Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν αποκλείεται... Κάποιος πρεπει να τα τεσταρει πριν τα βγάλουν για ολους....

 

Ναι απλά δε μπορώ να περιμένω και για αυτό ζήτησα αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει την διαδικασία..

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσει σελίδα χωρίς να αναφερθεί η λέξη "ζελατίνα" ή "screen protector" άραγε? Δε ξέρω τι εμπειρίες είχατε από τα προηγούμενα σας κινητά αλλά το Gorilla Glass ΔΕΝ γρατσουνίζεται. Ναι, θα σπάσει αλλά δε θα γρατσουνιστεί.

Λάθος! Όπως γράφει και ο dimitris99, γρατζουνιέται. Εμένα έχει μια μικρή γρατζουνιά, και η ειρωνεία είναι ότι την έκανε 3 μέρες πριν έρθουν οι μεμβράνες :angry:

Link to comment
Share on other sites

περνα μια αλλης χωρας μεσω odin διαδικασια 10 λεπτων και γραφτους στα ******α σου φιλε .

Στο τελος αυτο θα γινει αλλα ειναι το ****το.Νασαι καλα αδερφε.

Link to comment
Share on other sites

Η σκληρότητα του gorilla glass είναι κοντά στο 7, η σκληρότητα της άμμου (πυρίτιο) είναι στο 9, αν δεν με απατά η μνήμη μου, οπότε είναι λογικό η άμμος να μπορεί να χαράξει το gorilla όπως και κάθε άλλο γυαλί.

 

Εκεί που υπερτερεί το GG είναι μεγαλύτερη σκληρότητα έναντι του απλού γυαλιού.

 

Αν νομίζεις πως το GG είναι χειρότερο από το απλό γυαλί τότε γελιέσαι...

 

Αν αναφέρεσαι στην κλίμακα Mohs όπου το διαμάντι είναι 10 και ο τάλκης 1, τότε το Gorilla Glass μερικές πηγές αναφέρουν ότι είναι κοντά στο 9!! Δηλαδή σκληρότερο από όλα τα περιεχόμενα της τσέπης μας.. Υπάρχουν άλλες πηγές που το κατατάσσουν γύρω στο 7 βέβαια (ισοδύναμο με τους κόκκους άμμου).

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στην κλίμακα Mohs όπου το διαμάντι είναι 10 και ο τάλκης 1, τότε το Gorilla Glass μερικές πηγές αναφέρουν ότι είναι κοντά στο 9!! Δηλαδή σκληρότερο από όλα τα περιεχόμενα της τσέπης μας.. Υπάρχουν άλλες πηγές που το κατατάσσουν γύρω στο 7 βέβαια (ισοδύναμο με τους κόκκους άμμου).

 

Νομίζω πως η corning έχει ανακοινώσει ότι έχει σκληρότητα 7 στην κλίμακα... Διαφορετικά δεν θα μπορούσε να γρατζουνιστεί από κόκκους άμμου.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά γιατί ασχολείστε με την gorilla glass αφού το κινητό μας δεν έχει. δεν αναγράφεται πουθενά επίσημα αυτό.

 

To gsmarena αναφέρει οτι εχει

 

http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_s_advance-review-732.php

