Jump to content

Samsung Galaxy S Advance (I9070)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Oντως, εδώ εμφανίστηκε σήμερα ο μοναδικός που ισχυρίζεται ότι το έκανε (με το πρώτο του και μοναδικό ποστ στο XDA), χωρίς να δίνει links για τα αρχεία που πρέπει να φλασαριστούν. Εδώ μέσα όμως υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν ότι έκαναν downgrade προχθές και μάλιστα με πολύ απλούστερο τρόπο (φλασάροντας το αρχείο από την κάρτα μνήμης σε recovery mode)!!! Επαναλαμβάνω ότι θέλω να ακούσω σταράτα και ξεκάθαρα, αναλαμβάνονατς την ευθύνη των λόγων του, ότι "εγώ το έκανα"...όχι "έτσι λένε ότι μπορεί να γίνει"! Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε τι εννοώ;

 

Εγώ παραιτούμαι από αυτήν την υπόθεση. Οποιος χρειαστεί να υποβαθμίσει τη συσκευή του από τη Ρώσικη 4.1.2 σε Ελληνική 2.3.6 ας απευθυνθεί στα μέλη του myphone που ξέρουν πως γίνεται και που λογικά θα παραθέσουν αναλυτικές και συγκεκριμένες οδηγίες.

 

Φιλε haki εσυ ησουν ο πρωτος που ειπες οτι διαβασες οτι δεν μπορει να γινει. Κι εγω σου ειπα οτι διαβασα οτι μπορει να γινει. Τεσπα προσωπικα δεν με ενδιαφερει να κανω downgrade γιατι μου αρεσει η 4.1.2. Αν καποιος θελει ας το ψαξει παραπανω. Εδω ειμαστε για να καταθετουμε αποψεις κ οχι να αντιδικουμε. Φιλικα σου μιλαω παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Oντως, εδώ εμφανίστηκε σήμερα ο μοναδικός που ισχυρίζεται ότι το έκανε (με το πρώτο του και μοναδικό ποστ στο XDA), χωρίς να δίνει links για τα αρχεία που πρέπει να φλασαριστούν. Εδώ μέσα όμως υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν ότι έκαναν downgrade προχθές και μάλιστα με πολύ απλούστερο τρόπο (φλασάροντας το αρχείο από την κάρτα μνήμης σε recovery mode)!!! Επαναλαμβάνω ότι θέλω να ακούσω σταράτα και ξεκάθαρα, αναλαμβάνονατς την ευθύνη των λόγων του, ότι "εγώ το έκανα"...όχι "έτσι λένε ότι μπορεί να γίνει"! Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε τι εννοώ;

 

Εγώ παραιτούμαι από αυτήν την υπόθεση. Οποιος χρειαστεί να υποβαθμίσει τη συσκευή του από τη Ρώσικη 4.1.2 σε Ελληνική 2.3.6 ας απευθυνθεί στα μέλη του myphone που ξέρουν πως γίνεται και που λογικά θα παραθέσουν αναλυτικές και συγκεκριμένες οδηγίες.

 

Getting Prepared:

 

The firmware downgrade drill for the Samsung Galaxy devices is not much complicated as compared to the phones manufactured by other brands. It requires you to boot the device first into Download/Odin Mode, and then into Android Recovery Mode. I hope many of you would be acquainted with both the methods. Even if you are not, it doesn’t matter.

 

Download the downgrade firmware for your Samsung Galaxy device and extract it on your computer. A good source to download Samsung firmwares is Samsung-Updates. Type your device name in the search box at the sidebar, you would find it hopefully. If you do not get it, let me know (your device and country).

Download and install Samsung USB Drivers on your computer. Skip this step if you already have it.

Download Odin Firmware Flasher and unzip it. If you already have it, skip this: Odin3_v3.04.zip

Since the downgrading procedure will delete all data stored on the internal SD Card of your Galaxy device it will be better to backup your messages, contacts and installed apps. You will find lots of free and paid backup apps at the Play Store that would help you do this.

Charge your device’s battery to the full

Make sure that you have turned on USB Debugging from Settings> Developer Options>.

 

Installing the Downgrade Firmware:

 

Installing a firmware version that is lower than the current one is just the same as installing a higher one, but you have to one more thing that you do not usually do. I assume that you have already done as described above, so let’s go ahead.

 

Turn off your Samsung Galaxy device whether it a phone or tablet and boot into Download/Odin Mode. If it is a phone, you can enter the Download Mode doing this: Press and hold the Volume Down+Home buttons together and then long press the Power Button till the screen turns up. Now press the Volume Up key to enter the Download Mode. In case you have a Galaxy Tab device, do this: Press and hold the Volume Down+Power buttons together, and then press the Volume Up key when prompted.

