Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έβαλα τη σερβική ρομ καθώς απ'οτι διάβασα το roll out πάει για τέλος Μαΐου.

Το βασικό προβληματάκι που παρατηρώ είναι ότι όταν δέχομαι κλήση καθυστερεί κάποια δευτερόλεπτα να εμφανίσει τον καλουντα.

Ωστόσο έχω λάτρεψει το πληκτρολόγιο. Ακριβές στο πάτημα και τρομερή πρόβλεψη λέξεων.

Σκεφτόμουν να περάσω και τον κερνελ που εξαφανίζει τα όποια λαγκς, αλλά τελικά δεν ρισκαρα την εγγύηση

 

επειδη ειμαι λιγο ασχετος..μπορεις να περασεις την jb χωρις να χασεις την εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καποιος να βοηθήσει;

Δεν χάνεις τίποτα φίλε μου.

επειδη ειμαι λιγο ασχετος..μπορεις να περασεις την jb χωρις να χασεις την εγγυηση?

Όχι. Και όποτε θες ξαναπερνάς μέσω odin το firmware που έχεις τώρα και είναι σαν να μην άλλαξες ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς απάντηση στην παρακάτω ερώτησή μου που αφορά μια θήκη για το Galaxy S Advance;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4636211#post4636211

Link to comment
Share on other sites

Δεν χάνεις τίποτα φίλε μου.

 

Όχι. Και όποτε θες ξαναπερνάς μέσω odin το firmware που έχεις τώρα και είναι σαν να μην άλλαξες ποτέ..

 

 

λες να το δοκιμασω φιλε? ειναι δυσκολη διαδικασια? εχει ρισκο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς απάντηση στην παρακάτω ερώτησή μου που αφορά μια θήκη για το Galaxy S Advance;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4636211#post4636211

 

αδερφε αν διαβασεις τις τελευταιες 2-3 σελιδες εχει γινει εκτενης αναφορα στο θεμα "θηκη" .

 

εγω εχω 2 θηκες μια πλαστικη και μια gel οι οποιες προφανως και δεν ειναι αυθεντικες και ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ .

ειδικα η gel . η μια θηκη που εχεις στο λινκ που παρεθεσες κοστιζει 20 ευρω ενω μπορεις να βρεις

παρομια η και ιδια με πολυ λιγοτερα χρηματα . ( σχεδον με το 1/4 του ποσου ) .

ψαξου λιγο στο ebay προτιμησε πωλητη απο αγγλια για να σου ερθει μεσα σε μια εβδομαδα η θηκη και

εισαι κομπλε .

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει κανείς απάντηση στην παρακάτω ερώτησή μου που αφορά μια θήκη για το Galaxy S Advance;

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4636211#post4636211

 

Καλησπέρα γω πηρα την (http://www.amazon.com/Sams.../dp/B008E67EOM) απο το amazon.co.uk ειναι καλη και καλυπτει σχεδον ολο το κινητό

Link to comment
Share on other sites

μερικες αποριες εδω , σορρυ αν ειναι offtopic

 

1)οταν θες να βαλεις μια αναθμιση που δεν εχει βγει ελλαδα σε ενα κινητο αυτο ειναι "custom rom"?

2)ειναι το ιδιο με το root?

3)με custom rom χανεις την εγγυηση?

4)μπορεις να την ξαναπαρεις?

5)πως γινεται η εγκατασταση?

6)ειναι ρισκο να περασεις custom rom?

7)χανεις καποια αρχεια?

Link to comment
Share on other sites

μερικες αποριες εδω , σορρυ αν ειναι offtopic

 

1)οταν θες να βαλεις μια αναθμιση που δεν εχει βγει ελλαδα σε ενα κινητο αυτο ειναι "custom rom"?

2)ειναι το ιδιο με το root?

3)με custom rom χανεις την εγγυηση?

4)μπορεις να την ξαναπαρεις?

5)πως γινεται η εγκατασταση?

6)ειναι ρισκο να περασεις custom rom?

7)χανεις καποια αρχεια?

 

1) Όχι. Custom ROM είναι τροποποιημένα firmware φτιαγμένα από developers, όχι τα firmware άλλων χωρών.

