Jump to content

Xperia Neo V : .62 root, OEM .42 restore, CWM install


lousou76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μονοτο κατωκουμπι της εντασης σωστα;.. παταω αφηνω παταων αφηνωαλλα τπτ

 

Μόλις εμφανιστούν τα γράμματα της Ericsson πατάς.

Εκτός αν θέλει πατήματα στην οθόνη

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 587
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

και παλι τπτ ουτε με πατηματα στην οθονημηπως θελει συγχρονισμενα; δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω

 

Δε μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό..

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

μολις εμφανισει τα πρωτα γραμματα η τα δευτερα;.. στα πρωτα το παταω.. και τα πατηματα στην οθονη πως γινονται; απλα πατας αφηνεις;
Link to comment
Share on other sites

μολις εμφανισει τα πρωτα γραμματα η τα δευτερα;.. στα πρωτα το παταω.. και τα πατηματα στην οθονη πως γινονται; απλα πατας αφηνεις;

 

Πατάς αφήνεις πατάς αφήνεις μέχρι να μπει στο μενού.στα πρώτα γράμματα

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

παιδια help εκανα flash το xperia arc και του περασα την oem 42 του neo v και δενανοιγει.. μπορω να τοδιορθωσω;

 

Xperia arc;;ο οδηγός λεει xperia neo v

Μέσω pc companion το επαναφέρεις

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

θελω την βοηθεια σας ..πηγα να κανω ενημερωση σε ics και το κινητο σταματησε στην μεση.δεν ξερω τι φταιει μαλλον δεν ειχα μνημη ελευθερη...και τωρα δεν ανοιγει ....καποιος που να γνωριζει????τι να κανω??? :( ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το firmaware που ειχε το κινητο σου και χρησιμοποιησε το flashtool.. καντο επικκοληση στον φακελο firmwares του flashtool και τρεξε το προγραμμα..
Link to comment
Share on other sites

Δουλευει και σε st15i δηλαδη σε experia mini? γιατι και εγω εχω το .62

 

Ένα παιδί από δω ειχε το arc με 0.62 κ δεν έκανε δουλειά

 

Sent from my MT11i using Tapatalk 2 Beta-6

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

δεν βρισκω firmware 4.0........42 που ειχα στην αρχη και ετσι προσπαθησα να βαλω το ics που βρηκα και κολησα στο 28% με τον τροπο που ειπες ....δεν υπαρχει καποιος τροπος να το επαναφερω απο τον υπολογιστη παντα με το seus τι γινετε η με το companion?....μηπος θα χρειαστει να κανω εκαθαριση τις μνημης του κινητου καπος ....εμπλεξα ασχημα :P
Link to comment
Share on other sites

Η ρύθμιση σώζεται όπως και πολλές άλλες στο /data/data/com.sonyericsson.conversations από την πρώτη φορά που θα ανοίξετε τα μυνήματα.

Σε εκείνο το φάκελο και μέσα στον υποφάκελο shared_prefs στο αρχείο preferences.xml υπάρχει κάπου η σειρά

<boolean name="semc_pref_key_character_conversion" value="false" />

 

Αν το ανοίξετε αυτό με έναν Editor πχ μέσα από το root explorer και κάνετε το false true και επανεκκίνηση τότε η ρύθμιση έχει ενεργοποιηθεί. Γι ανα την τσεκάρετε μπορείτε να στείλετε ένα μύνημα με ελληνικά μικρά γράμματα στον εαυτό σας και θα δείτε ότι έρχεται με κεφαλαία, πράγμα που σημαίνει ότι τα αλλάζει στο GSM αλφάβητο για να φτάοσυν 160.

 

Καλησπέρα φίλε, ήθελα να σε ρωτήσω αν ισχύει και για Android 4 ή αλλάζει κάτι, γιατί το δοκίμασα στην ICS ROM του Arc S και πάλι 70 ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες στέλνει. Πρέπει να πειράξουμε κάτι άλλο μήπως?

Ευχαριστώ.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλος εγω κολαω αρκετα στην αρχη...Λες να (Σβήνετε το κινητό. Κρατώντας πατημένο το back το συνδέετε στο pc. Θα βρεί drivers και μετά θα αρχίσει το flash. Περιμένετε ώσπου να τελειώσει. Αποσυνδέεετε το κινητό και το ανάβετε.) Εγω εχω Experia Veo V και το κιν. αφτο δεν σβινει με το Back αλλα με ενα κουμπι απο τα πλαγια. Αν και δοκιμασα να το σβισω με το κανονικο κουμπι σβισιματος δεν μου βρικε τους Driver και δεν κσεκινισε το Flash οπος λες...κανω κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

moril περνα την .42 εγω ετσι εκανα δουλεια η .62 δεν ξεκλειδωνει μολις κανεις root την 42 θα σου ερθει και ενημερωση η 62 περασε την κανονικα
Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλον χαλασα το κινιτο μου μαγγες...δεν κρατισα πατιμενο το κουμπι Back και ακιροθικε αλλα παρολο που το κσανα εκανα πατιμενο και ολοκλιροθολε δεν ανιγει το κινιτο μου! Αν κσερει καπιος κατι και μπορει να με βοηθισει περιμενω! Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

