Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

όλο και περισσότερα προγράμματα και παιχνίδια ζητάνε JB.

μιας και αναφερόμαστε σε launchers, έχει χρησιμοποιήσει κάποιος τους γνωστούς Nova, Apex και αν έχει δει διαφορά στην χρήση μνήμης σε σχέση με το TouchWiz?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τελικα καταφερα να βαλω την GB δεν ηταν δυσκολη διαδικασια απλα θελει τα σωστα αρχεια και περασα και την ελληνικη μετα απο επανω και τωρα το κινητο φυσαει.... εχω φορτωσει απειρες εφαρμογες και widgets οπως τον παλιο καλο καιρο η μνημη δεν ειναι το συνιθισμενο αγχος αν εχει πεσει η οχι και 120 ελευθερα να εχει το κινητο δουλευει απροβληματιστα. Οκ δεν παιζει ο niva launcher αλλα παιζει ο go launcher και με ενα θεμα jb εχεις το ιδιο εφε και το ιδιο μενου, με το notification toggle προσθετεις οτι λειπει απο το συρταρι επανω και με το go locker βαζεις ακομα και το screen lock jb. Ολα αυτα να τρεχουν απο πισω και το κινητο δεν κολλαει ουτε λαγκαρισματα ουτε επανεκινησεις ουτε προβληματα στα βιντεακια πολυ μεγαλη διαφορα εγινε και παλι ενα διπηρυνο κινητο. Οσοι εχετε φτασει στο αμην σας προτεινω να κανετε downgrade αξιζει/
Link to comment
Share on other sites

Η gingerbread έχει κάποια σπασίματα στα μενού και πρόβλημα όταν κάνεις συνεχόμενο scrolling. Πληκτρολόγιο μπορείς να αλλάξεις από το store.

1.Με την jb έχεις παραπάνω δυνατότητες παραμετροποίησης

2. Θα αρχίσουν να βγαίνουν όλο και παραπάνω εφαρμογές μη συμβατές με gb

3. Zoom στην κάμερα

4. Καλύτερο σήμα wi-fi

5. Ωραία widget, φοβερή notification bar, ωραία menu, καλύτερος task manager, καλύτερη lockscreen με συντομεύσεις.

6. Κάποια έξυπνα features όπως direct call, double tap to top που τα βρίσκεις αν πας ρυθμίσεις, κίνηση. Επίσης το βίντεο μπορείς να το μικρύνεις και να χειρίζεσαι το κινητό παράλληλα με το pop up display.

7. Εμφάνιση ποσοστού μπαταρίας στη notification bar

8. Περισσότερη ραμ. Από 555 σε 625mb

9. Έχει αναφερθεί από παιδί εδώ μέσα πως βγάζει καλύτερες φωτογραφίες. Επίσημα δεν έχω διαβάσει κάτι

10. Προσωπικά νομίζω πως και η απεικόνιση των χρωμάτων είναι ακόμα πιο ζωηρή

 

Γενικά η jb δείνει μια φρεσκάδα στο κινητό και μια αίσθηση πως έχεις τρομερό value for money. Αυτά φίλε μου. Σχεδόν review σου έκανα!

 

1. Συμφωνώ

2. Λογικό , αλλά αν με καλύπτουν οι υπάρχουσες εφαρμογές...

3. Ναι, αλλά είναι απλά μια ψηφιακή μεγένθυση, άρα είναι δώρο άδωρο , όπως σε όλα τα κινητά άλλωστε

4. Αυτό δεν το είδα, δεν έγινε καν αντιληπτό από μένα. Βέβαια δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε εδώ στο φόρουμ

5. Συμφωνώ

6. Συμφωνώ

7. Συμφωνώ , αλλά υπάρχουν και σχετικές εφαρμογές που κάνουν το ίδιο

8. Συμφωνώ, αλλά η πράξη άλλα έδειξε, βλέπε GB όπου πηγαινε σφαίρα και με την λιγότερη

9. Το ίδιο μου φένεται

10.Το ίδιο είναι

 

Κρατάω την ενδεχόμενη ασυμβατότητα κάποιων νέων εφαρμογών.

Κάποια καλή εφαρμογή πληκτρολογίου έχεις να μου προτείνεις; :)

Link to comment
Share on other sites

Κρατάω την ενδεχόμενη ασυμβατότητα κάποιων νέων εφαρμογών.