Now go to the Odin folder and run the .exe file there.

This is the time, you have to connect you device to the computer using a compatible USB cable.

When the connection between the device and computer is established, the ID:COM port at Odin will turn to light Green and you see “Added!!” message below.

Make sure that only “F. Reset Time” option is checked on Odin. The “Auto Reboot” option is checked by default, so please uncheck it.

Okay, now click on the PDA button on Odin and select the firmware file in tar.md5 format.

Now click the “Start” button on Odin. This will initiate the firmware installation. Wait till it finishes. odin-flashing-firmware

Finally when you get a “PASS!” message on Odin, remove the USB Cable from your device.

Now open the back panel of your device and pull out the battery. Wait for about 30 seconds and reinsert the battery back to its place.

Now reboot your phone into Android Recovery mode. If you have a smartphone, you can do it this way: press and hold the Volume Up+Home buttons together and then long press the Power button till the screen turns up and you see a black screen with Blue text. In case you got a Galaxy Tab, press and hold the Volume Down+Power keys together for a few seconds till you see the yellow triangle with Android bot followed by a black screen with blue text. android-recovery-on-galaxy-s3

In the Recovery mode you will have to use the Volume Up/Down keys to scroll up or down, and the Power button to select an option.

So, scroll down to “wipe data/factory reset” option and select “yes” to confirm your choice.

Now go to “wipe cache partition” and con firm the choice.

Finally, go to the “reboot system now” option and select it.

 

Your device will boot now and might take a longer time that it does usually. When its completely boots, it will be on the downgraded firmware you installed. Cheers! ΤΣΙΡΣ η ΦΙΛΟΥΔΙΑ:lol::lol::lol::lol:και χαλαρωσε δεν κανουμε διαγωνισμο εδω μεσα,αποψεις ανταλλασουμε ,

δεν βαζω το λινκ ,το εχω φυσικα,για να μην θεωρηθει οτι δινω κατι παρανομο:)

Link to comment
Share on other sites

Για οσους λενε απλα φλασαρεις με οντιν την 2.3.6 το ειχα κανει και απλα το κινητο κολλησε στην εκκινηση εκλεινε και ανοιγε μεχρι αν του βγαλω τη μπαταρια και να το ανοιξω σε download mode οποτε και ξαναπερασα την Ρωσικη και μονο τοτε ανοιξε!

 

Η 2.3.6 που κατεβαζουμε διαφορετικο bootloader απο την 4.1.2 για αυτο και δεν μπορει να γινει downgrade αν δε φλασαρεις μαζι εμ το PDA και το Bootloader

 

Επισης μετα απο αυτα (2 περασματα της 4.1.2 και 1 της 2.3.6) το counter μου παραμενει 0 για καποιο λογο

Link to comment
Share on other sites

και επειδη αυτο το φορουμ http://forum.xda-developers.com,στο οποιο ειμαι μελος απο το 2003,δεν ειναι πανακια ουτε το καλυτερο του κοσμου,γραφουνε και..πολλοι και πολλα..<ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ> υπαρχουνε αλλα φορουμ και πιο καλα και πιο εξιδικευμενα πια και για ANDROID και για samsung και ακομα για την σειρα GALAXY φυσικα
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατι η τοση σύγχυση με την Ρωσική..και να μην επαναφέρεται?τι έγινε δηλαδή?επειδή το ψάχνω συχνά σε διάφορα site, παρατηρώ οτι τοσο προκατειλημμενοι ειμαστε εμεις με αυτή την εκδοση!συνοψίζοντας....οποιος θέλει να την εγκαταστήσει τωρα, το κανει..(και οσο για τις υπολοιπες ενημερώσεις που μπορει να βγαλει η samsung θα τις κανει απο ontin). Οι υπόλοιποι που θέλουν να βάλουν την Ελληνική ας περιμένουν...μην χαλαμε τις καρδιές μας εδω μεσα...
Link to comment
Share on other sites

Για οσους λενε απλα φλασαρεις με οντιν την 2.3.6 το ειχα κανει και απλα το κινητο κολλησε στην εκκινηση εκλεινε και ανοιγε μεχρι αν του βγαλω τη μπαταρια και να το ανοιξω σε download mode οποτε και ξαναπερασα την Ρωσικη και μονο τοτε ανοιξε!

 

Η 2.3.6 που κατεβαζουμε διαφορετικο bootloader απο την 4.1.2 για αυτο και δεν μπορει να γινει downgrade αν δε φλασαρεις μαζι εμ το PDA και το Bootloader

 

Επισης μετα απο αυτα (2 περασματα της 4.1.2 και 1 της 2.3.6) το counter μου παραμενει 0 για καποιο λογο

 

Ο counter μετραει μονο αν βαλεις custom rom η custom kernel και 20 φορες να φλασαρεις stock romπαλι 0 θα ειναι.