2) Το root είναι μια διαδικασία η οποία σου επιτρέπει να εγκαθιστάς εφαρμογές οι οποίες χρειάζονται πρόσβαση σε "τμήματα" του λογισμικού σου που κανονικά είναι κρυφά. Root μπορείς να κάνεις στο κανονικό firmware που ήδη έχεις. Ορισμένες Custom ROMs είναι pre-rooted.

3) Θεωρητικά ναι. Όμως άμα χρειαστεί να το πας στην αντιπροσωπεία ξαναπερνάς την official και το κινητό σου είναι όπως όταν το πήρες.

5) Συνήθως με το Odin (ένα πρόγραμμα). Οδηγίες θα βρεις στο site που κατεβάζεις την εκάστοτε custom ROM.

6) Όχι ιδιαίτερα. Έως και καθόλου θα έλεγα. Υπάρχει βέβαια ένας μεγαλύτερος βαθμός ρίσκου από το να μην περάσεις ποτέ μια custom ROM.

7) Μετά από μια custom ROM σχεδόν πάντα χρειάζεται factory reset, επομένως χάνεις τα πάντα (πρέπει να κρατήσεις backup)

Link to comment
Share on other sites

μερικες αποριες εδω , σορρυ αν ειναι offtopic

 

1)οταν θες να βαλεις μια αναθμιση που δεν εχει βγει ελλαδα σε ενα κινητο αυτο ειναι "custom rom"?

2)ειναι το ιδιο με το root?

3)με custom rom χανεις την εγγυηση?

4)μπορεις να την ξαναπαρεις?

5)πως γινεται η εγκατασταση?

6)ειναι ρισκο να περασεις custom rom?

7)χανεις καποια αρχεια?

 

1)Οχι...αυτο ειναι official αλλης χωρας.

Custom ειναι εντελως ή ελαφρως πειραγμενες...

2)Οχι.Το roor ειναι να αποκτας δικαιωματα administrator (σε android ορολογια superuser) και οι custom ειναι ηδη rootαρισμενες

3)Ναι.Επισης την χανεις και με official

αλλης χωρας.

4)Περνας παλι την ρομ που ειναι η καταλληλη (τελευταια επισημη της χωρας σου) για τη συσκευη σου..

5)Με odin....(ψαξου)...

6)Παντα υπαρχει ενα ρισκο αλλα αν βρεις σωστες οδηγιες και τις ακολουθησεις κατα γραμμα ...no problem.

7)Αναλογα αν η ρομ που περνας ειναι full

wipe ή οχι....Να ξερεις ομως οτι κανοντας μονος σου επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων...γλυτωνεις απο μελλοντικα προβληματα ασυμβατοτητας...

Edit...με προλαβανε..;););)

Ελπιζουμε να βοηθησαμε....

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις απαντησεις

 

1)για να περασεις rom επισημη δεν χρειαζεται root ,ετσι?

2)backup μπορεις να κρατησεις απ οτι εχεις στο κινητο? εφαρμογες κλπ?

3)αν βαλεις custom rom θεωρησε "παρανομος"? εννοω μπορεις να μπεις κανονικα με τον λογαριασμο σου της google , σε playstore κλπ?

edit: 4)με τις επισημες rom χανονται τα αρχεια?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2086965 κατεβασα το αρχειο απ αυτο το σαιτ , ειναι σωστο? να ακολουθησω τις οδηγιες που εχει?

 

edit: αρα λετε αν περασω rom λετε να βαλω την επισημη την σερβικη ή καποια αλλη custom?

Edited by splanis
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τις απαντησεις

 

1)για να περασεις rom επισημη δεν χρειαζεται root ,ετσι?

2)backup μπορεις να κρατησεις απ οτι εχεις στο κινητο? εφαρμογες κλπ?

3)αν βαλεις custom rom θεωρησε "παρανομος"? εννοω μπορεις να μπεις κανονικα με τον λογαριασμο σου της google , σε playstore κλπ?

edit: 4)με τις επισημες rom χανονται τα αρχεια?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2086965 κατεβασα το αρχειο απ αυτο το σαιτ , ειναι σωστο? να ακολουθησω τις οδηγιες που εχει?

 

edit: αρα λετε αν περασω rom λετε να βαλω την επισημη την σερβικη ή καποια αλλη custom?

 

1) Όχι

2) Ναι. H εφαρμογή Titanium Backup είναι από τις καλύτερες. Αλλά θέλει root:)

3) Μπορείς κανονικότατα.

