Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω μια απορία πέρασα custom recovery (CWM) μαζί με τον kernel ήταν δηλαδή ενσωματωμένη στον kernel (CoCore) αν κατάλαβα καλά,αν περάσω άλλη rom κάποια custom ας πούμε θα χαθεί το CWM και o kernel;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μηπως θά ήταν καλό,να δημιουργηθή ένα νέο thread με τιτλο : Tροποποιήσεις /βελτιώσεις για Galaxy S Advance,ωστε ολα τα θεματα με root και αλλαγές σε Αndroid ΟS να ειναι μεζεμένα εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Τα SMS φτάνουν σε μερικούς παραλήπτες (όχι σε όλους) ως ερωτηματικά. Τι πρέπει να ρυθμίσω;

Το τηλέφωνο βγάζει αυτή την ειδοποίηση πριν στείλω το SMS:

''Το μήνυμα μπορεί να φτάσει στον παραλήπτη κατεστραμμένο. Αλλάξτε τη μέθοδο εισαγωγής σε Αυτόματη''

Πριν το Πάσχα (με την όρεξη του νέου κατόχου) είχα διαβάσει όλες τις σελίδες του νήματος και κάπου το είχε πάρει το μάτι μου αλλά δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορία πέρασα custom recovery (CWM) μαζί με τον kernel ήταν δηλαδή ενσωματωμένη στον kernel (CoCore) αν κατάλαβα καλά,αν περάσω άλλη rom κάποια custom ας πούμε θα χαθεί το CWM και o kernel;

 

Ναι θα περαστουν διαφορετικα απο αυτα που εχεις τωρα....

Αλλα ομως ολες οι custom roms περιεχουν cwm οποτε το θα ξανα-αποκτησεις....

Μαλιστα ειναι πολυ πιθανο να εχει και τον CoCore οποτε θα εισαι οπως ακριβως θες (αλλα με custom rom);)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα περαστουν διαφορετικα απο αυτα που εχεις τωρα....

Αλλα ομως ολες οι custom roms περιεχουν cwm οποτε το θα ξανα-αποκτησεις....

Μαλιστα ειναι πολυ πιθανο να εχει και τον CoCore οποτε θα εισαι οπως ακριβως θες (αλλα με custom rom);)

 

Οπότε όλα περνάνε ξανά από την αρχή ok thanks.

Edited by dimitris99
Link to comment
Share on other sites

Unicode ή Αλφάβητο GSM να βάλουμε;

 

Αν βάλουμε Unicode ή Αυτόματο τότε οι χαρακτήρες των μηνυμάτων μειώνονται από 160 σε 70 και θα χρεωνόμαστε διπλά και τριπλά. Το καλύτερο είναι Αλφάβητο GSM που μετατρέπει τα μικρά γράμματα σε κεφαλαία και ισχύουν οι 160 χαρακτήρες.

Σε περιπτώσεις όμως που κάποιος χρησιμοποιεί πληκτρολόγιο διαφορετικό, όπως π.χ το Swype με Dragon τότε, και κυρίως στη φωνητική πληκτρολόγηση, όταν γίνεται η φωνητική αναγνώριση τα βγάζει με μικρά τονούμενα. Αν έχεις επιλέξει όμως Αλφάβητο GSM στη θέση των τονούμενων γραμμάτων βγάζει ερωτηματικό.

Η προειδοποίηση για κατεστραμμένο μήνυμα εμφανίζεται πάντα όταν δεν συμβαδίζει ο τρόπος εισαγωγής με τον τρόπο κωδικοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλουμε Unicode ή Αυτόματο τότε οι χαρακτήρες των μηνυμάτων μειώνονται από 160 σε 70 και θα χρεωνόμαστε διπλά και τριπλά. Το καλύτερο είναι Αλφάβητο GSM που μετατρέπει τα μικρά γράμματα σε κεφαλαία και ισχύουν οι 160 χαρακτήρες.

Σε περιπτώσεις όμως που κάποιος χρησιμοποιεί πληκτρολόγιο διαφορετικό, όπως π.χ το Swype με Dragon τότε, και κυρίως στη φωνητική πληκτρολόγηση, όταν γίνεται η φωνητική αναγνώριση τα βγάζει με μικρά τονούμενα. Αν έχεις επιλέξει όμως Αλφάβητο GSM στη θέση των τονούμενων γραμμάτων βγάζει ερωτηματικό.

Η προειδοποίηση για κατεστραμμένο μήνυμα εμφανίζεται πάντα όταν δεν συμβαδίζει ο τρόπος εισαγωγής με τον τρόπο κωδικοποίησης.

 

Το Swift έχω άρα τι βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως παίρνουμε screen capture στην JB ; Το power+home δεν δουλεύει.

 

Δουλεύει. Πρέπει να τα πατήσεις ταυτόχρονα και να τα κρατήσεις για ένα δευτερόλεπτο, μετά από μερικές δοκιμές το πέτυχα.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα σε ολους,

 

ρωταω εδω, γιατι εχετε μια καλή κινητικότητα ως απαντησεις, αν και δε διαθετω το galaxy s advance αλλά το galaxy beam I8530 το οποιο εχει ολοιδιο hardware με το κινητακι σας, εκτος της οθονης και του επιπλεον μινι προτζεκτορα.

