Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια, για να δωσω για διπλωμα δικυκλου 50 κυβικων, πρεπει να δωσω πρωτα σηματα ετσι? ποια βιβλια πρεπει να διαβασω? εχω δυο σπιτι μου. ενα τεραστιο 400 σελιδων που δινουν για τα διπλωματα αυτοκινητων και ενα μικρο σχετικα με μηχανολογια που γραφει "θεωριτικη Εκπαιδευση Υποψηφιων Οδηγων Μοτοσυκλετων". αυτα τα δυο μονο θα δωσω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερώτηση να κανω.. Δέν ήξερα που αλλού να το γράψω και αποφάσισα εδώ!!

Έχω δίπλωμα για μηχανακι 50cc το έβγαλα πρίν 5 χρόνια είναι αυτό το πράσινο βιβλιαρακι (το λέω γιατί δέ ξέρω άν άλλαξε κάτι στα σημερινα)..

Και επίσης έχω και το δίπλωμα οδήγησης εδω και 4 χρόνια Β κατηγορίας...

Στον επόμενο μήνα τα ξιδεύω για εξωτερικό (ευρωπαικη πόλη)και ήθελα να ρωτήσω άν πιάνονται τα συγκεκριμένα για να νοικιάσω κάποιο μηχανάκι ή αυτοκίνητο, επειδή είναι σε άλλη χώρα μήπως χρειάζεται και κατι αλλο??

Ευχαριστώ!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλαημέρα παιδιά, δεν ξέρω εάν έχει ξαναγίνει ερώτηση αλλα δεν θα διαβάσω 80 σελίδες για να μάθω!! :D Λοιπόν, θέλω να κάνω το δίπλωμα μου απο Α1 σε Α (αορίστου κυβικών δηλαδή), μου έδωσαν ένα χαρτί που λέει τι δικαιολογιτικά χρειάζονται όμως το 7ο δικαιολογητικό λέει

"Αίτηση εκτύπωσης της Άδειας Οδήγησης( μέσα σε διαφάνεια)"

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι στο καλό είναι αυτό παρακαλώ! :D :lol:

Link to comment
Share on other sites

@AntonisPsar: είναι η αίτηση που θα κάνεις στο ΚΕΠ ή στο Υπουργείο για την νέα άδεια, επισυνάπτεται εκεί η φωτό και βάζεις και δείγμα υπογραφής που θα μπει στη νέα σου άδεια.

 

@nekrosouvlaki (τι nick είναι αυτό???): το βιβλιαράκι για το 50άρι δεν έχει καμμία ουσία ιδίως στο εξωτερικό. Και στο εσωτερικό δεν μου το ζήτησαν ποτέ από γραφεία ενοικίασης... Πιθανόν υπερκαλύπτεται από την ύπαρξη άδειας αυτοκινήτου.

Τέλος πάντων όταν πήγα στο υπουργείο για να βγάλω τη νέα άδεια, πήγα να παραδώσω το πράσινο βιβλιαράκι μαζί με την παλιά ροζ άδεια και μου είπαν οτι δεν χρειάζεται (ίσως να μου είπαν και "δεν αναγνωρίζεται" δεν θυμάμαι ακριβώς - πάντως δεν το παρέδωσα).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχω δίπλωμα για μηχανάκι 125cc και αυτοκίνητο απο το 2001. Για να το κάνω ανεξαρτήτων κυβικών χρειάζονται μόνο πρακτικά μαθήματα και πόσα ή και θεωρητικά? Πόσο περίπου πάει το μαλλί?
Link to comment
Share on other sites

παιδια η εκδοση διπλωματος 50κκ ποσο καιρο περνει για να βγει?μια βδομαδα?η μηπωσ διαφερει απο τμημα σε τμημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μηχανη 50αρα καλυπτει το διπλωμα 50cc ετσι?μιας και ειναι και αυτο δικυκλο:worry:

 

εννοειτε εφ οσων ειναι 50cc..

 

παιδια η εκδοση διπλωματος 50κκ ποσο καιρο περνει για να βγει?μια βδομαδα?η μηπωσ διαφερει απο τμημα σε τμημα?

 

εφ οσων καταθεσεις ολα τα χαρτια σου οριζουν μια ημερομηνια για να δωσεις θεωρεια.. την επομενη/μεθεπομενη βδομαδα.. και αν περασεις συνηθως πας κατευθειαν για πορεια.. τουλαχιστον εδω ετσι ηταν οταν εδωσα εγω

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

εφ οσων καταθεσεις ολα τα χαρτια σου οριζουν μια ημερομηνια για να δωσεις θεωρεια.. την επομενη/μεθεπομενη βδομαδα.. και αν περασεις συνηθως πας κατευθειαν για πορεια.. τουλαχιστον εδω ετσι ηταν οταν εδωσα εγω

 

εγω το περασα το διπλωμα την τριτη ποτε θα βγει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γίνεται χαμός τώρα με τα καινούργια διπλώματα με ανανεώσεις και τέτοια. Ο χρόνος έκδωσης είναι 1-3 μήνες :/
no sig...
Link to comment
Share on other sites

ε δε νομιζω στο 50αρι να δινουν καρτουλα .. :lol:

 

μηπως ξερει κανεις καμια οικονομικη σχολη ανατολικη θεσσαλονικη για να βγαλω για μηχανη ??