4) Μετά από μια επίσημη ROM (που την περνάς με odin) ενδεχομένως και να μη χρειαστεί wipe. Όμως μερικές φορές το κινητό κολλάει και πρέπει να το κάνεις. Γενικά είναι καλό να κάνεις καθάρισμα του κινητού μετά από κάθε νέα ROM.

 

Το λινκ σωστό είναι νομίζω αλλά ας μιλήσουν αυτοί που έχουν ήδη το κινητό (εγώ δεν το έχω πάρει ακόμα).

 

Το τι ROM θα βάλεις είναι δική σου επιλογή. Ξεκίνα από την επίσημη και μετά βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω ψηθει να το κανω root τωρα αλλα δεν ξερω, καπως φοβαμαι...

 

Δεν είναι δα και τίποτα φοβερό.

 

αδερφε αν διαβασεις τις τελευταιες 2-3 σελιδες εχει γινει εκτενης αναφορα στο θεμα "θηκη" .

 

εγω εχω 2 θηκες μια πλαστικη και μια gel οι οποιες προφανως και δεν ειναι αυθεντικες και ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ .

ειδικα η gel . η μια θηκη που εχεις στο λινκ που παρεθεσες κοστιζει 20 ευρω ενω μπορεις να βρεις

παρομια η και ιδια με πολυ λιγοτερα χρηματα . ( σχεδον με το 1/4 του ποσου ) .

ψαξου λιγο στο ebay προτιμησε πωλητη απο αγγλια για να σου ερθει μεσα σε μια εβδομαδα η θηκη και

εισαι κομπλε .

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τώρα την πήρα χαμπάρι. Την έχω δει τη συζήτηση για τις θήκες. Στα υπόλοιπα έχεις δίκιο.

 

Μια ερώτηση ακόμη (γιατί φοβάμαι μη μου κάτσει καμιά εντελώς μούφα). Έχει κανείς να προτείνει κάποια άκαμπτη θήκη που να καλύπτει όλες τις πλευρές του κινητού και να μην το "χοντραίνει" πολύ; Αν είναι κανένα πακετάκι που να έχει και screen protector ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

εχω ψηθει να το κανω root τωρα αλλα δεν ξερω, καπως φοβαμαι...

 

υπαρχει καποιος οδηγος στα ελλνικα για root στην συγκεκριμενη συσκευη?

 

επισης πως μπορω να κανω backup τις εφαρμογες που εχω?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by m7ixalis
Link to comment
Share on other sites

@jdros2009

η gel που εχω το παχαινει ελαχιστα . σκληρη θηκη που να το καλυπτει ολο στο ebay νομιζω παιζουν ελαχιστες ισως και καμια .

παντα ειναι ανοιχτο το κινητο στην πανω και κατω μερια . θυμαμαι οτι , οταν παρηγγειλα τις δικες μου , ειχα εξαντλησει ολες

τις θηκες που εμφανιζε στο ebay .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχει αγοράσει κανείς θήκες ecell απ το amazon.co.uk;

Πώς είναι ποιοτικώς (γιατί από ομορφιά είναι κούκλες).

Επίσης, θα ήταν καλό να πάρω τώρα μια δεύτερη μπαταρία για όταν η μαμισια αρχίσει να χαλάει μήπως τότε δεν θα μπορώ να βρω;

Link to comment
Share on other sites

@jdros2009

η gel που εχω το παχαινει ελαχιστα . σκληρη θηκη που να το καλυπτει ολο στο ebay νομιζω παιζουν ελαχιστες ισως και καμια .

παντα ειναι ανοιχτο το κινητο στην πανω και κατω μερια . θυμαμαι οτι , οταν παρηγγειλα τις δικες μου , ειχα εξαντλησει ολες

τις θηκες που εμφανιζε στο ebay .

 

Οκ ευχαριστώ:):)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καμία γνώση θα ήθελα τη βοήθειά σας παιδιά. Είδα ότι το IMEI του κινητού μου υποστηρίζει τη σέρβικη έκδοση.Αν πατήσω install μετά θα μπορώ να περάσω την jelly bean μέσω kies ή χρειάζομαι απαραίτητα odin; Συγνώμη αν η απορία μου είναι λίγο χαζή...
Link to comment
Share on other sites

λες να το δοκιμασω φιλε? ειναι δυσκολη διαδικασια? εχει ρισκο?