Κάποια καλή εφαρμογή πληκτρολογίου έχεις να μου προτείνεις; :)

 

Το ψηφιακό zoom δε με απασχολεί κ εμένα αλλά έχει απασχολήσει πολύ κόσμο και γι' αυτό το είπα. Βολεύομαι μια χαρά και με το μαμά πληκτρολόγιο. Στα μηνύματα το έχω βάλει σε πλέγμα 3x4 ( δηλαδή ΑΒΓ, ΔΕΖ κτλ) και με Τ9 γράφω σφαίρα. Σε browsing το γυρνώ σε landscape. Δε ξέρω κάποιο να σου προτείνω από το store.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά το πρόβλημα με την καθυστέρηση στον dialer λύθηκε; Είχα κάνει wipe out πριν και μετά την εγκατάσταση της jb αλλά εξακολουθεί να θέλει 3-4 sec. να ανοίξει την πιο βασική εφαρμογή! Αν την ανοίξεις ξανά μετά από λίγα λεπτά που είναι ακόμα στην cache οκ, αλλιώς αργεί. Και σε ξένα sites δεν έχει δοθεί λύση για non-root εκτός από εφαρμογές όπως exdialer κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά το πρόβλημα με την καθυστέρηση στον dialer λύθηκε; Είχα κάνει wipe out πριν και μετά την εγκατάσταση της jb αλλά εξακολουθεί να θέλει 3-4 sec. να ανοίξει την πιο βασική εφαρμογή! Αν την ανοίξεις ξανά μετά από λίγα λεπτά που είναι ακόμα στην cache οκ, αλλιώς αργεί. Και σε ξένα sites δεν έχει δοθεί λύση για non-root εκτός από εφαρμογές όπως exdialer κτλ.

 

ουτε και για ρουτ υπαρχει λυση

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι μετά από συμβίωση 45 ημερών με το τηλέφωνο,είναι τώρα δύο μέρες που το τηλέφωνο δουλεύει κάτι παραπάνω από τέλεια.Συγκέντρωσα όλες τις γνώμες και εμπειρίες,όλων των φίλων και κατάφερα να λύσω όλα τα προβλήματα που είχε.Εξηγούμαι.Η μπαταρία κρατούσε μόλις 7 ώρες και τώρα δύο ημέρες.Το πρόβλημα ήταν από τη sim που ήταν παλιά.Κατέβασα ακόμα και το battery doctor και είδα μεγάλη διαφορά.Τώρα με την αναβάθμιση έγινε ελληνικά,πολύ καλό για μένα που δεν ξέρω αγγλικά.Από κολλήματα τέλος.Εφαρμόζω το κλείσιμο μια φορά κάθε δυο μέρες και τις διεργασίες στο 4,καθώς και το home και σκουπιδοτενεκέ.Από εφαρμογές το έχω γεμίσει.Η RAM αρκετά καλά.Επιτέλους έχω τηλέφωνο.Σας ευχαριστώ όλους.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα οτι η sim επηρεάζει την κατανάλωση μπαταρίας......?

Πόσο παλιά ήταν φίλε μου;

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός πως μια sim μπορεί να ευθύνεται για κατανάλωση μπαταρίας δε ξέρω αν ισχύει ή οχι. Αυτό που δεν ισχύει με σιγουριά είναι πως μια παλιά sim θα καταναλώνει οπωσδήποτε με ραγδαίους ρυθμούς την μπαταρία. 12 χρόνια την ίδια sim έχω το S advance δεν παρουσιάζει πρόβλημα κατανάλωσης.

 

Σε γνωστό κατάστημα ηλεκτρονικών δοκίμαζα το galaxy S4. Παιδιά καθυστερούσε 2-3 δευτερόλεπτα να ανοίξει επαφές, dialer! Και μιλάμε για κινητό τούμπανο, το καμάρι της Samsung!

Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χθες ξεκίνησα να δοκιμάζω launchers...

Ξεκίνησα με τους δύο δημοφιλέστερους Nova & Apex.

Κατέληξα στο Nova, γιατί είναι πιο stable...

Και μετά από μερικές ώρες δοκιμών αγόρασα και τον Nova Prime...

 

Εντάξει, ότι και να πω θα είναι λίγο...

Must Have πρόγραμμα!!!

 

ο TouchWiz και γενικά οι defaults Launchers, πρέπει να είναι προγραματιστηκά, λίγο "Μέτριοι" να το πω ευγενικά...