ελεος ρε βοηθιστε τον κοσμακι χαχαχαχαχ....τοσο καιρο και κανεις δεν ειπε οτι πρεπει να αποσυνδεθεις απο το ιντερνετ για να συνεχισει η ενημερωση στο ics βασικο αυτο πολυ βασικο.....και στο φλασαρισμα επισης το ιδιο....εγω θα τα λεω? :P τελικα εκανα και ροοτ στο ics αλλα δεν ξερω τι να το κανω χαχαχ.....και κατι αλλο δεν ξερω αν υπαρχει ηδη στο φορουμ να ανοιξει μια ενωτητα για παιχνιδια apk+sd data τους.. ωστε να ειναι πολυ ευκολο καποιος που θελει να τα βρισκει ευκολα και free παντα ;)
Link to comment
Share on other sites

παιδια ιχύει ο παραπάνω οδηγος και για το Sony Ericsson "Live with Walkman" για την παραπάνω εκδοση....4.0.2.Α.Ο.62,γιατι εχω ψαξει και στο αντιστοιχο topic για το live,δεν εχω βρει κατι,και στο net τα πραγματα ειναι συγκεχιμένα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μαλον χαλασα το κινιτο μου μαγγες...δεν κρατισα πατιμενο το κουμπι Back και ακιροθικε αλλα παρολο που το κσανα εκανα πατιμενο και ολοκλιροθολε δεν ανιγει το κινιτο μου! Αν κσερει καπιος κατι και μπορει να με βοηθισει περιμενω! Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

δες στο forum στην αρχη για τα android εκει 8α βρεις αυτο π ψαχνεις!

 

moril περνα την .42 εγω ετσι εκανα δουλεια η .62 δεν ξεκλειδωνει μολις κανεις root την 42 θα σου ερθει και ενημερωση η 62 περασε την κανονικα

 

δεν ξερω πως περναω τιν .42 εδω θελω βοηθια

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

1) υπάρχει κάποιο λινκ για κατεβασμα του ClockworkMod recovery...????

2) είναι συμβατό το ClockworkMod recovery (βήμα 3) με ics 4.1.A.0.562 (ANDROID 4.0.3)....???

Edited by cyberbop
LG G4
Link to comment
Share on other sites

με flashtool, κατεβασε την LT15i 4.0.2.A.0.42 Generic Global World απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330314

 

1) υπάρχει κάποιο λινκ για κατεβασμα του ClockworkMod recovery...????

2) είναι συμβατό το ClockworkMod recovery (βήμα 3) με ics 4.1.A.0.562 (ANDROID 4.0.3)....???

 

κατεβασε απο εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1345741

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Μετά από 1μιση μήνα έχω πίσω το κινητό μου οπότε μπορώ να ασχοληθώ και πάλι.

Άλλαξα τα Βήματα 5 και 10 του οδηγού με νέα αρχεία.

 

* Το framework που προσθέτει το reboot μενού στο power καταργεί τα leds από τα 3 hard keys γ αυτό το αφαίρεσα.

Όσοι έχουν πρόβλημα με αυτά θα πρέπει να επαναφέρουν τα αρχεία framework.jar, framework-res.apk, android-policy.jar από το Generic62.zip στο /system/framework με permissions 644 και owner root:root. Αυτό μπορεί να γίνει με κάποιον root explorer ή περνώντας το Generic62.zip από πάνω από το CWM (ξανά δηλαδή βήματα 4 και κάτω).

Δε χρειάζεται να κάνετε factory reset αλλά βεβαιωθείτε ότι έχετε ελέυθερο χώρο διαθέσιμο στο /data partition γιατί αν γεμίσει δε θα μπορέσουν να δουλέψουν τα scripts.

 

* Βγήκε νέο πακέτο Honeycomb widgets με νέα έκδοση quickpanelsettings.

Το Patch4.rar που ανέβασα περνάει τα τελευταία honeycomb widgets και το σωστό quickpanel settings αφαιρώντας το παλιό.

 

Το βήμα 10 ενημερώθηκε με το νέο σωστό Modified framework βασισμένο στης generic62

Επειδή χωρίς αλλαγή framework παραμένει και το ίδιο εικονίδιο μπαταρίας, ανέβασα και το honey4 στο βήμα 5 που περνάει το τελευταίο honeycomb μαζί με το BatteryMod.

 

------------

 

Δεν έχω ασχοληθεί και δεν έχω δοκιμάσει ακόμη τα παραπάνω στην ICS. Ο λόγος είναι ότι η ICS είναι Unstable με πολλά Bugs και θα ακολουθήσουν πολλές αλλαγές. Όταν σταθεροποιηθεί θα φτιάξω νέο οδηγό αν χρειαστεί για τυχόν πράγματα που λείπουν και δεν τα έχει ήδη καλύψει κάποιος άλλος όπως ο φίλος zxr που τον ευχαριστούμε.

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

εκανα επαναφορα το κινητο μου με seus και εκανε και εγκατασταση το τελευταιο λογισμικο (ics).Το εκανα root και περασα και τις εφαρμογες μεσα που ηθελα..τωρα θελω να κανω εγκατασταση το cwm.

αρχικα εκανα απεγκατασταση το seus απο το pc και το pc companion.μετα εκανα αποσυμπιεση το αρχειο CWM-install σε ενα φακελο συνδεσα το κινητο (ανοιχτο το κινητο και πριν το συνδεσω εκανα και τις ρυθμισεις μεσα)

Install-cwm1.cmd τρεχω αυτο και μου εμφανιζει ενα παραθυρο cmd.αρχιζει και ξεκιναει και μετα λεει waiting for device !!

τι κανω λαθος ?

κοιταξα λιγα post και μερικοι λενε για να ανοιγεις το κινητο και να πατας επαναλαμβανομενα το volum down.

Αυτο που το λεει στον οδηγο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...