μου γυρίζει την οθόνη διαγώνια!!!!!!!!!!!!

Έκανα ξανά και ξανά τις βαθμονομήσεις, αλλά δυστυχώς τίποτα!!!!!!:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και ομως ναι δεν ειναι Full Wipe η ROM.

Την περασα πανω απο την 10.4 και δουλευει κανονικοτατα.

Το μονο θεματακι ειναι οτι μου εχει δημιουργησει διπλες συντομευσεις απο τις εφαρμογες "Επαφες" "Τηλεφωνο" και "Συλογη" στις εφαρμογες μου.

Το καλο ειναι οτι και οι δυο συντομευσεις κανουν την ιδια δουλεια......... ανοιγουν την ιδια εφαρμογη.

Περισσοτερα οσωνουπω...

 

+1 Και εγώ μόλις την πέρασα χωρίς wipe και μέχρι τώρα είνα καλα μόνο μία ερώτηση σε ICS πώς βάζω χειροκητιτα IP address, Gateway, DNS ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι απο μενα ολα δουλευουν κανονικοτατα ... !! εξαιρετικη δουλεια :) :) Το μονο που παρατηρησα εγω ειναι οτι οταν λαμβανω μηνυμα σε κλειδωμενη οθονη μου εμφανιζει το σημα της αναπαντητης.. αμα ανοιξω απο κει το τηλεφωνο με βαζει πολυ ορθα στα μηνυματα.. ριξτε μια ματια κι εσεις ..edit : ακυρο :p εβλεπα τπο κοκκινο γυρω απο το μηνυμα και συγχυστικα !

ΥΓ.. εγω θα ηθελα τον dialer απο cm9 και το swipe δεξια κ αριστερα που αλλαζει σε επαφες κ αρχειο κλησεων παρα αυτο της μαμας δλδ μηνυμα η τηλεφωνο .. Δεν ειμαι φαν της μαμας ..:p

Παύλος
Link to comment
Share on other sites

Και ομως ναι δεν ειναι Full Wipe η ROM.

Την περασα πανω απο την 10.4 και δουλευει κανονικοτατα.

Το μονο θεματακι ειναι οτι μου εχει δημιουργησει διπλες συντομευσεις απο τις εφαρμογες "Επαφες" "Τηλεφωνο" και "Συλογη" στις εφαρμογες μου.

Το καλο ειναι οτι και οι δυο συντομευσεις κανουν την ιδια δουλεια......... ανοιγουν την ιδια εφαρμογη.

Περισσοτερα οσωνουπω...

 

Δοκιμασες με root explorer να διαγραψεις τις διπλες εφαρμογες?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μολης την εβαλα , και αφου ολα οκ μου εχει βγαλει στη γωνια δυο βελακια (ασπρο-πρασινο) και λεει για καποια ενημερωση λογισμικου.

Τι ειναι αυτο και δεν φευγει? Και το DATA απο την οθονη ειδοποιησεων ειναι ενεργο και να το παταω δεν γηνεται ανενεργο ??:blink:

Τι παιζει δω τωρα ?

Link to comment
Share on other sites

συγχαρητηρια γιαννη περιμενουμε την stock ics,Συνεχισε την καλη δουλεια!

Confirmation number: 22S23707S5538990X

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και μπράβο για άλλη μια εξαίρετη rom και ειδικά για ICS είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα (και έχω δοκιμάσει πάρα πολλές).

 

- ΟΙ επαφές "μπήκαν" από την κάρτα μνήμης απροβλημάτιστα και χωρις κολλήματα.

- ΟΙ εφαρμογές εγκαταστάθηκαν μέσω Titanium (backup απο gingerbread) χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ("κόλλησε" μόνο σε μια εφαρμογή και αφού την πέρασα μόνη της εγκαταστάθηκε κανονικά).

- Το wifi δουλεύει επισης χωρίς κανένα πρόβλημα.

- Το bluetooth επίσης.

- Οι δορυφόροι "κλειδώσανε" πολύ γρήγορα.

 

Γενικά νομίζω ότι είναι ότι πιο ολοκληρωμένο έχω δοκιμάσει σε ICS. Σε σχέση με την Gingerbread είχα πριν (XWLA4 2.3.6 odexed) μου φαίνεται λίγο πιο αργό, αλλά ίσως και νάναι απλά ιδέα μου.

 

Υ.Γ.: Το μόνο πρόβλημα που εντόπισα είναι στο παιχνίδι GT Racing: Motor Academy Free+ 1.4 που ενώ με gingerbread έπαιζε κανονικότατα στην ICS παίζει επίσης με μία μόνο μικρή διαφορά. Μου γυρίζει την οθόνη διαγώνια!!!!!!!!!!!!

Έκανα ξανά και ξανά τις βαθμονομήσεις, αλλά δυστυχώς τίποτα!!!!!!:(

 

Να αναφέρω και κάτι εκνευριστικό που αφορά την ICS και μάλλον την Samsung. Οι οθόνες και το μενού δεν επανέρχονται στην αρχή όταν φτάνεις στην τελευταία, όπως συνέβαινε στην GB, κάτι που ήταν πιο βολικό. Ελπίζω στην τελική έκδοση ICS να το αλλάξουνε.