Δεν είναι καθόλου δύσκολο. Είναι το πιο εύκολο και ασφαλές φλασάρισμα που μπορείς να κάνεις.

 

Πάντως εγώ την πέρασα πάνω από την gb και δεν έχασα τίποτα. Μετά έκανα root και στη συνέχεια πήρα backup των εφαρμογών που ήθελα. Επειδή δεν είχε κάτσει πολύ καλά πάνω από την gb έκανα ένα factory reset, ξαναπέρασα τις εφαρμογές μου και είναι μια χαρά. Κάποιες βελτιώσεις τις θέλει η ρώσικη (XXLQB) αλλά ψιλοπράγματα.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει κανενας οδηγος στα ελληνικα για το root στην συγκεκριμενη συσκευη?

Δεν ξέρω. Εγώ το ρουτ το έκανα σε jb με αγγλικό οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

επειδη μπερδευτηκα... αν περασω την σερβικη , δεν χρειαζεται root ετσι? χανει την εγγυηση? τι γλωσσες εχει?
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root...

Δεν χανεις την εγγυηση γτ ειναι official..

Εχει ολες τις γλωσσες και μπορεις να τις επιλεξεις με το που ανοιγει το κινητο οπως εκανες και με την 2.3.6

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root...

Δεν χανεις την εγγυηση γτ ειναι official..

Εχει ολες τις γλωσσες και μπορεις να τις επιλεξεις με το που ανοιγει το κινητο οπως εκανες και με την 2.3.6

Ακριβώς. Για την ακρίβεια εμένα όταν μου άνοιξε μετά το factory reset είχε προεπιλεγμένα τα ελληνικά!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται root...

Δεν χανεις την εγγυηση γτ ειναι official..

Εχει ολες τις γλωσσες και μπορεις να τις επιλεξεις με το που ανοιγει το κινητο οπως εκανες και με την 2.3.6

 

Ακριβώς. Για την ακρίβεια εμένα όταν μου άνοιξε μετά το factory reset είχε προεπιλεγμένα τα ελληνικά!

 

 

Παιδιά μια στιγμή. Έγραψα πιο πάνω ότι ρώτησα ο ίδιος τη Samsung Hellas για την εγγύηση σε περίπτωση που κάποιος περάσει επίσημη έκδοση άλλης χώρας και ήταν κατηγορηματικοί ότι απλά δεν ισχύει η εγγύηση αν γίνει αυτό. Και λέω το εξής: έστω ότι κάτι παθαίνει για άσχετο λόγο το κινητό και δεν ανοίγει για παράδειγμα. Πώς θα περάσει κανείς την ελληνική έστω 2.3.6 για να τους το πάει; Επέμειναν ότι υπάρχει λόγος που κυκλοφορούν διαφορετικές εκδόσεις για κάθε χώρα, τονίζοντας ότι αυτές οι διαφορές βασίζονται στη συμβατότητά τους με τα δίκτυα της κάθε χώρας. Δηλαδή η επίσημη αντιπροσωπεία μου απάντησε ότι χάνεται η εγγύηση αν περάσουμε πχ την έκδοση της Σερβίας. Αν συμβεί κάτι, εμείς θα καλύψουμε όποιον διαβάσει τα post εδώ και κάνει την αναβάθμιση;

 

Κι εγώ ψήνομαι να το κάνω, αλλά σκέφτομαι ότι αν δεν μπορώ στο μέλλον για κάποιο λόγο να θέσω σε λειτουργία το κινητό, όπως έχει αναφερθεί σε άλλα forum με οδηγίες αναβάθμισης, απλά δεν θα με καλύψουν και θα έχω πετάξει 200 ευρώ, παρά το ότι αυτή τη στιγμή έστω και με 2.3.6 είναι λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενες να σου πει τπτ διαφορετικο η Samsung;Και ειδικα η "Hellas";

Απο την στιγμη που ειναι official λογισμικο για ποιο λογο να ειναι παρανομο και να χαθει η εγγυηση;

 

Εδω σε καποια καταστηματα οπως αναφερθηκε και σε προηγουμενα post εχουν την 4.0...καταστηματα κιολας..

Παρε και καταλαβε...

Edited by kostaskw
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...