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι και εγω κάτοχος του galaxy s advance και θα ήθελα την βοήθεια σας.Πρόσφατα αναβαθμίστηκα στην πολυαναμενόμενη 4.1.2 jelly bean που όλο έρχεται και ακόμα να την δούμε...Κατέβασα λοιπόν την γερμανική έκδοση,έκανα root και εγκατέστησα τον kernel CoCore-E-6.2-TWRP.Παρόλο που είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοιου είδους αναβαθμίση,η βοήθεια μέσα από το forum ήταν μεγάλη.Και εδώ είναι που χρειάζομαι την επιπλέον βοήθεια σας.Τι πρέπει να κάνω πριν εγκαταστήσω μια custom rom?Αν και μπήκα σε πολλά sites δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη σχετικά με την rom.Έκανα λάθος που έβαλα πρώτα τον kernel?γιατι διάβασα οτι πριν κάνω εγκατάσταση custom rom θα πρέπει να κάνω wipe.Έχετε να μου προτείνετε κάποια rom? Edited by Tnikolas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Είμαι και εγω κάτοχος του galaxy s advance και θα ήθελα την βοήθεια σας.Πρόσφατα αναβαθμίστηκα στην πολυαναμενόμενη 4.1.2 jelly bean που όλο έρχεται και ακόμα να την δούμε...Κατέβασα λοιπόν την γερμανική έκδοση,έκανα root και εγκατέστησα τον kernel CoCore-E-6.2-TWRP.Παρόλο που είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοιου είδους αναβαθμίση,η βοήθεια μέσα από το forum ήταν μεγάλη.Και εδώ είναι που χρειάζομαι την επιπλέον βοήθεια σας.Τι πρέπει να κάνω πριν εγκαταστήσω μια custom rom?Αν και μπήκα σε πολλά sites δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη σχετικά με την rom.Έκανα λάθος που έβαλα πρώτα τον kernel?γιατι διάβασα οτι πριν κάνω εγκατάσταση custom rom θα πρέπει να κάνω wipe.Έχετε να μου προτείνετε κάποια rom?

Όχι δεν έκανες λάθος. Για να βάλεις μια ρομ χρειάζεσαι custom recovery, η οποία εγκαθίσταται μαζί με το κέρνελ. Εσύ τώρα έχεις την Team Win Recovery Project. Για την εγκατάσταση μιας ρομ μπαίνεις στη recovery και ακολουθείς τα βήματα που δίνονται στο thread της ρομ.

 

Από εδώ διαλέγεις ρομ http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1952

 

πχ η Pure Vanilla στις οδηγίες λέει

 

* Download the Rom

* Put in the sd card

* Go to recovery mode (πατάς ταυτόχρονα το Volume Up, το Home και το Power button)

* Do make a backup Incase anything goes wrong*

* Make all wipes (Wipe Data/factory Reset & Cache Partition)

* And flash the Rom (εδώ πατάς install και μετά επιλέγεις το αρχειο .rar που κατέβασες).

 

Στο τέλος πατάς reboot to system και ανοίγει το κινητό σου με τη νέα ρομ!

Edited by petran_7
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος όταν βάζουμε υπενθύμιση στο ημερολόγιο o ήχος να ακούγεται πιο δυνατά; επίσης θα ήθελα να χτυπάει η υπενθύμιση μέχρι να την ακυρώσω εγώ (σαν ξυπνητήρι δηλαδή) και όχι μόνο μια φορά

 

Γνωρίζει κανείς;

 

Και κάτι άσχετο: στην GB υπάρχει τρόπος μόνο για ρουτ;

 

Στα δικά μου ερωτήματα υπάρχει κανείς να γνωρίζει;;

Link to comment
Share on other sites

παίδες ελλήνων !!!

το παραπάνω πρόγραμμα δεν δουλεύει ΠΙΑ με το bluetooth που έχω. Έπειτα απο καιρό πήγα να κάνω κλήση μέσω skype και διαπίστωσα οτι δεν έχει τα ιδια πλήτρα όπως παλαιότερα για μεταφορά του ήχου στο ηχείο ή στο ακουστικό ή στο bluetooth. Το έχει και άλλος μήπως ;

Απεγκατέστησα το skype και το ξαναεγκατέστησα αλλά τίποτα...:confused:

 

παενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση του bluetooth σαν υπηρεσία πο ατο τηλέφωνο και είμαστε "up and running"

Edited by Grgasteus
Link to comment
Share on other sites

Στα δικά μου ερωτήματα υπάρχει κανείς να γνωρίζει;;

 

δεν έχει την επιλογή 'snooze" ;;;... sorry αλλά το έχω στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

Μάλλον θα γραψω πραγματα που εχουν ξαναγραφτεί αλλά αντιμετωπίζω κάποια θεματάκια.