Γιατί και πολλές δυνατότητες δεν έχουν και "Βαριοί" είναι γι'αυτό που κάνουν... ;)

 

Γενικά το SGSA με JB & Nova & 4 διεργασίες Πετάει Κανονικά!!!

Link to comment
Share on other sites

με το notification toggle προσθετεις οτι λειπει απο το συρταρι επανω

 

To δοκιμασα to notification toggle,προσωπικα δεν μου αρεσε γιατι δεν εχει αριστερο - δεξιο scrolling, και αν βαλεις πανω απο 5 - 6 εντολες τις μικραινει οπτικά και οσο περισσοτερες βαλεις μετα για να τις δεις θελεις μεγενθυντικο φακο ,και οσο δε για να τις επιλεξεις χρειαζεσαι βελόνα :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από χθες ξεκίνησα να δοκιμάζω launchers...

Ξεκίνησα με τους δύο δημοφιλέστερους Nova & Apex.

Κατέληξα στο Nova, γιατί είναι πιο stable...

Και μετά από μερικές ώρες δοκιμών αγόρασα και τον Nova Prime...

 

Εντάξει, ότι και να πω θα είναι λίγο...

Must Have πρόγραμμα!!!

 

ο TouchWiz και γενικά οι defaults Launchers, πρέπει να είναι προγραματιστηκά, λίγο "Μέτριοι" να το πω ευγενικά...

Γιατί και πολλές δυνατότητες δεν έχουν και "Βαριοί" είναι γι'αυτό που κάνουν... ;)

 

Γενικά το SGSA με JB & Nova & 4 διεργασίες Πετάει Κανονικά!!!

δοκιμασε και αυτον τον 3 μηνες τον εχωκαι τον δουλευω και ειναι πολυ καλος και παρα πολυ παραμετροποιησιμος,εμενα προσωπικα με εχει βολεψει παρα πολυ.γουστα ειναι αυτα βεβαια!!:)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.buzzpia.aqua.launcher&hl=el

Edited by manos11
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που γράφω για σχέση της sim με τη μπαταρία είναι πραγματικότητα.Είχα δοκιμάσει τα πάντα.Σκέφτηκα να την αλλάξω,διότι δοκίμασα τη συσκευή με τη sim της γυναίκας μου και δούλευε μια χαρά.Ίσως η έκφραση να είναι λάθος.Μπορεί να μην ήταν η παλαιότητα της sim αλλά κάποια βλάβη. Νομίζω ότι έπρεπε να το αναφέρω μιας και το τσεκάρησα για να βοηθήσω κάποιο φίλο.Βέβαια το λάθος μου είναι ότι επικεντρώθηκα στην παλαιότητα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτό που γράφω για σχέση της sim με τη μπαταρία είναι πραγματικότητα.Είχα δοκιμάσει τα πάντα.Σκέφτηκα να την αλλάξω,διότι δοκίμασα τη συσκευή με τη sim της γυναίκας μου και δούλευε μια χαρά.Ίσως η έκφραση να είναι λάθος.Μπορεί να μην ήταν η παλαιότητα της sim αλλά κάποια βλάβη. Νομίζω ότι έπρεπε να το αναφέρω μιας και το τσεκάρησα για να βοηθήσω κάποιο φίλο.Βέβαια το λάθος μου είναι ότι επικεντρώθηκα στην παλαιότητα.

 

Παίζει φίλε μου, επιδή ασχολούμαι με τα κινητά από το '95, αχνά θυμάμαι οτι οι πιο παλιές sims πρέπει να χρησιμοποιούσαν περισσότερα volts για την λειτουργία τους, χωρίς να είμαι σίγουρος 100%, αλλά νομίζω οτι κάτι τέτοιο θυμάμαι...

Τώρα βέβαια ποια θεωρείται παλιά και ποια καινούργια...? ;-)

Αλλά παίζει κάτι τέτοιο...

Οπότε καλά έκανες και το ανέφερες... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με nova launcher το lag στο ανοιγμα των επαφων και του dialer παραμενει??

 

Μου έχει δώσει την εντύπωση πως ναι... στον μισό χρόνο απ'οτι πριν.

Και εντύπωση που μου έδωσε ο Nova από την αρχή, είναι κρατάει περισσότερο η μπαταρία!!

Αυτό αμέσως το κατάλαβα!!