 

 

Ορίστε και ένα δωράκι: 4SL471754D2711620

Link to comment
Share on other sites

O explorer σας ανοίγει τα you tube βίντεο; Γιατί ενώ έχω την επιλογή ενεργοποιημένα τα πρόσθετα δεν μου τα ανοίγει καθόλου, και όχι μόνο από τον explore r , αλλά δεν μου δίνει ούτε την δυνατότητα να τα παίξω από την εφαρμογή.
Link to comment
Share on other sites

καθε φορα που ανοιγει η συσκευη μου βγαζει την ενημερωση λογισμικου ????

πως φευγει αυτο ???? ?? και να βαλω wifi και να την κανει λεει "καμια διαθεσιμη ενημερωση"

 

Και κατι αλλο βασικο , εκανα επαναφορα ολες τις εφαρμογες και παιχνιδια απο το titanium backup και ενω εγηνε το backup (ολοκληρωθηκε 100%) οταν εκανα επανεκκίνηση, το τηλεφωνο ηταν οπως πριν ??????? (δεν τις ειχε εγκαταστησει !!)

Και εχω καπου 140 εφαρμογες !!!! αν υπαρχει τετοιο προβλημα, ειναι σοβαρο , να παω παλι στην 2.3.6

Γιαννη δωσε μας μια απαντηση περι τουτου !!

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο με το apn που λετε το κανα αντικατασταση απο αλλη ρομ αλλα δε γινετε τιποτα...δε μπορω να κανω κλησεις...εχω wifi klp αλλα δεν εχω δικτυο οποτε αν δεν λυθει αυτο το προβλημα ειναι αχρηστη αυτη η ics beta για μενα...κατα τα αλλα ειναι καλη....
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν συνεργαζεται το titanium να μπορουμε να κανουμε επαναφορα των εφαρμογων , τοτε ειναι πραγματικα αχρηστη !!!

Αν ειναι δυνατον να κατσουμε να εγκαταστησουμε ολες τις εφαρμογες που ειχαμε πριν !!!

Εχω 140 εφαρμογες , αν κατσω απο την αρχη ..... την στρουμφισα !!

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν συνεργαζεται το titanium να μπορουμε να κανουμε επαναφορα των εφαρμογων , τοτε ειναι πραγματικα αχρηστη !!!

Αν ειναι δυνατον να κατσουμε να εγκαταστησουμε ολες τις εφαρμογες που ειχαμε πριν !!!

Εχω 140 εφαρμογες , αν κατσω απο την αρχη ..... την στρουμφισα !!

 

Δεν θα κάνεις επαναφορά τα πάντα, επανέφερε μόνο τις εφαρμογές που λείπουν και αυτές χωρίς τα data τους!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα το swype και δουλεύει πολύ καλά,

αν κάποιος το έχει με όλες τις γλώσσες ας με ενημερώσει.

Θα μπει και το swype αλλά και ο Nova launcher στην κουζίνα την οποία άρχισα να δουλεύω.

Ευχαριστώ πολύ και για το επερχόμενο donate :)

 

 

 

Tα theme από GB δεν είναι συμβατά,

μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιο για ICS, με ενημερώνεται αν κάτι βγει!

 

 

 

Ευχαριστώ για την αναφορά :)

 

 

 

Κυριάκο και εγώ σ ευχαριστώ για την αναφορά, ότι βρείτε μου λέτε.

 

@All

Διάβασα τις τελευταίες σελίδες από τις άλλες ICS ρομ και βλέπω πολλά προβλήματα,

τι έγινε στην Omega παίζουν όλα ή δεν κάνουμε καλό έλεγχο :X:!:

 

Έχουμε κάποιο άλλο link για Swype; το παραπάνω σε multiupload δεν μου κατεβαίνει:(

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

αμα δεν συνεργαζεται το titanium να μπορουμε να κανουμε επαναφορα των εφαρμογων , τοτε ειναι πραγματικα αχρηστη !!!

Αν ειναι δυνατον να κατσουμε να εγκαταστησουμε ολες τις εφαρμογες που ειχαμε πριν !!!

Εχω 140 εφαρμογες , αν κατσω απο την αρχη ..... την στρουμφισα !!

μπορεις αν θεσ να περασεις τις εφαρμογες α;πο titanium χωρις ομως να περασεις κ τα δεδομενα τους..σκετη την εφαρμογη..οσες δεν γινουν εγκατασταση σημαινει οτι δεν ειναι συμβατες ετσι και αλλιως

Link to comment
Share on other sites

Και ομως ναι δεν ειναι Full Wipe η ROM.

Την περασα πανω απο την 10.4 και δουλευει κανονικοτατα.

Το μονο θεματακι ειναι οτι μου εχει δημιουργησει διπλες συντομευσεις απο τις εφαρμογες "Επαφες" "Τηλεφωνο" και "Συλογη" στις εφαρμογες μου.