Μετά από εγκατάσταση της σέρβικης ρόμ μέσω odin ,αρχικά το 3g(cosmote) δε λειτουργεί.Με το που το ανοιγω κόβεται το σημα της κοσμοτε εντελώς.Μου έστειλε η κοσμοτε 2 φορές τις ρυθμίσεις αλλά με το που παω να ανοιξω το μηνυμα διαμορφωσης εξαφανιζεται και δεν υπάρχει κάτι στα μηνυματα διαμόρφωσης.¨Επειτα οι εφαρμογές σε χρηση στη μνημη της συσκευης μου δείχνει ότι ειναι 1.8 απο 2 ,εντελώς ανεξήγητα...Πριν την αναβάθμιση δεν ήταν ούτε στο 1gb και όσες γινόταν να μεταφερθούν στην sd τις μετέφερα.

Το τελευταίο θέμα είναι η μνήμη ραμ η οποία μετα απο "kill" με task killer είναι στα 175 mb(ελέυθερη) ενω πριν απ αυτο είναι κάτω από τα 100.Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα τα φώτα του.Διαφορετικά θα επιστρέψω στην 2.3.6.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανες λάθος. Για να βάλεις μια ρομ χρειάζεσαι custom recovery, η οποία εγκαθίσταται μαζί με το κέρνελ. Εσύ τώρα έχεις την Team Win Recovery Project. Για την εγκατάσταση μιας ρομ μπαίνεις στη recovery και ακολουθείς τα βήματα που δίνονται στο thread της ρομ.

 

Από εδώ διαλέγεις ρομ http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1952

 

πχ η Pure Vanilla στις οδηγίες λέει

 

* Download the Rom

* Put in the sd card

* Go to recovery mode (πατάς ταυτόχρονα το Volume Up, το Home και το Power button)

* Do make a backup Incase anything goes wrong*

* Make all wipes (Wipe Data/factory Reset & Cache Partition)

* And flash the Rom (εδώ πατάς install και μετά επιλέγεις το αρχειο .rar που κατέβασες).

 

Στο τέλος πατάς reboot to system και ανοίγει το κινητό σου με τη νέα ρομ!

 

Σ'ευχαριστώ φίλε.Nα΄σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει την επιλογή 'snooze" ;;;... sorry αλλά το έχω στα αγγλικά

 

ακριβώς αυτό εννοώ δεν έχει

τη λειτουργία 'snooze". Βαράει μια φορά και αν το ακούσεις είσαι τυχερός..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους τελικά βάζουμε Task Killer & Battery saver ή απλα τρωει χώρο και δεν κανουν τίποτα????
Αν διαβάσεις παραπάνω θα δεις ότι οι απόψεις διίστανται :-P

 

Γνώμη μου είναι ότι αν κατεβάσεις μόνο "σωστές" εφαρμογές οι task killers μόνο κακό μπορούν να κάνουν..! Το Android ουσιαστικά αφήνει ελεύθερους τους developers να κάνουν εφαρμογές οι οποίες, θεωρητικά πάντα, δε θα κλείνουν ποτέ. Αυτό μπορεί να το εκμεταλλευθεί κάποιος με πολλούς τρόπους... Για αυτό προσεχείς τι κατεβάζεις, η το παρακολουθείς στενά τον πρώτο καιρό μέχρι να είσαι σίγουρος ότι είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

Μεμβράνη πήραμε ,θήκη πήραμε, μπαταρία έχει δοκιμάσει κανείς, κάποια από αυτές που υπάρχουν στο ebay η σε κάποιο άλλο κατάστημα?

