Jump to content

Άδειες και διπλώματα δικύκλων


EiNSTEiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελατε εδώ όλοι

[imgalign]http://img140.imageshack.us/img140/3467/graphic12copy4pt.gif[/imgalign]

 

 

www.hlektronika.gr - Ο Κόσμος των Hλεκτρονικών!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

http://www.mototriti.gr/_NEA/PREVIEW_newS.asp?news_data_id=47644&news_category_id=&category_id=41

 

Τι λενε ωρε;

"Την οδήγηση μοτοσικλέτας από τα 14 και του αυτοκινήτου από τα 16 προβλέπει η νέα ευρωπαϊκή άδεια οδήγησης. "

 

Γινονται αυτα; Ειπαμε, να περνουμε μηχανακι απο τα 15, αλλα και απο τα 14 και αμαξι στα 16;

 

Ξερει κανεις περισσοτερα; Ειναι συγουρο η εξετεζετε; Αν ειναι συγουρο ποτε θα τεθει σε λειτουργια;

Link to comment
Share on other sites

Fisika kai den einai sigouro..

 

TO sigouro einai oti tha uparxoun antidraseis!

 

Gia odhghsh autokinhtou apo ta 16 mou fainetai pio swsto apo oti mixanaki sta 14.. Alloste sthn amerikh kai alles xwres isxuei auto(vevaia ekei uparxoun kai alles sunthikes stous dromous.)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκινιτο στα 16 μου ακουγετε υπερβολικο. Δεν ξερω τι παιζει σε χωρες της Ευρωπης εκτος απο την Σουηδια, εκει μπορεις να οδηγεις στα 16 με ειδηκι αδεια και παντα με ενηλικο που εχει διπλωμα μεσα στο αμαξι.

και 14 για μηχανακι ειναι λιγα. Προσοπικα αυτην την στιγμη θα μπορουσα να βγω στον δρομο, δεν θα εκανα σουζες κλπ που βλεπω να κανουν "μαγκες" της ηλικιας μου και αλλων ηλικιων αλλα δεν ξερω πως θα ανταπεξερχομουν σε μια δυσκολη περιπτωση. Και βλεπω οτι λιγοι στην ηλικια μου δεν θα κανουν της λαλακιες... Στα 15 θα ητανε πιο λογικο και φυσικα με πρακτικες εξετασης

Link to comment
Share on other sites

Αυτοκινιτο στα 16 μου ακουγετε υπερβολικο. Δεν ξερω τι παιζει σε χωρες της Ευρωπης εκτος απο την Σουηδια, εκει μπορεις να οδηγεις στα 16 με ειδηκι αδεια και παντα με ενηλικο που εχει διπλωμα μεσα στο αμαξι.

και 14 για μηχανακι ειναι λιγα. Προσοπικα αυτην την στιγμη θα μπορουσα να βγω στον δρομο, δεν θα εκανα σουζες κλπ που βλεπω να κανουν "μαγκες" της ηλικιας μου και αλλων ηλικιων αλλα δεν ξερω πως θα ανταπεξερχομουν σε μια δυσκολη περιπτωση. Και βλεπω οτι λιγοι στην ηλικια μου δεν θα κανουν της λαλακιες... Στα 15 θα ητανε πιο λογικο και φυσικα με πρακτικες εξετασης

 

Diafwnw mazi sou!

 

To 99,999% twn nearwn mixanwviwn kanoun kagouries stous dromous.. Ama evgaines stous dromous kai souzes tha ekanes kai pantilikia kai driftarismata meta apo ligo kairo pou tha to odigouses.. einai kati san nomos.

 

Twra lene 50ari sta 14 XWRIS praktikh exetash!! imarton.:X

 

1000 fores sta 16 autokinhto para 14 kai mixanaki:!: :!: :!:

 

Prwsopika den nomizw oti prepei na elpizeis se kati tetoio

Link to comment
Share on other sites

Εγω ελπιζω για μηχανακι στα 15 με εξετασης. Αλλιως παει, θα γεμισουν τα νεκροταφια.

Οσο για σουζες και αυτα, να εισαι συγουρος οτι εγω δεν προκιτε να τα κανω. Με μηχανη πολυ πιθανων, αλλα με 50αποκλειτε για πολους και διαφορους λογους

Link to comment
Share on other sites

Ok den tha diafwnisw se auto mazi sou.. apla na sou pw oti par' oti eimai sugratimeno atomo kai otan pira mixanaki eipa oti den tha kanw auta pou kanoun oi alloi, auth thn stigmh pou milame exw liwsei 3 pisina elastika 2 skasimata tou pisw pali(sabrela auth th fora).Epishs mia exupnh(:p ) kinhsh endo-ptwsh (me liga xiliometra eutuxws).Apo zhmies stravwma pirouniou, zantas, spasimo kathreuth k.a.

 

H ptwsh kai oi zhmies hrthan molis ton 1o mhna.. apo tote eutuxws tpt ektos lastixwn!

