Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τώρα συνειδητοποίησα ότι δεν "βλέπει" - δεν "ελέγχει" τη sim γιατί δεν μου ζητάει το pin για να τη ξεκλειδώσει.

Έβαλα τη sim από το τηλέφωνο της γυναίκας μου και πάλι η ίδια συμπεριφορά. Ουτε PIN , ουτε φυσικά δίκτυο κινητής τηλεφωνίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 115 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συγγνώμη δεν είχα δει την απάντηση σου. Ποια είναι η Σαμμυ; (η samsung;)

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο αυτό με τη sim. Εγώ θα δοκίμαζα ένα wipe cache και dalvik cache για αρχή. Και αν δε δουλέψει δοκίμασε να βγάλεις τη sim, ανοιξε/κλείσε το κινητό χωρίς τη sim και μετά ξαναβαλτην μπας και δουλέψει.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα wipes και τα on/off δεν απέδωσαν κάτι.

Θα επιχειρήσω (τώρα που μας ... πήρε η μπάλλα) να εγκαταστήσω τη slimkat

αφού γενικά τα σχετικά σχόλιά σας είναι θετικά.

Κατέβασα το odin και το firmware file αλλά οι συνοδευτικές οδηγίες είναι ... λίγες για newbie.

υπάρχει κάπου στο forum κάτι αναλυτικότερο για να μη τα κάνω μαντάρα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα wipes και τα on/off δεν απέδωσαν κάτι.

Θα επιχειρήσω (τώρα που μας ... πήρε η μπάλλα) να εγκαταστήσω τη slimkat

αφού γενικά τα σχετικά σχόλιά σας είναι θετικά.

Κατέβασα το odin και το firmware file αλλά οι συνοδευτικές οδηγίες είναι ... λίγες για newbie.

υπάρχει κάπου στο forum κάτι αναλυτικότερο για να μη τα κάνω μαντάρα;

 

Μια ακόμα ερώτηση : Σ' όλα τα διάφορα posts και tutorials στο δίκτυο δεν βλέπω αυτό που

υπήρχε στις οδηγίες περί format system από το mounts and storage.

Τελικά απαιτείται ή όχι; μήπως έχει κάποια σχέση με τη ... ζημιά;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση : Σ' όλα τα διάφορα posts και tutorials στο δίκτυο δεν βλέπω αυτό που

υπήρχε στις οδηγίες περί format system από το mounts and storage.

Τελικά απαιτείται ή όχι; μήπως έχει κάποια σχέση με τη ... ζημιά;

Ίσως έχει. Εννοείται αν την ξαναπερασεις να το κάνεις. Κοίταξε και τη Vanir rom. Εξίσου καλή και παίρνει ακόμα updates.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... Πέρασα τη cm11. Έπαθα πλάκα. Το τηλέφωνο έγινε αγνώριστο. Ειδα στις πληροφορίες οτι ειναι kitkat 4.4.4

Όταν περνούσα τα gapps μου έβγαλε στο τέλος ένα error έλεγε ένα some files κ.λ.π. και παρατήρησα οτι τα gapps είναι για 4.3

Anyway... Το άνοιξα το τηλέφωνο και εντυπωσιάστικα. Αλλα δεν έχει google play.

Είμαι στο σωστό δρόμο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η βραδυά είχε ατυχή κατάληξη.

Ενώ όλα πήγαιναν καλά με τον Odin και τη JB, ξαφνικά βγηκε ένα μήνυμα

ότι ο usb driver δεν εγκαταστάθηκε σωστά, o odin τόχασε το κινητό πάνω στο φλασάρισμα

και εγώ έχασα μάλλον το κινητό γιατί δεν ανταποκρίνεται ούτε για να μπει

σε recovery ούτε σε download mode. Παντελώς νεκρό. Τι να κάνουμε, τ' άθελα και τ' άπαθα !!

Θα μου πείτε, έπρεπε να έχεις τσεκάρει το usb debugging, το usb driver etc (εκ των υστέρων!)

Που νομίζετε ότι πρέπει να το πάω τώρα, εάν υποθέσουμε ότι επιδιορθώνεται;

Καλό βράδυ κατ' αρχάς

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... Πέρασα τη cm11. Έπαθα πλάκα. Το τηλέφωνο έγινε αγνώριστο. Ειδα στις πληροφορίες οτι ειναι kitkat 4.4.4

Όταν περνούσα τα gapps μου έβγαλε στο τέλος ένα error έλεγε ένα some files κ.λ.π. και παρατήρησα οτι τα gapps είναι για 4.3

Anyway... Το άνοιξα το τηλέφωνο και εντυπωσιάστικα. Αλλα δεν έχει google play.

Είμαι στο σωστό δρόμο?

 

OK παιδιά... Έβαλα τη slim και όλα τέλεια. Ευχαριστώ πολύ. Λες και έχω ένα μικρό nexus

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η βραδυά είχε ατυχή κατάληξη.

Ενώ όλα πήγαιναν καλά με τον Odin και τη JB, ξαφνικά βγηκε ένα μήνυμα

ότι ο usb driver δεν εγκαταστάθηκε σωστά, o odin τόχασε το κινητό πάνω στο φλασάρισμα

και εγώ έχασα μάλλον το κινητό γιατί δεν ανταποκρίνεται ούτε για να μπει

σε recovery ούτε σε download mode. Παντελώς νεκρό. Τι να κάνουμε, τ' άθελα και τ' άπαθα !!

Θα μου πείτε, έπρεπε να έχεις τσεκάρει το usb debugging, το usb driver etc (εκ των υστέρων!)