 

το τηλέφωνο το πηρα απο ebay Αγγλιας, με τα 1000 ζόρια καταφερα το συνδεσα με το λαπτοπ μου και του εκανα root καθως και περασα το τελευταιο επισημο firmware 2.3.6 Ελλάδας, ελπίζοντας η samsung να μη μας ξεχασει και να δωσει το 4.1 όπως εχει υποσχεθει για μια σειρά τηλεφωνων σχετικα καινουριων.

 

απλά, στην διαδικασια με το odin, νομιζω ειχα ξεχασει εντος τηλεφωνου την καρτα μνημης.

και δυστυχως, δε την βλεπει το τηλεφωνο καθολου. επισης, συνδεοντας το τηλεφ. με usb, αποτυγχανει ενας driver και συγκεκριμενα ο "MTP USB Device". εχει καποια σχεση με την καρτα μνημης, ξέρετε?

 

να δοκιμασω να ξαναπερναγα μεσω odin το λογισμικο Ελλάδας με αφαιρεμενη την καρτα μνημης, μπας και την δει' ?

 

η καρτα μν. ειναι 32αρα, class 10 samsung, σε galaxy note1+2 και S2 , μια χαρα αναγνωριζοταν μεχρι προσφατα. μικροτερη χωρητικοτητα, ταξης 512 mb, την βλεπει το τηλεφωνο. πιθανολογείτε ελαττωματική καρτα μνημης?

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Το google music εδω κ 2 μερες ειναι στις ανοιχτές εφαρμογές χωρις να το χρησιμοποιω, δεν εχω τραγούδια στο κινητό... Συμβαίνει και σε αλλον αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει. Πρέπει να τα πατήσεις ταυτόχρονα και να τα κρατήσεις για ένα δευτερόλεπτο, μετά από μερικές δοκιμές το πέτυχα.

Έχεις δίκιο θέλει εξάσκηση αλλά δουλεύει , ευχαριστώ.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Το google music εδω κ 2 μερες ειναι στις ανοιχτές εφαρμογές χωρις να το χρησιμοποιω, δεν εχω τραγούδια στο κινητό... Συμβαίνει και σε αλλον αυτο;

 

Έτσι είναι... Εγώ το εξαπέστειλα με το root app delete.

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Το Swift έχω άρα τι βάζω;

 

Για να εμφανίζονται όλα σωστά με φωνητική πληκτρολόγηση Αυτόματο, αλλά μιλάμε πλέον για 70 χαρακτήρες. Αλλιώς πατάς το caption και τα πληκτρολογείς με τον κλασικό τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η χειροκίνητη πληκτρολόγηση με ενδιαφέρει.

 

Λοιπόν, επιλέγεις Αλφάβητο GSM, πατάς το caption lock (κρατάς πατημένο 1 δλ το πάνω βελάκι αριστερά) και τα γράφεις κεφαλαία. Βγάζει ειδοποίηση για κατεστραμμένο μην, δε δίνεις σημασία και πατάς αποστολή. Εμφανίζεται κανονικά με κεφαλαία στον παραλήπτη και έχεις 160 χαρακτήρες.

 

Άσχετο, το παιχνίδι The room δεν είναι συμβατό με το κινητό; Ή είναι για τάμπλετς;

Edited by Teacher
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά περνώντας σήμερα απο το καταστημα public Περιστερίου ειδα οτι σταμάτησε την προσφορα του Galaxy S Advance στα 169 ευρω ,και το πηγε οπως αναφερει το site τιμη καταστηματος 199 ευρω,συνεχιζει την προσφορα του Galaxy Ace 2 απο τα 199 ευρω στα 179 ευρω. Edited by weather1967
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόβλημα με το ξυπνητήρι στην jelly bean; Εμένα τις περισσότερες φορές δε χτυπάει!

Redmi Note 5

Samsung Note 2 "Eclipse V9 Extreme Mod V2 by Onirama 23-07-2017"

Link to comment
Share on other sites

Ενθουσιασμένος!Μόλις το παρήγγειλα! Ερώτηση πρώτη και σημαντική!Με την μπαταρία τι ακριβώς κάνω για να πετύχω την καλύτερη διάρκεια ζωής; Το ανοίγω το αφήνω να ξεφορτίσει και μετά πλήρη φόρτιση κλειστό;

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος πρόβλημα με το ξυπνητήρι στην jelly bean; Εμένα τις περισσότερες φορές δε χτυπάει!

 

Γνωστό bug της jelly bean. Κατέβασε*ένα άλλο ξυπνητήρι από το Google Play, εγώ έβαλα το Alarm Clock Plus *και δουλεύει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Ενθουσιασμένος!Μόλις το παρήγγειλα! Ερώτηση πρώτη και σημαντική!Με την μπαταρία τι ακριβώς κάνω για να πετύχω την καλύτερη διάρκεια ζωής; Το ανοίγω το αφήνω να ξεφορτίσει και μετά πλήρη φόρτιση κλειστό;

 

Διάβασε το παρακατω link ισως σε βοηθησει http://techblog.gr/mobile/4-myths-about-batteries-425222/

SV 7 DMT Nikos Amateur Radio

V.H.F. REPEATER R2 XANTHIS

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.εχω το εξης προβλημα,μετα απο δυο μηνες λειτουργιας και ολα να ειναι μια χαρα τις τελευταιες μερες οταν παω να παρω τηλ καθυστερει περιπου δεκα δευτερα μεχρι να καλεσει καποια επαφη και γενικος ωρες ωρες ψιλοσερνεται,κανω εκκαθάριση μνημης αλλα τιποτα επισης κολλαει και δεν μπαινει στο youtube αν μπορει καποιος να δωσει τα φωτα του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...