Το καλο ειναι οτι και οι δυο συντομευσεις κανουν την ιδια δουλεια......... ανοιγουν την ιδια εφαρμογη.

Περισσοτερα οσωνουπω...

 

η 10.4 είναι Gingerbread.Μπορεί να σου δουλεύει η ICS από πάνω αλλά νομίζω ότι σύντομα θα αρχίσει να σου κάνει περιεργα σε διάφορες εφαρμογές ή ρυθμίσεις.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα κάνεις επαναφορά τα πάντα, επανέφερε μόνο τις εφαρμογές που λείπουν και αυτές χωρίς τα data τους!

 

ναι αλλα ετσι θα χασω οτι προοδο εχω σε εφαρμογες , πχ saves απο παιχνιδια , γιατι εκανα πριν hard reset .

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ετσι θα χασω οτι προοδο εχω σε εφαρμογες , πχ saves απο παιχνιδια , γιατι εκανα πριν hard reset .

 

Ναι αλλά δεν μπορείς να πας σε διαφορετική έκδοση, (GB σε ICS) χωρίς wipe, και κάνοντας επαναφορά τα πάντα γιατί σχεδόν 100% σίγουρα θα έχεις προβλήματα με force close, reboots, κτλ.. Φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις να επαναφέρεις μία μία τις εφαρμογές για να δεις ποια θα σου δημιουργήσει πρόβλημα εάν έχεις την υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι να λειπει το παγωτακι , τις εχω 1 χρονο τις εφαρμογες αυτες , αν κατσω μια μια ... :(
Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να έχουμε μία σαφή εικόνα για το original GUI της ICS? Παρατηρώ ότι η Omega Stock ICS είναι πολύ διαφορετική από άλλες που είδα στο xda (πχ εκείνη του AndyX).
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια δοκιμή της omega ics 0.1 που δεν με ενθουσίασε καθώς ειχε κάποια προβληματάκια που με ανάγκασαν να γυρισω στην omega 10.4 επέστρεψα σήμερα στην ics 1.0 και έκανα update σε 1.1.Οι εφαρμογές πέρασαν όλες απο Titanium back up όλα λειτουργούν καλά ως τώρα(για όσους χρησιμοποίουσαν στην 10 το πληκτρολόγιο htc ime modded for omega xt λειτουργεί και αυτό αν και αναγκάστηκα να απενεργοποιήσω την πρόβλεψη απο τις ρυθμίσεις του γιατί κολλαγε)και το nova launcher που πρότεινε ενας φίλος στην πρώτη σελίδα είναι πραγματικά όπως λεει και ο ίδιος ίσως το καλύτερο!!Προβλήματα??Δεν μου λειτουργεί το ράδιο και στον browser λίγο το scrolling!!Αυτά προς το παρών ενα μεγάλο ευχαριστώ στον Γιάννη για την δουλεία του!!!!!
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ετσι να λειπει το παγωτακι , τις εχω 1 χρονο τις εφαρμογες αυτες , αν κατσω μια μια ... :(

 

Δεν είναι τόσο τραγικό... το ίδιο κάναμε και όταν πήγαμε από eclair σε Froyo και από Froyo σε Gb ;)

Link to comment
Share on other sites

η 10.4 είναι Gingerbread.Μπορεί να σου δουλεύει η ICS από πάνω αλλά νομίζω ότι σύντομα θα αρχίσει να σου κάνει περιεργα σε διάφορες εφαρμογές ή ρυθμίσεις.

 

Την εβαλα και εγω no wipe και δεν βλεπω προβλημα..οι εφαρμογες που δεν παιζουν τις βγαζει με ενα πρασινο ρομποτακι και τις αφαιρεις..το μονο που δεν μπορω να βγαλω ειναι η ενημερωση λογισμικου απο την μπαρα ειδοποιησεων και το ρημαδι το swype που δεν μπορω να κατεβασω απο το λινκ που δοθηκε πιο πριν

 

Sent from Galaxy

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Λίγη ευγένεια δε θα έβλαπτε,αντιθέτως θα έκανε καλό.

Αν κάποιου δε του κάνει η ρομ μπορεί να το πει πιο ευγενικά.

Ο άλλος δουλεύει παω σε κάτι και του το βγάζουν άχρηστο,έλεος.

Συγνώμη για το άσχετο,αλλά κάποια θέματα με τρελαίνουν.

 

+1000000....

Εμενα μου κανει η Rom και ψαχνω να επιλυσω τα οποια θεματακια.. Και να παραθεσω τις οποιες παρατηρησεις μου.

Και αυτο το κανω με τρελα..:lol:

Link to comment
Share on other sites

δεν νωμηζω οτι τελικα η ICS ειναι ετοιμη προς χρηση, δεν επαναφερει τιποτα απο titanium .

 

Μηπως ξερεται παιδια κανα προγραμμα να μου μεταφερει ΟΛΕΣ τις εφαρμογες στην SD (εκτος του Αpp to SD , γιατι μου μεταφερει μονο τις μισες)

Edited by jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...