2 μέρες τον έχω και μέχρι στιγμής είμαι άνετα 100% ικανοποιημένος!!!

Πριν τον περάσω βέβαια, ως μόνιμη εγκατάσταση όχι απλά για δοκιμή, καθάρισα από τον TW τα πάντα, επιφάνειες, shortcuts και φακέλους.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει δώσει την εντύπωση πως ναι... στον μισό χρόνο απ'οτι πριν.

Και εντύπωση που μου έδωσε ο Nova από την αρχή, είναι κρατάει περισσότερο η μπαταρία!!

Αυτό αμέσως το κατάλαβα!!

2 μέρες τον έχω και μέχρι στιγμής είμαι άνετα 100% ικανοποιημένος!!!

Πριν τον περάσω βέβαια, ως μόνιμη εγκατάσταση όχι απλά για δοκιμή, καθάρισα από τον TW τα πάντα, επιφάνειες, shortcuts και φακέλους.

 

 

Oταν λες στον μισο χρονο απο πριν εννοεις πως αν εκανε πχ 2 δευτερολεπτα να ανοιξε dialer k επαφες τωρα κανει 1..???

Επισης τι εννοεις οταν λες πως καθαρισες απο τον touchwiz τα παντα??

 

ps: ειμαι ακομα με 2.3.6 k φοβαμαι την μεταβαση σε 4.1.2 με ολα αυτα π ακουω..

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει δώσει την εντύπωση πως ναι... στον μισό χρόνο απ'οτι πριν.

Και εντύπωση που μου έδωσε ο Nova από την αρχή, είναι κρατάει περισσότερο η μπαταρία!!

Αυτό αμέσως το κατάλαβα!!

2 μέρες τον έχω και μέχρι στιγμής είμαι άνετα 100% ικανοποιημένος!!!

Πριν τον περάσω βέβαια, ως μόνιμη εγκατάσταση όχι απλά για δοκιμή, καθάρισα από τον TW τα πάντα, επιφάνειες, shortcuts και φακέλους.

 

Σε εμένα με τον Νova κάνει τον ίδιο ακριβώς χρόνο κάνει να ανοίξει τον dialer (3 sec. περίπου).

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ειμαι κατοχος του s advance και θα θελα να το κανω jelly bean ομως οταν το συνδεω με pc δεν μου.το βρισκει τι πρεπει να κανω ουτε το κιες δεν το βρισκει.....συνδεω το usb με κινητο και pc και λεει το mtp συνδεθηκεεε :@ αλλα ο υπολογιστης δεν το βρισκει με τιποτα τι να κανω πειτε μου παρακαλω
Link to comment
Share on other sites

Oταν λες στον μισο χρονο απο πριν εννοεις πως αν εκανε πχ 2 δευτερολεπτα να ανοιξε dialer k επαφες τωρα κανει 1..???

Επισης τι εννοεις οταν λες πως καθαρισες απο τον touchwiz τα παντα??

 

ps: ειμαι ακομα με 2.3.6 k φοβαμαι την μεταβαση σε 4.1.2 με ολα αυτα π ακουω..

 

είναι 1" πιο γρήγορο φίλε. αυτό έχω αντιληφθεί μέχρι στιγμής προσωπικά.

και αναφέρω τι εννοώ τα πάντα.

και η JB είναι ανάλογα τι ζητάς από την συσκευή σου, αν κάνεις απλή χρήση του smartphone, μείνε με την GB.

Link to comment
Share on other sites

To δοκιμασα to notification toggle,προσωπικα δεν μου αρεσε γιατι δεν εχει αριστερο - δεξιο scrolling, και αν βαλεις πανω απο 5 - 6 εντολες τις μικραινει οπτικά και οσο περισσοτερες βαλεις μετα για να τις δεις θελεις μεγενθυντικο φακο ,και οσο δε για να τις επιλεξεις χρειαζεσαι βελόνα :D

 

Δοκίμασε το Power Toggles!!

Και τα δύο καλά είναι, απλά για εμένα το Power Toggles είναι καλύτερο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Racoonxd, μήπως έχεις Windows xp? Σε xp παρουσιάζονται προβλήματα με τους drivers. Πήγαινε σε ένα internet cafe αν δεν μπορέσεις σπίτι, ή σε άλλο υπολογιστή. Και πρόσεχε πως θα την περάσεις σωστά. Έχεις διαβάσει τις οδηγίες από εδώ; Edited by the_dynamite
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...