Δοκιμασες να κανεις wipe cache και factory reset απο recovery πριν ξανα βαλεις την jb?

 

 

@Haki

Δεν καταλαβαινω γιατι τοσο κολλημα, εγω δεν εχω το τηλεφωνο για να δοκιμασω.

Και στην τελικη και εσυ δεν το δοκιμασες, καπου το διαβασες οτι δεν γινεται.

Περασα σε φιλο μου την jb αλλα τι να του πω...επειδη υπαρχει καποιος που δεν πιστευει ελα να σου περασω gb παλι.

Σε αλλα 2 samsung που εχω το εχω κανει.

Απο recovery μπορεις μονο αμα ειναι rooted το τηλεφωνο και εχεις παρει nandroid backup απο την gb rom (το εχω κανει και αυτο σε αλλο τηλεφωνο).

Edited by lefteris112
Link to comment
Share on other sites

Απο τι στιγμη που ειναι official firmware δεν υπαρχει προβλημα με την εγγυηση.

Απο εδω κατεβαζεις την 2.3.6 και οποια αλλη επισιμη υπαρχει http://www.sammobile.com/firmware/, βαλε I9070 στο search.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτόν τον τρόπο ξέρω και σου έδωσα τα απαραίτητα αρχεία για τον τρόπο που θεωρώ σωστό. Τα άλλα αρχεία που λένε στο xda υπάρχουν σε link εκεί.

 

Και αν μπορείς πες μου πως αλλάζει ο bootloader από τη στιγμή που δεν τον φλασαρες ξεχωριστά βάζοντας την 4.1.2.

Φλασαρες μια ρομ, φλασαρεις μια άλλη και τέλος.

Στο xda λένε λένε και όλοι φοβούνται να δοκιμάσουν να γυρίσουν σε gb.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ξερω ειναι οτι η 4.1 γα@#@ει την μπαταρια... μεγαλη διαφορα... και ολη η καταναλωση απο το λειτουργικο... οποτε ειτε ρωσικη ειτε ουγγαρεζα ειτε ελληνικη την βαψαμε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, συνδεσα το κινητο με το Pc μου και μου εβγαλε απ'οσο θυμαμαι κατι για οδηγο εγκαταστασης αν υπαρχει να του εβαζα καποιο Cd αλλα δεν ειχα κατι τετοιο οποτε πατησα Οχι. Απο κει και περα δεν επρεπε να μου ανοιγει τους Φακελους κτλπ μεσα? Το μονο που βλεπω ειναι οτι οταν παω στον Υπολογιστη μου ενα εικονιδιο που λεει Φωτογραφικη μηχανη. Μεσα εκει δεν μπορω να κανω κατι και γενικα ειναι αδρανες ουτε μου δειχνει φωτος ουτε τπτ.

Εγω αυτο που θελω ειναι να ανοιγει κανονικα φακελους του κιντητου και γενικα να βαζω και να βγαζω αρχεια ας πουμε. Γνωριζει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα μια διάφανη TPU θήκη από τα public όταν είχα πάρει το κινητό γιατί δεν μπορούσα να περιμένω να έρθει απ το ebay και η οποία έκατσε άψογα στο κινητό!
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Πριν λίγο εμφανίστηκε ένα 2ο update στη συσκευή μου.. Υπάρχει περίπτωση να είναι η Jelly Bean η μπαα; :confused: Το popup μήνυμα έγραφε ένα προηγούμενο update ( τι update που βγήκε πριν 1 μήνα περίπου ) έχει ήδη "κατέβει" στη συσκευή μου και έκανα postpone και το νέο ( νο. 2 ) update...
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Μου ειπε φιλος που ασχολειται οτι εγω που εχω περασει τη ρωσικη 4.1.2 θα λαμβανω τις ρωσικες ενημερωσεις μεσω ΟΤΑ και μεσω KIES οποτε δεν υπαρχει λογος να περασω την ελληνικη οταν ερθει. Ασε που οι ρωσικες ενημερωσεις θα ερχονται πιο γρηγορα απο οτι οι ελληνικες. Γνωριζει καποιος να το επιβεβαιωσει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, συνδεσα το κινητο με το Pc μου και μου εβγαλε απ'οσο θυμαμαι κατι για οδηγο εγκαταστασης αν υπαρχει να του εβαζα καποιο Cd αλλα δεν ειχα κατι τετοιο οποτε πατησα Οχι. Απο κει και περα δεν επρεπε να μου ανοιγει τους Φακελους κτλπ μεσα? Το μονο που βλεπω ειναι οτι οταν παω στον Υπολογιστη μου ενα εικονιδιο που λεει Φωτογραφικη μηχανη. Μεσα εκει δεν μπορω να κανω κατι και γενικα ειναι αδρανες ουτε μου δειχνει φωτος ουτε τπτ.