 

P.S: Exw ena honda innova 125(mamisio100%)

Link to comment
Share on other sites

Με παπι αλλαζουν τα πραγματα. Σε προδιαθετει για αλλα. Για αυτον τον λογο δεν θελω με τπτ παπι, θελω ενα 50αρι που να μην τραβαει μια και αργοτερα μια Harley. Βασικος ρολος και για τα δυο ειναι οτι δεν θα με προδιαθεσουν να κανω λαλακιες. Harley βεβαια και για πολους αλλους λογους
Link to comment
Share on other sites

Με παπι αλλαζουν τα πραγματα. Σε προδιαθετει για αλλα. Για αυτον τον λογο δεν θελω με τπτ παπι, θελω ενα 50αρι που να μην τραβαει μια και αργοτερα μια Harley. Βασικος ρολος και για τα δυο ειναι οτι δεν θα με προδιαθεσουν να κανω λαλακιες. Harley βεβαια και για πολους αλλους λογους

 

To papi se prodiathetei??Tha elega akrivws to antitheto.Olo to thema einai oi k@ules ths hlhkias

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πρέπει κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι να βγάλω και δίπλωμα για 125 ξέρει κανείς πόσο θα πάει το μαλλί περίπου; Έχω ήδη δίπλωμα για αμάξι, οπότε σήματα δεν θα χρειαστεί να δώσω ξανά, έτσι; Τα μόνα που θα δώσω είναι μηχανολογικά και οδήγηση.

Το δίπλωμα για αμάξι το είχα βγάλει και είχα δώσει γύρω στα 850Ευρώ! Τώρα όμως που είμαι στο Μεσολόγγι μου είπαν ότι εδώ κάνει γύρω στα 300-400Ευρώ! Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά;:confused:

Σύμφωνα με αυτό, πόσο περίπου θα μου κοστίσει να βγάλω δίπλωμα για 125;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

νομιζω μπορεις να πας ακομα και σε ενα ΚΕΠ με την ταυτοτητα σου και με την αδεια κυκλοφοριας μαζι με το αλλο παιδι που θα στο πουλησει για να κανετε τη μεταβιβαση! και μετα εσυ εφορια ή αστυνομικο τμημα,δεν ειμαι σιγουρος!
Link to comment
Share on other sites

νομιζω δινεις πρωτα κατι θεωρητικα και αν περασεις τοτε κανεις πορεια! μπορεις να πας σε μια τροχαια να ρωτησεις καλυτερα γιατι εγω εβγαλα κατευθειαν μηχανης και αυτοκινητου,και δεν ξερω πως ειναι εκει ακριβως!
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτα δεν βρηκα κατι αλλο!

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

 

α. Δύο παράβολα αξίας 68,69 €. Με τα παράβολα και 4 φωτογραφίες έγχρωμες ο ενδιαφερόμενος θα πρέπει να εξετασθεί από 2 γιατρούς (Οφθαλμίατρος - Παθολόγος) οι οποίοι πρέπει να είναι συμβεβλημένοι με το Υπουργείο Μεταφορών και Επικοινωνιών. (Αν ο ενδιαφερόμενος είναι ανασφάλιστος θα πρέπει να απευθυνθεί σε οποιοδήποτε Κρατικό Νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις).

 

Με τα πιστοποιητικά των γιατρών ο ενδιαφερόμενος θα μεταβεί στο αρμόδιο Τμήμα Τροχαίας προσκομίζοντας και τα εξής:

 

β. Δύο (2) φωτογραφίες έγχρωμες.

 

γ. Φωτοαντίγραφο Αστυνομικής Ταυτότητας.

 

δ. Υπεύθυνη δήλωση Ν.1599/86 στην οποία θα δηλώνεται ο τόπος κατοικίας και ότι δεν είναι κάτοχος αδείας οδήγησης κατηγορίας Α' ή υποκατηγορίας Α1.

 

ε. Αποδεικτικό τόπου κατοικίας (ΔΕΗ - ΟΤΕ - ΕΥΔΑΠ).

 

στ. Ένσημο Αστυνομίας 1.000 δρχ. (χορηγείται από την Τροχαία).

 

ζ. Διπλότυπο είσπραξης από την Δ.Ο.Υ. 2.400 ΔΡΧ.

 

η. Αριθμός φορολογικού μητρώου.

 

θ. Αίτηση (χορηγείται από την Τροχαία).

 

Προϋποθέσεις για την υποβολή της αίτησης: Ο ενδιαφερόμενος πρέπει να γνωρίζει το φορέα που είναι ασφαλισμένος και τον αριθμό βιβλιαρίου ασφαλισμένου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες φιλε trellosgauros ειναι για 125cc η για ελευθερου κυβισμου. Στα 50αρια το υπουργιο δεν εχει καμια δουλεια, και συγουρα δεν πληρωνεις δυο παραβολα 68 € το καθενα.