Που νομίζετε ότι πρέπει να το πάω τώρα, εάν υποθέσουμε ότι επιδιορθώνεται;

Καλό βράδυ κατ' αρχάς

Κρίμα! Όταν προσπαθείς να το βάλεις σε download mode δεν κάνει ούτε τη δονηση;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα! Όταν προσπαθείς να το βάλεις σε download mode δεν κάνει ούτε τη δονηση;

 

Δυστυχώς όχι. Ούτε και σήμερα που το ξαναδοκίμασα.

Τι να κάνω; έχεις καμιά ιδέα που να το πάω;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όχι. Ούτε και σήμερα που το ξαναδοκίμασα.

Τι να κάνω; έχεις καμιά ιδέα που να το πάω;

Δεν είμαι πολύ σχετικός με το service, δεν ξέρω. Αν σου πουν για αλλαγή μητρικής μάλλον δε θα αξίζει να το φτιάξεις (έχω διαβάσει κάτι για 100ευρα).

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι με εγγύηση το πας σε ενα επίσημο service samsung (εγω θα σου έλεγα smartec) και στο επισκευαζουν χωρίς χρέωση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

Δυό φορές τίς τελευταίες μέρες το τηλέφωνο μού εκανε το εξής :

Oταν είχα εισερχόμενη κλήση και απαντάω - συνομιλώ μετά από 10 sec το τηλέφωνο νεκρώνει δέν ακούω τόν συνομιλητή ,κλεινη η γραμμή ,ξανακαλεί εισερχόμενη κλήση δέν χτυπάει το κουδούνι και οταν δεχομαι την εισερχομενη κλήση πάλι νεκρώνει καί δέν ακούω τίποτα ,κάνω απενενεργοποίηση τού τηλεφωνου και ξανά ενεργοποιήση καί όλα οκ.

Εκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και το τσεκάρω άν το ξανακάνει.

Εχει τύχει σέ καποιον άλλο φίλο το ίδιο πρόβλημα

Ολα αυτα σε απείραχτο τηλέφωνο (οχι root) και με την GB :O

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια

Να ρωτησω κάτι. Έχω βάλει slimkat κ θέλω να ξέρω αν υποστηρίζει otg γιατί στις ρυθμίσεις του nova εχειotg ρυθμισεις!!! Ξέρει κανεις; κ αν ναι μπορω να το συνδεσω στην tv μ μέσω usb;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια

Να ρωτησω κάτι. Έχω βάλει slimkat κ θέλω να ξέρω αν υποστηρίζει otg γιατί στις ρυθμίσεις του nova εχειotg ρυθμισεις!!! Ξέρει κανεις; κ αν ναι μπορω να το συνδεσω στην tv μ μέσω usb;

 

όχι και όχι.. δεν το υποστηρίζει το hardware του.. για σύνδεση με την τηλεόραση μόνο με καμία λύση όπως το chromecast

Link to comment
Share on other sites

όχι και όχι.. δεν το υποστηρίζει το hardware του.. για σύνδεση με την τηλεόραση μόνο με καμία λύση όπως το chromecast

 

Σ' ευχαριστώ πολύ φιλέ μ!

Πάντως αν ενδιαφέρεται κανείς είδα σμρ οτι το πλαίσιο έχει βγάλει κάτι τύπου chromecast στα 35€!! Το θεωρώ καλη λύση για αυτους που θέλουν να συνδέσουν το κιν με την tv.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει βρει ή έχει δοκιμάσει κανείς κάποια μπαταρία μεγαλύτερη σε mAh από την δική του; Και αν ναι, από που την πήρατε; Βρήκα μία στα 1650mAh αλλά ενώ μοιάζουν τόσο ίδιες, έχουν διαφορά στο μέγεθος και μιλάμε για διαφορά του χιλιοστου...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχει βρει ή έχει δοκιμάσει κανείς κάποια μπαταρία μεγαλύτερη σε mAh από την δική του; Και αν ναι, από που την πήρατε; Βρήκα μία στα 1650mAh αλλά ενώ μοιάζουν τόσο ίδιες, έχουν διαφορά στο μέγεθος και μιλάμε για διαφορά του χιλιοστου...

Εγώ του έχω βάλει μια 2450άρα τσίτα κινεζιά από ebay, 5 ευρώ μαζί με μεταφορικά (με συστημένο παρακαλώ από Κίνα). Υπερευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το Link φίλε tsigpan.Να σας κουράσω και λίγο ακόμα στέλνοντας μου ένα link για καλό root.

Για jelly bean μιλάμε πάντα, έτσι;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2087424

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του έχω βάλει μια 2450άρα τσίτα κινεζιά από ebay, 5 ευρώ μαζί με μεταφορικά (με συστημένο παρακαλώ από Κίνα). Υπερευχαριστημένος για τα λεφτά που έδωσα!

 

Τις φοβάμαι αυτές, κάτι σε original έψαχνα. Άσε που έχω διαβάσει πως αυτές απλά γράφουν τόσα mAh και δεν είναι για κανένα λόγο τόσα :p

Τελικά πήρα την αυθεντική από την samsung και τελείωσε η υπόθεση. Η δική του ήταν χαλασμένη, ίσως ελλατωματική σχεδόν από την αρχή και δε το είχαμε πάρει χαμπάρι.

Είναι βλάκες οι άνθρωποι γιατί την συγκεκριμένη μπαταρία δεν την έχουν σε άλλη συσκευή και είναι μικρότερη από τις συνηθισμένες. Αλλιώς θα έπαιρνα την EB625152VA που είναι 1800mAh αλλά δε νομίζω να χώραγε. (για παράδειγμα στο galaxy S1 χωράει κι ας είναι πιο χοντρή)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...