Εγω αυτο που θελω ειναι να ανοιγει κανονικα φακελους του κιντητου και γενικα να βαζω και να βγαζω αρχεια ας πουμε. Γνωριζει κανεις τιποτα?

 

Θα πρεπει να κατεβασεις το προγραμμα kies απο το ιντερνετ,το κανεις εγκατασταση και μετα ανοιγεις το ιδιο προγραμμα απο το τηλ. και αφου συνδεθουν μεταξυ τους μπορεις να διαχειριστεις τα αρχεια του τηλεφωνου στο pc.

Link to comment
Share on other sites

Παληκαρια εχετε να προτεινεται καμια θηκη σιλικονης που να εκατσε καλα στο κινητο μας και απο που την πηρατε??????

 

Πηρα αυτη http://www.ebay.com/itm/170885204318?var=470182579454&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1497.l2649 Εκατσε μια χαρα και μου ηρθε σε 4 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κι εγω μια ερωτηση τωρα. Πως πρεπει να περασω τις επαφες μου για να εμφανιζονται ολοι οι χαρακτηρες? Μεσω της καρτας sim κοβονται...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι. Μου ειπε φιλος που ασχολειται οτι εγω που εχω περασει τη ρωσικη 4.1.2 θα λαμβανω τις ρωσικες ενημερωσεις μεσω ΟΤΑ και μεσω KIES οποτε δεν υπαρχει λογος να περασω την ελληνικη οταν ερθει. Ασε που οι ρωσικες ενημερωσεις θα ερχονται πιο γρηγορα απο οτι οι ελληνικες. Γνωριζει καποιος να το επιβεβαιωσει;

 

Κανενας;;;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε εάν το ξαναφέρει το public; Έχω ένα πιστωτικό μέχρι τέλους του μήνα.

 

Δεν ξερω τι ειναι το πιστωτικο, αν μπορεις να το παρεις απο οπουδηποτε παντως, το e-shop το εχει στα 248 Ευρω (το πηρα απο εκει πριν λιγες μερες).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρατήρησα κάτι περίεργο στο τηλέφωνο και θα παρακαλεσω για τη βοήθεια σας. Ενεργοποιώ το 3g μου βγάζει πάνω την ένδειξη H αλλά στο ιντερνετ μπαινει παρα πολύ δυσκολα

και τις περισσότερες φορές δε μπαίνει ακόμα και όταν εχω full σήμα. Τί λετε να είναι? Έχετε κάποια ιδεα? Το wifi λειτουργεί κανοπνικά. Ελπίζω να μη χρειαστεί να το δώσω στο service και μείνω χωρίς τηλέφωνο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως στην μπαρα των ειδοποιησεων εκει που εχει κουμπια ON/OFF για Wifi,GPS...

Μπορω να προσθεσω ακομα ενα για ON/OFF στα Data?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει πως στην μπαρα των ειδοποιησεων εκει που εχει κουμπια ON/OFF για Wifi,GPS...

Μπορω να προσθεσω ακομα ενα για ON/OFF στα Data?

 

 

Δεν ξερω αν γινεται αυτο αλλα η αλλη λυση ειναι να κρατας πατημενο το πληκτρο τερματισμου και στο βγαζει σαν δευτερη επιλογη...το πληκτρο ειναι το κουμπακι απο την δεξια μερια του κινητου!!!

Edited by Mpatzakas
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάαααα μια βοηθειάαααααα!!! Στην αρχική οθόνη του κινητού εμφανίζει κάτω τα εικονίδια με σειρά Τηλέφωνο-Επαφές-Μηνύματα-Εφαρμογή... Εγώ κάτι έκανα (ακόμα ψάχνω τι έκανα) και η σειρά αυτή άλλαξε σε Επαφές-Μηνύματα-Τηλέφωνο-Εφαρμογή... Πως μπορώ να το κάνω όπως πριν?????????????????????????? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιάαααα μια βοηθειάαααααα!!! Στην αρχική οθόνη του κινητού εμφανίζει κάτω τα εικονίδια με σειρά Τηλέφωνο-Επαφές-Μηνύματα-Εφαρμογή... Εγώ κάτι έκανα (ακόμα ψάχνω τι έκανα) και η σειρά αυτή άλλαξε σε Επαφές-Μηνύματα-Τηλέφωνο-Εφαρμογή... Πως μπορώ να το κάνω όπως πριν?????????????????????????? :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

 

κρατας το δαχτυλο σου παρατεταμενα πατημενο στο τηλεφωνο και το σερνεις αριστερα... η οπου θες να το βαλεις γενικοτερα

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S Advance (I9070)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...