Φιλε Aristof πηγενε στο κοντινοτερο τμημα να ρωτισεις για να εισαι συγουρος. παντος πορεια δεν δεινεις, σε βαζουν να κανεις κατι απλα (οχταρακια κλπ) μονο στην πρακτικη εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

68 ειναι και τα 2 φιλε μου! απο τη σελιδα του κεπ το ειδα και τα 68 ευρω αν διαβασες ειναι για τους γιατρους! για την αστυνομια ειναι τα παρακατω που γραφει! ααα και οσον αφορα για το υπουργειο που λες εγω δεν εγραψα οτι εχει καποια σχεση απλα οι γιατροι που πρεπει να παει καποιος πρεπει να ειναι συμβεβλημενοι στο υπουργειο για να ειναι εγκυρα τα πιστοποιητικα! και πιστεψε με οτι για το 125cc και για το ελευθερου κυβισμου δεν ειναι μονο τοσα τα παραβολα,τα εχω και τα 2!
Link to comment
Share on other sites

Αυτα που λες φιλε trellosgauros ειναι για 125cc η για ελευθερου κυβισμου. Στα 50αρια το υπουργιο δεν εχει καμια δουλεια, και συγουρα δεν πληρωνεις δυο παραβολα 68 € το καθενα.

Φιλε Aristof πηγενε στο κοντινοτερο τμημα να ρωτισεις για να εισαι συγουρος. παντος πορεια δεν δεινεις, σε βαζουν να κανεις κατι απλα (οχταρακια κλπ) μονο στην πρακτικη εξεταση.

 

orea ola ayta...

den ta ixera kai eyxaristo alla akoma thelo na matho an dineis simata kai an nai pote?

otan pas diladi gia to diploma tote pernas exetaseis kai gia ta simata???:worry:

Link to comment
Share on other sites

φιλε aristof ο φιλος εχει κανει λαθος! πηγαινε εδω και θα δεις οτι εχω δικιο

 

http://www.kep.gov.gr/categories/aytokinita/adeia_odigisis/0573.asp

 

"Έκδοση άδειας μοτοποδηλάτου (Άνω των 18 ετών, άρθρο 94 του Ν. 2696/1999)"

Καταρχην εδω γραφει για 18 και ανω, ο φιλος ειναι 17, οποτε θα το παρει κατα τον τροπο που το περνεις στα 16. Συγκεκριμενα ισχιουν τα παρακατω (απο το site του κεπ και αυτα)

 

Άδεια οδήγησης μοτοποδηλάτου για υποψήφιους που στερούνται άδειας οδήγησης αυτοκινήτου (άρθρο 94 του Ν. 2696/1999)*

 

Αρμόδια Υπηρεσία: Αρμόδιο Αστυνομικό Τμήμα

 

*Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π.

 

 

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

 

1. Φωτοτυπία αστυνομικής ταυτότητας και ΑΦΜ.

 

2. Πιστοποιητικό Οφθαλμιάτρου και Παθολόγου που είναι συμβεβλημένοι με τις κατά τόπους Διευθύνσεις Συγκοινωνιών των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων.

 

3. Δύο (2) έγχρωμες φωτογραφίες.

 

4. Υπεύθυνη δήλωση και των δύο γονέων (σε περίπτωση που ο ενδιαφερόμενος είναι ανήλικος) με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής ότι συναινούν για την έκδοση της άδειας οδήγησης.

 

5. Διπλότυπο 7.40 € από Δημόσιο Ταμείο (όταν περάσει τις εξετάσεις).

 

6. Ένσημο ΕΛ.ΑΣ. 3 € και ΜΤΣ 3 € (όταν περάσει τις εξετάσεις).

 

7. Παράβολο από την Εθνική Τράπεζα 64 €.

 

 

ΚΟΣΤΟΣ:

 

77.4 €

Link to comment
Share on other sites

Ta paravola kostizoun 34 euro to kathena..(ta pira prosfata!) kai einai gia ena pathologo(mazi kai aktinografies) kai gia enan ofthalmiatro..

 

Shmata dineis se ola ta diplwmata efoson einai prwth fora(den exeis xanadwsei).

 

To diplwma tou 50ariou to analamvanei exoloklhrou h troxea se antithesh me ola ta alla diplwmata!

Link to comment
Share on other sites

euxaristo poly guys ;)

alla thelo na rotiso kai kati allo (TELEUTEO)...to vivlio to simaton pou mporo na to vro kai poso peripou kostizi???

eyxaristo poli kai sorry gia to priximo;)

Link to comment
Share on other sites

Nomizw uparxei to vivlio sta vivliopwleia konta sto upourgeio..(den eimai sigouros alla etsi mou eipan)

 

PROSEXE omws egw eixa agorasei 1 apo ena mikro vivliopwleio sthn perioxh mou pou prepei na htan toulaxistw 15ntaetias kai htan polu moufa.:X

 

Akoma kalutera na vreis kana cd me shmmata!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...