πχ http://www.amazon.com/Battery-Replacement-Lithium-ion-Door-Cover/dp/B008TKJZS6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1369989843&sr=8-2&keywords=Samsung+Galaxy+S+Advance+GT-I9070

http://www.amazon.com/3500mAh-Extended-Battery-GT-I9070-T-Mobile/dp/B008XWB4R0

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify&hl=el

Παιδιά ξέρει κανείς για αυτή την εφαρμογή;;;; Κάνει ότι υπόσχεται;;;;

Γιατί ακούω τρελά σχόλια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια.

Μάλλον θα γραψω πραγματα που εχουν ξαναγραφτεί αλλά αντιμετωπίζω κάποια θεματάκια.

Μετά από εγκατάσταση της σέρβικης ρόμ μέσω odin ,αρχικά το 3g(cosmote) δε λειτουργεί.Με το που το ανοιγω κόβεται το σημα της κοσμοτε εντελώς.Μου έστειλε η κοσμοτε 2 φορές τις ρυθμίσεις αλλά με το που παω να ανοιξω το μηνυμα διαμορφωσης εξαφανιζεται και δεν υπάρχει κάτι στα μηνυματα διαμόρφωσης.¨Επειτα οι εφαρμογές σε χρηση στη μνημη της συσκευης μου δείχνει ότι ειναι 1.8 απο 2 ,εντελώς ανεξήγητα...Πριν την αναβάθμιση δεν ήταν ούτε στο 1gb και όσες γινόταν να μεταφερθούν στην sd τις μετέφερα.

Το τελευταίο θέμα είναι η μνήμη ραμ η οποία μετα απο "kill" με task killer είναι στα 175 mb(ελέυθερη) ενω πριν απ αυτο είναι κάτω από τα 100.Αν γνωρίζει κάποιος θα ήθελα τα φώτα του.Διαφορετικά θα επιστρέψω στην 2.3.6.

 

 

Τελικα επέστρεψα στη 2.3 (xda οδηγιες) αλλά δεν έχει ελληνικό μενού?

Μήπως ξέρουμε πως μπορεί να μπει?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας, κ μενα μου κολλαει πολλες φορες ή μαυριζει η οθονη ή κανει επανεκκινησεις. προσπαθω να μην εκνευριζομαι αλλα δεν ειμαι και ανθρωπος της υπομονης. τα προγραμματα που εχω βαλει ειναι τa facebook,subway surf, instgram,clean master και to avast.

ααα κατι ακομη το κιες το βασικο οχι το λαιτ σταματησε να δουλευει και δεν ανοιγει ενω το λαιτ, ανοιγει. διαβασα οτι λυσεις υπαρχουν στον κυβερνοχωρο αλλα τιποτα. ωραια η Samsung... να το χαιρεται.

Link to comment
Share on other sites

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.oasisfeng.greenify&hl=el

Παιδιά ξέρει κανείς για αυτή την εφαρμογή;;;; Κάνει ότι υπόσχεται;;;;

Γιατί ακούω τρελά σχόλια...

 

κανει ακριβως οτι υποσχεται ειναι φοβερη εφαρμογη οποιος ειναι ρουτ πρεπει να τη βαλει!!!

 

Μεμβράνη πήραμε ,θήκη πήραμε, μπαταρία έχει δοκιμάσει κανείς, κάποια από αυτές που υπάρχουν στο ebay η σε κάποιο άλλο κατάστημα?

πχ http://www.amazon.com/Battery-Replacement-Lithium-ion-Door-Cover/dp/B008TKJZS6/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1369989843&sr=8-2&keywords=Samsung+Galaxy+S+Advance+GT-I9070

http://www.amazon.com/3500mAh-Extended-Battery-GT-I9070-T-Mobile/dp/B008XWB4R0

 

αν παρεις την 3500 το κινητο σου θα γινει γκουμουτσα,το εχω δει σε Note που ειναι απο μονο του γκουμουτσα αλλα εγινε τριπλασιο σε παχος.απο εκει και περα ποιοτικες μπαταριες ειναι οι anker.τις εχω δοκιμασει σε note και σε s3.

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...