SeRiUs RC dRiVeR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία ασφαλιστική που να βγάζει ασφάλειες για 50αρια χωρίς δίπλωμα και αν για να βγάλει κανείς ασφάλεια χρειάζεται Α.Φ.Μ.
Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες ασφαλιστικές δε σου ζητάνε δίπλωμα για να σε ασφαλίσουν.ΑΦΜ νομίζω ζητάνε.Υπόψιν αλλά αν συμβεί κάτι και δεν έχεις δίπλωμα η ασφαλιστική δε σε καλύπτει.Να κάνω και γω μια ερώτηση με τη σειρά μου.Πήρα την προηγούμενη εβδομάδα το δίπλωμα Α1 και περιμένω να βγει.Σε μια εβδομάδα περίπου φεύγω διακοπές και δεν το κόβω να χει έρθει.Τι χρειάζεται να κάνω;Έχω ακούσει για κάποιο χαρτί αλλά δεν έχω ιδέα.Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.
Link to comment
Share on other sites

και ηλικια? εγω ξερω στα 15 με υπογραφη και στα 16 μονος σου ισχυει?ευχαριστω
σε γνωρισα απο παιδι μικροοοοο, παναθα μου μου πηρες το μιαλοοοοο, μεγαλωσα δε γινομαι καλαααα μαζι σου εχω παθει εγω ζημιαααα......:!:
Link to comment
Share on other sites

παιδια στις 20 του μηνος περιπου θελω να αγορασω ενα μηχανακι συγκεκριμενα suzuki fx 125cc μεταχειρο και τωρα ειμαι 15 οταν κλεισο τα 16 θα βγαλω διπλομα για 50αρι αλλα αναρωτιεμαι αν με σταματισουν τι θα μου κανουν οι ζηταδες ενοειται πως ολα τα χαρτια θα ειναι στι θεση τους αδειες,ασφαλεια ,κτλ τι εχετε να μου πειτε .και οσο ποιο συντομα γιατι ειναι καλη τιμη και δεν μπορω να το χασω ?????
Link to comment
Share on other sites

παιδια στις 20 του μηνος περιπου θελω να αγορασω ενα μηχανακι συγκεκριμενα suzuki fx 125cc μεταχειρο και τωρα ειμαι 15 οταν κλεισο τα 16 θα βγαλω διπλομα για 50αρι αλλα αναρωτιεμαι αν με σταματισουν τι θα μου κανουν οι ζηταδες ενοειται πως ολα τα χαρτια θα ειναι στι θεση τους αδειες,ασφαλεια ,κτλ τι εχετε να μου πειτε .και οσο ποιο συντομα γιατι ειναι καλη τιμη και δεν μπορω να το χασω ?????

αν σε σταματησουν θα σου κανουν μηνυση! Αν ομως κανεις τροχαιο..τα πραγματα ειναι κατα σου..και μια ανοησια θα σε "κυνηγαει" για παντα..:cool:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν σε σταματησουν θα σου κανουν μηνυση! Αν ομως κανεις τροχαιο..τα πραγματα ειναι κατα σου..και μια ανοησια θα σε "κυνηγαει" για παντα..:cool:

aka περιμενε μεχρι τα 18.:lol::p

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

re paidia..isxiei o nomos p leei oti st 15 vgazeis diplwma me ipografei? an oxi 3erete apo pote 8a isxiei?

 

Δεν ισχυει.... Διπλωμα στα 16 με υπογραφη.

Αν δεν ψηφιστει στην βουλη, ποσο μαλλον αν δεν εχει τεθει καν σαν θεμα, δεν μπορουμε να ξερουμε ποτε θα τεθει σε ισχυ.... Ουτε καν αν θα τεθει σε ισχυ...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι 33 ετων εχω διπλωμα αυτοκινητου απο 19 ετων,τι χρειαζετε για να οδηγω 125 κυβικα μηχανακι......?
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι 33 ετων εχω διπλωμα αυτοκινητου απο 19 ετων,τι χρειαζετε για να οδηγω 125 κυβικα μηχανακι......?

θελεις να δωσεις ξανα σηματα και φυσικα οδηγηση

.αλλα θα βγαλεις για απεριοριστο κυβισμο.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θελεις να δωσεις ξανα σηματα και φυσικα οδηγηση

.αλλα θα βγαλεις για απεριοριστο κυβισμο.:)

 

κοστος ξερουμε,καπου στα 300 ευρω μου ειπαν.....

android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...